Dneska se podíváme na něco méně obvyklého. Kuksa je tradiční laponský hrnek či miska, obvykle vyřezávaný z březového nádoru (vyboulenina na kmeni), který hrál významnou roli pro národ Saami.

Vyřezání kuksy, která bude muži sloužit po zbytek života, bylo důležitou zkouškou dospělosti. Samozřejmě existují různé podoby, takže kuksy na trhu naleznete v rozličných tvarech a velikostech. Od původní ruční práce už je mnoho kousků hodně daleko, takže počítejte s tím, že většiny hrnků se dotkly stroje, případně jsou lisované z plastu.

Pokud se nebudete chtít pouštět do vleklého procesu vyřezávání nebo shánět poctivou ručně dělanou kuksu, kterých je jako šafránu, můžete si velmi pěknou kuksu objednat přímo z Finska. Obchod lamnia.com, o kterém jsme psali ZDE, nabízí kuksy vyráběné lokálně, podle tradičních postupů v kombinaci s lehkou pomocí techniky. Rozhodně tedy takovýmto dárkem nikoho neurazíte a lidem s láskou pro bushcraft uděláte jistě radost.

ForestJewel kuksa

Kuksa, kterou jsme dostali my, patří mezi ty nejlepší, jaké můžete za rozumnou cenu sehnat. Původní kuksy byly vyráběny vždy z březového nádoru, který byl vhodný svou strukturou vláken, a ve finále udělal z kuksy opravdové umělecké dílo, protože impregnací v oleji vynikla nepopsatelná kresba. To, z čeho se mnoho kuks vyrábí nyní, jsou klasické špalky s rovným vláknem, což celý tento umělecký dojem zabíjí a zároveň to snižuje schopnost hrnku zadržovat vodu.

ForestJewel je prakticky neznámá firma ze Švédska, která stále ručně vyrábí kuksy nejvyšší kvality. Na našem kousku je vidět perfektní ukázka krásy nádoru, kde jedna strana vypadá tmavší a tak nějak přilepeně, ale je to opravdu jen optický dojem. Kuksa, kterou si objednáte vy, bude docela určitě odlišná a třeba i o něco málo hezčí.

Držadlo hrnku je vyrobeno v kombinaci březového dřeva a jeleního parohu, což působí opravdu nádherně a sami zjistíte, že přírodní materiály mají něco do sebe.

Napojení dřeva a parohu je velmi pevné, bez ostrých hran a dalších nedokonalostí. K tomu je v malé dírce provlečena kožená šňůrka, která celý dojem krásně doplňuje.

Poznámky z terénu

Tak a teď k našim zkušenostem. Kuksu jsme asi 5 měsíců normálně používali, cestovali s ní a rozhodně jsme jí neměli jen na okrasu ve vitrínce. První dny budete zápolit s olejem, kterým je dřevo impregnováno. Po několika propláchnutích horkou vodou se ale oleje zbavíte a můžete z kuksy normálně pít. Je to dřevěný hrnek a má tedy svou specifickou chuť, na kterou si po chvilce zvyknete a kterou si spojíte se zážitkem z nápojů podávaných v kukse. K plastovému či nerezovému nádobí se nebudete chtít nikdy vrátit.

Objem je zhruba 2dcl. Čaj, kávu, polévku nebo nějaké kašovité pokrmy se z misky dají normálně jíst a zatím šlo vše i umýt a dřevo tak zůstává stále pěkné. Časem by se měla vytvořit patina, která je odměnou za pravidelné používání hrnku. Výhodou dřeva je, že vždy příjemně hřeje, takže se nespálíte a zároveň si ráno u čaje prohřejete zmrzlé prsty.

Chytré je i to, že dno není kulaté a kuksu tak můžete bez obav postavit třeba na stůl.

Na batohu se kuksa nevyhnula pádům a drsnějšímu zacházení, takže dřevo pár kosmetických oděrek utržilo, ale k tomu je kuksa stavěná. Přeci jen má sloužit celý život a mělo by být vidět, že si něco prožila.

Kuksu jsem měl i v Americe a říkal jsem si, že jsou na světě místa, kde bych bushcraft nikdy nečekal. Na fotce je kuksa na výletě v Central Parku v New Yorku.

Jedinou drobnou nedokonalostí je vyštípnutý kousek dřeva u držadla, který musel přijít z výroby a potom také jedna ploška, které je rovně zbroušená a nezapadá tak do oblých tvarů okolo.

 

Resumé

Za cenu 43€ (1 170,-Kč) můžete mít Rolls Royce mezi kuksami, nebo se podívejte na nějaký levnější model s cenou kolem 34€ (930,-Kč). Pokud chcete obdarovat nadšence do bushcraftu, skauta nebo prostě někoho, kdo ocení kvalitní ruční práci se dřevem, tak tímto kouskem rozhodně neuděláte chybu a dáte mu něco, co si bude dlouhá léta hýčkat.