Francouzská firma Zapata Racing, před několika měsíci ukázala svůj nový výrobek Flyboard air, který dokáže vznést člověka do vzduchu.  Už dříve se Zapata Racing  zaměřovala na výrobu různých vznášejících se strojů, z nichž se v privátním sektoru uchytil hlavně Flyboard Pro series,

 

 

Promítací plátna v kinech už zažila mnoho scifi filmů, kde lidé poletují ve vzduchu na tzv. hoverboardu. Klasickým příkladem je trilogie Návrat do budoucnosti, kde se na něm proháněl Michael J. Fox. Hoverboard vypadal jako vznášející se skateboard. V jiných filmech šli autoři do realističtějšího ztvárnění a vymýšleli složitější stroje s vrtulemi. Flyboard air je sice na hony vzdálený hoverboardu z Návratu do budoucnosti, ale funguje!

 

Technické parametry

Flyboard air je kompaktní létající zařízení poháněné čtyřmi motory o síle 184 kW. Maximální rychlost, kterou je schopno vyvinout, je 150 km/h a doba letu je maximálně 10 minut. Nejvýše je s Flyboardem air možno doletět do 10 000 stop (cca 3000 m).

 

 

Po čtyřech letech výzkumu nám přístroj byl představen v krátkém testu, z něhož vyplynulo, že na maximální výkon si sám zakladatel firmy, extrémní sportovec a vynálezce Zapata, netroufl. Takže reálně otestované a potvrzené schopnosti Flyboard air jsou tyto:

    • Dosažená rychlost 55 km/h
    • Doba letu 3,55 min
    • Pilot musel nést nádrž na palivo na zádech

 

Samozřejmě takový výkon, kterého je Flyboard air schopný, potřebuje hodně šťávy, proto jsme v testu mohli vidět, že pilot Zapata měl na zádech nádrž s palivem. U prototypu totiž problém s umístěním nádrže (na vhodné místo) ještě nevyřešili.

Budoucnost v armádě?

Prototyp se zalíbil firmě Implant Sciences, a tak si Zapata Racing koupili. Odůvodnili to slovy: „Neustále se díváme po nových technologiích.” „Narazili jsme na něco, co může vytvořit nový trh. Je to opravdu zcela nová technologie,” doplnil ještě šéf Implant Sciences, Bob Liscouski.

Hlavním důvodem zájmu ovšem není samotný stroj, ale jeho sofware. Ten během zlomku sekundy vyhodnocuje informace z desítek senzorů a udržuje Flyboard air ve stabilní poloze pomocí pohyblivých tryskových motorů. Celý prototyp je navíc výkonnostně a rozměrově upravitelný. Je možno použít výkonnější motory a upravit jejich rozmístění.

Implant Sciences se do rozšiřování této technologie pustila s vervou a už má připravené návrhy na tryskové motorky nebo nemocniční lehátka. Také projednávají uplatnění technologie v US Army a podle Liscouskiho ministerstvo obrany už o Flyboard air zájem projevilo.

 

 

Fungování takovýchto vznášedel se dá v armádě snadno představit. Například v situaci kdy se jednotka potřebuje dostat rychle na střechu budovy. Nebo přeneseně by tuto technologii mohli využívat ve skladech v podobě tryskových plošin na přepravu materiálu. Přímo na frontě by mohla fungovat nosítka, která by odvážela raněné.

“Díváme se na tyto možnosti a uvažujeme o jejich rozměrech. Nemyslíme si, že to je technická výzva, ale problém je navrhnout správný design a najít vhodné využití,” Bob Liscouski.

Přímo Flyboard air nemusí mít jasné využití, ale další technologie, které by se z něj mohly vyvinout ano. Samotný Flyboard air by stále mohl najít uplatnění v soukromém sektoru, jako i předešlé výrobky firmy Zapata Racing.

Konkurence

V minulosti firma Lexus vypustila video, na kterém prezentovala stroj podobný tomu z Návratu do budoucnosti. Figurant se vznášel na skateboardu podobné desce bez jakýchkoliv vrtulí. Málokdo skočil na to, že je to fungující vznášedlo, a sama firma to tak neprezentovala. Nakonec se ukázalo, že Slide, jak svému výrobku Lexus říká, létá pouze nad předem připravenou trasou s permanentními magnety pod zemí a funguje na principu odpuzování souhlasně polarizovaných magnetů. Navíc je velmi náročný na chlazení, které realizovali pomocí tekutého dusíku.

 

Každý si určitě povšiml trendu segway a jeho menší varianty. Jejich majitelé a uživatelé otravují život většině měšťanů a často ze svých vozítek padají. Za tou menší variantou tzv. hoverboardem stojí firma Samsung. Na první pohled je patrné, že tento přístroj nelétá, takže Samsung názvem „Hoverboard“ podvádí, a proto ho nemůžeme považovat za konkurenci pro Flyboard air.

 

Jistou konkurencí a alternativou mohou být tzv. Jetpacky, což jsou raketová zařízení na záda. Ovšem ani v tomto směru žádná firma ještě nepředvedla bezchybný prototyp.

Na konec…

Tady máme jednoho vtipného chlapíka, který se na Youtube sérií videí snaží dokázat, že to celé je hoax a fake, že je to jen guerilla marketing firmy Zapata Racing. Zde jedno video na ukázku. Třeba má pravdu :).

 

Zdroje:
zapata-racing.com
www.armadninoviny.cz
www.lexus-int.com