Zásobníkové rychlosumky ulehčují život střelcům již několik let a na žádné vestě či opasku by neměla chybět aspoň jedna pro tzv. „bojové přebití“. Pojďme se mrknout na „taco“ sumku od českého výrobce Combat Gear.
Konstrukcí nejde o nic neokoukaného. Sumka složená z přední a zadní části, kde boky tvoří proužek plastu a je propleten pruženkou. Originál Taco sumky (puškový + pistolový zásobník, možné jsou i další varianty) od značky High Speed Gear (HSGi) stojí cca 1200,-Kč. Od českého Combat Gearu ji můžete mít za pěkných 700,-Kč.
Dlouho jsem přemýšlel, jak takovou sumku zhodnotit a nic revolučního mě nenapadlo :-). Je to prostě sumka, pomocí MOLLE si ji připnete na vestu či fragbelt a vkládáte do ní zásobníky. Až tak snadné to je!
Jsou použity jen špičkové materiály – MilSpec látka (na fotkách originální MultiCam® Tropic) i pruženka, zadrhovadlo od ITW Nexus a osvědčený kydex.
Jediný rozdíl proti originálu tak spatřuji v použitém plastu – Combat Gear ohýbá kydex ručně a také to jako ruční výroba vypadá. Každopádně se asi nelze na malou českou firmičku zlobit, že nepoužívá vstřikované plastové díly jako mezinárodní HSGi…
Pokud bych měl jednu jedinou věc sumkám vytknout, byla by to absence „brzdy“ – tedy toho prvku uvnitř sumky, který zvyšuje tření a zabraňuje tak náhodnému vypadnutí zásobníku (silikonový či gumový panel v přímém dotyku se zásobníkem). Zatím to lze řešit tak, že více přitáhnete pruženku a zásobník tak silněji zavřete.
Tady si můžeme jen říct, že takto tento typ sumek prostě funguje. Zásobník je maximálně dostupný pro okamžité použití a extrémně snadno se vrací zpět (sumka zůstává stále otevřená), ale zároveň je trochu náchylnější ke ztrátě (na fotce vidíte povytažený pistolový zásobník po pár metrech plazení) a ušpinění. Pro ty, kdo preferují pevnější typ sumek, lze snadno taco sumku přímo vyrobit či upravit tak, aby měla bezpečnostní gumičku přes zásobník. A někomu i přes to všechno mohou nejlépe vyhovovat zavřené sumky.
Výhodou otevřených rychlosumek je také jejich vysoká univerzálnost – vejde se do nich prakticky jakýkoliv zásobník, který má nějakou minimální šířku. Jeho konec potom tlačí do plastu, který má značnou vůli a je omezen jen nastavitelnou pruženkou. Pro konkrétní sumku z testů platí, že mi seděla na pistolové zásobníky do GLOCKu a CZ75, puškové potom BREN i SA-58. Určitě se tam vejde ale mnohem více druhů, stačí, aby zásobník byl širší než samotná kapsa:
Šířka prázdné pistolové kapsy – cca 3cm
Šířka prázdné puškové kapsy – cca 6cm
Resumé
Víc toho o zásobníkové sumce dohromady asi nedám, používám ji, funguje mi a jsem spokojen. Pokud chcete dvě ručně dělané sumky od Combat Gearu za cenu jedné originální z USA, není rozhodně co řešit a doporučuji 🙂 Výhodou může být i možnost výroby ve vz.95.
Nejnovější komentáře