Americký výrobce pušek Henry Repeating Arms letos uvádí na trh survival kit který, jak se dá od výrobce zbraní očekávat, je postavený kolem jeho vlajkové lodi – poloautomatické pušky AR-7. Puška a survival kit, to musí být ideální kombinace, ne? Peněženky nechte ale ještě chvíli schované, pojďme se podrobněji podívat, co vlastně Henry nabízí.

 

AR-7 je poměrně známý kousek, ale pokud jste o ní ještě neslyšeli, zde je krátké představení. AR-7 má na svědomí Eugene Stoner, který vymyslel například také světoznámou pušku AR-15. AR-7 byla vyvinuta jako zbraň na přežití pro piloty. Je extrémně skladná a lehká, takže se vešla i do stísněných prostor letadel a posádka ji mohla snadno mít u sebe i pokud šlo letadlo k zemi a bylo potřeba ho opustit. K tomuto účelu zbraň používalo jak americké, tak izraelské letectvo. V roce 1997 koupila licenci na AR-7 firma Henry Repeating Arms a v současnosti ji (po několika drobných úpravách) prodává pod názvem „U.S. Survival AR-7“. Cílovou skupinou už není armáda, ale dobrodruzi, kteří chtějí mít u sebe dlouhou zbraň, co se moc nepronese a nezabírá příliš místa.

 

Ar-7 se totiž dá snadno rozebrat na několik kusů, které se schovají do pažby zbraně. Zbraň váží necelých 1,5 kg a pokud je složená v pažbě, tak se ve vodě nepotopí.

 

 

 

S těmito vlastnostmi puška přímo vybízí, aby ji někdo použil jako základ pro survival kit/bug out bag, že? Jenže to má háček. Jde o malorážku. Takže pokud jste si začali představovat epické headshoty při likvidaci zombií při zombie apokalypse nebo lov na medvěda, tak na to tahle puška není. Je určena hlavně na lov drobné zvěře. Pokud teda nejste James Bond, pak s ní ulovíte i vrtulník…

 

 

Pro člověka, který se připravuje na SHTF to tedy rozhodně ideální zbraň nebude, ale pro někoho, kdo se vydává daleko od civilizace může AR-7 zajistit nouzový zdroj jídla a její váhu v batohu skoro nepocítíte.

To bychom měli pokrytou hlavní položku kitu, co v něm najdeme dál? Přepravní tašku – batoh by byl praktičtější, ale asi se vychází z toho, že se Američani vozí všude v autě. Dále je zde škrtidlo SWAT-T, izotermická fólie, 30 metrů paracordu, filtr na vodu, nouzová dávka potravin s 1000 kaloriemi, souprava na rozdělání ohně a zavírací nůž Buck Rival. Protože jsou Američani velcí patrioti, kladl se při výběru součástí kitu důraz na to, aby byly vyrobeny v USA.

 

Celkově survival kit dává smysl a pokrývá většinu důležitých základů pro přežití. Stejně jako většina komerčních kitů pro přežití ale má výrazně vyšší cenu, než kdybyste si ho skládali sami. Navíc oproti tradičním survival kitům zde musíte počítat s vyšší cenou kvůli zbrani. Kit je v USA naceněn na 550 dolarů čili něco přes 11 tisíc kč. Při dovozu do ČR by ale cena téměř s jistotou vyletěla ještě o dost výš.