Do testů se nám dostala taška od slovenské společnosti Falco Holsters, zabývající se výrobou pistolových pouzder a dalšího příslušenství. Taška je označována jako Model 536 a bude se líbit jen těm, kdo jsou ochotni nosit „kabelku“ pro muže a odložit kvér z opasku do speciální kapsy. Pojďme se podívat, zda to dává smysl.

 

Provedení

Taška samotná je vyrobena překvapivě kvalitně. Popruh přes rameno je pevný a zároveň se velice příjemně nosí (i na holé kůži), prakticky nedře a neškrábe.

 

Taška je řešena velmi zajímavě – klopa se zavírá na chytré magnetky pomocí stejného pásku, ze kterého je popruh, a je radost s ní pracovat.

 

Pod ní najdete pár oček na propisky, jednu kapsičku bez zipu a pak hlavní kapsu na zip. Na vnitřní přepážky je použita zajímavá 3D textilie.

 

V hlavní kapse je ještě jedna tajná sekce na suchý zip, kam můžete schovat menší předmět.

 

A vzadu potom ještě jedna plochá kapsa na zip, pravděpodobně na „papíry“.

 

Tím nejdůležitějším ale je odtrhávací zadní stěna, kam můžete schovat krátkou palnou zbraň, která se vejde do rozměrů 220 x 170mm s nějakou rezervou, aby šla trochu pootočit pro snazší tasení.

 

Tato kapsa obsahuje jednu stěnu ze suchého zipu a nastavitelný tunel, který se dá přizpůsobit konkrétní zbrani a i stranově přehodit, takže sedne pravákům i levákům.

 

Zipy jsou kovové, nezasekávají se a jejich jedinou nevýhodou je, že všechny mají kovová poutka. Pokud tedy s taškou manipulujete, budete cinkat jako Santa Claus tahající dárky z pytle plného rolniček. Při chůzi si to obvykle nějak sedne a dá se to přežít, ale často mi už trochu cukaly nervy…

 

Výrobce to zdůvodňuje tím, že na kovové zipy je 100% spolehnutí, ale alternativně navrhuje odštípání všech poutek (kromě těch na kapse na zbrani kvůli jistotě) a jejich nahrazení šňůrkou z Paracordu.

 

OK, zákazník si s tím určitě může pohrát, na jezdci se dá odklopit háček držící poutko – to se potom sundá, nasadí se šňůrka, háček se zamáčkne a taška už necvrliká:) Operace na 10 minut.

 

Podle vyjádření Falco Holsters lze tuto úpravu udělat na vyžádání, ale pokud o cinkání předem nevíte, asi tuto úpravu před nákupem vyžadovat nebudete… Údajně není z pohledu výroby efektivní používat dva druhy zipů na 1 produkt a zadní zip musí být odzkoušený kovový, který se dělá jen s kovovými poutky. Prostě to „nejde“…

 

Skryté nošení zbraně

Teď se pustíme do rozbouřených vod střelectví a zkusíme se podívat, zda je dobrý nápad nosit zbraň skrytou v tašce, jaké jsou výhody, nevýhody a možná rizika.

Začněme hezky popořádku a pojďme se podívat, jak rychle se z tašky dá tasit. V kapse na zbraň jsou 2 poutka, která vystrčíte jedním nebo druhým rohem mezi jezdci zipu tak, abyste na poutko dosáhli druhou rukou a mohli tak bleskově trhnutím otevřít zip a tím i cestu ke zbrani.

 

V tuto chvíli přichází riziko číslo 1, které je spojené s tím, že pod stresem trhnete příliš a jelikož zbraň není v kapse nijak pevně fixovaná, tak svou vlastní vahou vypadne na zem. Prekérka.

 

Zároveň taška může libovolně měnit polohu a tasení tak není intuitivní pohyb, čímž se výrazně prodlužuje doba reakce.

 

Na výhody a nevýhody se podíváme v bodech.

 

Proč NOSIT zbraň v tašce?

    • Pohodlnost (na pásku vás nic netíží, nikde nic nepřekáží)
    • Ve vedru nelze nosit skrytě na kraťasech (jedině s vnitřním pouzdrem nebo malou zbraň s klipem, ale to není moc příjemné.)
    • V zimě naopak nemusíte mít kvér schovaný pod několika vrstvami oblečení
    • Civilní vzhled, kdy nikdo nemusí vědět, že u sebe máte zbraň
    • Ve voze můžete tašku umístit na dosažitelné místo a nemusíte případně dlouze hledat zbraň v pouzdře pod bezpečnostním pásem.
    • V případě potřeby lze zbraň snadno odložit (pouze v souladu se zákonem, že?)

 

Proč NENOSIT zbraň v tašce?

  • Celou tašku vám může někdo bleskově odcizit (stačí ostrý nůž, nebo řezač pásů – připlížit se zezadu a jste beze zbraně)
  • Tasení obvykle trénujete z pouzdra stejnou rukou, druhou se kryjete. U tašky se tasí křížem a potřebujete obě ruce (jedna přidržuje tašku, druhá odtrhává a vyndává zbraň). Pohyb se dá natrénovat, ale jste v tu chvíli bezbranní.
  • Tasení z tašky není vždy stejné. Taška může po těle různě cestovat, při pádu jí můžete přilehnout. V tu chvíli končí veškerá legrace.
  • Vypadnutí zbraně z tašky, pokud například pod stresem moc trhnete.
  • Položení tašky mimo dosah až zapomenutí tašky se zbraní při jejím odložení (v restauraci, kině, autobuse, …)
  • Komplikované přebíjení (zásobníky se ukládají někde do tašky. Ano, dá se opět natrénovat, ale hledat zásobník v kapse na další zip je v případě potřeby docela sci-fi. Každopádně se dá sehnat speciální vnitřní pouzdro na pistolový zásobník.)

Zkusili jsme s kolegou sehrát pár scénářů, abyste měli představu, jak takové tasení probíhá a co všechno se může pos*at při opravdovém napadení. Kromě klasiky, kdy je taška přes rameno jsme zkoušeli i její nošení na styl ledvinky (taška se ale ohne kolem těla a látka zablokuje zbraň) a nošení jen na krku, které je extra nepohodlné.

Resumé

Lidé od střelectví by mě veřejně pranýřovali, pokud bych doporučil tašku na skryté nošení zbraně. To samozřejmě udělat nemohu, rozhodně je kydexové pouzdro na pevném opasku mnohem jistější způsob obrany, který není vždy úplně komfortní, ale na to se vás při napadení nikdo ptát nebude.

 

Pokud zbraň v pouzdře na opasku nosit nechcete a raději byste ji nenosili, tak mi přijde lepší mít zbraň alespoň v tašce, než ji nechat doma v šuplíku. Tento způsob je jednoznačně pohodlnější, ale přináší s sebou mnoho závažných rizik. Rozhodně to není taška pro každého (já třeba pánské „kabelky“ moc nenosím), ale provedení je až na cinkající zipy naprosto v pořádku, nenese známky žádného opotřebení a rozhodně se nákupem této tašky není za co stydět.

Taška od slovenského výrobce stojí 1849,-Kč a můžete se spolehnout na 5 letou záruku.

 

Ta otázka, kterou si před nákupem ale musíte položit je, zda ta úskalí za to stojí a jestli má smysl zbraň ukrývat do tašky.

 

Co myslíte vy, patří kvér do tašky? Případně kdy?