V redakci jsme tahali sirky, na koho tadle recenze spadne:) Je to takový pověstný dortíček s lahodnou třešničkou na hoře domácí šlehačky.
Začneme velmi zlehýnka. Testovaný batoh má kapacitu 30l a vyznačuje se dvěma vlastnostmi, které nás naprosto šokovaly. Batoh je velmi variabilní a extrémně skladný!
Cože? Ty pi*omci zničili celý batoh, jen aby měli zajímavý fotky?! To je bulvár… Rozhodně chápu, že vás to napadne. Ale pojďme se podívat, jak ta hromádka cucků vypadala před 4 měsíci.
MFH Assault batoh nám poskytl obchod e-ARMY.CZ (pozor, prodejce již produkt změnil na Assault batoh od Mil-Tecu, takže za nás kladné body! – pozn. redakce 10.10.2016) v rámci naší dlouhodobé spolupráce. MFH je fenoménem na pultech 90% armyshopů a rozhodně jsme si nemohli nechat ujít příležitost ji otestovat.
POPIS BATOHU
Batoh má objem 30litrů, tvarem není moc široký (25cm) ani vysoký (45cm), ale je vcelku hluboký – rozkládá se jako harmonika směrem od zad (údajně 20cm, ale to je složený stav). Pokud máte širší záda jako já, budou vám ostré hrany na popruzích trochu vadit, hubenější lidi se už vejdou mezi ně.
Na zadní stěně je kapsa na suchý zip pro camelbag, potom velká zadní kapsa se síťkou a kapsou na zip, prostřední kapsa se síťkou, malá přední kapsa na brýle/mobil a pod ní organizér.
Úložného prostoru je tedy dost. Kvůli tomu, že jsem batoh nosil hlavně po městě a na nějaké menší procházky, tak jsem byl rád, že se tam vešel můj 14“ notebook – bylo to ale těsné, větší už se určitě nevleze. Tvar batohu mě trochu čílil, protože plně naložený batoh je ještě metr za vámi. Místo toho by šlo natáhnout batoh do šířky a hned by se lépe nosil.
Na batohu najdete celkem 6 kompresních popruhů, pokud tedy máte prázdno, můžete harmoniku stáhnout do kompaktnějších rozměrů. Čtyři popruhy jsou na boku se sponou na dvojzubec (těm jsem moc nevěřil, ale drží spolehlivě), další dva jsou na spodní straně a dají se jen utáhnout, ne rozepnout.
Takovýto batoh můžete mít za cenu 899,-Kč a sehnat se dá v mnoha barvách a kamuflážích. Na každém webu je pak zmínka o tom, že to je batoh vyvinutý pro US ARMY (když to teď čtu, začínám plakat smíchy).
POUŽITÉ MATERIÁLY
Tak a tady narážíme na důvod, proč je tento batoh tak levný:) Abych demonstroval, že to je opravdu špatné, na fotkách uvidíte pískový batoh od Mil-Tecu, který je o trochu větší (42l, 51x29x28cm), ale jinak má stejný střih. Jen jeho provedení je asi o 1000% lepší a cena něco kolem 1050,-Kč.
- MFH batoh byl nošen 4 měsíce převážně po městě a na menší výpravy.
- Mil-Tec Assault byl naplno používán jeden rok prakticky každý den
Látka použitá na batohu je u MFH opravdu tragická – až tragikomická. Pogumování z vnitřní strany odejde během měsíce a potom z vás neustále sněží krásný černý šupinky. To, že batoh od té chvíle není nepromokavý, je snad jasné.
Látka je také velmi řídce tkaná a na namáhaných místech se doslova cedí skrz nitě! Šití tedy může být jakékoliv, ale když se látka změní na dlouhé chuchvalce, tak batoh pohromadě neudrží žádná pozemská síla. Nemusí to být jen ve švech, tkanina se rozjíždí i na namáhaných místech, na která se přenáší největší síla (boky u konců popruhů).
Po 1 měsíci se mi na dně takto látka vycedila a vznikla díra. Abych kvůli tomu nemusel testování ukončit, nosil jsem na dně tričko, díky kterému jsem neztrácel menší až střední předměty.
Mil-Tec proti tomu má látku o mnoho hustší, pevnější, na dotek odolnější. Nechci ho vychvalovat, ale pokud srovnáme tyto dva modely ve stejné cenové kategorii, tak Mil-Tec vítězí.
Pásky na MFH jsou opravdovým skvostem. Nejsou zatavené, takže první co s batohem uděláte je, že ho celý objedete zapalovačem. Je opravdu bomba, když na ramenním popruhu není žádná pojistka bránící vyvléknutí (pásek se obvykle na konci překládá a prošívá). To znamená, že pokud si batoh povolujete, nesmí vám to ani trochu ujet:)
MOLLE vazba na přední straně je vtipná hříčka na téma „military“. Tento systém uchycení se vyznačuje tím, že 1“ pásky jsou přišity v 1“ rozestupech a jsou v nich otvory o dané minimální velikosti. Ani jedno na MFH ale nehledejte! Některou výstroj tak na batoh vůbec neupevníte – záleží, jaký používá způsob uchycení. Jedna řada MOLLE byla tak úzká, že byla spíš na okrasu než k použití.
Mil-tec v tomto ohledu udělal vše správně. Tečka.
Nitě (už teď řvu smíchy 😀 :D) na MFH si nezaslouží ani své jméno. Ten batoh drží pohromadě spíš silou vůle, a pokud by ho kdy používala jakákoliv armáda, musely by všude být vtipné historky o tom, komu co kde upadlo a jak slabý větřík stačil na rozmetání batohu po krajině. Stehy jsou vtipné už od začátku a jdou za použití velmi mále síly odtrhnout. Možná vlákna nití zkřehly vystavením vzdušné vlhkosti, slunci nebo nevím čemu… Nebudu o tom dál žvanit, podívejte se na 60s destrukci batohu:
U Mil-tecu bylo na přetržení švu zapotřebí mnohem větší síly, opět tedy sbírá kladné body.
Co dál byste chtěli o MFH vědět?
- Zapalovačem musíte vzít nejen konce pásků, ale i veškeré lezoucí nitě.
- Vnitřek batohu je prasácký, okraje látky se všude třepí, některé díly jsou přišité fakt divně, takže skrz spoj vidíte díry.
- Síťky mají velmi nekvalitní zpracování, urve se jim horní lem a od té doby spíš překáží.
- Bederní pás u takto malého batohu není správnou volbou. Upne se přes břicho a prakticky ho nejde dostat na bedra (ano dá se spustit, ale batoh se potom nese tak hrozně, že si ho zase vytáhnete). Je to tedy spíš břišní pás, který vám mačká střeva, blbě se vám dýchá a moc to neulehčuje ramenům. Tady by stála za zvážení volba klasického hrudního popruhu. Přezka je velká a na MFH dobře fungovala (jediné co je, že u Mil-tecu praskla po roce používání).
- Popruhy jsou užší, při vyšší hmotnosti se už zarývají. Po 4 měsících byla pěna značně vymačkaná, ale ještě sloužila, látka trochu povolila.
- Batoh byl ušitý tak, že se často nad spodním koncem ramenních popruhů přehnul. Nevím proč, ale nebylo to moc estetické. Na nošení to mělo vliv, jen pokud jste nesli v kapse camelbag, který vyjížděl nahoru a tlačil.
Resumé
Musím říct, že batoh ty 4 měsíce sloužil výborně, často jsem ho zatěžoval i přes 10kg. Udělala se mu sice díra ve dně, ale to jsem vyřešil. Taky se velmi opotřeboval, ale za tu cenu si můžu koupit za rok třeba 2 a pořád ušetřím oproti nějakému značkovému batohu… NO POČKAT! Když si koupím Maxpedition, nebo Tactical Pro v ceně cca 2 500,-Kč, tak to mám jako ani ne 2 roky nošení MFH!!! To už tak pěkné není, když kvalitní batoh vydrží třeba 5let v nezměněném stavu, že?
Chcete levný batoh? Nevadí vám, že je vyrobený jen pro vizuální podobnost s jinými batohy a jeho výdrž pod zátěží je prakticky pár dní? Baví vás pozorovat, jak věci stárnou a rozpadají se před očima? Chcete mít možnost si batoh kdykoliv ručně upravit? Tak to je MFH přímo pro vás:)
Pokud byste chtěli levný batoh a o degradaci nemáte zájem, zkuste raději vytáhnout 150,-Kč navíc a připlatit si za Mil-Tec.
Najde se tu někdo, komu už MFH slouží 10let a bez problémů?:D
Pro Vybaven.cz testuje Matyáš Vejskal.
Batoh MFH byl můj první “taktický batoh”. Díky němu jsem si ověřil, že nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci. Všechny popisované vady se projevily. Přihodím ještě párání švů u zádového popruhu a vytržení zipu ze švu u hlavní kapsy. Poté co jsme po 14.denní dovolené reklamoval rozpárané šití u batohu snad řecké provinience Pentagon jsou si koupil na základě zde uvedenému testu Falcon 2 od Maxpedidition. Stokrát ba tisíckrát se vyplatil.
Ve studentských letech jsem si taky pořídil batoh od MFH. 10 let to sice ještě není, ale slouží pořád výborně a žádné vady na kráse, akorát utržené jedno provázkové poutko co vede od jezdce na zip. Mám ho 5,5 roku a permanentně narvanej. Rozhodnu se jít do lesa, hodím na záda a vím, že tam mám vše co potřebuji. Takže našlapanej je neustále a cca 2x týdně jde ven. Váha i s vodou 9,6kg. Vodu nosím v čutoře připevněnou na boční stahovací pásek a kupodivu se nic neutrhlo a nikdy nerozeplo. Z druhé strany ve stahovacích popruhách mám strčenou mačetu.
Rozmístění kapes mi absolutně vyhovuje. Větší ,,hloubka” a menší šířka byli ze začátku nezvyklé, ale zvykl jsem si hned a když se prodíráte roštím, malá šířka batohu přijde opravdu vhod.
O firmě MFH ví každý svoje, nevím jestli se teď zhoršili kvalitou, nebo mám jen štěstí na dobrý kus, ale koupi opravdu nelituji. Jasně že mě láká si pořídit nějakého cool Maxíka, ale když batoh za 800 takhle stále slouží, nějak zatím nemám důvod
Díky za super komentář. No, v reakci na tuto recenzi začalo na povrch probublávat i to, že v reakci na zhoršení kurzu přesunulo MFH část výroby do jiných továren (nechci spekulovat, že do Asie), což mohlo vést ke zhoršení kvality. Nicméně doufám, že těch 10let dá v pohodě!:)
Ja mám už pár rokov Asault II od MFH a nie je to až taká tragédia, nakoľko je stále schopný použitia, ale druhý krát by som zvolil kľudne taký istý model no v aspoň trochu lepšej kvalite. Vcelku ma teší, že Mil-tec nie je až taký tragický, lebo už som sa naučil, že mil-tec je ten lacný, od ktorého nemôžem čakať nič extra. Sieťkové vrecko sa odtrháva a guma opadaná. Ale inak ok, rameno sa mi síce začalo trhať pri 20kg, no zašil som a od vtedy ok.
A doprdele. Já si ho včera koupil…. Že to nebude žádnej držák sem tušil, ale že je to až takováhle sračka……
ach jo, sem zvědav jak mi dlouho vydrží….
Tak já jsem s ním 3mesíce normálně fungoval, ale myslím, že s trochou trpělivosti vám rok vydrží. Do té doby máte šanci přemýšlet o nástupci 🙂
Tvl, já si ho koupil před tejdnem. To jsem teda zvedavej :-/
Do léta přežije 🙂
Já si ho koupil někdy v polovině roku 2014, měl jsem ho na menším čundru a jinak ho nosím až na pár výjimek každý den. Občas je zatížený jen minimálně, někdy už ho naložím víc. Dno mám prodřené maličko u rohů a horní malá kapsa se zespodu částečně vytrhla ze švu po tom, co jsem tam narval nějakou krabičku, co tam úplně nepasovala. Taky od té doby, co jsem na postranní popruhy připevnil z jedné strany spacák a z druhé karimatku se začaly trochu povolovat spoje u popruhů..ale zatím drží. Za těch 800 jsem toto tak nějak čekal a na tahání do práce a jednodenní výlety mi stačí. Nicméně teď se poohlížím po nějakém větším na větší tůry a vím že do MFH už nepůjdu :). Jinak pěkná recenze:)
V textu
> MFH Assault batoh nám poskytl obchod e-ARMY.CZ v rámci naší dlouhodobé spolupráce
a
> Takovýto batoh můžete mít za cenu 899,-Kč a sehnat se dá v mnoha barvách a kamuflážích. Na každém webu je pak zmínka o tom, že to je batoh vyvinutý pro US ARMY (když to teď čtu, začínám plakat smíchy).
odkazujete na batoh [1], který má ovšem uvedeného výrobce mil-tec. Chtěl bych se zeptat, zda jde o omyl, nebo došlo k nepochopení z mé strany?
[1] http://www.e-army.cz/army-takticky-batoh-assault-i-cerna-e514.html
Spíš výrobce u tohoto produktu změnil dodavatele 😉 Díky za upozornění, upravíme v textu!
Dnes jsem si batoh donesl domů… Všechno co jsem si tu přečetl je pravda, když ale věnujete batohu 2 hodiny času, zatevíte a zašijete všechny nedostatky tak celkem ujde ?. Na to že v něm budu nosit peněženku, klíče, mobil a láhev pití…
Fretka: Batoh mám od začátku 2014…týden v Normandii, víkendovky, každý den v práci( a těch velkejch a těžkejch fušek co už odnodsil)….spokojenost, jedině – zelené šupinky(původně nepromokavé)na dně velké kapsy,začíná odcházet síťovina – jak se dře o ledviny(ty za to ale nemůžou)…..všechny švy drží bez problémů, pásky jsem netavil-jsou přeložené a prošité, Molle vazba je sice na husto, ale cokoli pasuje(kapsičky + sumky, popřípadě Alice klipy) používáno cca 3 roky a kousek – no problem…..uvnitř štítek :Backpack Assault I Olive NO:30333B MFH INT.COMP.
…..možná byla dříve lepší kvalita a kontrola výrobků???…nebo ojedinělý kus???….s výrobky MFH mám zatím jen kladnou zkušenost, ale kdo ví do budoucna???….Tak ať se nám to pěkně nosí a nepáře 🙂
………..jinak pěkné a užitečné stránky…….
Tak musím s politováním ohlásit konec svého MFH….na letošní oslavy vylodění v Normandii už se nepodívá…odešel hlavní zip (jeden jezdec + pár zubů)….ale po rozebrání na prvočinitele se zachovalo ještě spousta materiálu na další batohy…kapsičky …sumky..apod…řemeny a plastové části – nic z toho nedoznalo úhony….nevadí už mám další….zase MFH o pár korun podražil , ale po prohlídce – stejná kvalita jako předchozí báglík…..Tak ať se nám to pěkně nosí a nepáře ?………………..
Koupil jsem si dvě taktické taštičky MFH pro zakryté nošení zbraně. Jena po měsíci death, druhá drží silou vůle. Sice staly obě kolem 500,- Kč, ale vyhozený peníze. Nedoporučuji..
Bohužel mám ten batoh od Mil-Tec(hmotnost 1kg; s MFH nemám zkušenost). Nosil jsem v něm učebnice a začlo se to trhat u zádových popruhů. Bylo to v záruce, tak jsem to chtěl odnést prodejci, ale manželka to kupovala na poslední chvíli před zavíračkou krámu a nevzala si na ten bágl za 1000Kč účtenku(!). Čili mi to nevzali.
Tak jsme vyspravili a stejně se ta látka začla “rozniťovávat takže to sešití nemohlo držet. Tak jsme podšili odolnější látkou, celý vršek batohu. Začlo se to trhat jinde. Ta látka holt cuckovatí zrovna jak to, co popisujete u MFH. Jednou jsem do toho nacpal spacák trochu nafest a popraskaly švy ze všech stran. Protože jsem hračička tak si to ještě furt nějak sešívám a nosim v tom lehký věci. Ale to jen proto, že jsem velmi klidný a trpělivý člověk. přesto zvažuju že vemu nůž a rozřežu ho na součástky, protože todle je fakt naprd. Jestli chcete, pošlu Vám fotky.
Batohy Assault MFH mám asi dvanáct let. Je pravděpodobné, že dříve byla kvalita úplně někde jinde. Tento trend upadající kvality je ale bohužel patrný úplně všude, včetně drahých značek. S batůžkem jsem prošel nejednou džungli v Thaisku, Kambodži… Tahal jsem ho všude možně, přetěžoval. Jeden z pěti jsem chtěl záměrně zničit velmi hrubým zacházením (kdysi test pro jeden armyshop). Nepovedlo se jej nijak poničit. Švy se nepářou, pogumování drží, barva woodland za ty roky nevybledla. Vždy po expedici batoh vyperu, nechám vyschnout a uložím. Pamatuji, že značka MilTec byla vždy na chvostu. Třeba jejich křesadla na rozdělání ohně byla tak tvrdá, že prostě nekřesala. Oděvy se páraly, nedržely barvu tzv. šusovaly… Dnes se vše dělá tak, aby to vydrželo jen do konce záruky. Poslední dobou mne takhle nemile překvapila, doslova šokovala, upadající kvalita nožů PUMA. Mimochodem letos tato firma slaví 250 let od svého vzniku a její nůž PUMA WHITE HUNTER, se kterým se točily i díly “Vinetoua”, je absolutní loveckou legendou. Bohužel dnes již jen tou legendou.