Značka Blackhawk! je fenoménem ve světě taktického a střeleckého vybavení. Něco jako 5.11 Tactical, ale tak trochu prostě víc combat – jestli víte, jak to myslím 🙂 O to víc překvapí, že batoh Diversion Carry naprosto dokonale zapadne do melancholické městské šedi.
Kde nosit zbraň?
Spoustu z vás to zná. Chcete nosit zbraň u sebe, ale nechcete být na první pohled identifikovatelní jako „ten-militantní-chlapík-s-kvérem“. Stačí poutko z paracordu na batohu, MOLLE popruh, cordurová kapsa na opasku nebo cokoliv trochu divného z EDC vybavení a svítíte. Nemluvím o tacticool nášivce nebo fatboyi. Cvičené oko tyto prvky hledá a nemám tak ani já problém v Praze v metru odhalit někoho „od fochu“.
Jak tedy nosit zbraň, abych byl nenápadný? Obvykle to bude nějaký compact až sub-compact v kydexovém pouzdře na opasku.
V létě potom kvér v trenkách jen s trigger guardem, klipem nebo vnitřním kydexem.
A pak je tu varianta, použít nějakou tašku. Sníží se sice rychlost tasení, ale maximálně se zvýší pohodlí. Pokud to nebude do očí bijící fatboy od Maxpeditionu, mohla by to být civilně vypadající taška od Falco (ačkoliv tam pozor na konstrukci).
Extrémisté mohou zvolit i tzv. „naturalistickou cestu“:
Anebo to může být batoh. Zní to sice divně, asi jste nikdy nikoho neviděli rychle a efektivně tasit zbraň z batohu, ale věřte mi, že to není tak špatné, jak to vypadá.
Pokud jste obyčejný civil, který má zbraň na obranu, tak věřím, že si 4-5sekund potřebných na tasení zvládnete v nepřehledné situaci vybojovat a pak je moment překvapení plně na vaší straně. Nemluvím o tom, že nemusí jít vyloženě o krátkou zbraň, ale i o poněkud těžší kalibr!
Tasení z batohu? WTF?!
Blackhawk! vyřešil dostupnost zbraně k okamžitému použití následovně. Nejblíže u zad je plochá kapsa, kam můžete nacpat klidně laptop, nebo přilepit na suchý zip pružné pouzdro na zbraň (nám sedlo v pohodě na GLOCK 19 a CZ-75, je opravdu univerzální).
Dodatečně tam můžete lípnout i sumku s velcrem na zásobníky či cokoliv jiného – třeba taky nic a do kapsy narvat konverzi pro GLOCK – KPOS Gen II (kapsa má cca 50cm na výšku).
No, pokud tam budete dávat krátkou zbraň, můžete použít servisní výklopný otvor v dolní části zad. Nosil jsem tam zbraň pravidelně a díky umístění pod vrstvou polstrování vás prakticky netlačí.
Dva jezdci mají očka pro malý zámek, takže bezpečí chtiví maniaci mohou nějaký hned aplikovat.
Pokud máte zbraň v kapse a batoh na zádech, je cesta ke zbrani následující. Pravá (či levá) ruka jde podél těla dozadu a loket zhruba do výše ramene.
Prsty odspodu nahmátnete poutko na zipu a narazíte na to, čemu říkám double safety. Jsou to dvě očka, které zajišťují zip před nechtěným otevřením.
- Poutko od zipu je převlečeno před D kroužek pod ním
- Přes D kroužek je ještě zboku přetaženo pevné očko z provázku.
Můžete prsty začít řešit hlavolam, které očko sundat jako první, nebo si na své silné straně nechat jen první pojistku, tedy poutko u zipu přes D kroužek (nikdy se mi samo od sebe neodháklo). To stačí prsty zespodu vyháknout a rovnou pokračovat nahoru v rozepínání kapsy.
Ve finále budete potřebovat i trochu flexibility v rameni, abyste dosáhli na pažbu. Je nutné si správně nastavit umístění vnitřního pouzdra tak, abyste měli přístup co nejsnazší.
Můžete si ale s tasením pohrát a vytáhnout třeba kvér nenápadně při sundávání celého batohu. Pokud máte v kapse složenou věc typu MP5, hodí se možnost rychlo-odhozu, kdy si batoh bleskově přesunete na prsa nebo k nohám a připravíte zbraň k boji.
Zkusili jsme pro vás základní typy tasení porovnat a natočit v tomto videu:
Případně se mrkněte na trochu víc fancy video od maníků z USA:
Nevýhody?
- Zbraň do pouzdra bez sundání batohu nevrátíte.
- Na druhou stranu kapsy či na horní velcro si můžete umístit náhradní zásobníky, ale vnitřní velcro není moc velké, takže přebíjení bude vždy „komplikované“.
- V autě či při sezení budete do batohu muset nějakou jinou, než nadrilovanou cestou, což zvyšuje riziko.
- Při tasení ve stresu můžete trochu zápasit se zipem a výrazným pohybem upoutat pozornost útočníka. Celá akce se dá ale s trochou cviku dobře schovat za tělo.
Výhody?
- Zbraň máte pohodlně v dosahu jedné ruky bez upozornění okolí
- Pokud máte batoh na zádech, dělí vás od zbraně cca 4-5 sekund
- V kapse nemusíte mít jen krátkou zbraň, ale i něco delšího, zásobníky, …
- Tasení z batohu je dost překvapivé
- Oboustranné řešení oceníte především, pokud budete třeba ležet na boku
- Z batohu tasíte i vleže a nehrozí, že vám „ulítne“ při pádu jako taška
Zpracování Blackhawk! Diversion Carry
Zpracováním samotného batohu se nebudeme dlouho zdržovat. Je kvalitní. Vše je prakticky jako při pořízení v obchodě. Materiálově jde o nylon (420D) v absolutně odporných barvách, které najdete na mnoha šusťákových batozích z vietnamské střelnice. PARÁDA!!!
Na batohu hledejte několik kapes.
Dvě menší jsou vpředu dole. Nejsou propojené, jde o dvě úrovně. Všimněte si nenápadných poutek na zipech.
Nad nimi je jedna podlouhlá kapsa s horním otvíráním na zip.
A úplně nahoře potom půlkruhová kapsa s jednoduchým organizérem (propisky, drobné EDC vybavení, klíče).
Na čele batohu nalezete také praktickou „síťku“, kde je vlastně batoh vertikálně přepůlen a spojen pouze síťovinou (ta se zdá extrémně pevná) v kombinaci se dvěma Duraflex přezkami.
Proč je to tak praktické? Já to ocenil především proto, že ručník mokrý z tréninku cestou domů skoro uschnul a stejně tak tam můžete dát třeba zmoklé oblečení. Jindy tam nosím lahev s vodou, takže nemusím batoh pokaždé sundávat, stačí zalovit za hlavou. A můžete tam narvat prakticky jakýkoliv větší předmět, který nesedí do jedné z kapes.
Hlavní kapsa je celkem prostorná a neobsahuje žádné další vychytávky, pruženky ani podsekce.
Popruhy nejsou příliš bohatě polstrované, ale díky tomu se pěna moc nevymačkává a od začátku je prakticky stejně pohodlná. Musím říct, že za mě popruhy nižší výšku pěny dohání svou šířkou, kdy mi opravdu dokonale sednou a batoh se nosil i na 50km pochodech naprosto bez problémů. Zkoušel jsem ho nosit i plně naložený (kolem 15-20kg) a musím říct, že i tak byl celkem pohodlný (nemá nijak extra vyztužená záda, takže je na to potřeba brát ohled).
Najdete zde jen hrudní pás, který můžete po jednotlivých očkách posouvat nahoru a dolů.
Na popruzích najdete dvě plastová očka a přezky pro rychloodhoz. Oceňuji i praktické gumičky na popruzích, takže kolem vás volné konce nijak nevlají.
Opotřebení a výtky?
Nebudeme vás napínat. Jediná známka používání po tři čtvrtě ročním každodenním používáním je jen lehce odrbaná síťovina na ramenních popruzích a dolní hraně polstrování zad.
Pak také pár fleků od trávy na šedé látce, které spíš neumím vyprat 😀
Batohu bych možná vytknul pár věcí s ohledem na snahu o co nejcivilnější vzhled. Pásovina na ramenních popruzích je sice odolné řešení, ale mohlo by naznačit pravou identitu batohu. Stejně tak spony, na kterých je vyražen nápis Blackhawk!. To jsou jediná kritická místa, jinak je podle mě batoh neprůstřelný.
Resumé
Batoh Blackhawk! Diversion Carry není pro každého. Ale věřím, že tu existuje cílová skupina, která po něčem takovém už dlouho sní. Batoh je sice na konci svého produktového života, ale to pro vás znamená jen to, že byste s nákupem neměli nadále váhat a využít 30% výprodejové slevy, kterou na tento batoh u HQH System právě teď najdete. K dostání je v šedo-modré či černo-červené variantě za docela snesitelných 2 905Kč (původní cena 4 150,-).
Doufáme, že si recenzi nepřečtou všichni lidé na světě a batoh si tak nechá něco ze své inkognito – confidential – top secret – concealed – diversion nátury :-). Zároveň jsme se snažili fotky zaměřit hlavně na detaily.
Nápad je to zajímavý, ale právě ty barvy jako vyblité, z vietnamské tržnice…
Btw: Byla by recenze nebo nějaké info o té solární nabíječce, co máte připnutou na batohu? Něco takového by se mi hodilo, uvítám nějaký dobrý tip 😉
Panel je Nomad 7 Plus od Goal Zero, bohužel ještě není na trhu – recenzi na něj mám sepsanou, ale jsme domluvení, že počkáme na uvedení na trh.
Powerbanka je Venture 30, tu už někde najdete. Oboje je fajn kombo na cesty, pokud potřebujete napájet nějakou tu elektroniku (mobil, gps, foťák).
A barvy jsou vyblité schválně 🙂 Ve verzi černo červená vypadá už lépe, ale ten batoh nemá ambice se tvářit drsně, tacticool nebo jen prostě hezky 😀 Je to zcela jiný přístup než u drtivé většiny jiných produktů.
Vím ,že chtějí, aby vypadal nenápadně, ale vypadá jak batohy před dvaceti lety… nemusí vypadat army, nebo tacticool, třeba takové batohy co nosí normální lidi, skejťáci, studenti, atd, kdyby vypadal alespoň takto, kdo by si pomyslel, že by v tom byla schovaná zbraň…
Na recenzi se teda těším;-)
Zdravím, na úvodní fotce článku mě zaujal ne batoh testovaný, nýbrž batoh/versipack, to nedokážu tak úplně určit. Mohl bych vědět co je zač?
Myslíte to uprostřed? Pokud se nepletu, jde o běžný odhazovák od Dasty.
Nene, myslím to napravo. Když si fotku rozkliknu, přijde mi to jako batoh. Svým způsobem mi to připomíná i TP20, ale jist si nejsem. Zaujal mě, přijde mi sympaticky velký a tak… Tak bych rád věděl víc.
Obávám se, že se jedná o batoh od MFH. 😀 https://vybaven.cz/zavazadla/batohy/recenze-batoh-mfh-assault-backpack-vs-mil-tec/
To nééé… 😀 Já myslel, že to bude něco jinýho. No nic, vypadá fotogenicky. Tak děkuji za informaci a hold budu hledat dál.