Přinášíme Vám překlad článku, který poukazuje na to, jak je důležité mít svou výbavu otestovanou. Autor se rozhodl ozkoušet svůj 72-hodinový kit a odnesl si z toho řadu ponaučení. Dočtete se zde řadu zajímavých věcí a třeba Vás to inspiruje k otestování svého nouzového zavazadla či “Bug out bagu”.
V posledních dvou měsících jsem měl hned dvě příležitosti otestovat svůj 72-hodinový kit. A ano, tyto testy byly záměrné…
Testování 72-hodinového kitu… Proč?
Připraveností se zabývám už dlouhou dobu. V armádě jsme vytvářeli plány pro nouzové situace a pak ty plány testovali. Říkali jsme jim „drily“. Teď když už v armádě nejsem, se věnuji civilní nouzové připravenosti.
Všiml jsem si, že řada stránek, které se zabývají připraveností, nikdy neřeší testování plánů pro nouzové situace. Co když vytvoříte perfektní plán pro evakuaci, ale zapomenete zásadní část, jako třeba zabalit si toaletní papír? Nebo jste si něco zabalili, ale není toho dost? Když svou výbavu otestujete, zjistíte, kde máte mezery a budete schopní je zaplnit. Výstupem z tohoto procesu hodnocení je vaše poučení. Není možné provést test a nijak se nepoučit – přinejmenším zjistíte, že jste dobře připravení.
Níže uvedená ponaučení jsou výstupem z těchto dvou testů. Některá z nich jsou zřejmá, některá ne.
30 + poučení z mého testu
1. MRE jsou dobrá. MRE se v posledních letech zásadně zlepšila. Dnešní MRE jsou vlastně dobrá. MRE Chilli s fazolemi je jedno z nejlepších chilli, jaké jsem kdy měl. O kuřecí s Buffalo omáčkou se musím se svými dětmi vždycky poprat. Ignorujte návrhy na servírování typu “hlavní chod plus příloha plus dezert”. Zjistil jsem, že hlavním chodem se nacpu až až.
2. Kámen funguje jako kladivo – super! Kamenů je všude spousta. Použitím přírodního kladiva ušetřím kila v mém batohu. Najděte si hladký kámen, ty hrubé nechávají škrábance na stanových kolících z hliníku. (Používáním hliníkových kolíků v tvrdé půdě se taky leccos přiučíte)
3. Nouzové prostředky na rozdělání ohně nejsou ty nejrychlejší. Zkoušel jsem magnéziový blok s křesadlem, co se prodává v mnoha obchodech. Znáte je – pomocí nože z nich ostrouháte pár kovových pilin, pak nožem a křesadlem vykřesáte jiskry, kterýma piliny zapálíte. To zabere poměrně dost času. Můžete místo toho zkusit rozdělat oheň pomocí sirek obalených v toaletním papíru a vosku nebo kousků bavlny napuštěných vazelínou.
4. Mobil je špatná náhražka hodinek. Pokud jste bez signálu, váš telefon se přepne do analogového režimu a mnohem rychleji se kvůli tomu vybíjí baterie. A protože Murphy vás pronásleduje na každém kroku (co se může pokazit, to se pokazí), mobil si začne stěžovat na nízký stav baterie v půl páté ráno. 4:30 je dost brzo na vstávání. Nejlepším řešením je telefon vypnout a používat jen v případě potřeby. Budík si radši nastavte na svých hodinkách.
5. Mějte s sebou své léky. Na mé první cestě jsem si zapomněl léky na alergii. Vzhledem k tomu, že jsem alergický na prach, jsem si víkend v poušti moc neužil. Podruhé jsem si ale léky už vzal a všechno bylo v pohodě.
6. Uschlý kaktus není dobré palivo na vaření. Hoří příliš rychle a musíte pořád přikládat. Spálil jsem asi půlku kaktusu, abych připravil čtyři jídla.
7. Rukavice jsou důležité. I rukavice z pracovních potřeb za pár korun jsou užitečné, ale nevydrží příliš dlouho. Používám rukavice jako pouzdro pro nůžky a abych ochránil své ruce před třískami.
8. Je potřeba mít záložní řezné nástroje. Ztratil jsem svůj Leatherman, ale pořád jsem měl svůj nůž na stahování kůže a nůžky. Později jsem našel Leatherman a na dalším výletu do pouště jsem ztratil nůž. Vzhledem k tomu, že jsem měl Leatherman, nebylo vše ztraceno, ale je dobré počítat s podobnými nehodami. Protože jednou se vám určitě nějaká taková přihodí.
9. I přes veškerá tvrzení výrobců vám pevná paliva neuvedou litr vody do varu za 8 minut. I když voda bude dost horká, skoro u bodu varu. Určitě na to bude mít vliv nadmořská výška.
10. Iontové nápoje v prášku jsou skvělé pro zahnání žízně a obnovení energie. To samé platí i pro nápoje z MRE. Malé dávky těchto nápojů jsou ale dost drahé – je lepší pořídit velké balení a naporcovat si ho.
11. Ze srolovaného oblečení neuděláte pohodlný polštář. Je totiž velmi tvrdé. Hezký nápad, ale v realitě to moc dobře nefunguje. Alespoň ne v mé realitě!
12. Shemagh tvoří skvělý obal pro polštář (pro můj nový nafukovací polštář).
13. Shemagh vás udrží v noci v teple a ve dne zas v chladu.
14. Složený shemagh lze použít k ochraně vašeho hydratačního vaku před ostrými předměty (třeba nůžkami) v batohu.
15. Neexistují stany pro dvě osoby – pokud tedy obě ty osoby nejsou hodně malé. Můj stan pro dvě osoby sotva vystačí pro mě a můj batoh. Ale je lehký a udrží v bezpečné vzdálenosti všechny kousavé a bodavé potvůrky. Když už mluvíme o kousání a bodání, necháváte si batoh ve stanu, že ano? Poslední věc, kterou byste chtěli je najít při nasazování batohu naprdnutého škorpiona.
16. Spotřeba vody může být až 7 litrů za den v poušti na slunci, ale může to být i 3 litry za den v zimě, i se stejnou mírou aktivity.
17. Půllitrová lahev s širokým hrdlem je velmi užitečná pro míchání iontových nápojů. Taky se do ní vejdou různé filtry na vodu.
18. Vaky na sběr vody musí být velké a uvázané paracordem. Páska se na slunci odlepí a přijdete o nahromaděnou vodu.
19. MRE se ohřívají rychle (10-15 minut) v plném slunci, ale ne když je zataženo. Ohřívají se dobře na uhlících, ale ne na kamenech obklopujících oheň. Varování: MRE jsou zabalena v obalech z propylenu, takže musíte dávat pozor, abyste je neroztavili nebo nespálili. Klipy na dokumenty (ty černé sponky s kovovými pacičkami) můžou posloužit k upevnění MRE na batoh, takže se můžou ohřívat za pochodu.
20. Když zabalíte MRE na celý den do dvou listů novin, budete mít materiál na podpal a rozdělíte tím jídlo do jednotlivých porcí. (Tip: Musíte si takto připravit MRE dopředu.) Přes noviny dejte gumičku. Poprvé jsem použil lepící pásku, ale tím se vytváří odpad, který se nedá spálit.
21. Než vyrazíte, ujistěte se, že máte nůžky a nože dobře nabroušené. Tupé nože jsou otravné a nebezpečné.
22. Rozbití tábora trvá déle, než si myslíte, pokud jste to už několikrát nedělali. Pokud vás to čeká poprvé, vyhraďte si na to hoďku nebo dvě navíc. Nechte si dost času na nalezení vhodného místa pro stavbu stanu. Stavět si stan na břehu je hloupé hned ze dvou důvodů – je tam chladněji, voda přitahuje zvířata a je tu riziko bleskových záplav.
23. Instantní kafe a horkou čokoládu si můžete doma namíchat a vakuově zabalit pomocí vakuovačky na potraviny. Pak už stačí jen ohřát hrnek vody, přidat směs a máte své ranní moka. Vakuovačkou na potraviny můžete vytvořit vodotěsný obal pro různé další položky ve vašem batohu, například pro léky.
24. Zabalte si navíc spodní prádlo a tričko s dlouhým rukávem. To první je zřejmé. Tričko poslouží jako další izolační vrstva za chladných dnů.
25. Casio dělá hodinky, které mají vestavěný digitální kompas. A není to jen nějaký malý levný kompas na řemínku – jde o přesný kompas s přesností na jeden stupeň na pouzdře hodinek. To není špatné na hodinky za tisícovku.
26. Vezměte si s sebou malé tubičky opalovacího krému a lanolinu. Opalovací krém zabrání popáleninám a lanolin se dá použít na ošetření vyrážek a puchýřů. Lanolin se dá sehnat v lékárnách a dobře funguje na odřenou nebo podrážděnou kůži. Klobouk ochrání před spáleninami hlavy a uší.
27. MOLLE batohy můžou být o něco méně pohodlné, než turistické batohy, ale jsou mnohem více konfigurovatelné a můžete je poskládat z částí koupených na internetu za třetinu nebo čtvrtinu původní ceny. Do MOLLE sumky na zásobníky M-16 se vejde řada menších předmětů, jako například výše zmíněný opalovací krém a lanolin, sladkosti z MRE, zdroj světla, toaletní papír a další. Do sumky na granáty můžete dát například záložní kompas a paracord. Sumka na pistolové zásobníky pojme třeba svítilnu. Při nakupování na internetu se neunáhlete – ceny u těchto věcí se pohybují od absurdně vysokých až po neuvěřitelně levné.
28. Zabalte si pončo z armádních přebytků. V Arizoně svítí sluníčko 360 dní v roce a já se pochopitelně trefil do těch pěti deštivých dní. Jsem rád, že jsem měl své pončo. Pončo vás většinou udrží v suchu, ale funguje taky jako ochrana proti větru.
29. Po dlouhém čtení a promýšlení jsem si koupil desetilitrový hydratační vak. Naplněný váží téměř 10 kilo. V batohu jsem ho připevnil tak vysoko jak jen to šlo. Dvě lekce – těžké věci dávejte v batohu co nejvýš, a nikdy nemůžete mít příliš mnoho vody.
30. Existuje trik na skladování paracordu a lana. Většina lidí ho smotá, a když ho potřebuje použít, tak se zamotává. Elektrikáři vážou kabely pomocí řady tzv. klouzavých uzlů – ty spotřebují spoustu materiálu a zabraňují zamotání lana. Trik spočívá v tom, že paracord přeložíte na polovinu, pak na přeloženém konci uděláte smyčku. Protáhněte šňůru smyčkou, abyste vytvořili klouzavý uzel a proces opakujte, dokud nebude celá délka šňůry zauzlovaná do série klouzavých uzlů.
31. Když už mluvíme o lanech, nenosím 15 metrů provazu, jak to mnoho webů doporučuje. Používejte nylonové smyce – jsou mnohem menší a mají stejnou nosnost. Mám přes 7 metrů zauzlovaného (viz výše) popruhu, který mám uložený v ešusu.
32. Minimalizujte své kuchařské náčiní. Mám pár jídelních hůlek, lžíci a Leatherman/nůž na stahování kůže. Také mám misku a držadlo k ní, když je horká. Outdoorové obchody prodávají spoustu pěkných jídelních souprav. Většina z nich jsou ale zbytečné a jen přidávají váhu do batohu. Zahoďte přebytečné příslušenství, v jednoduchosti je síla.
33. Otestujte vaší lékárničku. Nedávno jsem musel odstranit mému synovi nehet na palci po tom, co se zlomil a na půl odtrhl. Zjistil jsem, že mi chybí dezinfekce. Leatherman (ano – zase jsem ho našel) mi při odstraňování nehtu velmi pomohl. To dokládá potřebu nosit polštářky napuštěné alkoholem, antibiotickou past, gázu, lepicí pásku a prášky na bolest. Lékárnička je čtvrtá nejtěžší položka v mém batohu, hned po stanu, spacáku a karimatce.
34. Musíte pracovat na své výdrži a kondici každý den, abyste zvládli evakuaci. Choďte na procházky/výlety s plně naloženým batohem. Tato forma přípravy zajišťuje, že můžete nést svůj batoh a přežít. V případě rozsáhlé katastrofy bude úřadům trvat, než zareagují a může to být až několik dní, než uvidíte někoho, kdo by vám pomohl. Počítejte s tím, že se o sebe budete muset postarat alespoň tři dny, proto to jméno „72-hodinový kit“.
Zdravotní přínosy denního cvičení jsou měřitelné. Po pouhých třech měsících turistiky a silového tréningu se mi zásadně snížil krevní tlak a tep.
Většina lidí si myslí, že jsem se zbláznil, trmácet se pouští s víc jak dvacetikilovým batohem, ale výsledky jsou nepopiratelné. Jsem blázen a ve skvělé fyzické kondici.
35. Pravidelně kontrolujte obsah vašeho batohu. To je dobrý způsob, jak rotovat vaše jídlo a vodu. Trvanlivost MRE se snižuje v závislosti na okolní teplotě. Jednoznačná nevýhoda pro ty z nás, co žijí v poušti. Některá MRE mají za ideálních podmínek pětiletou trvanlivost.
36. Zabalte si váš batoh podle nejpravděpodobnějšího scénáře. Vyhodnoťte nejpravděpodobnější scénář, který by vyžadoval evakuační zavazadlo. Například já bydlím 40 km od svého pracoviště a přibližně 25% svého času trávím mimo domov. Nejpravděpodobněji se taková událost stane během dne, takže je téměř 75% šance, že nebudu doma a tudíž u mého zavazadla. To znamená, že musím mít svůj kit v autě. Takže moje auto má vše, co potřebuji, abych se dostal z práce domů i za předpokladu, že bych musel jít pěšky.
Během prvního testu mé výbavy jsem se toho naučil hodně, takže druhý test už šel hladce. Klíčem je skutečně svou výbavu otestovat. Můžete si přečíst vládní příručky, jiné weby o připravenosti (jako je tento) a sledovat videa na YouTube. Ale bez toho, aby jste vyrazili ven a otestovali svou výbavu, nebudete vědět, na co jste zapomněli a jak svou výbavu používat. Testování buduje sebevědomí, které bude dál povzbuzovat ty kolem vás a to je velmi důležité.
Už jste někdy podobný test své výbavy podnikli? Máte z něj nějaké zajímavé poznatky? Napište nám do komentářů.
Překlad: Zuzana “Zipy” Dvořáková pro Vybaven.cz
Tyhle věci netestuju, ty prostě používám. Svůj batoh, stan, nože, lékárnu, pončo, plachty, spacák, karimatku, ešus, různé vařiče a vůbec tohle všechno prostě normálně nosím s sebou, když jedu do lesa. Tohle mně přijde jako článek od člověka, co běžně ven nejezdí, tak si to musí vyzkoušet.
Zkraje jsem si říkala, že je to skvělý, že vlastně nejsu až taková máčka, když nespím na polštáři z oblečení, ale nosím si nafukovací polštářek, když to dělá i drsný americký muž, ale o pár odstavců dál jsem se pokorně vrátila k vědomí, že máčka su, protože tohle není měřítko :-D.
Ahoj, prima překlad, užitečný článek. Nedávno se mi dostala do ruky útlá knížka českého cestovatele a polárníka Jaroslava Pavlíčka – Člověk v drsné přírodě – je to hodně užitečné čtení s konkrétními radami, které jsou navíc vyzkoušené. Informace jsou tam jak pro tuzemské výpravy, tak pro extrémní podmínky. Některé informace mohou být už trochu zastaralé, ale jinak doporučuji(!) sehnat a přečíst. http://www.databazeknih.cz/knihy/clovek-v-drsne-prirode-147265
Myslím, že tady autor chtěl spíš poukázat na své nouzové zavazadlo, které má stále připravené, aby v případě nenadálé situace mohl okamžitě odejít, já ho mám též připravené, ale tímto článkem mi dochází, že ho mám zabalené a po nějaké té době přesně nevím co tam vlastně mám 🙂 velmi zajímavý článek 🙂
Mně přijde, že autor má zabalené nouzové zavazadlo a v něm věci, které nezná nebo přinejmenším běžně nepoužívá. Stan, který staví hodinu nebo dvě a jeho velikost ho zaskočí. Neví, že mu spánek na srolovaném oblečení není pohodlný. Nenapadne ho mít raději záložní nůž. Ostrej. Nemá v lékárně desinfekci (OMG!!!). Slavnostně objevil, že stanové kolíky lze zatlukat šutrem, dobrá práce. Vzít si s sebou triko s dlouhým rukávem a spodní prádlo, hmmm… A na co s sebou tahá ty jídelní hůlky, to opravdu netuším.
Zkrátka přijde mně, že dobrá myšlenka je to, že když má člověk takové zavazadlo připravené, stálo by za to ho jednoho krásného dne bez přípravy vzít a někam s ním vyrazit, jen tak, aby se ujistil, že je všechno OK, nebo zjistil, na co zapomněl, to se samozřejmě může stát každému. (přiznám se, že já ho nemám; znamenalo by to buď mít permanentně sbalený batoh, který normálně používám, a přibližně dvakrát do měsíce ho přebalovat na akci, na kterou jedu, nebo mít spoustu drahých věcí dvojmo – stan, spacák, karimatku, některé oblečení, lékárnu, nože (to jediné bych asi měla, nějak se mně tady množí), vařič, hydrovak… a vlastně i ten samotný batoh). Tato myšlenka je rozhodně užitečná. Ale ten výpis toho, co všechno autor článku svým pokusem zjistil, ten mně přijde fakt divnej, nemůžu si pomoct. Nebo ne divnej, ale skutečně psanej někým, kdo v životě nebyl venku.
Ke proč taký hejt, priznávam že niektoré veci by ťa mali napadnúť skorej a automaticky inak jídelní húlky jsou na jedzeni, jak možeš dedukovat s tohto članku že autor nebyl nikdy venku to nechapem, on slavnostne nezistil že se da zatloukat šutrem, ale že nemáš vraj nosit kladivko. aha
Tome, to není hejt, to je prostě názor, no. Zkrátka mně ten článek až tak přínosný nepřišel. Vidím v něm jednu zajímavou myšlenku a spoustu zbytečností. Nebo ne zbytečností, ale věcí, které člověk, který ven pravidelně jezdí, prostě ví, protože je má vyzkoušené. Pro toho, kdo ty zkušenosti nemá, to mohou být užitečné informace.
Jasně, že jsou jídelní hůlky na jezení, ale proč je s sebou tahat, když mám lžíci? Jasně, že nepotřebuju tahat kladívko, nikdy by mě to ani nenapadlo. Když tak sekeru, kterou se dá i něco zatlouct, i něco přeseknout.
Já nevím, jestli autor nikdy nebyl venku, ale zkrátka to, co při svém pokusu objevil, by podle mě dávno věděl, kdyby ven jezdil, nemůžu si pomoct. To není hejt, to je prostě dedukce.
Na první pohled ten text působí opravdu legračně, ale jak se říká – “Moudrému napověz…”. Každý máme své hranice pohodlnosti nastavené jinak a tento text měl poukázat na jedno společné pro nás pro všechny – nestačí mít připravený nouzový batoh, musíme vědět, co v něm je, jak se to používá a také to pravidelně zkoušet a dle toho optimalizovat. Někdo to zkouší každý víkend, jiný si to musí naplánovat a zorganizovat jako velké dobrodružství. Proč ne, hlavně že ten člověk pak během krizové situace nebude zoufale závislý na státu a jednotkách IZS.
Ano, s tím souhlasím, že otestovat své nouzové zavazadlo je užitečné. To rozhodně.
Osobně nejsem z těch co by se v případě nouze vydali s mobilem v ruce přes půl světadílu. Jezdím an ryby autem a dokážu na nich zůstat v přijatelném pohodlí co zahrnuje biwak, lehátko a pořádný spacák co složený vyplní Golfovi kufr. Ale taky plynový vařič, akumulátorové lampy. To celé naložím tak za 2 hodiny do kombíku co má 4*4 a vyjede +- všude. V případě, že se něco posere tak stejně bydlím uprostřed města spolu se statisíci obyvateli a tak na nějaké úprky nastane čas až vydrancujeme obchody, pozabíjíme se navzájem a město bude smrdět z rozkládajících se mrtvol. Pak bude čas město opustit. Ale jako první věc co udělám v případě nějakého mega průseru co shodí celý stát bude to, že se budu snažit ozbrojit střelnou zbraní i kdyby to mělo znamenat že šutrem rozmlátím hlavu netušícímu policistovi, vojáku.
Pořídit si zbraň na ZP/Derringer/kuši Vám nedovoluje náboženství? Vraždit je jednodušší?
Děkuji, Jirko, za názorný vhled do mysli mých spoluobčanů o tom, jak málo stačí k vraždění. Děsí mě, že takto někdo uvažuje v době míru, kdy ho k tomu ještě ani nenutí okolnosti/stres/strach/snaha přežít.