Nevím proč, ale jsou mi těžce proti srsti takzvané „žebrající“ reklamní kampaně. Všechny ty uslzené oči dětí, držících malá jehňata ve slabých, roztřesených rukou. A nějaký dojemný text k tomu…
„Toto je malý Momba. Cesta do školy mu nyní trvá 3 hodiny jedním směrem. Pouhých 5 dolarů nám pomůže k zakoupení pořádného koženého biče. Zaručujeme Vám, že s jeho pomocí malý parchant dotáhne svůj zadek do školy minimálně o dvě hodiny dříve! Přispějte na rozvoj vzdělání v rozvojových zemích!“
Netvrdím, že podobné neziskovky nemají smysl, ale co si budeme povídat, v polovině případů se většina vybraných peněz utratí samotnou organizací a do chudých oblastí vůbec nedorazí.
Dalším podobným žebracím odvětvím jsou Ultra Bio Fair Trade výrobky. Nejlepší jsou takové ty, zakoupíte-li u nás tento hliněný šálek za 999,-Kč bez DPH, další podobný zcela zdarma dostanou chudé rodiny v Africe/Asii. A za celou tou záplavou pozitivních emocí málokoho napadne, že výroba toho hrnku stála 0,19 USD… Hlavně že je to na dobrou věc.
Ale dobře, jedná se čistě o můj osobní názor. Byť podložený několika negativními zkušenostmi. Ano i já jsem se před pár lety snažil pomáhat a hlásil se jako dobrovolník do podobných organizací :).
Daleko zábavnější to začíná být, když se stírá tenká hranice mezi dobročinností a schizofrenii. Představuji vám Wonderbag!
Princip uchovávání tepla je znám od nepaměti. Vaření v termosce, zabalení hrnku do deky, či jáma naplněná listím, dokonce i dnes se s tím setkáme v mnoha podobách. Jednu chytrou hlavičku z Afriky napadla inovace. Vzít pevný potah, nacpat do něj polystyrénové kuličky (pravděpodobně, tipuji) a voila, Wonderbag je na světě! Když se k tomu přidá lákavý název, sladký příběh o sledování staré babičky balící do dek hrnce a také přislib, že každý zakoupený pytel znamená jeden další pro chudou africkou rodinu, tak je z toho bomba obchodní artikl. Nebudu zde počítat, kolik v Africe stojí metr látky, balíček polystyrénových kuliček či hodina lidské práce. Ještě bych k tomu musel přičítat i poštovné, cla a samozřejmě další velké náklady, které nesou výrobce a prodejce. Jen poznamenám, že tento pytel můžete koupit i v ČR. A to za baťovskou cenu 2199Kč. (Polystyrenové kuličky se prodávají zhruba za 2Kč/litr, kdybyste někdo chtěli něco podobného vyrobit vlastnoručně…;)).
Je jasné, že průměrného českého zákazníka na charitu jen tak nenalákáš. Obchodnici na to jdou jinak. Za pomoci dlouhého seznamu zázraků.
HLAVNÍ VÝHODY A SPECIFIKACE:
- ideální pro velmi chutné domácí vaření teplých pokrmů
- je ideální pro kempování a venkovní pikniky, protože dokáže udržet pokrm teplý po dobu až 12 hodin.
- lze ho použít i jako chladničku, protože dokáže uchovat kostky ledu po dobu až 12 hodin
- bezpečnost vaření – nepotřebujete k vaření žádnou elektrickou energii nebo plyn
- oproti elektrickému hrnci pro pomalé vaření nespotřebovává další energii, nikdy pokrm nerozvaří, nevysuší, zelenině zůstává její tvar a jedinečná chuť
- snižuje spotřebu energie v rodinném rozpočtu, až o 30%
- snižuje emise CO2
- snižuje toxické výpary
- snižuje počet nehod v kuchyni, protože sporák a trouba je používána méně
- snižuje čas strávený s vařením
- snižuje spotřebu vodu, protože nedochází při vaření k odpařování vody
- snižuje spotřebu jídla: 20% jídla, které je spáleno při běžném vaření
- součástí balení je návod i malá kuchařka s několika recepty
- návratnost: je jeden rok, pokud ho použiji 2x týdně
- materiál: silná bavlněná látka (80%), polyester (20%) recyklované pěnové kousky s vysokou izolační schopností
- velikost použitého hrnce: od 2 do 12 litrů
- materiál vhodného hrnce: nejlepší kovový, lze použít i litinový
- typ vhodné poklice: nejlepší kovová, lze použít i skleněná
- barva: lze převrátit i naruby
- rozměry: 45 x 45 x 25 cm
- hmotnost: 1,7 kg
Ještě jednou si přečtěte všechny tyto body… Pomalu, postupně. Vychutnejte si ty perly jako přívlastkové šampaňské. Nikdy se v něm nic nerozvaří! Nevyhazujte peníze za drahé italské těstoviny, kupte si Albert kolínka za 5,50 a stejně se vám nerozvaří… Sice moc dobře nechápu proč, ale to je asi čistě moje omezenost a nevzdělanost. Hlavně že to snižuje počet nehod v kuchyni, spotřebu vody a jídla…
Stejně tak mi moje omezenost brání pochopit smysl tohoto odstavce: „Pomalý proces vaření v kombinaci s dokonale utěsněným hrncem ve vaku Wonderbag zajišťuje výbornou chuť pokrmů a zachování jeho živin, které by se jinak odpařily do vzduchu. Suroviny zůstávají šťavnaté a maso se rozpadá, jak je uvařené. Vak Wonderbag umožňuje přípravu pokrmů z jednoho hrnce a pečení masa vcelku.“ Pokud jste na tom lépe, než já, vysvětlete mi to, někdo, prosím…
Mohl bych pokračovat a pokračovat, ale to je asi zbytečné. Pokud chcete, podívejte se na to sami, oficiální web je wonderbag.cz. Žádal jsem minulý týden dovozce o prezentaci či zapůjčení vzorku pro velkou recenzi, bohužel bez reakce. Třeba se šeredně pletu a někdo z vás mě opraví a poučí, avšak zatím tento zázračný Wonderbag vnímám spíše jako pytel sraček výrobek, jehož popis a návod lehce neodpovídají realitě.
Reklamní perly a fotka jsou z oficiálního českého webu Wonderbag.
Že je to mizerně zvládnutej marketing na český straně ještě neznamená, že je to pytel sraček .) kdo se dokáže povznést, pochopí, že ty stránky, které citujete, psal buď nějaký mamlas, analfabet nebo rovnou afričan za použití google translatoru a kdokoli disponující zdravým rozumem by s tímto individuem odmítl uzavírat jakýkoli obchodní styk (a dobře tomu individuu tak) … k pochopení principu věci však postačí trochu googlit:
http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2121794/Wonderbag-It-looks-like-beanbag-So-does-cook-soups-stews-porridge-perfection.html
ne snad, že bych považovala za jakkoli rozumné prodávat takovéhle pytle vyrobený v africe čechům, nebo že bych snad za tím opravdu viděla jakoukoli dobročinnost, jen mi přijde váš článek zaujatej tak nějak přes čáru a vlastně i dost nekonstruktivně, nedestruktivně, jen tak “to jsem si zas mohl na něčem namastit ego” … narozdíl od stránek, které citujete, píšete líbivě a smysluplně, takže ode dneška bude spousta čechů vědět, že wonderbag je kokotina, téma nad pivo “to jsem Ti zase četl…” bez ohledu na to, jestli tomu tak skutečně je
V čem je to lepší, než obyčejná přikrývka za 300 Kč? Napadá mě pouze, v čem je to horší – nedá se to použít jako přikrývka. K pochopení principu věci se dají vygooglovat i lepší zdroje, např. http://www.youtube.com/watch?v=y7mskk2ZTts
Jenže tenhle článek se nevysmívá principu, ale konkrétnímu produktu, který vážně je kokotina. Navíc za nesmyslnou cenu (i těch 30 GBP ve vámi odkázaném článku je pořád nesmyslná cena za pytel kuliček) a s dementním marketingem.
Ten odstavec má asi evokovat (nebo aspoň mě to hned napadlo) http://cs.wikipedia.org/wiki/Sous-vide …no jako nápad na reklamní tahák dobrý ale v českých podmínkách nepoužitelný, protože tahle technika vaření je u nás v plenkách 🙂 a je to dost drahá sranda.