Dostal jsem od fanoušků zajímavé info. Je všeobecně známo, že americké potravinové dávky MRE jsou velmi trvanlivé. Je tomu skutečně tak? To rozebereme v dnešním článku.

 

Doba trvanlivosti MRE dost závisí na teplotě skladování. Přitom už dávno neplatí graf, který občas zveřejňují prodejci těchto potravinových dávek. Ten platil pro dávky z 80. let, protože se tehdy při výrobě používala převážně sublimace.

 

Poslední výzkum trvanlivosti proběhl v roce 2010 a jeho výsledky můžete vidět zde:

 

Při teplotě 10°C MRE vydrží 5 let, pokud je však vystavíme teplotě 49°C, odejdou za měsíc. Tak pozor na to!

Samozřejmě jde o průměrnou statistiku a každé jídlo to má jinak, ale ukážu vám ještě výzkum DSCP (Defence Supply Center Philadelphia).

Jako vzorek byl použit jablečný džem z MRE. Vliv teploty je vidět na první pohled.

 

Jak zjistit teplotu uskladnění a nenaletět, když kupujeme MRE ve velkém? Existuje relativně spolehlivý způsob. Každá krabice dávek MRE má teplotní indikátor (Temperature Time Indicator nebo také TTI), ukazující, zda teplota nepřekročila doporučenou. Pokud je vnitřní kroužek světlejší, než vnější, je vše v pořádku. Pokud má stejnou barvu, už je to na hraně. No a když je vnitřek tmavší, nekupujte to a nejezte.

Takto to vypadá v reálu.

 

Tolik k trvanlivosti dávek MRE, snad vám to k něčemu bude.

 

No a na závěr slibované tipy:

– Lžíce z MRE skvěle hoří a může sloužit jako podpalovač při rozdělání ohně.
– Tabasco se občas nanáší na horní víčka a báječně probírá, pokud nesmíte usnout.
– Igelitový pytel na horké nápoje se dá použit jako improvizovaný polštářek, rukavici či jako nouzový záchod, pokud se vám nechce ze stanu na mraz, nebo není čas/možnost zastavit auto na WC přestávku.

Napadá vás něco dalšího? Hoďte to do komentářů 🙂