V první řadě je potřeba si uvědomit, že 24 hodin vydrží člověk bez jídla úplně v pohodě. Ale ve vojenském světě, kde je obrovský tlak na výkonnost vojáka, vzniká snaha o uspokojení jeho základních potřeb tak, aby mohl 100% svého soustředění a draze získaných schopností použít k boji.
Potravinové dávky a Arpol
Vojenské potravinové dávky má každá armáda svoje a v současnosti je moderní cestou tzv. MRE (tedy Meal-Ready-to-Eat), kdy nepotřebujete žádnou výbavu k přípravě teplého jídla. Starší variantou jsou jednorázové ohřívače na pevný líh, tou novější potom chemické bezplamenné ohřívače, které se aktivují zalitím vodou a pokrm jednorázově ohřejí.
V dnešním testu se podíváme na dávky polské armády vyráběné společností Arpol a po ČR prodávané společností Arset. Jsou snad jediné dávky, které splňují přísné podmínky EU na prodej potravin, a najdete na nich etiketu s kompletním složením všech jídel. To je fajn, nicméně samotná etiketa je přeložená fakt humpolácky a v poli se tak pobavíte mnoha vtipnými chybami – viz. „vydličky a nůže“.
Jelikož nejsou nijak odlišené názvy potravin a jejich složení, tak se také užijete chvilky napínavého hledání dané potraviny.
Druhá věc je, že dávky pocházejí z Polska. Mnoha lidem vyvstane asociace s kauzou o posypové soli v jídlech či dalších blafech dovážených na náš trh. Sice jsme něco jako D-test v military světe, ale nedokážeme to pro vás úplně odhalit. Můžu jen říct, že část produktů je vyráběna v ČR a všechny potraviny na mě působily velice „jedle“ (a slané byly spíše méně…:) ).
3-2-1-Start
5:00
Brzy vyrážím z domu. Proti všem návodům na zdravý styl jsem měl poslední jídlo předchozího dne kolem 19:00. Mám sbalený batoh ve stylu:
- 1/5 celodenní potravinová dávka
- 1/5 voda
- 2/5 spacák
- 1/5 vybavení + foťák
Snídani takticky nechám až na později a vyrážím.
8:00
Nacházím na okraji Brd pokácené kmeny, kde poprvé otvírám 1,8kg vážící balík s celodenní vojenskou dávkou „RB“ Set 2. Objevuji toto:
- Balíček A (s vydatnou snídaní)
- Balíček B (s vydatným obědem)
- Balíček C (s lehkou večeří)
- Balíček s doplňky
- Polévka
- Křupavé plátky
- Sušené ovoce
- Příbor (4ks)
Nebyl bych to já, abych do toho hned nevnesl bordel. Nechce se mi do sebe ráno tlačit 300g fazolí s paštikou a džemem, takže iracionálně otvírám balíček C, který má být až večeře. Je mi celkem jedno, že ponesu těžší váhu delší část dne a raději snídám med a drůbeží paštiku s 2ks kmínového chleba.
Med je sladký, a to znamená dobrý.
Kmínový chleba je taková mega tvrdá sušenka, kterou si musíte nalámat, ale potom s ní můžete nabírat i vcelku tuhou paštiku. Kmínovou sušenku jsem si opravdu oblíbil a klidně bych zvládnul i balení navíc – hlavně ve srovnání s těmi křehkými plátky, které jsou v našich BDP. Propadák je drůbeží paštika – je sice lepší, než to české pyré, najdete v něm i kousky masa, ale prostě to asi není můj šálek kávy.
A to celé má vojáček spláchnout dvěma instantními nápoji „o šmaku citronowym“. Nemám zájem si zalepit lahev sladkou dobrotou, takže do sebe nápoj sypu ze sáčků a míchám až ex post…
Štve mě, že pytel na dávku nejde nijak zavřít a musím tedy hold zkousnout, že to budu mít všude po batohu. Taky mně trochu vadilo, že nejsou české popisky na jednotlivých produktech, takže si musíte číst vrchní etiketu a tipovat, co je v které plechovce či sáčku, ale to by se asi dalo přežít. Hlavně tam najdete i pár zajímavých rozporů – například zvenku se píše, že instantní nápoj ředíme 500ml vody, na samotném sáčku je potom polsky zmínka o 250ml.
Nakonec jsem si dal jednoho Kofíka, což je bonbon s extraktem kávy. Hlad zažehnán a pokračuji v pěší túře o délce cca 15km.
10:30
Z obědového menu vyndávám čokoládu a dávám si kousek. Není to nejlepší čokoláda na světě, je trochu moučná, nicméně jsem v tomto ohledu docela gurmán.
13:00
Dorážím na místo určení, kterým je bývalá raketová základna známá pod názvem Klondajk. A pouštím se do přípravy oběda. V sáčku s označením B se nachází vanička se 300g špaget, 2x kmínový chleba, kondenzované mléko a již zmiňovaná čokoláda.
Hurá do hlavního chodu a prvního bezplamenného ohřevu – stačí roztrhnout velký sáček, vložit vaničku s jídlem nad ohřívací polštářek, zalít přiloženými 45ml vody (není pitná, ale nemrzne do -14°C údajně), přehnout a 12minut čekat. Je fajn vložit jídlo ještě do nějakého vnějšího obalu, aby vám teplo neutíkalo a jídlo se ohřálo lépe a rychleji.
Opravdu čekejte zmiňovaných 12minut, i když reakce už ke konci běží bez bublání a syčení, pořád se váš pokrm ohřívá. Začíná sněžit a já se pouštím do špaget s vepřovým masem. Těstoviny jsou převařené, ale nejsem maestro Pohlreich, abych nad tím ohrnoval nos. Rajčatová omáčka chutná velice dobře, celé jídlo je dobře vyvážené a stačí si ze sáčku s doplňky vzít trochu pepře a soli, aby se dalo říct, že je to opravdu dobré. Žádná chemická pachuť instantního něčeho, prostě v pohodě oběd. Jím to plastovým dodávaným příborem přímo z plechové vaničky.
To celý zajím kmínovým chlebem s kondenzovaným mlékem – je to možná až moc sladké, ale vojáček má sladké rád. Na to přihodím dva instantní nápoje a doporučovaných 2x250ml vody. Po jídle zalovím ještě v doplňcích a dám si žvýkačku.
15:00
Po dvou hodinách prolézání opuštěných bunkrů dostávám na něco chuť. Není moc na výběr, tak dávám čokoládu a kofíka. Zároveň vytáhnu z doplňků papírový kapesník, který je opravdu velký (cca 1m dlouhý) a pevný, dá se tedy použít i jako toaletní papír. Naneštěstí není příležitost to zkoušet.
18:30
Příroda zhasíná na podzim celkem brzy, takže se uklízím do bunkru, který kdysi sloužil jako ubikace. Vytáhnu sáček C s večeří a ohřívám si fazole se slaninou a klobásou.
Jasný, fazole jsou vysoce kalorická luštěnina, vhodná jako pokrm pro vojáky. Jídlo zase chutná vcelku dobře – chybí mu jen trocha soli. Není to sice steak, ale je to dobré. Jsem hlavně rád za kousky slaniny, klobásu jsem nejspíš nenašel.
Po jídle se otřu vlhčeným kapesníčkem a místo čištění zubů dávám žvýkačku.
Zbytek ze sáčku na večeři (instantní nápoje, paštiku a džem) nechávám na ráno.
19:00
Zalejzám do spacáku a usínám. Není mi špatně, nemám z jídla špatný pocit, jen mi přijde, že celý den jen žeru, ale možná se na to v rámci testování prostě víc soustředím.
2:00
Vstávačka. Jelikož je od 5 odpoledne brutální tma až do východu měsíce, zdá se tato doba pro spánek jako ideální. Sbalím se, za svitu měsíce opouštím areál raketové základny a po cestě do sebe sypu dva instantní nápoje a pár bonbonů s vitamínem C.
2:30
Místo snídaně otvírám sáček se sušeným ovocem. Kromě jablek a hrušek jsem narazil i na sušenou třešeň, kterou někdo usušil i s peckou. Myslím, že psi žerou kamení nebo písek, aby se jim lépe trávilo, tak doufám, že ostré kousky skořápky budou mít podobnou funkci. Po fazolích prakticky létám, ale asi není potřeba se zlobit na výrobce.
5:00
Po 10km chůže je čas na snídani číslo dvě. Sice není obsahem balíčku, ale i přes to, že jsem se celý den cpal víc, než bych chtěl, tak mi něco dobrého zbylo.
Dávám si paštiku s křupavými plátky. Paštika chutná prakticky jako májka, nemám s ní žádný problém.
Ty žitné plátky jsou sice možná hitem zdravého životního stylu, ale nejsou moc dobré a hrozně se lepí na zuby. Raději bych tam viděl balíček 6ks kmínových krekrů, než tohoto divného hnusu.
8:00
Dojídám poslední zbytek dávky a to džem (malinový, sladký a tedy dobrý) s dalšími dvěma křupavými plátky.
Další jídlo mám až potom v 11. Pokud bych tedy počítal dobu mezi jídly, kterou jsem naprosto luxusně a bez hladu přežil na Arpol dávce „RB“, bude se blížit 40hodinám.
Co mi zbylo?
OK, zbyly mi křehké plátky. Fakt nechápu, kdo by to jedl, nejde to potom dostat ze zubů ani jazykem, musíte to seškrábat minimálně rukou. Potom mi zbyl sáček instantní polévky (dle obalu boršč, za mě houbová. Uvařil jsem doma mimo soutěž, byla docela dobrá):
Nechápu, proč do MRE, kde mám veškeré věci k tomu, abych nechal doma ešus, vařič i příbor, někdo nacpe instantní polévku a sáček čaje. Sáček čaje mohu použít na vysušení bot, ale v tom případě bych ocenil sáčky dva. Jasný, čaj se může kdykoliv hodit, jen prostě nechápu smysl. Navíc dle obalu v mém balení dva sáčky chyběly.
Potom mi zbylo pár věcí z pytlíku s doplňky – 3x cukr po 10g, 1x vlhčený ubrousek, 2x velký papírový kapesník, 2x sůl a 2x pepř, 1x sáček čaje, 1x sirky.
A poslední pozůstatek po MRE je odpad. Ten dosahuje téměř 390g, což je hmotnost, o kterou můžete dávku během dne odlehčit. Já jsem v přírodě nic nevyhazoval, zajímalo mě, kolik toho nakonec bude.
Resumé
Dávka od Arpolu rozhodně není špatná a mile mě překvapila. Za cenu kolem 545,-Kč dostanete jídlo prakticky na dva dny, pokud si to vhodně rozvrhnete. Ohřívané pokrmy asi nerozdělíte, ale zbytek si můžete pošetřit a podle mě by to dva dny prakticky v pohodě pokrylo.
Kvalita jídel byla opravdu vysoká a až na pár přešlapů (křehké plátky + drůbeží paštika), které mohou být jen mou subjektivní záležitostí, bych řekl, že je prakticky celá poživatelná. To třeba o českém BDP říct úplně nelze.
Celý den máte zajištěn přísun sladkého a rychlé energie, takže jako voják určitě nestrádáte – v nejhorším tam pořád je 30g cukru. Navíc nemusíte táhnout ešus, vařič ani příbor (pokud se zvládnete najíst plasťákem. Nic ale nekrájíte, takže by to podle mě šlo sníst i klackem.)
Jediným problémem je za mě trochu nedomyšlenost té vnější české etikety. Tam by výrobce mohl trochu zapracovat a poladit popisky, aby byly přehlednější, bez chyb a odpovídaly polským údajům na samotných pokrmech. Také bych rozuměl tomu, pokud by z dávky zmizely věci vyžadující horkou vodu – jde prakticky jen o čaj a polévku, ale podle mě je v 90% voják vyhodí. Zároveň v balení najdete jen jeden jediný zipper bag (uzavíratelný sáček), ve kterém je schovaný džem.
S recenzí nemám problém, ale cena za MRE cca 545 kč — to radši budu jezdit na vandry do Alp s buřtem a tatrankou v kapse.
S tím nemám problém, já obvykle vozím jen rejži nebo těstoviny:-)
Cena je vysoká kvůli tomu, že jde o potravinu. Každé MRE, které se obchoduje jako “army přebytek”, buď někdo nafasoval, nespotřeboval a prodává, prošlo a armáda se ho zbavuje, nebo ho někdo ukradnul ze skladu. Pokud by ho výrobce prodával na komerční trh, určitě by to nebylo za 200. S tím se pojí i fakt, že nabídka těchto přebytkových MRE je velmi omezená a nárazová (končí mise, výcvik vojáků v Německu atd.). Každopádně rozumím, koupit se dají i jednotlivá jídla nebo speciální tématické balíčky, kde se už na 200-300 dostanete. Nikoho se teď nechci zastávat, jen vysvětluji důvod vyšší ceny – vysoká rozhodně je a už člověk musí hodně chtít dávku, aby si jí koupil.
To vysvětlení tam tak nějak nevidím… Hrst fazolí a těstovin může mít hodnotu tak 5 korun obojí, reálná cena celého balíku je maximálně právě ty dvě stovky. Ale jinak klobouk dolů za odvahu jíst cokoli z Polska XD
Hrst fazolí a těstovin ano, ale nevím, jestli jste viděl ceny konzerv v supermarketu. Fakt mě překvapilo, když mám platit kolem 40kč za čočku s párkem. Já s vámi ve všem de facto souhlasím, že 540 je celkem přestřel, ale zase nemyslím, že bych to všechn nakoupil za stovku v lidlu, tak zkouším najít nějakou rovnováhu.
Tak ceny konzerv moc nesleduju, protože jediné konzervy, které se mi doma vyskytují jsou nějaké fazole v rajské omáčce z Tesca a stály asi 13,50… Cena balíku je jedním slovem strašná, jako jedinou výhodu vidím použití chemického ohřívače v místech, kde člověk nechce nebo nesmí použít oheň – někde v národním parku…osobně bych si tuhle dávku nekoupil 🙂
Pokud si nechcete koupit konzervovaný blaf, tak za obdobně “dobrou” konzervu jako je v dávce (těstoviny, guláš…) dáte mezi 40-65Kč. Jasně, můžeme se dohadovat, ale zkuste se někdy v obchoďáku schválně podívat. Také žiju s pocitem, že konzervy jsou to nejlevnější jídlo k dostání, ale ono už to tak nejspíš není:D
Super,s tou cenou jste se asi pos.ali 545,- ????????
Já cenu bohužel nevytvářím. Racionalizaci její výše viz výše:-)
Dobrý den, s těmito balíčky mám zkušenost z letošního roku. Byli jsme tři dny v Tatrách a balíček na den vyšel na cca 250,-Kč. Jako velkou výhodu jsem vnímal úsporu času při stravování. S kvalitou, která je popisována v recenzi, souhlasím. Co se ceny týče, tak mně to extra přehnaný nepřipadá. Pokud bych si měl dát někde v restauraci oběd a další jídlo si koupit, tak to vyjde podobně. A nehledě na to, že v horách se restaurace (když máte zrovna hlad) shání těžko. Další výhodou a to nemalou, je skladnost. Za mě rozhodně pozitivní zkušenost.
Je mi zle jen když to vidím. To fakt dávají vojákům? To je chtějí zabít cukrovkou? Nutriční hodnota této sady je nulová. Kdo to proboha zkomponoval? Vždyť je to samej cukr na 15 způsobů. Žádná bílkovina, žádnej tuk… Krom toho je to blbě zabalený a neuvěřitelně drahý. Celý to poskládám za 150 v lídlu v mnohem lepší kvalitě (kromě toho fancy vohřívátka, který tam asi jediný dává nějakej smysl). Fujtajbl
V tom vám nikdo nebrání:-) Rozhodně souhlasím, že pro dlouhodobé stravování žádné MRE není určené. Je to hlavně energie, ne plnohodnotná – natož zdravá – strava. Nicméně armáda asi nebude nic skládat v lidlu a jediné co chce, aby ta dávka dlouho vydržela a udržela vojáky na chvíli bojeschopné.
Tak armádě je jako státní instituci šumák, jestli ušetří nebo ne, daňový poplatník to jistě rád zaplatí, ani nákupy Pandurů nebo letadel Casa se tak nějak nevyřešili, kdo by řešil nějak předražené fazole s paštikou XD
Ahoj přátelé
s MRE od Arpolu mám velmi dobré zkušenosti, podle mne je chuť mnohem lepší, než US MRE.
Beru je nejen do přírody, ale i na akce, kde zdravotníkuji. Chutnají mi a hlavně i to vybavení není špatné.
Dokonce jsem si nechal vyrobit své vlastní balíčky, které jsou mixem jejich komponentů.
Já jssem opravdu velice spokojen.
I když jsem se zpočátku bál .. mno, Polsko …. alw vwlmi příjemně překvapili a to jak vybavením balíčku, tak i chuťově
Polsko , nechci se zastávat . Kdo uvěří vedení řetězců u nás , že zákazník si to tak přeje a i vyžaduje , je chudý duchem (vis kvalita z Polska kde výrobu a kvalitu zadává vedení od nás).Jezdit na nákup potravin 1 km za hranici je vy znalci……mlčeti zlato nebo i platina. Zkuste vepřovku z Lidlu značky Pikok a nebo nákup tak 25 km za hranicí. .