Otestovali jsme jeden z takových těch ultramoderních hydrofobních nano nástřiků. Krom samotného testování tu najdete i snímky z elektronového mikroskopu a výsledky spektrální analýzy jednotlivých prvků.
Nejdříve ale informace od dodavatele Militarysklad.cz:
“Revoluční vodoodpudivý přípravek na textil s hydrofobním (odpuzujícím vodu) a oleofobním (odpuzujícím olej) účinkem funguje na bázi nanočástic. Výrobek vytváří neviditelný povrchový film kolem vláken. Vzhled, omak a prodyšnost ošetřených materiálů zůstává nezměněna.
LTProtect je ideální pro použití na sportovní a pracovní oděvy, obuv textilní i semišovou, batohy, čepice, oděvy pro motocyklisty a všechny textilie, které přicházejí do styku s vodou. To se týká i textilií používaných v domácnosti nebo gastro provozech jako jsou ubrusy, prostírání, atd. Nano impregnaci na kůži a textil lze aplikovat na všechny druhy látek – od nejjemnějšího hedvábí po pevnou bavlnu.
Ochrana je dlouhodobá, téměř permanentní, zvyšuje odolnost textilií proti otěru a chrání je proti UV záření i při proměnlivých teplotách. Látky ošetřené LTProtect se mohou běžně prát ve vodě s čistícími prostředky (do pH-hodnoty 9) za běžných podmínek.”
Zní to dobře, že? Tolik radosti za pouhých 490,-Kč. Také jsme nadšeně jásali.
Dokud jsme to neotestovali…
Ale nebudu předbíhat, teď je na řadě nějaká ta věda.
Teda takto. Nic jsme nezjistili, ale vypadá to hezky, ne? 🙂
To, co vidíte, má být v podstatě jediný postřehnutelný rozdíl mezi impregnovanou a neimpregnovanou látkou. Cituji ze zprávy fanouška, který nám ten rozbor udělal:
“Na fotce jsou oba vzorky, je na ni videt, ze jeden se nabiji (sviti), druhy se leskne. Je tam znat, ze impregnovana vlakna hure prijimaji i elektrony – tedy to je aspon moje teorie. Jine vysvetleni me nenapada…”
Jinak tedy moc rozdílů nevidím.
Takto vypadá neimpregnovaná látka (čistá bavlna).
A toto je po impregnaci:
Jen přihodím pár fotek samotné impregnace ( v tomto případě byla nanesena na hliník):
A pro zajímavost i výsledky spektrální analýzy, třeba vám to něco řekne. 🙂
Jelikož to jde zcela mimo mě, ponechám to bez komentáře a přejdu k praktickému testu.
Neskutečně jsem se pobavil už při prvním seznámení s LTProtectem:
Ne, nemám na mysli jeho nadupaný futuristický vzhled a promyšlený obal. Nesoudím knihu podle obálky. Místo toho jsem se do ní začetl:
Všimli jste si? “Ochranný účinek trvá minimálně 25 pracích cyklů.” “Garance 10 praní”… Perfektní příklad využití technologie “Lentikulárního tisku“! Pootočíte obal na jednu stranu – vidíte 10 cyklů. Pootočíte na druhou – a hned jich je 25! Hotový mirakl! 😀
Měl jsem původně v plánu skutečně ověřit počet pracích cyklů a proto jsem pro test zvolil látkový kapesník, který by se dával do pračky pokaždé, kdy by se zapínala. Kapesník jsem důkladně přestříkl LTProtectem.
Možná až moc, ale co už.
Po vysušení nevypadal nijak neobvykle. Na omak zůstal stejný. Jen velmi podivně zapáchal.
Ale to jsem neřešil, koneckonců ještě měl být upečen.
Hudební pauza:
“Babička myslela, že jsou to houby
Dala to na pekáč, šup s tím do trouby
Když se to vařilo, když se to peklo
Strašně to smrdělo, z trouby to teklo
A když je hotovo, na stůl to nese
Papejte dětičky, roste to v lese” – GateCrasher, Dědeček.
Ne, zpět k LTProtectu. Takto hezky se upekl. Smrad zůstal.
Pak už zbývalo jen otestovat hydrofobnost.
Ze začátku to vypadalo velmi nadějně.
Stopl jsem si čas a uvažoval nad tím, že si asi objednám do zásoby další dvě-tři lahve.
Jenže po 12 minutách se začaly dít věci. První kapka dopadla na dno konve. Omluvte prosím sníženou kvalitu některých fotek, bylo to velmi rychlé.
Když jsem kapesník zvedl, objevily se další kapky.
A toto se stalo po jediném doteku prstem.
Voda tekla proudem. Jako kdybych probodl igelitový sáček.
Proč se to stalo? Já nevím. Moje domněnka je, že tlak vody nějak trvale poškodil nanostrukturu a následný dotek tomu zasadil poslední ránu.
Samotný kapesník vypadal takto:
Většina plochy zůstala suchá. Střed, kde se shromažďovala voda, byl vlhký.
Po namočení kapesníku proudem vody se ukázalo toto.
V místě trvalého působení vody kapesník ztratil své super vlastnosti.
Což (nejspíše) potvrzuje mou teorii o trvalém poškození nano vrstvy. Jak že to charakterizovali ten nano zázrak výrobci?
“Ochrana je dlouhodobá, téměř permanentní, zvyšuje odolnost textilií proti otěru a chrání je proti UV záření i při proměnlivých teplotách.”
Co z toho všeho plyne? To také nevím. Jedná se o podivný roztok s nestabilní strukturou a odpudivým zápachem (“doporučuje se použití v gastro provozu!”), jehož výrobce si odporuje dokonce i na obalu. Za sebe tedy LTProtect rozhodně nedoporučuji. Vypadá to, že na pořádné nano hydrofobní spreje za pár stovek si ještě nějaký ten pátek počkáme.
Za spolupráci na této recenzi děkujeme společnosti Tescan a. s. a také věrnému fanouškovi Ondrejovi P.
Pěkná recenze, děkuji. Jen mi chybí zkouška použití na oblečení. Reakce ošetřené bundy na déšť či ošetřených ponožek na mokro v botách. Třeba by tato látka opravdu měla své praktické použití, pokud se s její pomocí nehodláme za sucha potápět.
Mělo by to smysl, kdyby to tak strašlivě nezapáchalo. Naimpregnoval jsem tím roztokem i plátěnou tašku. Jo, funguje to. Ale smrdí i po skoro dvou měsících. Na oblečení bych to rozhodně nepoužil.
Ponozky? Nestraste… ..to by nebyl dobry napad…
Cele je to len o tom ze skusali a skusali az sa im konecne podarilo nieco vytvoriť a hned s tym utekali na trh. Ale nie je to žiadna trvala uprava pretože ta nanovrstva nič nevydrží, predavaju to ludia kupujú ale životnosť je velmi nízka. Mozno keby este vymyslia nejaky primer na ten nanonater
Mě se už ta značka toho prostředku nelíbila + obal,.. Spíše by mě zajímala recenze podobného produktu ale jiné značky — ULTRA EVER DRY
Ja som počul, že fajn impregnácia je kamenec, navyše je to antibakteriálne a asi aj bez zápachu
Ja som si to chcel od jednej firmy ale povedali ze maju podobny nater tiez z USA a bola to forma laku .. Stalo to kopu penazí tuším cez 100 eur ale bola to katastrofa.
Recenze na tomto webu sleduji s oblibou. Většinou se dobře pobavím, ale tento článek jsem četl s trochu pozdviženým obočím. Výrobce slibuje hydrofobnost, nebo-li vodoodpudivost. To je přeci jenom něco jiného než nepromokavost, která se zde testovala. S metodikou testu prostě nemohu souhlasit. Nedělám si iluze o “zázračných” účincích a jestli to fakt tak smrdí, tak to je závažnější problém. Jak jste psal na facebooku, mají už novější přípravek, který nemá tolik smrdět (čímž tedy přiznali, že o problému vědí :-). Jsem zvědavý na nové testy. A prosím lépe 🙂
Lépe znamená jak? Prosím o podrobný postup, rádi to otestujeme dle Vás. 🙂
V této recenzi šlo především o to, že výrobek nesplňuje to, co slibuje. Nemůže být použit v gastru kvůli velmi silnému nakyslému smradu, který nezmizel ani po skoro dvou měsících. A veškerá hydrofobnost pominula po 12 minutách působení vody. Kdyby voda prosakovala vždy po nějakých 10 minutách, tak řeknu – OK. Ale po tomto trvalém působení vody postřik zcela přestal fungovat. Když si tím nastříkáte klobouk a po 12 minutách jeho střed (ve kterém se shromáždil déšť) začne propouštět, asi Vás to nepotěší…
Jak jsem psal, pod pojmem hydrofobnost si představuji něco jiného než nepromokavost. Tj. spíše ochranu před náhodnou vlhkostí. Tj. když kousnete do klobásy a vystříkne pár kapek omastku, tak že se okamžitě nevsáknou do textilie ale zůstanou na povrchu, když vás pocáká kolemjedoucí auto, polití se nápojem, lehčí déšť atd. Prostě že tekutina odteče a nestihne se během pár vteřin vsáknout. O zadržování stojaté vody jsem se na stránkách výrobce nic nedočetl. Takže test podle mě? Vzít bavlněné tričko v pracovní poloze (tj. na figuríně nebo naživo) a vystavit ho pár dávkám tekutin. Cituji z webu výrobce:
“Voda, dokonce káva, obávané červené víno nebo mastné omáčky vytvoří na ošetřených textiliích perličky. I odolné nečistoty je možné snadno odstranit.”
Takže dopřát si dobrou večeři a přitom testovat 🙂 A nešetřit to.
Ale jak říkám, puch je problém, který přípraved činní nepoužitelným.
Máme slíbenou novou verzi nanoimpregnace od stejného výrobce, která má řešit i zápach. Zkusíme pro srovnání kapesník naprosto stejně a pokud to bude opravdu méně “vonět”, tak to hodíme na maskáče a vyzkoušíme navrhovaným způsobem.
S tou starou jsme to neriskovali. Pro Vaši informaci i test nepromokavosti je relevantní, jelikož tkanina, která odpozuje vodu by neměla samozřejmě ani protéct. Otázkou u kapesníku je hustota tkaniny, proto jsme zvědaví i na maskáče z hustší látky. Děkuji, že u čtení přemýšlíte a nebojíte se nesouhlasit. To dokážeme ocenit!:)
Ja by som aj súhlasil ale keby voda preteká a materiál je dalej chranený proti vode a nie sú na nom známky viditelného navlhnutia. Napríklad keby zoberu sito(Z Bavlnenej tkaniny) s hrúbkou otvoru dajme tomu 0.5 mm nečakám, že voda ostane na povrchu ale čakal by som, že materiál bude dokonale suchý.
Stejnou zkušenost jsem udělal s NANOimpregnací od Colonillu. Prostě jen marketingové kecy. 800Kč v perdeli a kde nic tu nic. Na botáh nano krém za 300 z místa funguje stejně nebo hůře jako krém s včelím voskem za 80Kč. NANOsprej na kůži a textil je na tom ještě hůře. Par kapek dobrý ale potom normálně látka promoká.
Tento příspěvek je natolik netradiční a zajímavým způsobem podaný, že jsem se rozhodl zapojit do diskuse, byť to obvykle nedělám….
Výzkumem v této oblasti se zabývám již cca 8 let. Testovali jsme různé přípravky na trhu, některé z nich modifikujeme (vylepšení vlastností) nebo vyvíjíme vlastní (výzkum, tj. nikoliv výroba a prodej). Pokud přípravky jsou skutečně kvalitní a je aplikován správný postup aplikace (o kterém ani výrobci přípravků, ani distributoři obvykle neví nebo jej nesdělují) lze skutečně dosáhnout efektu, který jste si sliboval (nenasákavost a nepropustnost tkaniny na vodu – do určitého přetlaku, např. v desítkách cm až metrech vodního sloupce). K tomu je zapotřebí:
1. dobře předupravit povrch textilie (nesmí obsahovat tenzidy, mastnoty, prach apod.), pokud možno zvýšit smáčivost vláken (způsob nezveřejňuji)
2. aplikovat přípravek skutečně velmi homogenně z obou stran!!! textilie ve více vrstvách za mokra (nejlépe nástřikem velmi jemnou průmyslovou stříkací pistolí)
3. správným způsobem přípravek vytvrdit/nechat zpolymerizovat (způsob nezveřejňuji)- parametry procesu a způsob se může lišit přípravek od přípravku
4. nechat minimálně 24/48 h dotvořit vnitřní nanostrukturu vrstvy (tzv. samoorganizace povlaku), než budete aplikovat vodu (i jen kapky).
Výše uvedený postup je pouze obecný přístup, nikoliv konkrétní návod. Ten již bude zaviset vždy od konkrétního přípravku (pokud je kvalitní, dočkáte se rozumného výsledku, ale nesmíte očekávat nesplnitelné…).
Inspirován vaším testem jsem si vyzkoušel SIGA Active Outdoor. Kupodivu to neproteklo ani přes noc…
Který přesně produkt? A zkoušel jste se látky dotknout? Mrkněte i na pokračování našeho testu s vylepšenou recepturou:) https://vybaven.cz/testy-a-recenze-vybaveni/testovani-nano-vystrizliveni-testy-nano-impregnace/
Testoval jsem Active Outdoor impregnace 300ml. Zkoušel jsem se dotknout a OK. Ale kdybych zabral tak to protéct musí…
https://lh5.googleusercontent.com/-0ZbPJBc3qio/VWCtgP5FSaI/AAAAAAAAP24/T4iu8BatjwU/w1300-h975-no/IMG_20150523_184007.jpg