Bohatá a slavná, dnes už 40 letá, historie značky Excalibur se začíná psát už na konci 70.tých let v Kanadě, kdy soutěžní střelec Bill Troubridge závodil s kušemi značky Astro Daco. Nebyl však spokojený se spoušťovým mechanismem, proto se rozhodl postavit spoušťový mechanismus vlastní. Následně postavil i celou vlastní kuši osazenou nadále rameny Astro Daco. Kuše byla velmi pěkná a úspěšná, proto jej mnoho jeho přátel požádalo, aby pro ně přesně takovou kuši vyrobil. Bill a jeho manželka Kath se tedy v roce 1983 rozhodli, že ve své garáži ve městě Kitchener v Ontariu, hodinu cesty západně od Toronta, budou vyrábět kuše. Tento skromný začátek nejen, že naplnil jejich předsevzetí a sny, ale za čtyři desetiletí vedl mnohem dále než si byli schopni představit. Odstartoval revoluci, na jejímž konci stojí ty nejznámější, nejpřesnější a nejlepší reflexní kuše, které byly kdy sestrojeny.

Přičemž slabší modely Micro (Mag Air, MAG340, Micro Extreme a Wolverine) mohou posloužit jak pro začátečníky, tak pro soutěžní střelce a odkazují tak na samotný prapůvod kuší Excalibur. Mojí volbou by byl výroční model Wolverine, který považuji za vzhledově velmi zdařilý, výkonově vyvážený, dobře vybavený a za rozumnou cenu.

Silnější řady Micro (380), řady TD, Assassin a TwinStrike jsou pak určeny k lovu.

Uvidíme jakým směrem se bude ubírat vývoj kuší Excalibur. Ale bude muset reflektovat trh a majoritní skupinu potencionálních kupců, kterou tvoří lovci. Kuše tedy budou muset být menší, výkonnější a uživatelsky přívětivější tak, aby mohly zaujmout co nejširší portfolio zákazníků. Nadále však musí zůstat spolehlivé, s dlouhou životností. Pro reflexní technologii věru nelehký úkol.

Nám se do redakčního testu podařilo díky Františkovi Cermanovi z www.kuse.cz získat několik skutečně zajímavých kuší tohoto výrobce a postupně vám je představíme a otestujeme všechny.

Začneme tím základním, startovním, nejlevnějším modelem MagAir. Tento je navíc prodejcem personalisovanou verzí SMU s několika zajímavými doplňky navíc.

 

Má Excalibur MagAir SMU šanci a smysl proti levným čínským typům, včetně kopií Excaliburů samotných nebo levným asijským kladkám? Je tento low-cost model stejně přesný a trvanlivý jako ostatní kuše Excalibur? Pro koho je taková kuše vhodná, jaký je poměr cena výkon nebo zda vydrží šasi z plastového kompozitu? To jsou otázky, na které naleznete odpovědi v testu níže.

 

 

 

Excalibur MagAir SMU

Excalibur MagAir byl Excaliburem představen v roce 2022 při příležitosti americké výstavy ATA 2022. Jedná se o nejdostupnější nový Excalibur, určený pro začínající lovce, kteří chtějí legendární kvalitu, jednoduchost a přesnost, ale mají hlouběji do kapsy. Je určen pro ty, kteří nechtějí levné asijské kuše kolísající kvality nebo naopak nechtějí investovat tisíce dolarů za šílená kladková monstra.
Pokud bude zákazník spokojený, může kuši nadále vylepšovat nepřeberným množstvím doplňků, tuningových součástí a vybavení. Možnosti úprav Excaliburů jsou zřejmě nejrozsáhlejší ze všech současných kuší.
U MagAir se jedná o stavbu malé, skladné kuše za přijatelnou cenu.

Kuše má základní nutné vybavení, ve verzi SMU od Kuse.cz i některé nestandardní prvky navíc. Na tomto základu se tedy nechá dále stavět a kuši upravovat a individualizovat dle vlastních požadavků. A tak je nutné ke kuši v tomto testu přistupovat. Výčet dalšího možného vybavení, doplňků a úprav je pro kuše Excalibur nepřeberný. Proto některé chybějící věci neberu jako chybu nebo problém, pouze jako základ, na kterém se nechá do budoucna snadno stavět.

 

Sestavení

Kuše Vám přijde úhledně zabalená s veškerým příslušenstvím a nutným nářadím (imbusové klíče). Díky novým hlavám s jedním šroubem zpředu, sesadíte lučiště a tělo kuše během několika desítek vteřin. Takováto jednoduchost, rychlost a nutnost pouze jednoho imbusového klíče tedy vznáší otázku, zda investovat do složitějších a dražších modelů se systémem TakeDown. Navíc, jak často budete rozebírat kuši? Za jednoduchost, rychlost a pěkně vymyšlený detail sesazení. +1

Nejdelší časovou operací je tedy nasazení, srovnání a dotažení optiky. Zde mi přední objímka optiky neseděla na zuby na RIS liště a musel jsem jí povolit a hledat správnou pozici. Možná drobnost, ale pokud jde o tovární optiku Excalibur, mohl by výrobce nastavit kroužky již ve výrobě podle šablony tak, aby se optika jen nasadila na lištu a dotáhla. -1

 

I tak vám dle šikovnosti nezabere složení kuše více než 15 minut času.
Stejně tak snadné a rychlé bylo nastřelení optiky, které nezabralo více než 15 minut. +1

Neosazoval jsme pouze držák šípů, který je ke kuší v kompletu , ale já jej nepoužívám. Pořiďte si raději pěkný toulec na pásek.

 

Vzhled

Vzhled Excaliburu je zároveň i trade mark značky.

Excalibur poznáte podle hranatého railu z taženého hliníkového profilu obdélníkového průřezu, který je spojen s hranatou hlavou z hliníkové slitiny, na které jsou osazena dvě samostatná ramena. Od svých prvopočátků se kuše liší pouze rozměrem, v detailech tvarem a vzhledem zapažbení. Základní tvar zůstává.

 

V minulosti jsme se u některých levnějších typů s označením SMF mohli setkat se samostatným railem z plastového kompozitu. MagAir šel s úsporou výrobních operací a jednoduchostí výroby a nákladů ještě dále.
Jedná se o jednu z největších změn za celou historii značky vůbec.

Rail i pažba jsou z plastového kompozitu, ale v jednom kuse. Jedná se tedy o nerozebíratelný celek. To snižuje náklady na výrobu, kdy se jedná o jediný výlisek, bez nutnosti spojovat díly šrouby, používat drahý duralový tažený profil včetně jeho eloxování, potahovat či lakovat pažbu,… Velice dobrá bude i pevnost celku, její odolnost vůči vlhkosti, nečistotám, změnám teplot.

 

S tímto systémem spojeného railu a pažby z GRFP kompozitu přišla již před více než 30 lety jihoafrická značka Crisbow u svých kuší Cheetah (reflexní) a Quadro 2000 (kladková). I po více než třech dekádách jsem nikdy neviděl nějakou z nich prasklou nebo jinak zdeformovanou. Jednalo se spíše o výhodu do extrémních podmínek afrického lovu. Proto tedy nevidím problém v této konstrukci ani zde. +1

Crisbow Cheetah (JAR)

 

Nevýhodou by mohla být nižší přesnost (rovinnost) railu oproti taženému profilu nebo CNC obráběnému tuningovému kusu pro soutěžní kuše. To je zřejmě pravda, ale ruku na srdce, kdo ze střelců dosáhne limitů přesnosti samotné zbraně? Navíc mezi začátečníky nebo uživateli, pro které bude střelba zábavou, obživou, nutností, nikoliv sbíráním každého bodu na soutěžích. 0
Další výtkou ke konstrukci jednodílné pažby a railu bylo podstatné snížení možnosti úprav, které nabízejí tradiční Excalibury (změna délky railu, možnost osazení zakázkového CNC railu, výměna pažby,…).

To je samozřejmě pravda. -1

Ale jen částečně.

Právě například František Cerman dodává v sadě MagAir SMU duralový adaptér, mezikus, který nasadíte mezi rail a hlavu a tím prodloužíte délku nátahu. S minimálními náklady, bez zásahů do konstrukce kuše tak posunete výkonnost kuše zase o kus výše. Zde na hranici 330 fps, což je i stávající rychlostní limit pro střelbu v Českém poháru 3D.

 

Další úpravy jako možnost ADF, náklopu, větší optiky, vodováhy, háku pažby, stavitelného palm restu, možnost kuši perzonalizovat hydrografikou (viz náš článek zde https://www.vybaven.cz/prehled-novinek-a-zajimavosti/hydrografika-v-cechach-a-na-slovensku-prehled-dilen-cen-a-ukazek-prace/) jsou stejné jako u ostatních Excaliburů. Snad s výjimkou celé custom pažby, třeba dřevěné z ořechu, jako má Jiří Klabouch. Ale to už je opravdu ten nejvyšší možný level úprav. Takže ani v tomto ohledu se úplná tragédie nekoná. +1

MagAir je založen na nejmenší platformě Micro s novou hlavou a standardními slabšími rameny, používanými na všech typech kuší Micro do rychlosti 360 fps. Zde jsou ramena díky menší délce nátahu pouze 8,3“ značně pošetřena, jejich menší ohyb a tím pádem nižší namáhaní je velké plus pro spolehlivost samotných ramen. +1

 

Další výhodou je pak relativní snadnost nátahu. Kuši jsou schopny natáhnou sílné dívky a ženy a muži všech konstitucí. Krátká délka nátahu je navíc plus pro střelce menšího vzrůstu, kdy nemusí tahat nijak vysoko. Pomocí lankového natahováku kuši opakovaně natáhla moje žena i prostřední dcera (15 let). Tedy dobrá vlastnost pro zbraň do rodiny, komunity, lov i post apo. +1

Já jsem jako výzvu zkusil natáhnout MagAir pouze rukama v rukavicích. Povedlo se, ale opakovat bych to opravdu nechtěl. I přes rukavice mám mezi bříšky prstů modřiny od tětivy. Přeci jen držíte 270 lb (122,5 kg) na kousku struny. Osobně znám střelce, kteří v nouzi natáhli takto silné kuše, kdy si dopomohli technikou natahování vsedě, ale určitě bych tuto dřinu nikomu nedoporučoval.

 

Kuše je osazena rozměrnějším typem nášlapného třmenu, zde bez jakéhokoli měkčení a tlumení. Kuše není, stejně jako všechny nové typy Micro vybavena tlumiči ramen Airbrakes.
Specialitou customizované verze SMU jsou pak přidané dorazy tětivy. +1

Kuši lze navíc osadit širokou paletou aftermarket tlumičů ramen, tětivy, přítlaku šípu, ať už přímo od Excaliburu tak od výrobců jako Bowjax, Sims a dalších. 0

Přivítal bych navíc RIS lišty na přední části railu pro osazení příslušentví a osazení vodováhy na hlavě. 0

Hlava poslední evoluce Micro je nejmenší a tvarově nejjednodušší ze všech dosavadních typů Micro. Malý, široký CNC frézovaný obrobek, jen s osazením na ramena a pro šrouby třmenů pro přitažení ramen. Bez jakéhokoliv vybrání či odlehčení jako u předchozích typů. Hlava se k tělu kuše uchycuje jedním centrálním šroubem z přední strany. Ten se dotahuje do závitu v ocelovém válečku, který je nasunut kolmo v těle kuše. Jednoduché, rychlé a přesné spojení. +1

Dotahovat centrální šroub chce s citem! Měl jsem možnost vidět fotky, kde uživatel dorval šroub takovým způsobem, že vytrhl závitový váleček až prasklo předpažbí! Stačí tedy imbusovým klíčem a dvěma třemi prsty pevně dotáhnout a po několika výstřelech zkontrolovat dotažení. Zakápnutí pojistným lepidlem na závity například od Loctite nebude také na škodu.

 

Zpracování, vzhled i povrchová úprava perfektní. +1

 

Ramena jsou černá, s matnou povrchovou úpravou. Stejnou barvu a povrch má pažba. Ta je jak již bylo řečeno výše v jednom kusu s vodícím railem. Jednotlivá žebra předpažbí, která slouží jako odlehčení a zpevnění pažby potom dobře poslouží jako opora pro prsty přední ruky. Součástí předpažbí je mohutná ochrana prstů proti jejich vniknutí do dráhy tětivy. +1

 

Stejně tak mohutné žebrování, odlehčení, zpevnění je na pažbičce úchopu, která je díky prohnutému tvaru až strašidelná, jak z dílny H.R.Gigera.

 

Nicméně úchop je jistý, kuše neklouže ani při dešti a nestudí. Pažba je pevná, působí bytelně, nic nechrastí, nevrže, nemá se co povolit. Povrchové zpracování je pěkné, jen mezi žebry předpažbí jsou občas vidět otlaky z formy.

Pažba verze SMU navíc nabízí pevnou nenastavitelnou lícnici. Ta by mohla být dle mého vyšší, stavitelná, stejně jako zakončení pažby, kde bych uvítal mohutnější zdrsnění nebo větší vybrání pro rameno. -1

 

Ale to už zabíháme do možných úprav, ke kterým kuše přímo vybízí. Celkový vzhled je tedy jednoduchý, lehký, moderní. Celkově ale za pažbu +1

 

Jinak celá kuše padne perfektně do ruky. Úchop je instinktivní, postoj je přirozený a velice stabilní. Pažba neklouže, váha je velice příjemně rozložená a i když kuše není konstrukce bull-pup a postrádá větší oporu v místě botky pažby, kuše díky nízké váze a dobrému rozložení hmotnosti s lehčí přední části nepřepadává dopředu.
Toto je jedna z hlavních deviz Excaliburu, sedne téměř každému střelci. +1

Spoušťový mechanismus se záchytem shora je už taktéž legendární a stojí značnou měrou za přesností kuší Excalibur. Zde je jeho základní verze. Spoušť má velice pěkné vybrání pro prst, jeho poloha na ní je instinktivní, vzdálenost prstu od úchopu ideální. +1

Chod je krátký, rychlý, přesný, bez jakéhokoliv namáčknutí nebo propadu. Odpor spouště je i díky nižší váze na záchytu menší než u výkonnějších typů Excalibur a jeho hodnota byla v průměru
(rozumějte pokaždé) 3,6 lb, tedy 1633 gramů a byl velice příjemný. +1

Rybina osazení optiky na spoušťovém mechanismu je standardní bez sytému ADF proti výstřelu naprázdno. Je tedy potřeba neustále hlídat mechanickou pojistku a založení šípu. Je na zvážení všech, zda si na tento dril navyknou nebo zda zvýší bezpečnost a dodatečně pořídí rybinu s ADF a předejdou tak nechtěnému výstřelu bez šípu dry-fire. 0

Samotná lišta pro osazení montáže optiky je pevná, bytelná a patří k dalším silným stránkám, které dělají Excalibur přesným a spolehlivým. +1

Pokud mohu doporučit, zakápněte tyto čtyři šroubky pojistným lepidlem na závity například od Loctite a označte si jejich hlavičky ryskami. Budete mít jistotu, že se vám nic nepovolí, ani při osazení velké a těžké optiky, ani při častém střílení. +1

 

Na kompletu SMU je použitá lepší optika a to tovární kušohled DeadZone s pětibodovou multiosnovou dovolující střílet do vzdálenosti na hranici 60 metrů. Nastavení přiblížení je namísto násobku přiblížení cejchováno rychlostí ve fps od 300 do 410 fps. Pokud má tedy základní MagAir rychlost kolem 300 fps, nastavím kroužek optiky na 300 fps. Nastřelím hlavní kříž na 20 metrů (yardů) a ostatní piny budou sedět na 30, 40, 50 a 60 metrů (yardů). Nevýhodou je při této rychlosti nejmenší možné přiblížení, které odpovídá cca 2,5 násobku.

Nicméně se s ním nechá v pohodě střílet na rozsah vzdáleností, pro které je určen. Jen drobnější cíle na maximálních vzdálenostech jsou hůře čitelné a více unavují oko. Na druhou stranu poskytuje menší přiblížení velký rozsah eye-relief, kdy je zorné pole krásně otevřené a chytnout správnou pozici oka je velice snadné. Malé přiblížení je pro začínající střelce výhodou, obraz je stabilnější, mozek není přetížen chvěním a střelba probíhá klidněji a jistěji.

 

Stejně jako u jiných kušohledů Excalibur je obraz překvapivě čistý v celém zorném poli, bez jakýchkoliv chyb, mlžení nebo okrajů. Navíc má překvapivě dobrou světelnost. Tato optika v SMU setu ode mě dostává palec nahoru. +1

Jednou za čas zkontrolujte dotažení šroubů samotné optiky.

 

Přítlak šípu je řešen klasickým plochým jazýčkem z pružinové oceli. Vzhledem ke krátkému nátahu sahá jazýček až téměř do poloviny railu.
Jednoduché, funkční, prověřené řešení. +1

Tětiva je černo-šedá, ladící ke kompletu kuše. Působí kvalitním dojmem, jen na okách se zhruba po 150ti ranách začíná rozjíždět omotávka.
Jinak středovka se nerozjíždí a drží velice pěkně. Po 10-20 ranách je dobré tětivu namazat a jednou za čas vetřít trochu maziva i mezi její prameny mimo středovou omotávku.
Osobně odhaduji životnost tovární tětivy pro MagAir kolem 400 – 600 ran. +1

 

Pokud pořídíte tuningové aftermarket tětivy od Franty Cermana nebo vám jí umotá třeba Jirka Klabouch, nebojím se říci, že na MagAiru je schopna vydržet 1500 – 3000 ran. Taková investice se vám do budoucna určitě vyplatí a dále zvýší užitnou hodnotu a přesnost kuše. 0

A posledním plus kompletu SMU jsou 3 ks kvalitních karbonových šípů Black Eagle Excalibur Quill v délce 16,5“, celkovou váhou 360 grs, hliníkovým inzertem, 100 grs hrotem, 2“ letkami Blazer ve svítivě žluté barvě a plochým hliníkovým končíkem Excalibur typu Rhino. +1

 

Technické údaje udávané výrobcem:

Rozměry 31 x 25,2 x (inch)
Délka 31 (inch) včetně nášlapného třmenu
Šířka 25,2 (inch)
Váha 6,7 lb
Délka nátahu 8,3 (inch)
Nátahová síla 270 (lb)
Rychlost 350 grs šípu 305 (fps)
Kinetická energie 98,1 (joule)

 

Hodnoty naměřené při testování:

Verze bez adaptéru:
Rychlost 361,4 grs šípu 305 (-5) (fps)
Kinetická energie 98,0 (joule)
Rychlost 412 ,6grs šípu 288 (-5) (fps)
Kinetická energie (joule) 99,6 (joule)
Rychlost 478,8 grs šípu (fps) 271 (-5) (fps)
Kinetická energie 102,1 (joule)
Hlučnost (dB) (361,4 gr )Ø 80
Soustřel 3 šípů na 25 metrů s oporou Ø 23,5 (mm)
Soustřel 3 šípů na 50 metrů s oporou Ø 44,5 (mm)
Odpor spouště Ø 3,6 (lb) 1633 (gramů)

Verze s adaptérem – mezikusem:
Rychlost 361,4 grs šípu 336 (-5) (fps)
Kinetická energie 119,3 (joule)
Rychlost 412 ,6grs šípu 318 (-5) (fps)
Kinetická energie (joule) 121,8 (joule)
Rychlost 478,8 grs šípu (fps) 298 (-5) (fps)
Kinetická energie 123,9 (joule)

 

Střelba

Letošní květnové počasí testování moc nepřálo. Dlouho nepamatuji takové změny počasí, kdy se během několika hodin střídalo slunečno, vítr a déšť po dobu dvou týdnů. Musel jsem tedy hlídat střelecká okna, kdy bylo bezvětří, nepršelo nebo naopak neoslepovalo slunce. I přes relativně základní příslušenství, jsem v jedné ze sérií při střelbě na 25 metrů dosáhl zatím nejmenšího soustřelu ze všech doposud testovaných kuší (opsaná vnější kružnice třech šípů 13 mm). Zde ještě kuše nenaráží na limity optiky nebo menší rychlosti, většího propadu či vlivů na let šípu. Na 50 metrů už bylo přiblížení optiky malé a relativně silná osnova příliš hrubá pro přesnější práci se záměrnými body. I přesto se mi podařilo dosáhnout několika pěkných sérií viz fotogalerie a měření níže.

Závěr?

Dobře sestavený MagAir je schopen střílet do 50 metrů přesně jako kterýkoliv jiný větší Excalibur. +1

Navíc, jak jsem avizoval výše, můžete jej ladit a upravovat dále pro Vaše konkrétní potřeby. Ať již osadíte mezikus prodloužení railu, tuningovou tětivu, osadíte vodováhu, náklopnou montáž, větší optiku, tlumiče ramen, použijete ještě vyšší třídu selektovaných šípů Black Eagle Proflight,… dostanete kuši, která bude střílet dále, přesněji, tišeji,… 0

Velká pochvala patří i šípům Black Eagle Quill, které chodily velice dobře. +1

Pokud u nich zůstanete, chtělo by pořídit sadu o více kusech (12 ks a více) a z nich vybrat dle nastřelení série, které budou chodit identicky. 0

Každopádně největší vliv na zvyšování přesnosti takovéto kuše budou mít zejména šípy, až potom optika, spoušťový mechanismus a další úpravy.

Cena za testovaný komplet včetně lepší optiky, tlumičů tětivy, mezikusu prodloužení railu, lícnice, držáku šípů, 3 ks šípů a vosku na tětivu činí 15 500,- Kč vč. DPH.

Za tuto cenu získáte jednoduchou, nenáročnou, snadno servisovatelnou, trvanlivou a přesnou kuši. Ta je navíc pod zárukou Excalibur, zřejmě nejlepšího záručního servisu na trhu kuší. +1

Komu by stačil úplný základ, bez výše uvedených nadstandardních doplňků, dostane se se standardním MagAir na částku 13 300,- Kč.

 

Měření

Na měření rychlosti jsem použil hradla Caldwell Ballistic Precision. Dle měření s jinými hradly máme zkušenost, že Caldwell proměřují zhruba o 5 fps více. Proto tedy naměřený údaj – 5 fps v závorce.
Šípy použité pro měření byly BE Excalibur Quill 16,5“ 361,4 gr, BEE 20“ 412,6 gr a BEE 22“ 480 gr.

 

Střelbu s oporou na 25 a 50 metrů jsem prováděl vsedě, ze střelecké stolice Caldwell Matrix. Celkem 5 sérií po 3 ranách na každou vzdálenost. Vždy 3 rány do jednoho terče, rozptyl měřen posuvkou v mm, největší rozteč opsané kružnice. Zaznamenán nejlepší výsledek (13 mm na 25 metrů, 33 mm na 50 metrů) a nejhorší výsledek (30 mm na 25 metrů, 50 mm na 50 metrů) průměr ze všech soustřelů (23,5 mm na 25 metrů, 44,5 mm na 50 metrů).

 

Nástřely na 25 metrů

 

Nástřely na 50 metrů

 

Hluk jsem měřil hlukoměrem Steinberg Systems SBS-SM-130C. Průměr ze všech měření byl pak 80 dBa.

 

Teplota 18°C, vlhkost 60%, vítr 6 km/h. 1 metr vedle kuše v úrovni ramen, mikrofonem směřujícícm ke kuši. Opět 5 pokusů. Zaznamenán nejvyšší a nejnižší výsledek, průměr ze všech měření (80 dB). Tedy velmi příjemná hodnota daná nižšími silami MagAir, ale i přidáním tlumičů tětivy.

Odpor spouště jsem měřil váhou odporu spouště Trigger Pull Scale, opět 5 pokusů, zaznamenán nejvyšší (3,6 lb) a nejnižší výsledek (3,6 lb), průměr ze všech měření (3,6 lb). Tedy perfektní konzistence značící opravdu špičkovou spoušť.

 

Závěr

Jak jsem psal v úvodu. Excalibur MagAir SMU je zajímavou stavbou entry Excaliburu, ať již pro střelce, kteří začínají a chtějí Excalibur, tak pro ty, kteří jej postupně plánují ladit, upravovat a vylepšovat. Platforma Excaliburu nabízí největší množství budoucích úprav a doplňkového vybavení. Za velice příznivou cenu tak získáte skvěle zpracovanou a přesnou kuši se skvělými vlastnostmi a vybavením. Vhodná bude pro střelce začátečníky, kuše pro domácí hobby střelbu, kuši na obranu domácnosti i pro survival. Kdo nechce investovat vyšší desetitisíce korun do závodní kuše, je to i jedna z nejlevnějších cest, jak mít základ pro soutěžení v Českému poháru 3D s rychlostním omezením 330 fps (maximálně se 400 grainovým šípem).

Tedy za přijatelné peníze získáte všechny legendární vlastnosti Excalibur – jednoduchost, spolehlivost, přesnost.

 

Klady:

+ jednoduché složení
+ jednoduché rozložení
+ skladnost, možnost snadné přepravy
+ jednoduchost
+ skvělé zpracování
+ vzhled
+ nízká hmotnost
+ stabilita a vyvážení
+ spoušťový mechanismus
+ dobrá základní optika
+ skvělá přesnost
+ velké možnost úprav
+ snadnost servisu a oprav
+ cena náhradních dílů
+ reklamační servis Excalibur a péče o zákazníka
+ cena kuše

 

Zápory:

– absence rybiny s ADF
– absence vodováhy

 

Celkové hodnocení 85/100

 

Pro Vybaven.cz testuje a píše Daniel Mrázek.

 

Nezapomeňte vstupovat do nově vznikající FB skupiny, věnované výhradně kušostřelbě s výrazným přesahem do 3D turnajů u nás a ve světě – KUŠOSTŘELBA CZ/SK

 

Poděkování:

Poděkování patří panu Františku Cermanovi z kuse.cz za přístup a ochotu při koupi kuše na test.

 

Zdroje fotografií:

www.kuse.cz

Homepage

https://thehorizontalzone.net/excalibur-assassin-400-td-review/
https://www.ezflipmags.com/Publications/ArrowTrade_Magazine/64/#p=71
http://www.crossbowmen.com/index.htm.excalibur.html
archiv autora