Barnett Wildcat má být levná a lehká kuše, která výborně poslouží jak pro lov, tak i pro rekreační střelbu, Bude tomu tak? Na to zkusíme odpovědět v dnešní recenzi.
Historie značky Barnett sahá až do roku 1958, kdy Bernard Barnett postavil svojí první kuši ve své garáži ve Velké Británii. Svými výtvory ohromil množství svých kamarádů a známých a koníček se mu stal hlavní obživou, když v roce 1962 založil firmu B&P Barnett Trading. Jednalo se o reflexní kuše s kovovými lučišti a dřevěnými pažbami.
Jako například první typy Barnett SilverShield z let 1968-1975.
Velkou revolucí byl v první polovině sedmdesátých let typ Wildcat, který jako jeden z prvních přinesl sklolaminátové lučiště, které výrazně posunulo výkony a životnost kuší.
Celý výrobní program byl velice chytře vymyšlen. Lučiště – rameno z jednoho kusu, šlo nejen rychle nasadit i sundat (dotahování jedním šroubem), ale i vyměnit za slabší či silnější lučiště. Nabízela se v nátahových silách 45, 75, 100, 125, 150, později s kušemi Commando pak 175 lb a verze Magnum s nátahovou silou 200 a 220 lb.
Jedna z prvních reklam v UK rok 1974/1975 “Art & Archery”. Zdroj: BernyT, Crossbownation.com
Další UK reklama v “Quicks” z roku 1978. Wildcat se 100 lb ramenem a další možností doplňků.
Zdroj: BernyT, Crossbownation.com
Z něho pak vycházely další typy jako Supreme s krásnou, propracovanou ořechovou pažbou.
A reklama Robin Hood Archery USA z roku 1977. Zdroj: BernyT, Crossbownation.com
Značnou modernizaci a jednoduchost přinesl entry model Panzer s lehkou, skeletonovou hliníkovou pažbou. Ten byl výrobně značně jednoduchý, dostupný a opět jej bylo možno opatřit ramenem s různou silnou nátahu v rozsahu 50 až 150 lb a širokou řadou příslušenství.
Na jeho vzhledové a technické bázi pak několika jednoduchými úpravami vzniklo na konci sedmdesátých let legendární Commando, které se natahovalo zlomením pažby v místě úchopu a dovolovalo tak snadné, rychlé a přesné natažení. Za mě dodnes nepřekonaný design a kuše.
Společně s Commandem reprezentoval v polovině osmdesátých let další generaci reflexních kuší model RX-150 Ranger, který vycházel ze střední řady Ranger, kladkového typu RC-150 a byl opatřován slabšími rameny, u nás nejčastěji k vidění s nátahy 100, 120 a 150 lb.
Na jeho bázi pak vznikl revoluční skládací Delta Storm. Ten už byl vybaven dvěma samostatnými rameny s nátahovou silou 150 lb, ale nadále si ponechal jednoduchost, lehkost a přidal ještě kompaktnější rozměry.
Tuto generaci pak mezi reflexy uzavíral nejvyšší a nejvýkonnější model, opravdu velký typ RX-280 vycházející z vrcholné série Demon.
Zde modely Barnett v dobové reklamě z první poloviny 80. let
V devadesátých letech vznikly nové řady předchozích typů Wildcat a Panzer jako Wildcat II a Panzer II postavené na hliníkové šasi, buď s jednodušší skeletonovou nebo plnou pažbou.
Později se objevily jejich další generace Panzer III, Panzer Hunter III, Wildcat III. Zlepšovala se ergonomie a příslušenství. Kuše měly integrovaný náklop lišty optiky s analogovým zobrazením aktuálního nastavení na budíku v zadní části kuše pod optikou. Oproti původním generacím se prodloužením nátahové délky na 10“ mírně zvedly i výkony kuší.
Tuto generaci zastupovaly ještě typy Commando II Recurve a Rhino Recurve, které byly na vrcholu reflexní nabídky.
V první dekádě nového milénia Barnett představil jediný reflexní model Panzer V. Jak již jsem psal v předchozích recenzích, šlo dle mého o nejhorší období Barnettu. Většinu výrobního programu obsahovaly kladkové kuše, u kterých byla zjevná snaha vyhovět požadavkům lovců, toužícím po co největších rychlostech. Přednost dostaly plasty a v módě byly kulaté, bachraté tvary. Kladkové typy z té doby jako Buck Commander, Predator, Revolution nebo Quad 400 pro mě patří k tomu nejošklivějšímu ve světě kuší. Podobné to bylo s kvalitou i celkovou image firmy. Tento design přejal i Panzer V. Tedy mohutnou plastovou pažbu, rozsáhlý podíl plastových dílů. Nátahová síla zůstala na 150 lb, nátah se prodloužil na 12,5“, což přineslo další mírné navýšení výkonů.
Na lepší časy se začalo blýskat v roce 2013, kdy výrobce představil nové řady kuší a mezi nimi i reflexní model Barnett Recruit Recurve. Jako kdysi šlo o reflexní verzi kladkového modelu, v tomto případě Barnett Recruit Compound. Rozumné řešení co se unifikace, sdílení dílů a snížení nákladů týče. Kuše byla i nadále z velké části plastová, ale dostala mnohem líbivější, dynamičtější a lehčí vzhled, který se vzhledem vracel k prvnímu skeletonovému a jednoduchému Panzeru. Přibyla křidélka ochrany prstů proti vniknutí do dráhy tětivy, pogumovaný třmen nášlapu, automatická pojistka s ADF proti výstřelu naprázdno, délkově nastavitelná botka pažby. Technické parametry zůstaly beze změn, nátahová síla 150 lb a nátahová délka 12,5“, rychlost se 400 grainovým šípem 245 fps a energie 73 joule.
Jak reflexní, tak kladková verze sklidily chválu za některá řešení, kuši pro mladé a drobnější střelce a příznivou cenu. Barnett poskytoval 5ti letou záruku. Kuše se na některých trzích prodávala také jako Barnett BCR.
V roce 2020 představil Barnett svoji zatím poslední generaci reflexních kuší a to hned ve dvou typech. Barnett Blackcat a Barnet Wildcat. Technicky jsou obě kuše shodné. Blackcat je v celočerném provedení, s kolimátorem za cenu 199,99 USD, Wildcat pak v camo provedení, s optikou s multiosnovou 4 x 32 za cenu 229,99 USD. My jsme pro test vybrali druhou zmíněnou variantu.
Jako současný nebo bývalý majitel více než 20ti různých typů kuší Barnett jsem se mezi došlými kušemi pro recenze nerozpakoval a jako první sáhl právě po Wildcatu. Na papíře vypadá velice slibně, tak se pojďme podívat, jestli dostojí jménu svých legendárních jmenovců nebo zda alespoň překoná své poslední předchůdce.
Barnett Wildcat – sestavení
Kuše Vám přijde úhledně zabalená s veškerým příslušenstvím, nutným nářadím (imbusové klíče) a dle návodu jí složíte za méně než čtvrt hodiny dohromady.
Stačí jedním šroubem spojit tělo kuše s hlavou, otevřít hlavu, vložit a vycentrovat jednodílné lučiště a dotáhnout dva šrouby. Toto řešení je oproti předchůdcům nové, je mírně složitější, ale lučiště bude lépe dotaženo.
Posléze osadíte optiku a srovnáte její osu (asi nejdelší časový úkon s uvedeného). Kdo chce, může osadit držákem šípů.
Máte hotovo, jde se nastřelovat. +1
Vzhled
Tradiční reflexní Barnett s jednodílným ramenem si vzhledově nespletete. Mnoho asijských reflexních kuší z nich vychází dodnes a i po více než 40ti letech tato konstrukce ukazuje, že neztratila nic ze své jednoduchosti, spolehlivosti a stále má co nabídnout. Jsem rád, že i když jsou reflexní kuše pro Barnett minoritnější cílovou skupinou, stále je vyvíjí a vyrábí. Duch původního Barnettu tedy žije dál. A to i v době, kdy mezi velkými výrobci reflexních kuší zbyl už jen kanadský Excalibur. Pokusy o kvalitní a zajímavé reflexní kuše značek Maximus, Middleton, Nexgen nebo Kodabow bohužel neuspěly a jsou již jen historií.
Nový reflexní Barnett nepřináší v zásadě nic revolučního. Jde spíše o evoluci již vyvinutého. Novinkou je výše zmíněná odklopná hlava pro osazení lučiště a jeho dotažení dvěma šrouby. Jinak se i nadále jedná o kuši klasické koncepce s vodícím railem a pažbou puškového typu.
Hlava i tělo kuše jsou plastové, jen se vsazenými kovovými vložkami pro uchycení šroubů. Dříve bych asi prskal, ale pokud to funguje… Navíc dnes můžeme vidět i Excalibur se svým MagAir, který jde podobnou cestou plastových částí a snižuje hmotnost a výrobní náklady, snaží se levnou kuší ukousnout větší část trhu. Konkurenční boj je zkrátka nelítostný.
Na hlavě je uchycen kovový třmen nášlapu. Má pogumovaný povrch, to je praktické na kluzkém nebo tvrdém povrchu, kdy kuše neklouže. Navíc se třmen neodře a nátah probíhá potichu. +1
Rameno je opět jednodílné. Délka nátahu je 12“, při které dosahuje síly nátahu 165 liber. Nátah je oproti starým generacím Barnettů delší a je to vidět i na větším ohybu ramen. Společně s větší nátahovou silou pak kuše dosahuje vyšších výkonů. Rameno je laminátové, obalené v poplastovaném obalu v camo provedení s nápisem „Barnett Wildcat“. Takový obal, bužírka, chrání samotný laminát před vnějšími vlivy, poškozením, ale je zároveň i ochranným prvkem, který chrání střelce při jakémkoliv poškození ramena. Jen v místech dotažení u hlavy má bužírka tendenci se mačkat. Na koncích ramen můžeme vidět plastové koncovky nákončí stejně jako u starých typů Barnettů. Jen ty nové jsou mohutnější, silnější a působí bytelněji. +1
Tětiva je velice pěkně barevně zpracovaná v oranžovo-černé kombinaci a stylově ladí k šípům. Má kvalitně provedenou omotávku na okách. Jen středová omotávka se už na samém začátku rozjíždí a bude jí potřeba stáhnout k sobě. To byl problém i na předchozím testovaném kladkovém Barnettu TS380, kdy se po přibližně 150 ranách začala rozjíždět omotávka na lanovodech v místě ohybu kolem kladek. Do budoucna více dotahovat omotávky tětiv! -1
Pažba je včetně railu z jednoho plastového dílu. Předpažbí má mohutně žebrovanou úchopovou část s vybráním, takže prsty můžete předpažbí velice dobře obejmout a můžete za něj kuši i velice snadno nést. Žebrování funguje nejen jako zesílení konstrukce, ale i jako zdrsnění úchopu. Jeho jednotlivé články jsou odstupňovány zhruba na šíři prstů, takže podle velikosti střelce si každý najde správnou polohu přední ruky. Já se za kuši skládám v soutěžním terčovém postoji, kdy mi předpažbí sedí na otevřené dlani a prstech, zadní část dlaně mám v prohlubni mezi předpažbím a lučíkem spouště a loket zapřený o bok. A byť jde o jednoduchou sériovou pažbu, sedí mi parádně a je stabilní. Zkouším to pořád dokola, divím se tomu a usmívám se. +1
Na předpažbí, těsně za spojem s hlavou jsou osazeny tři RIS lišty, jedna delší ve spodní části, dvě kratší po bocích kuše. To je šikovné řešení pro osazení dvojnožky, přísvitu, svítilny a dalšího příslušenství. Rail pak doplňují rozměrná plastová křidélka ochrany prstů proti jejich vniknutí do dráhy tětivy. +1
Po předpažbí směrem vzad následuje mírné vybrání, výše zmíněná prohlubeň, která navazuje na lučík, oválný kryt spouště a pistolovou pažbičku. Ta má ergonomická vybrání pro prsty a ideální sklon pro úchop. Stejně tak je ideální a instinktivní vzdálenost jazýčku spouště od úchopu. V tomhle směru perfektní +1
Na přední část kuše navazuje samotná zadní část pažby a to opět žebrovanou částí jako na předpažbí a to jak z horní strany, kde pak plynule přechází v lícnici, tak ze spodní strany kde přechází v botku pažby. Spoj horní a spodní části pak vytváří velký otvor „thumbhole“ pro obejmutí pistolové pažbičky palcem. Výrobci se tak povedla vytvořit velice lehká, pevná, ergonomicky dobře tvarovaná pažba, která vypadá zajímavě a moderně. +1
Lícnice je z obou stran mírně vystouplá, velice dobře sedí a je vhodná pro pravý i levý úchop. Její povrch je jemnější s povrchovou úpravou camo. Stejný dekor pak najdeme nad spouští v místě schránky spoušťového mechanismu, na menší části předpažbí a ramenu lučiště. Jinak je kuše černá. Pažba je solidní, pevná, nic nechrastí, nic se nepovoluje. +1
I přesto, že je ergonomie až překvapivě dobrá, vidím jako slabinu absenci výškového nastavení lícnice nebo alespoň délkového přizpůsobení botky pažby tak, jak to měl předchůdce Recruit Recurve nebo BCR. To by pomohlo kuši nastavit na míru většímu množství střelců, zejména těch s větší tělesnou konstitucí. -1
Spouštový mechanismus je klasický, přímo nad spouští, se záchytem tětivy zespodu tak, jako většina kuší Barnett v historii. Odpor spouště je pak v průměru 2 427 gramů. Jazýček spouště je vyroben vstřikovým tlakovým litím. Je velmi pěkně zpracován, s pohledným odlehčením, pěknou povrchovou úpravou eloxem a zdrsněním v místě stisku bříška prstu. Bohužel je volný a hodně se viklá. -1
Pojistka je pak automatická. Součástí záchytu je i ADF proti spuštění kuše bez šípu. Za výše uvedené palec nahoru. +1
Přítlak šípu je řešen kartáčkem. Ten má výhodu v tom, že nerezonuje, je tichý a nezlomí se, jako to bylo u plastových přítlaků u předchůdců Recruit Recurve a BCR. Nevím ale, jak na tom bude s životností štětinek po stovkách či tisících výstřelů.
Navíc nepříjemně zvedá šíp v jeho přední části. -1
Míra Dušek vypozoroval tento jev i na svém vysoce upraveném Blackcatu a vyřešil jej vlastní úpravou – výměnou za klasický kovový jazýčkový přítlak šípu.
Komín pro držení optiky je kovový, pevný a nejeví známky ohybu nebo vůle. +1
Na kuši je z výroby osazen kušohled 4 x 32 s multiosnovou. Obraz je čistý, světelnost překvapivě dobrá, kříže jsou dle mého příliš silné a na větší vzdálenosti překrývají drobnější cíle. Pro většinu uživatelů bude dostačovat po celou životnost kuše. +1
No a snad poslední výtkou je dodání pouze dvou šípů. Jedná se o pěkné duralové šípy Barnett Recruit v délce 18“ s celkovou váhou 380 grs, s hliníkovým inzertem, 100 grs hrotem, 3“ letkami a plastovým končíkem halfmoon. První mojí výtkou je váhová tolerance mezi šípy, která činí 9 grainů a to mi přijde hodně. To se pak projeví v přesností šípů, kdy jeden šíp létá jak po drátě, zatímco druhý jde o kus vedle. A poslední výtkou je opět množství. Chápu, že jde o komplet za 229,99 USD, ale tři šípy beru zkrátka jako minimum pro nastřelení a docílení soustřelu kuše. Do budoucna zvednout cenu o 20 USD a dodat tři pěkné karbonové šípy. Za výše uvedené -1
Měření:
Technické údaje udávané výrobcem:
Rozměry 32,88 x 12,75 x 7,13 (inch)
Délka 32,88 (inch)
Výška 7,13 (inch)
Váha 9 lb
Délka nátahu 12 (inch)
Nátahová síla 165 (lb)
Rychlost 380 grs šípu 260 (fps)
Kinetická energie 77,35 (joule)
Hodnoty naměřené při testování:
Rychlost 379 grs šípu 257,3 (fps)
Kinetická energie 75,6 (joule)
Rychlost 408 grs šípu 250,4 (fps)
Kinetická energie (joule) 76,2 (joule)
Rychlost 474 grs šípu (fps) 238 (fps)
Kinetická energie 80,2 (joule)
Hlučnost (dB) (408 gr) neměřeno
Soustřel 3 šípů na 25 metrů s oporou Ø 28,2 (mm)
Soustřel 3 šípů na 50 metrů s oporou Ø neměřeno
Odpor spouště Ø 5,35 (lb) 2 427 (gramů)
Střelba
Barnett Wildcat překvapí ještě než vystřelíte svým snadným průběhem nátahu. Kuše má psanou nátahovou sílu 165 liber a díky otevřenému úhlu tětivy na záchytu je možné jej natahovat pouze rukama. Za přispění lankového natahováku je to až komicky snadné. Kuši s pomocí lankového natahováku natáhla i moje žena, která je navíc oslabená nemocí. Obě starší dcery (17) a (14) kuši také natáhly, přičemž mladší z nich to chytlo, natáhla si 5 x po sobě, sama si založila šíp a malý 8 centimetrový terčík trefila volně z ruky na 10, 15, 20 i 27 metrů.
Takže Wildcat mohu vřele doporučit všem, ať již začínajícím střelcům, střelcům drobnější tělesné stavby, tak ženám i dívkám.
Příjemné je automatické zajištění pojistky. Další výhodou je pak integrovaný systém ADF proti výstřelu naprázdno, bez šípu. Pro nováčky tedy zbývá hlídat správné založení šípu. Ten musí být vždy s končíkem typu halfmoon, tedy s vybráním. Rozdílně barevná letka z trojice jde vždy směrem dolů tak, aby končík nasedal výřezem na tětivu. U továrních šípů je to bílá letka. Pak zbývá zamířit, odjistit a zmáčknout jazýček spouště.
Ta je dle měření tužší, s vyšším, ale konzistentním odporem. Pocitově působí mnohem lehčeji, než by nasvědčovala data měření. Je mírně tvrdší, ale čitelná, bez propadu. Za mě spokojenost. +1
Následný výstřel mírně hlučnější, což je dáno reflexní konstrukcí. Kuše je přes svou muší váhu překvapivě stabilní. Na 25 metrů byl soustřel šípů velmi pěkný a s ještě lepšími šípy, optikou a příslušenstvím by se nechal dále zlepšovat. I tak si na tuto vzdálenost nezadá s mnohem dražšími a výkonnějšími kušemi. To je také jeho teritorium vzdáleností.
Nejlepší soustřely na 25 metrů s oporou, vždy jde o tři šípy.
Na všech třech nejlepších nástřelech byly dva šípy v jedné díře…
Maximální vzdálenost, na jakou je kuše efektivní a spolupracuje s tovární optikou je 40 metrů. Na větší vzdálenosti zkrátka chybí energie. Proto jsem v tomto případě upustil od tradičního měření přesnosti soustřelů na 50 metrů. To je pro tuto kuši za jejím limitem. Ideální je tedy nastřelit tovární šípy o hmotnosti 376 grainu tak, aby byl nejvrchnější bod na 10 metrů. Druhý bod vám pak bude sedět na 20 metrů, třetí bod na 27 metrů, čtvrtý bod na 34 metrů a nejspodnější, pátý bod na 39 metrů. I z ruky se mi povedlo nastřílet pěkné série dvou šípů na 40 metrů. Střílení je hravé a nutí vylepšovat předchozí soustřely. Střílení příjemně plyne a počty ran rychle přibývají.
Nejlepší soustřel na 40 metrů volně z ruky:
Je to vhodné pro lov?
Pokud by měl někdo tuto kuši zájem použít na lov, samozřejmě tam, kde se to smí a je povoleno, doporučil bych kuši, vzhledem k její kinetické energii šípové střely pouze na menší zvěř velikosti králíka, zajíce, srnce. A to na maximální vzdálenosti do 20 metrů. Vzhledem k nižší rychlosti kuše a reakčnímu času zvěře jde o mezní vzdálenost, aby byl zásah skutečně jistý. Američtí střelci se staršími typy reflexních Barnettů odlovili na vzdálenosti 20 metrů i větší zvěř jako jeleny nebo divoká prasata, ale berme tyto zásahy jako ty opravdu velmi povedené.
Níže přikládám tabulku energií šípových střel nutnou pro jisté a etické skolení dané zvěře.
Kinetická energie / Druh zvěře:
Méně než 34 joule / Veverka, králík, zajíc, pernatá
Více než 34 joule / Srnec, muflon
Více než 54 joule / Prase divoké, medvěd černý
Více než 88 joule / Los, medvěd grizzly
Zde pak uvádím tabulku reakčních časů zvěře vůči rychlosti šípové střely a maximální vzdálenosti, na jaké by měla být kuše s danou rychlostí používána.
Modrý sloupec představuje čas, za který doputuje zvuk výstřelu ke zvěři. Prostřední sloupec představuje čas, který má v tomto případě jelen čas reagovat na výstřel. Poslední sloupec je pak celkový čas od výstřelu do zásahu.
Žlutý sloupec je platný pro pomalejší šípovou střelu z kladkového luku nebo reflexní kuše. Oranžový sloupec pro rychlý kladkový luk, pomalejší reflexní nebo kladkovou kuši. Červený pak pro nejrychlejší kuše dneška.
Reakční čas jelena je kolem 0,1 sekundy. Za každých 0,1 sekundy navíc je schopen se pohnout (vyrazit vpřed, vyskočit, skrčit se, odvalit se) o 25 centimetrů!
Tedy nejpomalejší kuše a luky budou ideální cca do vzdálenosti 20 metrů, rychlé kladkové luky a pomalejší kuše do 30 metrů
a nejrychlejší kuše až někam k hranici 50 metrů. Samozřejmě můžeme vidět úspěšné zásahy i za hranicí 100 metrů, ale nám jde o jisté a etické zásahy na základě technických parametrů kuší.
Měření
Na měření rychlosti jsem použil hradla Caldwell Ballistic Precision. Šípy použité pro měření byly Barnett Recruit 18“ 379 gr, BEE 20“ 408 gr, a BEE 22“ 474 gr.
Střelbu s oporou na 25 metrů jsem prováděl vsedě, ze střelecké stolice Caldwell Matrix. Celkem 5 sérií po 3 ranách na každou vzdálenost. Vždy 3 rány do jednoho místa na terči, rozptyl měřen posuvkou v mm, největší rozteč opsané kružnice. Zaznamenán nejlepší výsledek (22 mm na 25 metrů) a nejhorší výsledek (40 mm na 25 metrů) průměr ze všech soustřelů (28,2 mm na 25 metrů).
Hluk jsem měřil dvěma hlukoměry Parkside PDEME 130A1. Každý z jedné strany ramen, 1 metr vedle kuše v úrovni kladek, mikrofonem směřujícícm ke kuši. Opět 5 pokusů. Zaznamenán nejvyšší a nejnižší výsledek, průměr ze všech měření.
Odpor spouště jsem měřil váhou odporu spouště Trigger Pull Scale, opět 5 pokusů, zaznamenán nejvyšší (5,6 lb) a nejnižší výsledek (5,1 lb), průměr ze všech měření (5,35 lb).
Závěr
Barnett Wildcat mi dal zavzpomínat na moje první kuše a začátky střílení s nimi. I přes celoplastovou konstrukci, ke které jsem přistupoval s despektem, si mě kuše během dnů testování získala. A to zejména svojí neskutečně lehkou konstrukcí, jednoduchostí, spolehlivostí, nenáročností, snadností nátahu a nadprůměrnou přesností na kratších vzdálenostech do 40 metrů. Jediné větší výtky bych měl k rozviklané spoušti, k omotávce středovky tětivy a pouze dvěma kusům dodaných šípů.
Jinak kuši hodnotím vzhledem k pořizovací ceně jako skvělou volbu pro všechny začínající střelce, dívky, kluky, ženy i muže. Myslím, že tato kuše jim pomůže nastartovat chuť do dalšího střílení a určitě je nezklame a neodradí.
Stejně tak by se nechala kuše doporučit pro hobby střílení na zahradě s rodinou či přáteli nebo pro levný a nenáročný trénink střeleckých návyků.
Uplatnění by mohla najít i jako zbraň pro obranu domácnosti nebo pro příznivce survival a preppingu. Výhodu spatřuji právě v minimální hmotnosti, která nijak nezatíží evakuační zavazadlo a dobře poslouží jako obranná zbraň nebo lovecký nástroj. Výhodou pro takové použití je neskutečná jednoduchost, nenáročnost, dlouhá životnost tětivy a mechanických dílů, možnost natáhnou bez natahováku, pouze holýma rukama. S použitím lankového natahováku je kuši schopen natáhnout téměř každý z rodiny či komunity a to i v ne zcela ideálním fyzickém stavu či plném zdraví, což jsou situace, které v těchto mezních situacích mohou nastat, a se kterými je v takových scénářích nutno počítat.
A v neposlední řadě možnost lovu tam, kde je to legální. Na kratší vzdálenosti a na menší zvěř, ať už pernatou, králíky, zajíce, srnce nebo menší divočáky, je to velmi účinný nástroj.
Za takto nízkou cenu tedy kuše nabízí velké množství možností využití a velkou možnost dalších úprav právě podle výše uvedených záměrů. Právě výše zmíněný střelec Míra Dušek kuši osadil lepším přítlakem šípu, výkonnější optikou, custom tětivou typu fast flight (vyšší rychlost 268 fps s 376 grainovým šípem), custom šípy,… Součet těchto drobných úprav pak posunul výkony i přesnost kuše o další značný kus kupředu.
Levný reflexní Barnett tedy bezezbytku splnil to, co sliboval a v čem získali jeho předchůdci dobré jméno. Tedy dostupné střílení pro široký okruh rozličných střelců.
Tento konkrétní testovaný kus má již zamluvený Vláďa Lazarev z redakce Vybaven.cz pro sebe. Mě tedy nezbývá nic jiného, než si pořídit Wildcat vlastní.
Klady:
+ jednoduché složení
+ jednoduchá a spolehlivá konstrukce
+ solidní zpracování
+ vzhled
+ nízká hmotnost
+ ergonomie a stabilita
+ snadnost nátahu
+ dobrá přesnost
+ nízká cena
Zápory:
– špatně provedená omotávka středovky tětivy
– dodané pouze dva šípy v balení
– viklající se jazýček spouště
– absence vodováhy
Celkové hodnocení 80/100
Pro Vybaven.cz testuje a píše Daniel Mrázek.
Nezapomeňte vstupovat do nově vznikající FB skupiny, věnované výhradně kušostřelbě s výrazným přesahem do 3D turnajů u nás a ve světě – KUŠOSTŘELBA CZ/SK.
Poděkování:
Poděkování patří obchodu AFG obrana, který nám vyšel vstříc a poskytl redakční slevu na nákup kuše. Pokud chcete ji zakoupit tamtéž také se slevou, najdete ji ZDE. Mají tam do konce měsíce jarní výprodej a dalších 10% dolů vám dají už za pouhé přihlášení k odběru novinek.
Zdroje fotografií:
https://www.barnettcrossbows.com
http://www.xbows.co.uk/index.html
https://www.outdoorlife.com/hunting/deer-jumping-string-bowhunting/
https://www.crossbownation.com/threads/nice-find-any-advice.110475/#post-1386854
archiv autora
Zdravym,mal by niekto navod aspon v CZ jazyku? Hodilo by sa to na detaily…mozno to nejako psf previest na word text a potom prelozit v transpatore aspon …
Dik