Během minulých dvou týdnů jsem dostal příležitost otestovat lovecké šípy do kuše od americké společnosti Victory Archery. Na tom by nebylo až tak nic zajímavého, a nestálo by to možná ani za vydání recenze, pokud by se nejednalo o typ Voodoo!
Šípy Voodoo jsou z kategorie šípů „micro diameter“, což jsou šípy s menším průměrem než nejčastějších .346“, tedy 8,8 mm. „Micro diameter“ začal před nedávnem používat Barnett pod názvem HyperFlite s průměrem pouze .204“, tedy necelých 5,2 mm. Pro tyto šípy jsou zvlášť konstruované kuše řady Hyperflite. Takové řešení nabízí několik výhod, zejména pak vyšší průřezové zatížení šípu a tím pádem vyšší penetrační schopnost než šíp stejné rychlosti a váhy, ale většího průměru. Barnett uváděl až o 25% nárůst penetračních schopností oproti standardním šípům. Pro Barnett se jedná o takovou berličku. Je schopen nabídnout kuši s velkým penetračním účinkem šípu, i když není schopen technologicky držet krok s značkami jako Ravin nebo TenPoint, jejichž typy už docela výrazně překonávají hranici 500 fps se 400 grainovými šípy. Nutno podotknout, že toto řešení je neúplné. Výkonnější a rychlejší kuše mají stále lepší, plošší balistickou křivku šípu (více prominou chybu v odhadech vzdálenosti), rychlost s sebou přináší snížení reakčního času zvěře (při vyšší rychlosti má kratší čas reagovat na zvuk výstřelu). A jako největší slabinu tohoto řešení pak spatřuji závislost na jednom výrobci, na jednom typu šípů, tedy typu HyperFlite.
S mnohem lepším řešením přišla americká firma Victory Archery z Kalifornie. Mezi její pestrou nabídkou terčových a loveckých šípů do luků a kuší pak vyčnívá série loveckých šípů Voodoo. Jedná se o šípy s trubkou o vnitřním průměru 0,166“ (4,2 mm) a venkovním průměru 0.238“ (tedy 6 mm). Specialitou jsou ale vodící pouzdra v zadní a střední části šípu s větším průměrem, zde 0.346“ (tedy 8,8 mm(, po kterých je šíp veden railem. Ano, chápete dobře. Tento šíp lze použít do většiny běžných kuší. V přední části se inzert mírně rozšiřuje až na venkovní průměr 6,9 mm tak, aby byl schopen pojmout závit standardních loveckých hrotů. Chytré řešení vhodné pro drtivou většinu produkčních kuší.
Výrobce pak tento typ dodává v délkách 20“, 22“ a 24“ a to s váhami (bez hrotu) 320 grs, 335 grs a 340 grs. Standardně je dodáván 80 grs terčový hrot. My jsme otestovali prostřední variantu v délce 22“, která včetně hrotu vykázala celkovou hmotnost 418 grs.
Nápad mi značně připomíná tankové protipancéřové, rotačně stabilizované šípové podkaliberní střely určené k probíjení silných pancířů. Nebude to asi náhodné, protože na těle šípu můžeme najít označení „VAP – Victory Armour Piercing“, volně přeloženo jako protipancéřové.
U tankové střely je šipka vedena v kanónu pouzdrem (tzv. Sabotem), které má plný průměr hlavně, to se po vylétnutí z hlavně oddělí a k cíli směřuje jen tenká, těžká a neskutečně rychlá šípová střela z wolframu nebo ochuzeného uranu s obrovskou energií a hybností při obrovském průřezovém zatížení. Svojí energií pak probíjí až metr silné homogenní pancíře.
Podobně finguje i Voodoo, tělo menšího průměru je vedeno vodícími pouzdry s větším průměrem (patentovaná technologie Rail Rider), které kloužou v railu. Jejich malá styčná plocha a povrchová úprava dále snižuje tření a zvyšuje rychlost šípu.
Po opuštění railu, na rozdíl od tankové podkaliberní střely, duralová eloxovaná pouzdra šíp neopouštějí, ale zůstávají součástí šípu. Nicméně jsou tak drobná a aerodynamicky tvarovaná, že jej nijak výrazně nezpomalují. Naopak menší průměr šípu má vhodnější aerodynamické vlastnosti a spolu s menší nosnou plochou letek má menší odpor vzduchu a je méně náchylný na snos bočním větrem. Výrobce navíc uvádí přímost šípu v toleranci 0.001“, šíp je olepený dle spinování a tolerance mezi šípy by neměla být větší než +-0,5 grainu.
Povrchová patentovaná úprava typu Ice Nano Ceramic Coating by měla nadále zvýšit penetrační schopnost a naopak usnadnit vytažení šípu z cíle.
Zpracování Voodoo zaujme na první pohled, je velice pěkné, včetně povrchu, popisu šípu, eloxovaných částí vodících pouzder, kvality a přesnosti olepení letek (zde helical se značným úhlem 6°). Končík je plastový, typu halfmoon, barevně odladěný ke zbytku šípu. Dostáváme tak velmi pěkně zpracovaný, rychlý a přesný šíp.
Jeho avizované vlastnosti jsem se tedy rozhodl otestovat v reálu. Váha šípu Voodoo je 418 grainů, proto jsem sestavil šíp standardního průměru, v tomto případě na trubce Black Eagle Executioner o délce 20“, s mosazným inzertem a hrotem 85 grainu o podobné celkové váze 417 grainů.
Změřil jsem jak rychlost, tak penetrační schopnosti obou šípů na různých vzdálenostech, tedy při výstřelu na 2 metrech, 25 metrech a 50 metrech. Zajímal mě jak vliv aerodynamiky tenčího šípu s přibývající vzdáleností, tak rozdíl v penetraci daný jeho menším průměrem a tím pádem větším průřezovým zatížením. Kuše, ze které jsem střílel byla Man Kung XB 65 Chester, kterou nyní také dlouhodobě testuji. Terčovnice je obal Morrell´s Yellow Jacket Supreme 3, opravdu poctivě naplněný záclonovinou, o čemž svědčí i váha 24 kg.
Na každou vzdálenost jsem vystřelil 5 ran s jedním a 5 ran se druhým šípem. Šípy jsem směřoval do podobných míst na terčovnici. Vždy po dvou výstřelech jsem terčovnici sklepal a otočil, aby byla penetrační schopnost co nejobjektivnější.
Hodnoty naměřené při testování:
Vzdálenost 2 metry
Black Eagle Executioner 417 grs V2
Black Eagle Executioner 417 grs, hloubka penetrace na 2 metry
Victory Archery Voodoo 418 grs V2
Victory Archery Voodoo 418 grs, hloubka penetrace na 2 metry.
Vzdálenost 25 metrů:
Vzdálenost 50 metrů
Během testu jsem se šípem vystřelil kolem 60 ran. Šíp fungoval bez jakýchkoliv problémů. Jen Man Kung XB 65 Chester svým přítlakem ve tvaru kuličky, vytvářel na zadním osazení šípu vryp. Vznikal tím jak při výstřelu šíp z menšího průměru těla přeházel do většího průměru zadní vodící části a tvrdá kulička přítlaku na něj skokově zatlačila. Osobně si myslím, že u klasického jazýčkového přítlaku (navíc změkčeného nástřikem nebo fólií), kde je styčná plocha se šípem větší, nebude otlak takový. U kuší s kartáčkovým přítlakem pak nebude otěr zřejmě žádný.
Zmenšením průměru šípu z 8,8 mm na 6 mm se zvyšuje průřezové zatížení šípu na více než dvojnásobek! Takovýto šíp má potom přibližně 3,6 násobně vyšší průřezové zatížení než třeba 185 grainová střela z pušky ráže .308 Winchester. Je tedy vidět, že v pronikání měkkými materiály je tento šíp skutečným přeborníkem. Zlepšily se i jeho aerodynamické vlastnosti, šíp je rychlejší, méně náchylný na boční vítr a je velmi přesný.
Na měřeních výše lze také vidět, že ihned po výstřelu je rozdíl mezi rychlostmi šípů zanedbatelný. Ale penetrační účinek šípu Voodoo je oproti Black Eaglu i při stejné váze a rychlosti díky vyššímu průřezovému zatížení více než o 50% větší.
Na 25 metrech je pak šíp Voodoo navíc mírně rychlejší díky své aerodynamické koncepci a menším odporům. To činí rozdíl v penetraci ještě markantnějším a jde o více něž 60% nárůst pronikacího efektu oproti standardním šípům.
Na 50 metrech je pak rozdíl v rychlosti ještě patrnější, stejně tak v penetračním efektu, kdy je nárůst již o více než 80% větší.
Pokud takovýto šíp použijete na těch nejsilnějších kuších dneška, které atakují hranici 515 fps, bude mít stejný penetrační efekt jako kdybyste použili šíp standardního průměru o stejné hmotnosti s rychlostí téměř 600 fps.
S loveckým hrotem pro lov tam, kde je to povoleno, jde o skutečně smrtící kombinaci, která vysoce přesahuje parametry potřebné pro skolení i té nejtěžší zvěře na Zemi. Proto lze tento šíp vřele doporučit všem lovcům. Střela je rychlejší, přesná a snadno proniká tkáněmi. Tedy pro lov žádoucí vlastnosti, které vedou k jistějšímu, rychlejšímu a humánnějšímu zabití zvěře.
Naopak pro soutěžní nebo hobby střelbu tento šíp vhodný není!
Pokud budete mít výkonnější kuší (150+ joule), budete mít problém se zastavováním takového šípu. Při 3D bude ničit figury, ty menší bude prostřelovat skrz, ty větší bude při vytahování trhat a zvětšovat otvory po vstupu jeho střední vodící část. Pro 3D i terčovou střelbu je menší průměr na škodu, o pár mm méně vám někdy může ubrat na skóre. A jde i o zastavování takového šípu terčovnicemi. Opravdu dobrá hadrová terčovnice je schopna udržet jeden, dva šípy do stejného místa, ale po více zásazích do jednoho místa, může dojít k vytvoření kanálu, kudy při další ráně šíp snadno prolétne.
To se mi osobně dvakrát stalo. S Jirkou Klabouchem jsme na 25 metrů prostřelili jak hadrovou terčovnici, tak 4 centimetrovou smrkovou nohu lavice, o kterou byla terčovnice opřená.
Pokud by chtěl někdo šípy na takové střílení i přesto vyzkoušet, pro stavbu terčovnice by mohlo být vhodné řešení, které používá při stavbě terčů Míra Brada, kdy na zadní stěnu terčovnice přidává vrstvu silné gumy (například z vyřazených pásových dopravníků).
V Česku jsou ty šípy bohužel nesehnatelné, pár kousků jsme sehnali na Slovensku, v obchodě Lukostrelba.sk. Za dva šípy i s dopravou jsme zaplatili 31,5 Eur, tedy necelých 750 Kč.
Pro Vybaven.cz testuje a píše Daniel Mrázek.
Nezapomeňte vstupovat do nově vznikající FB skupiny, věnované výhradně kušostřelbě s výrazným přesahem do 3D turnajů u nás a ve světě – KUŠOSTŘELBA CZ/SK.
Nejnovější komentáře