Dnešní díl bude něco jako nákupní seznam. Odškrtáte si to, co už máte a třeba zjistíte, že nutně potřebujete něco, o čem jste doposud neměli ani tušení. Rozdělím to na tři části. To nejnutnější, doporučené, tedy něco, bez čeho přežijete, ale hodit se to může, a zbytečné. Seznam je, samozřejmě, subjektivní a ten váš může mít nějaké odchylky. Můžeme to následně prodiskutovat v komentářích. Ale zatím takto. Nicméně já osobně si myslím, že článek se nám podařil opravdu fantastický, a věřím, že pro mnohé z vás bude velkým přínosem. Jdeme na to.
Nejnutnější příslušenství pro přesnou střelbu:
Digitální váha
Ze všeho nejdřív a ihned na prvním místě to musí být samozřejmě digitální váha v grainech. Ne, kuchyňská váha od maminky opravdu stačit nebude. V tomto sportu používáme tak trochu jiné jednotky, než ty, na které jste doposud byli zvyklí. Vše měříme v librách, palcích, stopách za vteřinu a také v grainech. Smiřte se s tím a okamžitě, ještě dnes, si kupte malou digitální váhu. Ty jsou dostupné kdekoli, v cenách od 500 do 2000 Kč, vám bohatě postačí ta nejlevnější. Já používám Pro Scale LCS 100, za nějakých 449 Kč. A k tomu budete muset vymyslet způsob, jakým vyvýšíte šíp nad plochou váhy, aby letky neležely na stole. Naprosto ideálně se mi osvědčila kostka Lego Duplo. 🙂
Na co je to potřeba? NA VŠECHNO. Doslova. Celá střelba z luku či kuše začíná u šípu. Neznáte-li přesnou váhu svých šípů, nemůžete dlouhodobě přesně střílet. Každý gram, tedy každých 15,4 grainů, ovlivňuje balistiku a tudíž i výsledek v terči. Digitální váha vám pomůže vyselektovat ty nejlepší sady. Postavit si ideální šíp pomoci proházení hrotů různé váhy atd atd atd. Ke kuši dostanete jedny šípy. Dokoupíte si následně ještě nějaké jiné, každý z nich bude lítat naprosto jinak a vy budete absolutně zoufalí, protože nebudete tušit, čím to vůbec je. Prostě bez digitální váhy, resp. bez přesné znalosti váhy svých šípů, jste naprosto ztracení.
Arrow inspector
Neboli inspektor rovnosti šípů.
Další vynikající věc, opravdu na 100% nutná pro laiky, kteří dost často netrefují terč a navíc používají levnější šípy (někdy dokonce hliníkové!), protože dávat 350 Kč za jeden kvalitnější u nich nepřipadá v úvahu. A zároveň v tu chvíli u nich dochází k prvním poznatkům z přesné střelby a pokud se nedostavují konzistentní výsledky, přichází rozčarování a prodej kuše. Přitom to vůbec nemusí být jejich vina, ale mají prostě a jednoduše křivé šípy. A pozor! Křivé mohou být i karbonové, což někdo si ani nedovede připustit. Arrow inspector je udělátko z rámečku a několika ložisek, pomoci kterých vy zcela zřetelně uvidíte, zda se šíp otáčí rovnoměrně, nebo mlátí sebou.
Já mám originální Arrow inspector od Pine Ridge, ale dnes už jsou hromady kopií od jiných výrobců. Hledejte pod názvy “zkoušečka rovnosti šípů, arrow inspector, arrow spinner” atd. a najdete toho mraky jak u prodejců luko a kušo příslušenství, tak i na aliexpressu, kde se ceny pohybují už od nějakých 10-15 dolarů. Opravdu doporučuji koupit si to co nejdříve. Budete tak mít jistotu, že křivé šípy za vaše zásahy nemohou a jste prostě a jednoduše mrzák. 😀
Stavební pásmo / laserový dálkoměr
Třetí naprosto nutnou věcí pro začátečníka, který by rád jednou střílel opravdu přesně, je pásmo a/nebo dálkoměr.
Tak jako luko a kušo střelba obecně začíná u šípu, 3D soutěžní střelba začíná u přesného odhadu vzdálenosti. Český pohár se střílí až na 54 metrů a věřte mi, opravdu je DŮLEŽITÉ, zda tipujete 54 nebo třeba pouze 49. 5 metrů odhadu na tak velké vzdálenosti udělá obrovský rozdíl ve výsledku. A proto se musíte snažit odhadovat vzdálenosti co nejlépe. Pro své tréninky používám jak stavební pásmo, tak i dálkoměr. Pásmo mám nejlevnější čínské, dálkoměr v podstatě také, Focus In Sight 1000m z Mallu. Na Aliexpressu nějaké seženete celkem levně také. A budete tak mít naprostou jistotu, že vašich 10 a 20 metrů jsou skutečně 10 a 20, a ne 12 a 18,7.
Vosk na tětivu a omotávku
Tady není co řešit. Další naprostá nutnost, bez které byste vůbec neměli ani začínat střílet. Omotávku mazat každých 10 výstřelů, stačí trochu, ale vtlačit do vláken a pořádně rozetřít, aby teplo tření roztavilo vosk a ten následně vyplnil všechny mezery mezi vlákny. Vosků existuje celá hromada, já jsem si nejvíce oblíbil tento TEX-TITE od Bohningu.
Má pevnou, ale ne kamennou strukturu a navíc dobře voní. Prodává se v Decathlonu, ale i u většiny prodejců lukostřeleckého náčiní. Co si koupíte vy, je zcela na vás, ale vosk mít prostě musíte. Kupte si 4-5 tyčinek a rozstrkejte různě po batozích a taškách, se kterými budete chodit střílet.
Doporučené příslušenství, které si stejně časem dokoupíte:
Sada na lepení šípů
Přiznám se, že jsem docela dlouho váhal, zda to nepřesunout nahoru k povinným. Nemusíte si ihned objednávat holé trubky a stavět si excelentně přesné, ospinované custom šípy. Bohatě stačí, abyste pár měsíců aktivně stříleli a postupně si poskládáte takovouto krásnou kytici. V hodnotě pár tisíc korun.
Vytažené inserty, osekané letky, naštípnuté hrany karbonu. Jednou si budete muset k tomu všemu sednout a začít je opravovat. A v tom vám skvěle poslouží takováto sada.
Zrovna tato je za 899 Kč z Decathlonu a je tam vše, co reálně potřebujete. Kromě letek teda. A řezačky na karbonové trubky. A brusky na karbonové hrany… 😀 Ale toto je naprostý základ, se kterým vyřešíte 90% všech problémů se šípy. Samozřejmě sehnat se to dá i samostatně a lepičky se prodávají všude. Dokonce i na aukru či aliexpressu. K životu to ihned nepotřebujete, ale důrazně doporučuji si časem přikoupit.
Toulec na šípy
To prostě budete potřebovat. Ať už začnete s 3D střelbou (což doufám, proč bych jinak to tu celé psal?!), nebo se budete přesouvat sem a tam po louce za barákem, budete potřebovat toulec na šípy. Dost vám to usnadní život, opravdu. Opět existuje hromada druhů, ale já mám lásku na první pohled a nedám na ni dopustit. Opět Decathlon, konkrétně lukostřelecký toulec Club 700 pro praváky i leváky.
Ač je lukostřelecký, krásně se do něj vejdou už 18 palcové šípy, 16 už se tam trochu mačkají, ale dá se to. Případně spodek trubek vycpete pár cm polystyrénu či starých novin. Naprosto vynikající věc se dvěma kapsami, ve kterých mám dálkoměr, propisky, vosk, natahovák, drobné na pití a jídlo (na některých soutěžích se jídlo platí zvlášť a běžet pro peněženku se vám fakt nebude chtít). Na opasku mám připevněný také nůž a multitool. Za 379 Kč naprosto není co řešit. A navíc je oboustranný, kapsy se dají odepnout a prohodit zrcadlově, tedy ideálně přizpůsobit jak pro leváka, tak i pro praváka. Což jakožto pravák s levým dominantním okem jsem nejdříve ocenil, ale následně si přece jen koupil druhý pro lukostřelbu. 🙂 Vy si můžete, samozřejmě, koupit jakýkoli jiný, ale toto je prostě “One Love!”, nevím, co by mě donutilo pořídit si něco jiného. 😀
Optimizer neboli náklopná montáž optiky
Náklop znatelně usnadní střelbu v terénu, případně na větší dálky. Nepotřebujete vědět, na jaké vzdálenosti máte nastřelené piny v optice. A hlavně můžete používat kteroukoli optiku, ať už kolimátor, nebo dělo s 24x zvětšením. Vždy přitom budete střílet na středový kříž či tečku. Vzdálenost se nastavuje předem na speciálním kolečku. Nejrozšířenější a nejpopulárnější na světě náklop je asi HHA Speed Dial, který se postupně nahrazuje novější verzí Tetra XB.
Ceny se pohybují kolem 6500-7500 Kč. Obrovskou výhodou náklopu od HHA je fakt, že to nemusíte složitě nastřelovat. Stačí nastřelit střed na 20 metrech, přesunout se na 60, tam to “odhadem” bouchnout, doupravit na kolečku, a jakmile najdete správné nastavení, odečtete číslo z kolečka a nalepíte příslušnou pásku. Hotovo, v tuto chvíli máte celou soustavu nastřelenou od 20 metrů do nějakých 80 přesně po jednotlivých metrech. Zatím, v prvních měsících střelby, to reálně nepotřebujete, ale pomalu začínejte šetřit už teď. 🙂
Na trhu jsou samozřejmě i další výrobky. Od levnějších až třeba po náklop od Ravina, který stojí kolem 10 tisíc. Až získáte dost zkušeností, sami pochopíte, který bude pro vás ten nejlepší a proč. Pro úplného začátečníka ale možná má smysl podívat se třeba po čínské mutaci HHA, kterou na Aliexpressu najdete už kolem 1800-2000 Kč. Já jsem ji tam koupil během akčních slev za 1661 Kč, tedy 4x levněji, než HHA.
Jde o poměrně subtilní, avšak kvalitně zpracovaný náklop. Velkou optiku bych na to opravdu nedával, ale nějakou tu základní, co jde v sadě ke kuši, proč ne. Nečekejte ale žádné předtištěné pásky jako u HHA. K náklopu dostanete pár papírových proužků a hezky si to nastřelujte sami. Někteří uživatelé si stěžují na nedostatečný rozsah pro pomalé kuše, ale tipuji, že bez problémů se tam vejde třeba 10 až 45-50 metrů u nějaké 150-175 librové. Já to mám na zkoušku na relativně silném kladkovém Mankungu a tam by to šlo od 20 možná až k 75-85 metrům. Což reálně více než stačí. Zvlášť když s touto kuší plánuji střílet mezinárodní HDH IAA turnaje, kde jsou vzdálenosti do 45 metrů.
Další nevýhodou je absence jakýchkoli příček, které by fixovaly náklop ve výřezech lišty. Drží se tak sílou vůle a modliteb, tedy pomoci tlaku bočních příček a tření. Tudíž není to nijak bytelná konstrukce. 😀 Ale zatím sedí dobře a neznamenal jsem po pár dnech střílení nějaké změny. Až naberu víc zkušeností, doplním to sem.
Gumové těsnící kroužky na závity hrotů
Každý začátečník, co používá levnější šípy, se s tím setkává – po pár výstřelech terčový hrot povoluje a vyšroubovává se z insertu. Objednejte si na Aliexpressu gumové těsnící kroužky, hoďte si po dvou na závit každého hrotu a zapomeňte, že nějaké povolování vůbec může být. Hledejte tam něco na způsob “Hunting Rubber O Ring Darts Arrow Tips Broadhead” a vybírejte dle ceny a dopravy. Za 100 Kč vám jich dorazí pár set kusů.
Vodováha na kontrolu postoje a srovnání kuše
Začátečník to asi moc řešit nebude, ale radím vám – kupte si to, nalepte a učte se používat. Časem pochopíte, proč. Jakékoli vodováhy všech možných velikostí se také dají sehnat na Ali zhruba desetkrát levněji, než v ČR. Od 20 do 150 Kč dle typu a velikosti. A s poštovným zdarma.
Vytahovák šípů
Pevná guma na vytažení šípu z terče. Možná nechápete teď, k čemu, ale opět platí stejné pravidlo – prostě si to kupte a mějte. Fakt to budete potřebovat. Do některých terčů se šípy z kuše zarývají natolik silně, že se uvnitř dokonce připečou a vytrhávají se pak s kousky pěnové výplně, natavené na karbonu. Holou rukou spíše utrhnete letky, než vytáhnete šíp z terče. Někdo dokonce trubky před výstřelem sprejuje či maže speciálním “lubrikantem”. Ale vám pro začátek stačí vytahovák. 🙂
Další užitečné drobnosti pro 3D střelbu
Dál budete potřebovat nůž a/nebo multitool, utěrku na optiku pro případ zašpinění či deště, kšiltovku proti slunci (sluneční brýle zkreslují!), PETku či pitný vak s vodou. Nepoužíváte-li silnou optiku na kuši, hodit se může i dalekohled, kterým před výstřelem prozkoumáte rozmístění zón na soutěžním terči. A jak dodává vicemistr světa Luboš Beláček, především potřebujete dobrou náladu a někdy i pořádnou hroší kůži. 😀
Daniel Mrázek pro změnu přihazuje ještě náhradní hroty, inserty a končíky, hradla, spinovací stolici a, máte-li kladku, také bowpress. Rovnou vás uklidním, třeba já nemám ani hradla, ani spinovací stolici, ani bowpress. 😀
Zbytečné krámy
No a nyní to zbytečné, co si koupí téměř každý, ale reálně to nemá moc smysl.
Teplem stahovatelné letky a wrapy
Je to krásné, je toho hromada druhů jak v obchodech, tak na aliexpressu, je to levné. A je to snadno použitelné. Nahodíte na holou trubku, pořádně prohřejete fénem a máte krutě stylový šíp, třeba i včetně nových letek, které tím pádem nemusíte složitě lepit. Ano, také jsem to zkoušel. Hned na třetím terči se šíp pořádně zasekl, zabrali jsme ve dvou, trubička wrapu sjela po karbonu a osekala letky šípu. Dalších 10 minut jsem tak za pochodu loupal ty krutě stylové ozdoby ze zbývajících 4, co mi zůstaly na dokončení soutěže. Klidně si to kupte, zkuste také a zapomeňte.
Lovecké hroty
Téměř v každém inzerátu na bazoši, kde se nabízí téměř nedotčená kuše po pár výstřelech, se najdou i hromady loveckých hrotů… Kéž by se takto raději kupovaly vosky, váhy, inspektory šípů a jiné užitečnosti. Lidé, vykašlete se na lovecké hroty. NENÍ TO NUTNOST PRO DOBROU STŘELBU. 😀 Fakt ne. Navíc, nemáte-li váhu, jak můžete vědět, kolik ten hrot reálně váží a kam poletí? A to teď vůbec nemluvím o jeho aerodynamice. Pokud vás svědí ruce, nekupujte si alespoň předražené krámy tady, objednejte si je v akci za pár korun na Ali. Jednou zkuste a zapomeňte, že je máte.
Držák šípů na kuši
To fakt ne. Ne-ne. Ne. Nejste lovci, lov kuší je v Česku zakázaný. Fakt si ho na kuši nedávejte. Ne.
Pákový přípravek na výměnu tětivy
Není to moc rozšířené, ale čas od času v inzerátech vidím, že si to lidé kupují ke kuším Excalibur, resp. spolu s nimi to následně prodávají. Včetně loveckých hrotů a jiného “bohatého příslušenství”. Dle tvůrce tohoto udělátka jde o nezbytnost, dle mého názoru je to naprosto postradatelná zbytečnost. Vím o čem mluvím, mám 2 (DVĚ!) ty páky doma. Funguje to, je to ok, ale upřímně, pro výměnu tětivy vám stejně nejlépe poslouží obyčejný provázkový stringer, který jste nejspíše dostali zdarma ke kuši. Alespoň se to pořádně naučíte ihned od začátku. A nemusíte hledat minimálně 15 mm silnou gumovou podložku, abyste nepoškodili rameno či koncovku. 😀
P.S. Když už jsme u zbytečností. Nikdy, opravdu NIKDY, si nenechávejte nastřelovat optiku za poplatek někým jiným. Vaší povinností jako střelce je naučit se to samostatně. Bez toho jste naprosto ztracen. Přitom to vůbec není těžké a při troše snahy jde o 10 minutovou zábavu. Tak proč za ni platit? A navíc, pokud omylem bouchnete to optiky, spadne vám blbě opřená o zeď kuše, vytáhne se vám neustálým střílením tětiva, rozhodnete se použít těžší či naopak lehčí šípy, než na které byla optika nastřelena… Opět to budete posílat do servisu, aby cizí člověk za vás párkrát otočil komínkem sem a tam? Tak to pak opravdu tu kuši raději střelte na bazoši někomu jinému.
P.P.S. Své dotazy a jízlivou kritiku pište dolů do komentářů, a hlavně vstupujte do nově vznikající FB skupiny, věnované výhradně kušostřelbě s výrazným přesahem do 3D turnajů – KUŠOSTŘELBA CZ/SK. Jsou tam ti nejlepší střelci na světě (a já… 🙂 ). Aktuálně třeba dva vicemistři světa a jiní borci, které běžný smrtelník dokáže porazit leda tak sekerou zezadu, ale ve střelbě ani omylem. A těšte se na 3. díl, ve kterém se podíváme na základy 3D střelby a ukážeme pár tipů a triků.
Vladimír Lazarev, za neocenitelné pomoci Daniela Mrázka a Luboše Beláčka (šesté a druhé místo na Mistrovství světa 2022).
Nejnovější komentáře