Občas se se svojí starou outdoorovou výbavou loučíme jen velmi těžko. Nejde přeci „jen“ o batoh nebo bundu, jde o spousty vzpomínek, kterých se nechceme vzdát. Někteří lidé to mají ale přesně naopak. Kupují jeden kousek výbavy za druhým, hlavně aby měli tu nejnovější a nejnadupanější technologii. A staré kousky pak letí do koše i když by mohly ještě někomu posloužit. Velcí výrobci a prodejci outdoorového vybavení v USA proto začali spouštět různé recyklační programy, aby daly svým použitým výrobkům druhou šanci.
O jednom takovém programu jsme se už zmiňovali v našem článku o společnosti Vibram. Cílem projektu Sole Factor je oživovat boty s prošlapanou podrážkou. V Evropě musíte zastihnout na nějaké sportovní akci jejich speciální kamion, kde výměny provádějí, v USA Vibram spolupracuje s řetězcem obchodů REI a řadou opraven obuvi, takže tam máte mnohem víc příležitostí, jak svým botám vdechnout nový život.
Výše zmiňovaný řetězec REI má i svůj vlastní recyklační program. V loňském roce spustili online obchod Used Gear, kde prodávají zboží vrácené zákazníky se značnou slevou. Většinou tedy nejde o recyklaci dlouho používaných kousků výbavy, ale spíš o vybavení, které někdo vrátil v zákonné lhůtě, protože mu vybavení nesedlo. Pracovníci REI vrácený produkt zkontrolují a znovu ho nabídnou k prodeji se slevou na stránce Used Gear. U každého produktu je napsaný stupeň opotřebení, ale chybí reálné fotky předmětů, takže pokud se nehodláte na některé z poboček REI zastavit, je to trochu sázka do loterie. Ale máte možnost zboží do 30 dnů vrátit. V nabídce můžete najít v podstatě všechno outdoorové vybavení, od oblečení, přes sluneční brýle, až po hodinky nebo náhradní díly na kola.
Trochu dál jde firma The North Face. Se svým programem Renewed cílí nejen na vrácené produkty, ale i na poškozené nebo ty s výrobní vadou. Oblečení míří do čistírny a pak do opravny, kde se odstraní závady. Následně je umístěno na e-shop se slevou. Při koupi použitého oblečení poskytuje The North Face jednoletou záruku.
A asi nejzajímavější program pro fanoušky značky nabízí Patagonia. Jejich projekt Worn Wear běží už řadu let a nabízí návody, jak si vlastnoručně opravit vybavení, které už je po záruce. Nedávno projekt rozšířili o výkup a prodej použitých věcí. Můžete tedy přijít na prodejnu Patagonia s vybavením, které už nechcete a oni vám za něj dají kredit na nákup ať už nového nebo i použitého „zrestaurovaného“ vybavení. To může být lákavá nabídka hlavně pro rodiny s dětmi, které z oblečení rychle vyrostou.
Co na podobné služby říkáte? Líbily by se vám takové „outdoorové bazary“ velkých řetězců i u nás?
Nejnovější komentáře