Prováděli jsme nedávno výzkum mezi fanoušky webu Vybaven.cz na téma Fejky a jejich prodej a spousta z vás si přála vidět výsledek. Zde ho máte 🙂
Čínské nákupní platformy typu AlieXpress, DealeXtreme, DHgate apod. navštěvuji:
– Pravidelně 14.1 %
– Občas ano 23.9 %
– Několikrát v životě 16.4 %
– Zatím nikdy 45.5 %
Přesné kopie výrobků kupuji:
– Pravidelně 2.8 %
– Občas ano 21.6 %
– Několikrát v životě 35.2 %
– Zatím nikdy 40.4 %
Přesné kopie výrobků:
– Koupím bez jakýchkoliv morálních zábran 31 %
– Vnitřně mi to vadí, ale rozhoduje cena 42.7 %
– Nekoupím, protože tomu chybí punc originality 26.3 %
Kopie jakých výrobků byste si dobrovolně pořídili?
– Nože 20.7 %
– Oblečení 39 %
– Obuv 8 %
– Batohy 23.9 %
– Elektronika 37.1 %
– Taktické vesty, sumky 25.4 %
– Ostatní vybavení 28.6 %
– Jiné věci 15 %
Jakou částku jste maximálně ochotni zaplatit za kopii?
– 10% z ceny originálu 16 %
– 20% z ceny originálu 25.4 %
– 30-50% z ceny originálu 52.6 %
– 60-70% z ceny originálu 5.2 %
– Více? 0.9 %
Jaký je Váš osobní názor na výskyt kopií výrobků na internetových nákupních platformách?
– Je to skvělé, pročistí to trh od značek sázejících jen na své jméno 22.5 %
– Je mi to jedno, rozhoduje cena 33.3 %
– Vadí mi to, kopie by se neměly dostávat do oběhu 30.5 %
– Jiný názor 13.6 %
V dotazníku jste také měli prostor pro vyjádření vlastního názoru:
Pokud máte názor na téma padělků a jejich volného prodeje na internetu (stejně tak i nějaké své osobní zkušenosti) zde je pro ně prostor:
“Bohužiaľ sa stáva, že čínska kópia je občas kvalitnejšia než originál výrobok a to dosť zamrzí, hlavne keď si výrobok zakladá hlavne na značke (napr. nože Gerber BG)”
“Pro mě je to výhoda. Vyzkouším si, třeba kalhoty, jejich střich, rozložení kapes a když jsem spokojený, kouím originály. Jelikož rád nakupuji z USA, tak nákup a popřípadně vracení zboží, je hrozná záležitost.”
“Pro mne jako pro laiak se opravdu na tech par vyletu do prirody nevyplati koupit original noze za nekolik tisic, takze pokud jsem schopny sehnat nejakou napodobeninu za par stovek sice pochybne kvality ale v pomeru cena/vykon mnohonasobne prijatelnejsi tak do toho asi pudu. Pokud opravdu budu chtit nuz na preziti do postapo sveta tak si rad priplatim i kdyz mi nakonec bude lezet nekde ve skrini ;)”
“Nevadím mi si pořídit věc vyrobenou v Číně, pokud se nejedná o kopii. Některé společnosti přestěhovaly výrobu do Číny, v takovém případě upřednostním výrobek vyrobený mimo Čínu. Typickým příkladem jsou nože od společnosti gerber.”
“Spafba zkusenost z 99%. Vydrz nulova. Pro imitaci ok, vyuzitelnkst zadna.”
“Čína nikdy nenahradí Maxpedition, Blackhawk, 5.11 ani další značky které je třeba podporovat i za cenu vyšši ceny. Stejně tak nože a boty, kvalitu cenou nenahradíš.”
“Když se řeší tohle téma tak mě napadají hlavně telefony, protože se s tím setkávám celkem často. Sám se sice držím značky SAMSUNG. Koupil jsem si SAMSUNG S3 za nějakých 13 tisíc korun. Asi dva měsíce na to jsem zjistil, že jeden z mých známých má právě přesnou kopii tohoto mobilu. Porovnávali jsme základní funkce a kopie dost dobře držela krok s mou S3. Jak teď vidím ty další např.: S4, S5 a dokonce S6 za 18- 20 tisíc, tak mi to přijde 1. přeplácané a hlavně 2. předražené. A to se nebavím ani o Applu kde platím bůh ví jak velkou část jen toho jablíčka ze zadní strany mobilu.”
“v poslednej dobe uz vobec nieje dolezite ci ide o fejky alebo original, kedze oboje sa vyraba v cine, mozno v tej istej tovarni. Radsej si kupim nejaky lacnejsi original ako lacny fejk.”
“Z aliexpressů apod. kupuji spíše drobnosti – kabely, redukce, drobný materiál. Největší / nejdražší nákup byly fotografické blesky čínské provenience, které jsou v zásadě kopií originálů od značky Canon. Nicméně jsou prodávány a dále vyvíjeny pod značkou čínského výrobce (Yongnuo). Tato značka se nicméně dostala díky inovativnosti a kvalitě provedení do širokého povědomí lidí v oboru a dají se koupit již i v českých obchodech a eshopech zvučných jmen. Zůstal v zásadě už jen punc původního modelu, který byl opravdu kopií. Dále nakupuji drobnou elektroniku – baterky, nabíječky, akumulátory, … Rozhodně bych nekoupil kopie náročně využívaného vybavení, ať už se jedná o oblečení nebo jakékoli zboží, u kterého předpokládám výraznou zátěž. Fejk bych si nekoupil z principu nikdy (tj. produkt, který je kopií včetně značky – typický příklad hodinky Rolex za 100 USD).”
“Nezajima me kdo danou vec vyrabi, ale kolik vydrzi a kolik stoji. Pokud si mam napriklad koupit LED svitilnu (uz jsem jich koupil cca 7) za 100-400Kc z Ciny nebo za 400-1500 v CR (prakticky tutez vec), je volba jasna. 2x se mi stalo, ze nebyla dodrzena kvalita (chybelo tesneni – napravilo to koupene tesneni za 5 Kc). Dale se mi stalo, ze jsem koupil obtizne pouzitelnou nabijecku – velmi podivne resena vidlice, na kterou se musela nasazovat nasada, aby to vubec slo strcit do zasuvky. Funguje, ale je to podivne konstrukce. Cena byla bezkonkurencni (jednotky dolaru). Poucil jsemse, a koupil vec za dvojnasobek ceny a ta je 100% a stale dva a vicekrat levnejsi nez v CR.”
“Kopie nemusi byt padelek a mnohdy jsou puvodne kopie lepsi, nez original, ktery se ale z duvodu levnejsi vyroby kompletuje v Cine apod.”
“nekupuji padělky s logem značkových firem, to mi vadí, ale jinak s tím nemám problém, pakliže to funguje jak má. Například kopii pouzdra SEPRA Holster od BLACKHAWK! používám již několik let s naprostou spokojeností a při porovnání s originálem jsem nenašel žádný rozdíl. Jak v použitých materiálech, tak v kvalitě výroby. Je možné, že jsou vyráběné ve stejné fabrice, akorát “přes den dělají originál BLACKHAWK! a večer to samé bez loga” za desetinovou cenu.”
“Vemte si napr. Znacku xiaomi,clovek by rekl cina haha,ale hele ono to je i docela kvalitni.ja bycj cinu nesoudil,sxhvalne se doma podivejte co ma nalepku made in….”
“Kopie výrobků mi osobně nevadí, když je někdo nevydává za originál. Ale nijak je nepodporuji a nekupuji. Jinak osobně na značky moc nedám (kolikrát se tím kupuje je určitá osobní prestiž a symbol příslušnosti k nějaké skupině např. k Applu), ale rovněž nakup fejků (přesných kopií) něco vypovídá o lidech, kteří se skrz padělky snaží zapadnou do nějaké skupiny… Možná bych ještě koupil napodobeninu pro srovnání – třeba dva nože – originálu a kopie,ale to spíše ze zvědavosti.”
“Pokud cokoliv pořizuju, snažím se od českých výrobců pokud je to v mých finančních možnostech.”
“Original by mal byt len jeden a ostatne veci by mali byt jasne napodobneniny. Mam sekeru hultafors, jasna kvalita. Potreboval som malu sekeru ako nastroj k motorovej pile, kvalita nebola podmienkou,tak som kupil 10-eurovu napodobneni fiskars. Ale je jasne vidiet ze to je rozdielna sekera a cena bola 1/3. Nepotreboval som investovat do kvality”
“Mnohé se svou kvalitou hodně přibližují značkové předloze, ale za nesrovnatelně nižší cenu, jiné jsou jen odpad za nějž je škoda vyhazovat peníze.”
“zakázat, jít po nich, častější kontroly, tvrdé postihy”
“Rozhodně bych odlišoval termíny “padělek” a “kopie”. Pokud bude obchod prodávat předmět jako originál, se značením a půjde pouze o kopii, tak jde o klamání zákazníka. NA druhou stranu, pokud bude jasně řečeno, že jde o kopii a ne originál, je to z mého pohledu v pořádku. Poplatky za použití průmyslových vzorů a patentů je zase jiná kapitola a já jako spotřebitel nemám čas a ani možnosti zjišťovat, jestli výrobce kopie nápad ukradl, či koupil.”
“Kupoval jsem nedavno fake spyderco civilian z aliexpressu. Doprava na cinu necekane rychla (14 dnu) a zpracovani na tu cenu (cca 20$) me prekvapilo. Nejakou pouzitelnost neocekavam a lezi mi doma v supliku. Radost z neho taky nemam.. padelky neuznavam. Kupoval jsem ciste ze zvedavosti a dalsi nakupy neplanuji.”
“Důležitá je kvalita a poměr cena/výkon. Značka jako taková nic neznamená.”
“Prři nemechanických neelektronických věcech se to opravdu vyplatí, ale jinak platí že originál je jenom jeden.”
“osobne si myslim ze by sa to malo zakazat. par krat som na internetovom bazare videl noze znacky fallkniven za 10 -15 euro. aj blbcovi je jasne ze to je fejk ale niekto si to nahodou kupi a potom rozsiruje zbytocne zle meno tej firmy ktorej fejk si kupil…”
“Padělání by podle mě nebyl problém, pokud by výrobci uvedli pravý původ a parametry výrobku. Někteří toto dělají a těch si vážím, ale ty zmetky co jenom zkopírují vzhled, udají parametry originálu a prodávají za 80% ceny bych upaloval, protože to je čistý podvod. Vetšinou jde ale padělky podle velkého cenového rozdílu lehce poznat, takže záleží jenom na tom, jestli je člověk ochotný kvůli slevě řádově několika procent riskovat koupi nepoužitelného výrobku.”
“Jediné co jsem kdy koupil byla kopie Diesel trička a materiál je strašný, takže leží na druhé straně nepoužívané skříně.”
“nože – kvalitné spracovanie aj materiál, nekvalitný – nesúmerný brus, to ale za tú cenu rád prebrúsim… batoh – kúpil som za 15% ceny batoh čo som chcel kúpiť… a som maximálne spokojný. pri porovnaní s originálom sa líši iba označením.”
“Snažím se si padělky nekupovat. Taky na to doplácí kvalita / výdrž výrobku. Hlavně bývají problémy s reklamací. Raději nakoupím tak, ať mám full-servis, naopak vždy za rozumnou cenu. 2000 za mikinu prostě nedám 🙂 “
“Co se týká padělku koupil jsem dva a to stativ a nůž kukri na aukru ale zjistil jsem to až když přišli byli prezentovány jako neznačkové, dokonce mám podezření že se jedná o originali akorát je někdo vynesl z pracovního procesu. Další padělek který jsem obdržel byl z ebay a byl to kilogram čaje – průser měl to být pu-erh ale bylo to něco šíleného co šlo do popelnice”
“Koupil jsme zatím jen pár věcí na které jsem nespoléhal, byli takové jaké jsem čekat, tedy odpovídající ceně. Vyklající se, špatně dílensky zpracované. U nějakých věcí mi to nevadí, u jiných si za kvalitu rád připlatím.”
“Osobně jsem si pořídil jen pár mikin, batoh – nebyli vystaveny nijak tvrdým podmínkám, takže přežili dlouho a sluneční brýle a deštníky kupuji zásadně fakeové, z důvodu častého strácení (jedny brýle +/- za 2-3 měsíce by se prodražili.)”
Celkem odpovědělo 213 respondentů.
A jaký názor na toto téma máte vy? Podělte se v komentářích.
Co se týče různých drobností, beru klidně fake (jak už psal kolega nahoře, třeba sluneční brýle, kryty na telefon etc. jsou u mě dost spotřební zboží a koupě originálů by se rapidně prodražila). U důležitějších věcí (batoh, nůž,…) jdu ale do originálů.
Podívejte třeba na telefony Xiaomi. Dneska se telefony vyrábí v jedné velké továrně, jeden člověk dělá htc, druhý kolega u vedlejšího stolu dělá samsung a třetí zase u dalšího dělá sony. Všechno to jsou ale stejné materiály a stejné díly, stejné procesory, displeje, atd, atd. akorát za to, že ten telefon má nějakou značku, htc, samsung, sony, si připlatíme několikrát víc, než když to vyjde pod jmenovkou xiaomi, které je naprosto stejné jako ty ostatní telefony, akorát je to prostě čínská značka. Další věc, značka Lenovo taky pochází z Číny a je to hodně dobrá a kvalitní značka. A není to jenom o telefonech a počítačích, dneska je z Číny snad 99,9% výrobků, které máme doma. Ovšem je třeba si dávat pozor na boty s nápisem nike ale s logem Adidas 😀 taky se stane:D
Zajímavá teorie a v mnoha ohledech to tak určitě je. Ale pak jsou věci, které bych i nadále nechal ruční výrobě, kdy o tom někdo přemýšlí a nechrlí jen kus za kusem. Otázka další je závislost naší civilizaci na Číně, kteréá má k demokracii hodně daleko. My to víme, Čína to ví, všichni jsou v pohodě s nelidskými podmínkami dělníku a jede se. Podle mě tento model není dlouhodobě udržitelný, ale nějakou chvíli ještě fungovat bude.
MV: Souhlas. Já jsem taky pravdoláskař a sluníčkář a s vykořisisťovaním pracantů v rozvojových zemích – Číně, Indii, Bangladeši aj. nesouhlasím. A proč to podporovat? Jen proto, abychom to měli lacinější a mohli si těch padělaných šuntů kopit víc? Proč si radši nekoupit míň věcí trvanlivějších? Proč ubírat zisk firmám, které se snaží to dělat kvalitně a chovají se k pracovníkům podle evropských/amerických norem? Proč brát spravedlivý zisk tomu, kdo inovaci/původní výrobek vymyslel? Aby Čína měla co kopírovat? Abychom byli závislí na technologiích čínských státních firem jako Hyunday či Huavey(či jak se vlastně píšou)? A až se jim třeba přestanem líbit tak aby nás snadno a rychle odstřihli?