Při balení na cesty musíme svůj výběr oblečení přizpůsobit očekávanému počasí. Pokud čekáme zimu, je třeba si nabalit nějakou tu teplou vrstvu navíc. Americká laboratoř Otherlab ale pracuje na tom, abyste zateplovací vrstvu vůbec řešit nemuseli. Vyvíjejí materiál, který v reakci na venkovní teplotu umí změnit své izolační vlastnosti.
Othermaterial, jak vědci tuto látku nazývají, se při snížení teploty „zvlní“ a jednotlivé vrstvy látky mezi sebou vytvoří vzduchové kapsy.
A jak všichni dobře víme, vzduch je výborný tepelný izolant, takže změnou tvaru látka také změní svou schopnost udržet vás v teple. Po oteplení se zas látka vrací do původního placatého stavu.
Jediný kus oblečení by tak teoreticky mohl zastat všechny funkce od lehké mikiny až po teplou zimní bundu. Ušetřil by tím místo v batohu třeba na dlouhých cestách, kde musíte mít nabaleno více vrstev oblečení pro případ poklesu teploty.
Výhodou je, že k přeměně látky nepotřebujete žádný zdroj energie, látka dělá vše sama díky teplotní roztažnosti. Othermaterial je vytvořený ze dvou látek, které reagují na změnu teploty odlišně – jedna se rozpíná více a druhá méně. Tím vzniká „pokroucení“ celého materiálu a vytvářejí se vzduchové kapsy.
Kromě oblečení by takový materiál mohl najít uplatnění i při výrobě spacích pytlů a jeho vynálezci určitě přijdou ještě na řadu dalších zajímavých aplikací. Na ty si ale budeme ještě muset počkat, protože Othermaterial je stále ve fázi vývoje a vědci zatím pracují pouze s malými kousky látky. Dobrou zprávou je, že se na Othermaterial používají materiály, se kterými už dnes textilní průmysl běžně pracuje (nylon, polyester a polyolefin), takže uvedení Othermaterial na trh by nemusela být záležitost daleké budoucnosti. První vzorky oblečení z Othermaterial by údajně měly vzniknout už příští rok.
Nejnovější komentáře