Nedávno se objevila na internetu fotka a krátké video představující přenosný “jeřáb”, který by měli australští vojáci brzy nosit. Na jeho rameni je kladka s lankem, které pomáhá střelci držet pušku při míření ve správné poloze.
Kritika celého systému směřuje především na komplikovanost této součástky, nutnost dávat při pohybu zvýšenou pozornost a zároveň také na snížení mobility vojáka. Je otázkou, zda by podle typické siluety šly poznat těžké zbraně, což by pro družstvo nebylo dobré. Rameno se dá při zalehnutí sklopit, aby tak neprozrazovalo polohu vojáka. Je to ale komická představa – v poli koukají jen malé jeřábky, podle kterých nepřítel vojáky snadno identifikuje a ničí 🙂 Nebo by se maskovali jako malé křoví?
No nic, tento systém se jmenuje Advanced Accuracy Solutions Reaper weapon-support system a byl navržen pro ulehčení námahy vojákům při vedení střelby z těžkých zbraní. Kromě pušek tedy i kulometů. Voják tak nemusí třeba při patrole odkládat zbraň do ponosu a je schopen celkem slušně mířit například i z helikoptéry. Lanko je uchycené těsně za koncem optiky a umožňuje tak střelci vést palbu s větší přesností na větší vzdálenost a s menším námahou.
V následujících 6 měsících bude testován speciálními jednotkami australské armády pro ověření jeho použitelnosti. V praxi nejde o nic převratného, podobný systém se používá pro stabilizaci profesionálních videokamer.
Je otázkou, proč australská armáda tento systém vůbec testuje. Nepředpokládám, že by její vojáci neposilovali a neudrželi zbraň při střelbě. Je možné, že tímto chtějí preventivně reagovat na vyšší zastoupení žen v armádě a zvýšený tlak veřejnosti na rovnost obou pohlaví. Nebo současná generace slábne, stárne či leniví…
Co si o tomto praktickém doplňku moderního vojáka myslíte vy? Dá se na tom najít něco pozitivního?
V prípade že žena nevie udržať zbraň v armáde nemá čo robiť
To je jeden názor. Ten druhý je, že ženy mají mít stejné šance jako muži.
A není to přesně to co mají? Mají stejnou šanci stát se tím střelcem z kulometu jako muž, to že to nezvládají fyzicky, bez nějakého podobného zařízení je už problém jednotlivců a nemá nic společné s rovnoprávností.
Sloužil jsem. Ve smíšené jednotce jako kulometník (UK-59L), při nácviku výsadku z BVP jsem dostal úkol dělat velitele vozu a měl jsem předat ukáčko jedné kolegyni. Po výsadku a vyhodnocování jsem si všiml, že UK drží jednou rukou-říkám si ta je fakt nařvaná a namakaná a když jsem se podíval lépe, viděl jsem že hlaveň má zapíchnutou do bahna a přidržuje kulomet za pažbu ve vzpřímené poloze. Přiběhl jsem za ní a začal na ní řvát, protože se z toho nedá střílet a já to budu ještě čistit. Začala plakat.
Já se stejnou šancí nesouhlasím, není to fyziologicky možné. Ženy a muži jsou jiní a ja třeba to respektovat.
women and men are significantly different. Men are not simply bigger women with different plumbing. Men’s blood carries 10 to 12 percent more oxygen per liter than does a women’s; and men’s VO2 max, a measure of the top rate of oxygen consumption, is 40 to 60 percent greater than that of women. An average fit man will weigh about 23 percent more, have 50 percent more muscle mass, and carry 10 percent less body fat than an average fit woman. Pound for pound, men have thicker skulls, bigger, stronger necks, hearts that are 17 percent larger, and bones that are both bigger and denser. Despite being much heavier, men’s vertical leap is nearly 50 percent greater than that of women. In terms of reflexes and reaction times, men significantly outperform women. When confronted with immediate danger, studies suggest men are “more likely than women to take action.” Women are far more likely to experience motion sickness and vertigo. In the Navy women go on sick call 60 to 70 percent more frequently. For the kind of violent events and situations found on the battlefield, women are far more likely to develop post-traumatic stress disorder and experience the symptoms for a longer duration than men. Despite the gender-specific ability to handle the pain of childbirth, “study after study” conclusively shows that men have a much higher overall tolerance for pain than women. Individually, any one of above differences could make the difference between life and death. In the combat environment, the differences between men and women in speed, strength, endurance, agility, physical resiliency, and psychological resiliency represents an unbridgeable gap — and the impact on the battlefield is dramatic.
zdroj: http://www.nationalreview.com/article/420826/putting-women-combat-even-worse-idea-youd-think-mike-fredenburg
Je o tom fúra článků na netu, stačí jen zagooglit.
Ještě jedna otázka na zamyšlení: proč chtějí střílet z podpůrných zbraní ve stoje bez opory?
Když už teď existují monopody (jednonožky pro podepření zbraně), a většinou je kvér o co opřít-střelby za pohybu je stejně nepřesná, obzvlášť při střelbě dávkou. Nechápu smysl…
To už je zase apríl? To snad nemá šanci 🙂 Možná někde v poušti to vadit nebude, ale všude jinde za to každou chvíli budou za něco zachytávat. A furt to sklápět, když polezou do/z auta, vrtulníku atp. O zvýraznění siluety nemluvě.
Téměř stejnou konstrukci používají kameramani, takže úsměv a točíme 😀