Sotva se našlo řešení pro krizi plastových brček, hned se vynořil další zákeřný nepřítel čisté planety – žvýkačky. Naštěstí i tentokrát se objevila společnost, která (s nastavenou pokladničkou) přispěchala lidstvu na pomoc. Gum-tec se specializuje na recyklaci žvýkaček, ze kterých pak ve spolupráci s dalšími firmami ze žvýkačkového recyklátu vyrábí všechno možné od bot, až po outdoorové nádobí. A samozřejmě si ten ekologický počin nechají dobře zaplatit.

 

Odstraňování žvýkaček z městských ulic je samozřejmě záslužná činnost. Nikdo nemá rád, když se mu taková radost nalepí na botu nebo si na madle ve veřejné dopravě šáhne na něco, co se ještě před chvíli převalovalo někomu cizímu v puse. Takže zbavovat města těchto lepivých pastiček je určitě fajn, zvlášť když žvýkačce trvá dvacet až dvacet pět let, než se rozloží a její odstraňování je často velmi složité a nákladné. Jenže Gum-tec na to jde velmi prazvláštním způsobem. Nejen, že výsledné výrobky prodávají (což je samozřejmě normální), ale nechávají si v podstatě platit i za základní surovinu, ze které své produkty vyrábějí.

Základem celého byznysu je tahle růžová kulička s názvem Gumdrop Bin

 

Je to malá nádobka, do které můžou kolemjdoucí házet své vyžvýkané žvýkačky. Prostě jen další kontejner na třízený odpad.

 

Jenže proč by se firma zatěžovala s instalací, údržbou a vyprazdňováním kontejnerů, když to někdo může udělat za ně, a ještě jim za to zaplatit?!? Slyšíte správně, Gum-tec nabízí pro všechny milovníky pořádku roční „členství“  zpoplatněné částkou 16 liber, za které vám pošlou sadu kontejnerů na žvýkačky a pár rad, kam je umístit, aby se žvýkaček nasbíralo co nejvíc. Vy pak za svých 16 liber vyrazíte do ulic, nainstalujete kontejnery na místo, které se vám zdá nejvhodnější a pak musíte vaše stádečko kontejnerů opečovávat, aby nebyly moc špinavé a nehygienické a kontrolovat, jak moc jsou naplněné. Když jsou kontejnery plné (podle umístění to může být za pět dní nebo až za čtyři měsíce), odešlete je zpátky do Gum-tec, kde je zrecyklují a zašlou vám nové.

Po půl roce dostanete sadu dárkových předmět, abyste mohli okolí ukázat, co všechno se dá z recyklovaných žvýkaček vyrobit a taky abyste ze vší té práce něco měli. A kdybyste si připadali málo vytížení, můžete si objednat nějaké ty kontejnery navíc… pokud uhradíte poštovné.

Chystáte se někam, kde kontejnery ještě nainstalované nejsou? I to má Gum-tec pokryté a za lidových 9,99 liber si můžete koupit klíčenku na ukládání žvýkaček.

 

A co z toho? Žvýkačky jsou vyrobené ze syntetické gumy, která je podobná třeba materiálu, co se používá na výrobu duší kol. Po recyklaci má tedy tenhle lepivý hnus překvapivě mnoho využití. Gum-tec z recyklátu vyrábí například holinky, hřebeny, trsátka, frisbee nebo outdoorový příbor spork.

 

 

A pak samozřejmě z toho je úžasný pocit, že zachraňujete planetu a pomáháte udržet své město čisté… Anebo ne? Čistota města závisí na tom, jestli každý „žvýkač“ překoná svou přirozenou lenost a dojde ke kontejneru. A je jedno k jakému, jestli je na směsný odpad nebo speciální tříděný. A když se teď najde dostatek lidí, kteří jsou dost líní na to, aby žvýkačku prostě někam přilepili nebo pohodili na zem, než aby došli k nejbližšímu koši, určitě se nebudou s těmi pár kroky navíc obtěžovat, i když bude koš malý a růžový.

A co záchrana planety? Když se podívám na všechny výrobky Gum-tec, mají jednu věc společnou… zářivě růžovou barvu. Kolikpak „ekologických“ barviv bylo asi na takovou krásnou barvičku použito?

Nakládání s odpady a jejich recyklace je velmi důležité téma a pokud nějaký materiál jde zrecyklovat, tak by se to mělo dělat, ale musí to dávat smysl. A mě rozhodně nedává smysl platit firmě za to, že udržuji jejich kontejnery a zajišťuji jim jejich základní surovinu.

V Amsterdamu na to šli jinak. Městské úklidové služby přeskočily humbuk kolem kontejnerů, a tak jako vždy žvýkačky prostě posbíraly. Ve spolupráci s Gum-tech teď město vyrábí boty, jejichž podešev je vyrobena právě z těchto vysbíraných žvýkaček. Na čtyři páry bot Gumshoe se využije 1 kg recyklovaných žvýkaček.

 

Zbytek boty je kožený a majitelé bot budou mít možnost si po prochození nechat boty za poplatek znovu podrazit.

 

Boty budou v prodeji od června za 190 euro. Pokud vás zaujal vzorek na podrážce, jedná se o mapu Amsterdamu.

 
 

Co těmto recyklačním pokusům říkáte?