Pokud plánujete delší cestu, musíte vždy vzít v potaz jeden důležitý faktor a to je voda. Buď si naložíte dostatek vody na záda a budete ho vláčet s sebou, nebo se můžete spoléhat na místní zdroje. Ty jsou dnes už snadněji dostupné díky různým vodním filtrům, ale i tak se vám může v některých částech světa stát, že jen tak na povrchovou vodu nenarazíte. A přesně takové situace se pokusila vyřešit rakouská firma Fontus svou samodoplňovací lahví.
K doplnění lahve Fontus využívá vzdušné vlhkosti. Zařízení připojené k lahvi obsahuje Peltierův článek napájený solárním panelem. Článek funguje na principu jevu, kdy při procházení proudu určitým obvodem se jedna část článku ohřívá a druhá ochlazuje. Spodní část zařízení, kam vstupuje vzduch z venku, se zahřívá a ochlazuje tím horní část, kde se kondenzuje voda ze vzdušné vlhkosti.
Efektivita zařízení pochopitelně závisí na množství vody ve vzduchu. Nejlépe Fontus funguje v oblastech s 80-90% vzdušné vlhkosti a s teplotou mezi 30 a 40 stupni Celsia. V takových podmínkách vyprodukuje půl litru vody za hodinu.
V našich podmínkách tedy nebude zařízení příliš efektivní, ale stále vám je schopné poskytnout vodu z „ničeho“.
V plánu jsou zatím dvě verze – Fontus Ryde a Fontus Airo. Ta první je určená pro cyklisty a je přizpůsobená k připnutí na rám kola. Měl by být kompatibilní s jakoukoliv PET lahví o objemu 0,5l se standardním šroubovacím uzávěrem.
Druhá verze je pro „pěsí“, je o něco kompaktnější a je určená pro nesení na batohu.
Kromě toho, že solární panel napájí Fontus, můžete ho i použít k dobíjení svého telefonu.
Fontus zatím není v prodeji, ale brzy by se měla spustit crowdfundingová kampaň, která v případě úspěchu umožní masovou produkci. Autor doufá, že se mu podaří udržet cenu pod 100 dolarů (2500 kč).
Ehm… nevim jestli bych se chtěl prolévat destilovanou vodou. Možná se pletu a mají to nějak vyřešené, ale demineralizovat si tělo při fyzické zátěži asi nebude OK
Ne, vyřešené to není, asi byste si musel ve vodě něco dodatečně rozpouštět…
praktické využití je podle mně hodně vzdálené ale pro cestovatele kteří jednou do hodně suchých oblastí by to mohl být klíčový základ kápezetky,otázka je za jak dlouho se to naplní uprostřed grand canyonu
Také otázka, kolik slunce to potřebuje k “plnému” výkonu, jak rychle se člověk musí pohybovat, aby tam docházelo k dostatečnému proudění vzduchu a zda ta destilka člověku po pár dnech spíše neublíží, a co by si tam musel rozpouštět…
Vzhledem k tomu, že stav minerálů v těle nezáleží čistě a jen na pití vody bych se tak nebál. Nějáká tableta denně (něco jako šumák, jenom s minerály odpovídající denní dávce by to měla vyřešit. Jen tak pro zajímavost, jsou naopak lidé, co si myslí, že “destilovaná” voda je lepší a zdravější… Za mě bych řekl – hezký nápad, jenom bych jej zkusil adaptovat na napájení gravitačním zdrojem – něco jako gravity light.
I kvůli té pověře o zdravé destilce jsme to tam psali. Vemte si třeba, že máte 14 denní cestu na kole přes Jižní Ameriku a po celkem extrémních sportovních výkonech nedoplníte minerály. Ano, na šumák musíte myslet a můžte si ho vzít s sebou, protože křeče budou to první, na co narazíte. S gravitačním zdrojem to zní velmi zajímavě 🙂 Uvidíme, jak bude fungovat v základu…
Co to to trepete voda vo vzdusnej vlhkosti nieje destilovana a ani sa nou takto nestane tak nehovorte kraviny
Vodní pára, která kondenzuje na chladnějších plochách, samozřejmě minerály neobsahuje – je tedy defacto destilovaná. Malé kapičky rozptýlené ve vzduchu asi ano, ale ty zde neřešíme.
nápad a rovnou i vynález fakt super 🙂
kritici vždycky budou a sami nic nevymyslí natož aby něco vyrobily 🙁
nešlo by to předělat na výrobu piva ? klidně i 10°
Vzdušná vlhkost . Tak tohle umí na sehaře každej nomád . Večer lehne ráno vstane a má litr vody v nádobě. Akorát je to na přežití ne na žití.
Na dně nádoby je kapsle s minerály. Takže žádný strach. Spíše bych chtěl znát efektivitu v našich podmínkách