Švýcarský výrobce vodních filtrů Katadyn se spojil firmou Hydrapak, aby vytvořili nejmenší filtrační lahev na trhu.
Katadyn není třeba představovat, zabývá se výrobou prostředků na úpravu vody už přes 80 let. Hydrapak je výrobce hydratačních vaků. Ze stejných materiálů, ze kterých vyrábí hydratační vaky, dělá Hydrapak také lahve, které se snadno dají složit tak, že se vejdou i do kapsy. Z partnerství těchto dvou firem vyšla lahev BeFree, která je údajně nejmenší filtrační lahví na trhu.
Filtr je specifikacemi velmi podobný filtru u námi recenzovaného LifeStraw Go. Obsahuje dutá vlákna, která jsou schopná z vody odstranit až 99.9999% bakterií a předpokládaná životnost filtru je 1000 litrů. Na rozdíl od LifeStraw je ale filtr poměrně malý, takže když srolujete lahev, vejde se vám do kapsy.
Dalším rozdílem od konkurenčních filtrů by mělo být čištění filtru. Údajně stačí filtr jen protřepat a tím z něj dostat nečistoty, není potřeba protlačit přes filtr čistou vodu „zpětným chodem“, jako tomu je třeba u filtrů firmy Sawyer. Zajímavé ale je, že i když je toto uváděno jako jedna z hlavních předností BeFree, pokud se podíváte na zadní stranu lahve, tak tam proplachování jako jednu z metod čištění najdete.
Samotná lahev má objem 0,6 litru a 43 mm široké hrdlo. To sice umožňuje snadnější plnění, ale pokud se vám na cestách nějakým způsobem podaří lahev poškodit, máte po filtrování, protože filtr na klasickou PET lahev nenasadíte. Lahve od Hydrapaku jsou ale poměrně odolné, takže při normálním zacházení se toho nemusíte bát.
BeFree je zatím k dostání jen na americkém trhu za 39,95 dolarů (přibližně 950 kč), ale třeba se ho brzy dočkáme i zde v Evropě a bude zajímavou alternativou pro ty, kteří shánějí lehkou a skladnou filtraci vody.
Sawyer mini – 370.000 L, velikost skoro stejná a závit na PET. Proč chtít toto?
Protože Sawyer používá pochybná čísla, je postaven na masivním marketingu a podle našich testů není úplně tak v pořádku, jak si budete snažit namluvit. Nebo vám přijde číslo 370 000 litrů empiricky ověřitelné? Proč by konkurence tvrdila, že po 1000 litrech musíte vyměnit filtr nebo po cca 200litrech aktivní uhlí? Jen tak z legrace? Možná chtějí zůstat zodpovědní a netahat svoje zákazníky za bambuli. Toť můj názor, váš vám neberu.