Nevěřili byste tomu, jak nás potěšila zpráva jednoho z fanoušků na naší stránce BUSHCRAFT.cz, který se přiznal, že rozvíjí zajímavou vychytávku, která se ve světě již objevila, ale na svou slávu stále ještě čeká. Prototypy testujeme velmi rádi, a protože jde i o zjištění zájmu veřejnosti, rádi vám celý koncept BUSHCREE představíme.
Než se do toho ale pustíme, rádi bychom vás poprosili o jednu věc. Pokud se vám tento čistokrevně český projekt líbí a byli byste ochotni uvažovat o nákupu finálního produktu, určitě nám to napište pod článek – motivace je v začátku každého start-upu opravdu důležitá a jsem si jistý, že jakýkoliv feedback Jarda ocení.
Už dost propagace a pojďme se podívat, co že ta o třetinu lepší houpací síť vlastně je. Spali jste někdy v hamace? Nebo aspoň víte, o čem je řeč? Pokud ne, tak vězte, že je to houpací síť, ve které se dá na cestách spát – místo klasické karimatky na zemi se ležérně pohupujete mezi dvěma kmeny.
Jsou ale lidé, kterým hamaka prostě nesedí. Neumí se tam otočit, mají pocit, že musí okamžitě po zavření víček vypadnout na zem, jsou tam zlomení, je jim zima na zadek a tisíce jiných důvodů. A mezi takové patřil i Jarda.
Je to ale nespokojenost, která vede k zajímavým výsledkům. A tak vznikla BUSHCREE. Stačila nespokojenost s klasickou hamakou a trocha šikovnosti, se kterou se podařilo ušít „trojcípou“ hamaku, která řeší spoustu slabin své dvoucípé předchůdkyně. Pojďme se na ní podívat zblízka.
BUSHCREE je plachta/síť specifického trojúhelníkovitého tvaru o rozměrech cca 3x3x3m.
Na plachtě najdete zpevněné lemy pásovinou, takže podle autora unese až 400kg (oficiálně 250kg). Při našem prvním oťukání unesla mě i mou drahou polovičku (95kg+55kg) zcela bez problémů. Plachta je ve středu ještě jedním švem vyztužena (chtělo by se říct něco o těžnici, ale už jsem dlouho ze školy…).
Na každém rohu najdete očka, která slouží k vypnutí BUSHCREE mezi stromy.
To je vcelku jednoduché. Celý systém je prozatím řešen třemi masivními ráčnami, Omotáte plochou smyci kolem stromu, ráčnu karabinou přicvaknete k plachtě a smyci protáhnete ráčnou. Takto si přípravíte všechny 3 a potom dotáhnete „na krev“. Samozřejmě záleží, jak je komu pohodlné.
Jak to funguje v praxi? Kde je prostor pro zlepšení?
Nečtete recenzi, proto nebudeme BUSHCREE nějak přísně hodnotit. Spíš se podíváme na vlastnosti, které byste měli znát, než si tuto revoluční vychytávku pořídíte.
- Váha – první věc, která vás překvapí, je váha. Celá BUSHCREE váží impozantních 4,2kg, Většinu váhy tvoří ráčny a upevňovací pomůcky, které nicméně prošly jistým zlepšením a do prodeje by měla jít o něco štíhlejší verze. Do batohu si tedy na trek BUSHCREE nedáte, na piknik v parku nebo do kufru auta to přenést zvládnete. Na druhou stranu nemůžeme celému řešení upřít značnou bytelnost a jednoduchou manipulaci.
- Logistika – hamaka má jen dva konce. Stačí najít dva stromy ve vhodné vzdálenosti od sebe. BUSHCREE má ale 3 rohy a to ještě ke všemu ve tvaru rovnostranného trojúhelníku. Takové stromy jen tak nenajdete, takže si budete muset poradit s trochou improvizace. To vyžaduje cvik a štěstí, nicméně 7m dlouhé upínací popruhy poskytují dostatek prostoru pro manévrování a nemusíte spoléhat jen na stromy, jak je ostatně patrné z produktových fotografií.
Pokud ale uděláte chybu (jeden roh níže, výrazně kratší rameno, atd atd), budete z plachty nejspíš trochu sjíždět.
Při ideálním zavěšení, kdy jsou rohy zhruba v rovině a popruhy mají vhodnou vůli, pak se vám BUSHCREE odvděčí maximálním komfortem. Můžete na ní ležet na zádech, na břiše, na boku či prostě sedět a vůbec se nemusíte bát, že se s vámi plachta překlopí či divoce rozhoupe. V pohodě se tam zregenerujete i ve dvou, případně ve třech, ale to už je asi zbytečný extrém – záleží, jak jste si navzájem blízcí 😉
- Noc pod širákem – na plachtě se vyspíte. Bez karimatky i s karimatkou, a to opravdu exkluzivně – stačí si lehnout podél jedné z vypnutých stran, ke kterým to přímo láká se přitulit, a kde to je o trochu pohodlnější než uprostřed. Zkoušel jsem v jednom, pro dva už to na spaní asi není.
Všechny problémy, které znáte z hamaky jsou pryč a připadáte si spíš jako na posteli – záleží tedy, jak jste si ustlali viz bod.2. V tomto směru jsem byl ohromen a oceňuji především možnost si vedle sebe položit potřebné věci (baterku, vodu, mobil), ačkoliv by na ně mohla být nějaká kapsička, aby vám stále nesjížděly pod karimatku, že?
Přes BUSHCREE si už ale nepověsíte žádnou normální celtu proti dešti, ani si nezateplíte spodek v zimě. Na nějaké pravidelné nocování to tedy není, ačkoliv teplou suchou letní noc si pod širákem jistě užijete. Já takové štěstí neměl, zachránil mě nepromokavý spacák od Carinthie a celkem teplé počasí 🙂
Nicméně neustálý útěk před „šploucháním na maják“ mi trochu rušil spánek. Napadlo mě dokonce, zda by nebylo lepší si lehnout pod BUSHCREE, jelikož silná plachtovina se zátěrem má dobré voděodolné vlastnosti a na karimatce by mi možná bylo lépe v suchu na zemi… (aspoň batoh zůstal suchý 🙂 )
Sušení plachty i spacáku potom bylo otázkou mnoha hodin.
- Cena – prozatím plachtu BUSHCREE seženete za 3 900,-Kč, což reflektuje to, že jde o kusovou ruční výrobu. Věřím tomu, že s postupným růstem projektu by mohla být o něco lidovější 😉 Útěchou nám může být, že za tuto cenu dostanete síť s kompletním upínacím systémem a přenosným vakem přes rameno.
Resumé
Zlaté české ručičky toho zvládnou mnoho a my jsme rádi, že můžeme stát u zrodu právě takového výrobku – plachty/sítě/hamaky BUSHCREE. Od této plachty dostanete přesně to, co slibuje: parádní odpočinek. V každém z nás mírné pohupování vyvolává příjemné pocity již od kolébky, a pokud je na vás hamaka příliš rustikální, určitě vás BUSHCREE nadchne (má totiž blíž k posteli než k houpací síti).
Umím si ji představit v kempu, u písáku, na zahradě, dětském táboře u moře či kdekoliv, kam si ji dovezete autem a budete chtít svůj koutek na dobití baterek před večerním grilováním a případné přespání. Nákupem se zařadíte mezi vzácné majitele této novinky a může vás hřát i pocit, že jste podpořili tuzemskou firmičku, o které třeba v budoucnu ještě uslyšíme.
Díky moc za info o podobném…nábytku? Já jsem starý a bolavý chromák, pročež se mi tahle představa hrozně líbí a věřím, že v dlouhodobějším horizontu by bylo možné uchytit do spon tři stanové tyče a udělat z trojcípé hamaky trojcípé iglů. Pak už bych neváhal ani chvíli a investoval bych do možnosti se venku opravdu vyspat. Normálně totiž většinu noci strávím tím, že se snažím najít polohu, kde by mé oteklé klouby o nic netlačily a pak na zemi prochladnu, oteklé klouby se určitým způsobem smrští a nemůžu vstát…Jo jsem bušman jak noha. 😀
Obecně se mi ta myšlenka líbí, ale to zpracování (3 humpolácké ráčny), cena a váha? Za deště je to o spaní v bazénu, jinak o hledání vhodného místa.
Já nevim, měl bych být potenciální cílovka, ale tohle bych si byl ochotnej koupit za tisícovku třeba na chatu (ano, za tu cenu se to asi vyrobit nedá), ale na výlet bych to určitě netahal. Když to přeženu, tak v téhle ceně a váze si už můžu vzít špičkovej nafukovací bag včetně nafukování.
Být autorem, zamyslel bych se nad dalším vytuněním systému. Myslim, že ten potenciál je tam veliký.
Hezký a zajímavý nápad, ale hamaku to nahradit nemůže, ta je filozofií o hmotnosti a skladnosti, ne o komfortu. Líbí se mi to, ale s hamakou bych to nesrovnával, jde o produkt pro jinou kategorii využití, tahat 3 ráčny to opravdu nee 😉
Já se omlouvám, ale nejen že je to nesmysl, vy je píšete i v tomto článku.
“Jsou ale lidé, kterým hamaka prostě nesedí. Neumí se tam otočit, mají pocit, že musí okamžitě po zavření víček vypadnout na zem, jsou tam zlomení, je jim zima na zadek a tisíce jiných důvodů. A mezi takové patřil i Jarda.”
– V hamace se dá pohodlně ležet na boku, pouze se nevyspíte na břiše (nemyslím hamaky za tři kila z obalu na šunky)
– Pokud má někdo pocit, že každou chvíli vypadne při spaní v hamace, pak ho další kotvící bod u této “sítě-nesítě” rozhodně neopustí
– Jsou tam zlomení – špatná hamaka, špatné vypnutí – navíc i v hamace se dá spát víceméně rovně (šikmo) a pokud někdo tvrdí, že zde je to řešeno lépe, pak asi neviděl ani jednu fotku?
– Je jim zima na zadek? Spousta hamak je dvouvrstvých, kdy se mezi vrstvy vkládá karimatka, která tento problém řeší. Zde nejen že bude zima na zadek, ale karimatku si tu nedovedu představit vůbec.
Jak se řeší plachta nad tímto výtvorem? Co síť proti hmyzu? Plachta by musela být použita minimálně 4x4m (zbytečná velikost) aby překryla celou síťnesíť a to ještě za předpokladu, že plachta bude vlastně “plochá střecha”. Jakmile bude jakýkoliv síp přečnívat, při dešti se bude postupně plnit jako vana (ano vana – i zde se leží prohnutě, silně pochybuji tedy o tom, že se zde člověk vyspí pohodlněji na břiše, jak v klasické hamace).
Váha to nakonec i pohřbívá k sítím na zahradu či chatu, někde u baráku atp. Snad nikdo nemůže myslet ani z legrace, že by se tento výtvor používal někde k přespání v přírodě, kromě hecnutí se či jednorázovému “zážitku”. Tahat 4 kg (i kdyby to mělo 2kg, je to stále neskutečně moc) na treku v podobě pouze sítě, kterou je potřeba doplnit dalšími zbytečně předimenzovanými věcmi je mimo realitu. A jak je zmíněno v článku – najít místo není zrovna hračka, co teprve pro třeba čtyři lidi…
Chápu, že je to reklamní článek a ne recenze. Všiml jsem si i výzvy napsat do komentářů, aby to tvůrce nakoplo. Nesnažím se zbytečně “výtvor” hanit, spíš píšu fakta a myslím, že každý tvůrce ocení argumenty a vypíchnutí negativ, než falešné poplácávání po zádech. Pokud tedy tvůrce dělá sítěnesítě pro rekreační využití na pohoupání se u chatky či v kempu, kde se ale reálně nebude nakonec stejně nikdy spát, pak budiž. Pokud to myslím i pro cestovatele či skutečně jako alternativu k hamakám, měl by to přehodnotit, protože je naprosto mimo.
Za prvé: O REKLAMNÍ ČLÁNEK NEJDE – viz rozdělení našich textů https://vybaven.cz/rady-a-navody/jak-cist-vybaven-cz-mam-se-bat-sponzorovaneho-obsahu/
Za druhé: Máte pravdu. Pokud to tedy berete jako alternativu k hamace a budete srovnávat váhu, možnost zastřešení, nutnost shánět více stromů…
Za třetí: NEmáte pravdu. Opravdu se v tom leží super, opravdu vám jeden roh onu stabilitu přidá a nemusíte v tom ležet zlomený – je jen na vás, jak moc si plachtu vypnete. Na mých fotkách je to spíše méně, může to být opravdu jako postel. Pokud jste můj článek četl, jistě jste si všiml, že jsem spal na síti s karimatkou a nebyl v tom žádný problém.
Za čtvrté: Rozhodně za váš příspěvek děkujeme a zakladateli Bushcree ho předáme. Je to opravdu tak, že i takováto kritika pomůže člověku si vše srovnat v hlavě a vydat se na cestu vylepšování nejpalčivějších problémů.
Tos napsal pěkně, PaKo:) jsem taky hamakář a tenhle spůsob spaní v přírodě si nedovedu představit a je pro mě docela zbytečný. Pořádná hamaka např. od GR je taky česká a perfektně zpracovaná…
Za mě: moc těžké, moc velké (a zároveň NEdostatečně velké, pokud se v tom nemůže pohodlně vyspat víc lidí – když už tahat velký a těžký balík, tak ať je pro dvojici!). Za hlavní problém pokládám náročnost kotvení, resp. hledání stanoviště (a prostorovou náročnost). Abych s sebou tahal ještě vodováhu (abych se nekutálel/nešinul).
ALE: dovedu si představit, že někomu to může vyhovovat (skákání dětí u bazénu na zahradě…?). Proč ne.
Na valecku na zahrade by to bylo asi supr ale kdyz je mam to pohupovani hamaky rad….
Souhlasím s Pakem. Jestliže si koupíte hamaky s rozměrem 230×150 cm, tak se nedivte že z toho vypadnete. Z toho mi padají i malé děti!
Do oddílu jsme koupily jednu
sranda hamaku z činy a nikdo ji nechce.
Pro děcka budeme kupovat TTTM king size, tam leží krásně šikmo, vejdou se s batohem a celý se přikryjou zbytkem hamaky. Nesou si je samy, 600g hamaka a 600g pončo/celta, menší a každý má svůj přístřešek.
To si nejdřív musíte přečíst návod jak ležet v hamace a pak už nikdy nebudete chtít spát na karimatce!
Pro vice info mi napište na petr@hrosi.info
Pěkně, díky za komentář 🙂
Řekl bych, že je to v principu nesmysl. Pokud budu chtít tahat něco skladného a lehkého, vezmu si hamaku. Kdyz se kouknu kolik to váží a objemově zabere, to si mohu rovnou vzít stan, který mi poskytne mnohem lepší komfort. A to nemluvím o tom, co na to ranní rosa, která se bude z tak velkě plochy stejkat do nejnižšího bodu kde ležím.
Koukám, že dost lidí povzbudilo vývojáře :-)))
Negativa vypotím na cokoliv co chcete i když to bude vychválené do nebe a všichni se shodnou na tom, že je to nejlepší.
Pokud ale mám vzít v úvahu, že někdo s nadšením začne vytvářet alternativu již známého, je potřeba jej podpořit spíše konstruktivní kritikou, protože vývoj je vždy těžší a laciných kritik je schopen úplně každý,takže:
Někdo viděl při dešti bazén…stačí přece chtěný malý otvor uprostřed a s nepromokavým spacákem není co řešit. Nebo – napadl mne zlepšovák – kolem lemu mít suchý zip a z nejtenší, nejlehčí látky, co nepromokne v podobě jehlanu s okem na vrcholu vytvořit stříšku a je po starosti o mokro. Místo kurten existuje víc řešení jak napnout trojúhelník, váha hned bude o kilo lehčí. Nějaká ranní rosa, noční déšť je pak passé. Dále, protože jde o trojúhelník, stačí dva úvazky napevno a pouze třetí aby se dal napnout, hned je váha nižší. Dále vyzkoušet postupně tenší a odolné materiály, není potřeba mít popruhy na tunu, když nosnost stačí 200Kg. V místě spaní kapsu na karimatku, víc zatím nemám ale věřím, že to tvůrce nakopne k vylepšení a vzkaz pro něj:
Česká skoronepřejícnost a určitá (závist), že lidi nedokážou něco tvůrčím způsobem sami udělat a v posledku snaha vidět u jiných, co se snaží věci horšími je častá. Nevzdávej to a těšíme se na tvůj pokrok. Negativ jsi četl dost, no postupně věřím, že to bude k užitku a nakonec to může být pro některé lidi lepší než nějaká úzká, rozhoupaná nepohodlná hamaka :-)) to berte všichni s rezervou.