Možná jste již zaregistrovali, že český výrobce nožů Mikov začíná po delší době ožívat a snaží se přinášet nové produkty, které se zdají být schopné obstát na současném trhu. Také jste si možná všimnuli, že na Vybaven.cz jsme se před dvěma lety do Mikovu za jejich zpátečnickou politiku několikrát nepěkně opřeli.
V půlce roku 2015 přišel nový nožík označený jako LIST, před 2 měsíci potom trilogie designových zavíráčků POCKET. Kdo za tímto „restartem“ (tak o tom mluvíme v redakci, není to oficiální fáze 🙂 ) stojí? Co se na nás chystá příští rok? O tom jsme si povídali s Ondřejem Němcem.
Ondřej je 21letý designér, který jako jeden z mála lidí na rozhovor přinese skicář i model a ukáže, jak nůž v jeho hlavě postupně vzniká. Od úvodních dvou vlnek, které nůž připomínají jen s notnou dávkou fantazie, až po prototyp s propracovanými detaily. Jeho nadšení pro práci na nožích je nebezpečně nakažlivé!
Ondřeji, než se budeme bavit o změnách a tvé práci, rád bych věděl, jak ses do Mikovu dostal. Přišla nabídka, nebo jsi požádal o místo…?
Během konce studia designu a zpracování kovu na SOŠ Luhačovice jsem do Mikova vyrazil s realizacemi věcí, na kterých jsem pracoval během školy a dokazoval tak, že to co navrhuji, mi nedělá problém dotáhnout do konce. Tehdy jsem dělal hodně futuristické koncepty z uhlíkového vlákna.
Proč sis vybral zrovna Mikov?
V Česku vnímám jistou skupinu lidí, kteří rádi Mikov kritizují a já mezi ně do jisté míry patřil taky. Rozhodl jsem se ale, že než „nadávat u piva“ bude lepší věci měnit, tvořit…
To je jak dlouho zpátky?
První schůzka proběhla zhruba před rokem a čtvrt.
A jaká je teď přesně tvoje role?
Teď jsem v Mikovu ten, kdo buď přímo navrhuje – tedy designér, nebo kdo pomáhá realizovat projekty s externími designérskými studii – to je spíš role projektového manažera.
Pokud se bavíme o změnách, jak se ti v Mikovu změny prosazují a jak dlouho trvá je prosadit?
Tady je potřeba si uvědomit, že Mikov je sériová výroba. Všechno se musí precizně naplánovat a to mnohem pečlivěji než třeba u zakázkové výroby. Změny vedení vítá, jen je nutné je citlivě komunikovat s lidmi ve výrobě. Hodně mě baví ta výzva kolem navržení nože vyráběného sériově, to je mnohem komplexnější problematika než u kusové výroby.
Čas je u každé věci hodně individuální, obvykle nepřijdu odpoledne s novým modelem za vedením a neřeknu: „Hele mám tu dobrý nápad, pojďme to vyrábět.“ Obvykle se to postupně vyvíjí od prvotního designu, o kterém se bavíme – cílová skupina, možnosti výroby. Je to dialog, nikdo mi věci neshazuje ze stolu, jsem vděčný za to, že se vždy dokážeme dobrat shody.
Co je tvým cílem v Mikovu?
Tak úplně obecně řečeno, chci vystavět „progresivní řadu“ nožů, které začaly LISTem a budou pokračovat v jednoduchosti a funkčnosti. Samozřejmě s použitím současných materiálů – N690, G10, kydex…
Proč N690 a ne práškové oceli?
To je docela častá otázka. Už teď můžu říct, že z N690 vyjde pár dalších nožů. Důvod je jednoduchý, do sériové výroby musíš volit materiál tak, aby byl zajímavý – to Böhler ocel N690 do značné míry je. A potom druhé hledisko, tedy že dokážeš výrobě zajistit dodávky materiálu. Je signifikantní rozdíl sehnat materiál na 10 zakázkových nožů a zajistit pravidelné dodávky většího množství v jednotné toleranci – u Rakouských Böhler ocelí to není problém. Pokud bychom vyráběli nůž z práškového Elmaxu, můžeme za půl roku narazit na problém typu nedostatek materiálu, růst ceny materiálu či zpoždění dopravy ze Švédska, a výrobu kvůli tomu zastavit. U práškovky bychom se asi ani nedostali na cenu N690.
Další z takových hodně opakovaných otázek, je proč jste dali novému noži název POCKET?
Tak POCKET je zrovna nůž, který jako koncept vytvořilo studio Orchoj Chorchoj a já v něm pracoval jako projektový manažer. Mým cílem bylo zajistit, že ten nůž vznikne, je asi jasné že název reflektuje elementárnost té kolekce – „prostě pocket“.
V době vydání POCKETu, jsem si nemohl nevšimnout jisté absence krizové komunikace ze strany Mikovu. Spousta lidí kritizovala jeho vysokou cenu a jedinou reakcí Mikovu bylo, že to „není nůž určený pro ně“. Podílíš se nějak na správě firemního Facebooku třeba?
V prvé řadě je nutno říct, že jsem obrovsky rád za komunitu lidí kolem Mikovu, která skvěle a živě komunikuje. Dění na FB sleduju, ale přidávání příspěvků má na starosti člověk odpovědný za PR. Vyloženě krizový plán nemáme, bereme ty komentáře takové, jaké jsou, není naším cílem se s fanoušky hádat.
Dobře, ty jsi tedy pracoval na LISTu. Když se na to podíváš teď, jak to hodnotíte? Úspěch, neúspěch, nebo to byl jen projekt, na kterém jste se chtěli něco naučit?
Tak já LIST beru jako první z modelů nové progresivní divize, o které jsem mluvil. Jasně, reakce na něj byly jak pozitivní, tak negativní, pro mě je to hlavně signál směrem k veřejnosti, že Mikov vyráží cestou změn a novinek. V tomto ohledu jsem s LISTem spokojený. Práce na LISTu ale rozhodně nekončí. V příštím roce chci představit některé doplňky, kterými půjde LIST osadit dle představ majitele: střenky, barva kydexového pouzdra, možnost rozšíření o klip a pár dalších věcí.
Když jsme u toho, nás jste požádali o názor na LIST. Zcela ješitně by nás zajímalo, zda jste se některé z nich rozhodli využít.
Napadá mě třeba komentář z Vaší strany k formě balení. To budeme komplexně řešit. Plán je takový, že bychom chtěli „přebalit“ celý sortiment Mikovu do jednotného formátu. Bude to probíhat pravděpodobně v delším horizontu, ale rozhodně se to stane.
Při poslední schůzce jsme se bavili o konceptu většího pevného nože s označením „bushcraft“, jak to s ním vypadá?
S „bushcraftem“ to vypadá takto (Za prvé, bushcraft není oficiální název pro nůž, ten zatím není znám. Za druhé, Ondřej na schůzku přinesl model nože, takže už se zhruba ví, jak bude vypadat – pozn. redakce).
Zkus ho tedy prosím nějak představit.
„Bushcraft“ bude ze stejné oceli jako LIST, tedy Böhler N690 s povrchovou úpravou stone wash. Jde o full tang konstrukci se střenkami z černé G10. Rozměrově půjde spíše o střední nůž do lesa s délkou čepele okolo 10cm, ale věřím, že má potenciál i pro survival / vojenské použití, takže by svým způsobem mohl být alternativou pro tradiční UTON. Na noži najdete vysoký plochý výbrus, choil a výrazné zdrsnění na hřbetu. K noži bude samosvorné kydexové pouzdro s Tek-lok klipem.
Máte v plánu na příští rok i nějaké další projekty?
Tak kromě slibovaného re-designu celého webu, ke kterému má dojít začátkem roku 2016 a vydání doplňků pro LIST, mám rozkreslené i dva modely zavíracích nožů, ale zatím nechci nic slibovat. Jeden by měl jít na trh ideálně ve druhé půlce 2016. Zatím to plánuji jako flipper s frame lockem, ale opravdu je ještě brzy na nějakou závaznou informaci. Jediné co můžu říct je, že to bude nůž z mé ruky a najdete na něm podobné tvarosloví jako na LISTu.
Nejnovější komentáře