V komentářích pod článkem o taktickém peru UZI se objevil příspěvek od Lukáše z webu policista.cz. Odpověděl jsem mu na stejném místě, ale už hodinu mi to stále šrotuje v hlavě a mám potřebu to rozepsat trochu víc. A také se zeptat na názor vás, co jste z oboru. Myslím, že z toho může vzniknout celkem plodná diskuze.
Lukáš píše:
“Tady bych oponoval. taktické pero skutečně primárně neslouží ani k rozbíjení skla, ani k demolování předmětů. Taktické pero bylo a pořád ještě je určeno především pro prvotní obranu příslušníků bezpečnostních složek např. při dopravní kontrole, psaní kontrolních listků nebo pokuty. V té chvíli držíte v ruce pouze blok a pero. Koneckonců před třemi lety jsem dělal recenzi na taktické pero SW a bez problému zajede do hloubky 2,7 cm přes dvě vrstvy oblečení viz: http://www.policista.cz/clanky/reportaz/takticke-pero-815/ Rozhodně vám takový dloubanec poskytne čas, který můžete využít k vytažení střelné zbraně. Takže asi takto. Taktické pero není určeno pro každého, ale pro specifické situace ve výkonu služby v rámci bezp. složek. Tvrdit, že taktické pero je určeno k zabití člověka nebo k rozbíjení skel jsou reklamní tahy úchylných marketingových agentů.”
Tímto Lukášovi děkuji za rozsáhlý komentář a dovoluji si napsat pár myšlenek k tomu.
Zajímá mě, zda existuje nějaká statistika.
Kolik % všech policistů používá v terénu tužku? Kolik času to obvykle zabírá? Kolik přepadení policistů se odehraje ročně na světě, kolikrát se podařilo to díky taktickému peru odvrátit? Kolik desítek milionů propisek bylo prodáno? Kdo vlastně přišel s nápadem na taktické pero – policista, nebo výrobce, který pak policistovi vysvětlil, k čemu vlastně slouží a že tu věc nutně potřebuje?
Proto bych se rád zeptal vás, čtenářů z oboru – používáte při práci nějaké taktické pero? Kolik hodin denně v průměru? Jak se vám s ním píše? Cítili jste někdy potřebu ho během výkonu povolání použít? Touha zabodnout ho do oka drzé smažce se nepočítá. 😀
Jeden za naších redaktorů je totiž také z oboru a ten opakovaně říká, že ta věc je nesmysl a že v krizové situaci policista na ní ani nepomyslí. Spíše díky nadřeným reflexům bude tasit ostrou.
Mám (zcela vážně) velkou úctu k lidem z IZS, kteří za nás denně nasazují svůj život. Proto znáte-li někdo případ, kdy taktické pero skutečně pomohlo odvrátit nebezpečí, hoďte mi prosím echo. Pokud se to stalo alespoň jednou, kdekoli na světě, pak rozhodně taktická pera smysl mají a ochotně uznám, že jsem se mýlil. Já osobně vím pouze o této scéně z Bourna 🙂
EDIT: Po třech letech tento článek edituji a rád uznávám, že propiska (ať už taktická, kovová či plastová) má pro mnohé z vás svůj smysl a někomu dokonce pomohla v krizové situaci. Také mě moc těší slušnost a celková úroveň debaty, proto tento článek znovu dávám na hlavní stranu webu, aby se i další čtenáři mohli inspirovat či podělit o své reálné zkušenosti.
S dovolením se opět ozvu. Asi 3 x jsem jej použil. Netvrdil bych, že mi pero zachránilo život. Nicméně dvakrát jsem jej použil při kontrole, kdy se mně opilý kontrolovaný spoluobčan počal dotýkat s nepatřičným více než je zdrávo a vhodné a v obou případech rychlý dloubanec, (bez následků), usměrnil oba do poatřičmných mezí. Potřetí to bylo v okamžiku, kdy jsem držel na kapotě sl. vozu magora, kterýžto předtím obšťastňoval kolemjdoucí náhodnými údery do obličeje. V daném okamžiku jsem po něm požadoval jeho druhou pazouru, abych mu nesadil klepeta. Vzhledem k tomu, že toto odmítal a levou rukou jsem jej držel v páce, jediné z výstroje na co jsem dosáhl, bylo taktické pero v náprsní kapse. Dloubanec pod lopatku dotyčnému objasnil, že požadavek na jeho druhou ruku myslím skutečně vážně. Záchrana života to není, ale nelze popřít, že jde o užitečnou pomůcku.
Lukáši, moc Vám děkuji za ochotu diskutovat a za sdílení svých zkušeností. Mohu dotaz? Myslíte, že taktické pero Smith&Wesson v těchto případech posloužilo lépe, než propiska za 20,-Kč od centropenu? Neodvedla by ta propiska stejnou, případně jen o něco málo horší práci? Jako kubotan jste použil taktické pero třikrát za (plácnu) tři roky. Kolikrát jste ho ale za tu dobu použil jako nástroj na psaní?
Opravdu mě to zajímá, protože dokážu rozpoznat rozdíl mezi nožem za 500,-Kč a nožem za 5000,-Kč. Ale v mých očích prostě propiska za dvacku vyhrává. Píše se s ní díky váze a menšímu průměru daleko lépe a v případě nouze jako kubotan přece poslouží také.
P.S. Neberte to prosím jako kritiku. Skutečně se snažím pochopit, zda jde o marketingový výstřelek, nebo o věc reálně a pravidelně využívanou a tudíž potřebnou.
Tady je jiný problém. Asi každý viděl jak to vypadá když rozbijete plastovou propisku. Vznikají poměrně ostré štěpy. Pokud tedy použijete plastovou propisku, může dojít k její destrukci a může se stát, že ublížíte dotyčnému víc než je nezbytně nutné. Navíc mu zůstane v těle poměrně velký kus plastu. Dále hrozí potřísnění jeho krví. Což vzhledem k tomu, že policisté dost často pracují s narkomany není uplně nejlepší. V současné době používám jiný typ taktického pera se zakulaceným hrotem. Díky tomu je možné velice efektivně pachatele popídnout v případě že nehodlá poslouchat. Navíc na veřejnosti jde o prostředek, který snadno skryjete v ruce a tak ani nepobuřujete radikální humanisty a samozvané pravdoláskaře. Z tohoto hlediska je to efektivnější než obušek.
Lukáši a co takhle kovová propiska? Pořád běžná cena cca 20 Kč.
Ona může policie používat i prvky, v tomto případě donucovací prostředky mimo oficiální výbavu?
Ano Jamesi. |Když se podíváš do příslušného zákona, tak zjistíš, že tam není nijak přesně definované, že by policista mohl používat jen “oficiální/nafasované” donucovací prostředky. Pokud jde o nutnou obranu nebo krajní nouzi, tak v krizové situaci může policista použít jako úderný prostředek třeba i plaňku z plotu 🙂
Dovolím si částečně nesouhlasit a zároveň přidat vlastní názor a zkušenost….
Prvně komentář k názoru: “Jeden z naších redaktorů je totiž také z oboru a ten opakovaně říká, že ta věc je nesmysl a že v krizové situaci policista na ní ani nepomyslí. Spíše díky nadřeným reflexům bude tasit ostrou….”
Nevím, kde kolega slouží, ale tvrdit, že řadový policista má nadřené reflexy na tasení zbraně je úsměvné. Pokud kolega nedělá u ZJ, nebo podobného útvaru, tak to prostě není pravda. Zcela jistě by policisté chtěli dřít obranné reflexy, taktiku použití zbraně, rychlé tasení a střelbu jak jejich američtí kolegové, to ano. Ale realita je jiná.
Na rozdíl od střelné zbraně ale většina policistů drží tužku v ruce docela pravidelně, “bohužel”. 🙂
A otázka kolikrát byla taktická tužka použita není příliš relevantní. Už jen proto, že na rozdíl od střelné zbraně policie takové statistiky nevede. A i kdyby to byli jednotlivci, kteří mají pozitivní zkušenost,je to zcela jistě dobré odůvodnění pro existenci této pomůcky. Zvlášť, pokud je to jen přidaná hodnota samotné psací pomůcky. Ano, stojí celkem dost peněz, ale to některá značková pera taky a nikdo se nad tím nepozastavuje.
Taktické pero (a jeho náhražky) se ale učí používat v některých kurzech (systémech) sebeobrany a od kolegy, který se tomu věnuje vím o velmi úspěšném použití a to i u žen.
Já sice taktické pero nepoužívám, ale alternuji svým záchranářským kapesním nožem, kdy rozbíjecí hrot na jedné straně a pevná kovová hrana na druhé mi dává ještě o jednu možnost výběru navíc. A mohu potvrdit, že diskrétní kontakt třeba jen do ramene, vrchní strany stehna a jiná místa (a to nemluvím o žebrech) má větší zastavovací schopnost (a prakticky není vidět), než např. teleskop.obušek. Jde jen o to se takovou pomůcku naučit používat.
Děkuji za Váš názor. Není to ale přesně obráceně? Není v případě taktického pera tou přidanou hodnotou samotné psaní?
No to je zhruba stejná otázka, jako zda li bylo prvně vejce, nebo slepice. 🙂
Prostě záleží na úhlu pohledu a prioritách, které má uživatel.Pokud to má kvalitní náplň, která se nerozmázne při troše mrholení, pokud to vydrží pád na zem bez toho, aby se to rozmontovalo, nebo prasklo, pokud je konstrukce těla dostatečně pevná pro případnou sebeobranu, rozbití skla automobilu, nebo jako vratidlo improvizovaného škrtidla, tak proč ne. Tohle propiska za dvacku prostě nedokáže. Ale máte pravdu, na ebuy a podobných portálech pero koupím za pětinu a ve stejné kvalitě.
Takže používám li propisku v terénu, za každého počasí a exponovaných situacích, tak se dá nad perem docela vážně uvažovat. Druhá věc je, jestli je pero “nezbytná” nutnost pro uživatele, který ji nosí ve svém EDC bez toho, že by ji fakticky někdy použil.
Souhlasím s názorem Davida. Jsem z oboru a nikdy mě neučili tasit (rychle, instinktivně) zbraň a ani moje reflexy mě k tomu nenutí. Právě naopak. Pero je v mé ruce častěji než zbraň (jakákoliv). Možná specializované policejní útvary … běžný řadový poliacajt nikoliv
Dobrý den,
Nejsem sice z oboru, ale taktické pero používám, dokonce jsem jich zkusil několik. (V rámci tréninku sebeobrany jsme měli seminář s netradičními zbraněmi a pero mě svými možnostmi zaujalo).
Často cestuji a dostávám se na místa kam se zbraní nemůžete (různé letištní a bezpečnostní kontroly, bály, prezidentské rauty a prostě místa kde na vás, byť se zavíracím nožíkem, budou koukat divně). Taktické pero vždy prošlo na všechny paluby letadel bez problémů. Je jasné, že se dá použít obyčejná tužka. Avšak nebudete tomu věřit, ale v zapadlé arabské uličce vám kus hliníkového hrotu v ruce dodá sebedůvěru skoro jako nůž (protože víte, že vydrží přesně to, k čemu bylo zhotoveno). A nejvíc nejlepší věc, že máte stále po ruce tužku na psaní (takže vypadáte jako džentlmen, nebo chlapík co je na všechno připravený)..
Děkuji za komentář! Přesně takové názory a osobní zkušenosti bych tu rád shromáždil.
Dobrý den,
taktické pero nosím po ruce v práci každý den.Pracuji jako záchranář a setkání s různými podivíny a agresory není bohužel vyjímkou. Máme pro sebeobranu nosit pepřový sprej (mám taky u sebe), jenže většinu času trávím s pacientem vzadu v prostoru auta a použití spreje vevnitř mi nepřijde jako nejlepší nápad. Zkoušela jsem nosit teleskop ale opět… pokud bych ho chtěla požít v autě v celé své kráse tak zničím půl výbavy vozu 😀 Taktické pero jsem zatím použít nemusela, mám nějaké základy sebeobrany a s kusem pevného předmětu po ruce se cítím bezpečněji než s klasickou propiskou.
Takže já jsem s taktickým perem spokojená a jsem ráda, že jsem si ho pořídila, střelná zbraň u nás totiž nepřipadá v úvahu, snad se to jednou změní…
Moc děkuji za názor. Vypadá to, že taktické pero pro někoho skutečně svůj smysl má.
Dobrý den, rád bych se také připojil k obhajobě taktických per a připojil se k názoru výše hovořící slečny záchranářky, taktické pero používám již cca 2 roky (zatím naštěstí jen na psaní)a musím říci, že při výkonu své práce se s ním také cítím lépe. Také nejsem příslušníkem žádné z ozbrojených složek, pracuji jako terénní sociální pracovník a velmi často se při práci dostávám do konfliktu s různými více či méně přizpůsobivými občany a osobami v různých emocionálně vyhrocených situacích. V terénu pak musím téměř neustále sepisovat různé záznamy či protokoly a velmi často o věcech, které jsou pro tyto osoby nepříjemné (dalo by se to přirovnat k vypisování pokutových bločků), současně ale u sebe nemohu nosit např. teleskopický obušek nebo pepřový sprej, čímž bych naopak mohl nežádoucí reakce mnohdy spíše vyprovokovat. V těchto případech se také většinou nacházím v domácnostech takových osob a tedy v prostředí, které neznám a nemohu si ho z hlediska bezpečnosti přizpůsobit, tak jako např. kancelář. Z toho důvodu se domnívám, že taktické pero má svůj smysl, zejména v kombinaci s nějakou formou poctivého tréninku “sebeobrany”. Jsem si vědom, že zde neuvádím nic nového, jen jsem chtěl poukázat na další obor, jehož pracovníci jsou také potenciálně vystaveni ohrožení ze strany dalších osob a kteří jsou nuceni denně psací náčiní používat a prakticky nemají možnost (nebo jen v omezené míře) využívat jiných sebeobranných prostředků.
Je pravda, že ve zprávách se občas nějaká zpráva o podobném incidentu objeví (např. doktor napaden opilým pacientem). Podle mě o tomto mnoho lidí nemá vůbec ponětí, takže je určitě dobře to napsat. Váš názor mi každopádně dává smysl. Díky
Dobrý den,
nepracuji ani u ZS ani u jiné veřejné či jakékoli “ochranné” složky. Pracuji v prodejně. Osobně mám taktické pero již několik let. Ne ani tak z důvodů toho abych se měl čím bránit, ale jak již bylo řečeno pocit vlastního bezpečí je pak větší. Ano v druhé kapse mám i nůž, ale proč pokud na vás vyletí někdo v parku do něj hned bodat nožem když ho stačí “uklidnit” perem.
K tématu. Pero nosím nějakou dobu, mám již druhý kousek protože jsem první bohužel ztratil. Co se mého názoru na tento produkt týče mám pero od firmy Böker a jsem s ním velmi spokojený. Tvarově elegantní, ne až tak těžké a hlavně, dá se s ním i psát a to bez problémů. V práci bych hledal propisku každou chvíli a takhle ji mam pořád u sebe, v kapse u kalhot. Výhoda je pro mě v tom že v meziobdobí kdy jsem TP neměl jsem v kapse rozlámal 4 klasické propisky protože jsem si prostě zvykl mít něco na psaní u sebe. Krom zbytků plastu v kapse jsem měl navíc obarvenou nohu =D Takže pro mě osobně to že TP něco vydrží je přínos v ohledu lepšího pera.
Na obranu jsem jej použil 2x pokud se tomu tak dá říct, jednou stačilo ho vytáhnout, trochu pohrozit a frajer se uklidnil a rozmyslel si to. Podruhé stačilo jedno klepnutí hrotem (je zaoblený) do hřbetu ruky a taky bylo po problému.
Navíc mít u sebe rozbíječ oken nevnímám jako nevýhodu.
Dají se samozřejmě koupit futuristická taktická pera která jsou pro realny život k ničemu a slouží jen k obraně a nebo se dají najít i taková která jsou řekněme civilnější a užitečná v denním životě jako doplněk.
Zdravím,
před rokem jsem vypisoval pokutu mladýmu klukovi, kterej překročil rychlost. Vyzval jsem ho, aby vystoupil z vozu, což jak mu ukládá zákon udělal. Při zapisování údajů přestupce se najednou rozmáchl a chtěl mě udeřit, já se naštěstí vyhnul a vrátil mu pěstí vyztužené perem. To byl případ, kdy jsem ho použil. V tomhle prostě souhlasím s kolegou Lukášem, taktické pero je pro mě taková ta poslední jistota, i když máme i lepší prostředky na to, jak zpacifikovat, třeba péjáci tasery 😀
Dovolím si nesouhlasit Davidem, když jsem před nějakými 5 lety nastupoval, tak mě na ZOPce mučili na střelbách v Teplicích, neustále tasení, střelba z různých pozic a poloh, které bych si nedovolil ani doma s manželkou, a jako třešnička bylo to, že jsme i stříleli za běhu.. Čili myslím si, že naše firma v současné době ty střelby poměrně zlepšila 🙂 Jinak náš útvar každý rok pořádá taktický kurz střeleb, které se konají pokaždé na místní střelnici, kam přijede odborník.
Co se týče ceny taktických per, tak jsou samozřejmě různá superznačková taktická pera za 2 až 3 tis Kč. Já osobně jsem nikdy nepřekročil hranici 500 Kč, což je už pomalu cena běžných značkovějších propisek. vystřídal jsem různé značky a v současné době patří mezi me nejoblíbenější taktické pero za 300Kč od jedné nejmenované tuzemské firmy.
Nicméně vyrábí se už taktické pera s rozbíječem hrotů, píšťalkou, svítilnou, výměnným hrotem, el. stylusem atd atd. Takže dneska už se fantazii meze nekladou. Pro mně je podstatná jedna věc. I přes to, že topro okolí vypadá, že mám v ruce pouze propisku, jsem schopen se okamžitě bránit a získat si čas pro použití efektivnější zbraně.
Taktické pero (samodomo) jsem nosil už v polovině devadesátých let. Koupil jsem si silnější kovovou propisku která se zapínala pootočenim horní poloviny. horní konec byla tedy jen ploška vhodná pro opření palce. Spodní konec jsem přibrousil na brusce.
Nosil jsem v bomberu v kapse na rukávu. Tam jsou přihrádky určené pro pero. Pro zajímavost, při jednom převedení na policejní stanici mi po prohlídce bylo pro ponecháno 😉
Také mi připadá mánije kolem taktických per jako pouze dobrý marketink.
Nejsem “veřejný činitel” ale pero prostě potřebuji. Po ne moc dobrých letitých zkušenostech s barevnou nohou jsem cca už sedmu let vlastníkem pera Bulelet space pen od firmy Fisher, ano přes veškerou reklamní masáž také občas “slintá” prostě fyzika nejde obejít (prach a nečistoty nabalené na kuličku hrotu), ale je to pero které s klidným svědomím postavím v testu proti všem taktickým nesmyslům, co se dnes prodávají.
A cituji z netu “Díky své jedinečnosti a nadčasovosti si dokonce zasloužilo být permanentně vystaveno v newyorském Muzeu moderního umění (MoMA).”
Z mého pohledu taktické “nesmysly” vyházejí z této koncepce a kromě hrotu na rozbíjení skla nic víc nenabídnou.
Mám originál a jsem na něj hrdý :o) .
Pokud někdo půjde do souboje
Fisher vs Taktické
rád ho zapůjčím,
neb má mojí maximální důvěru.
To píchání do “masa” zvládne bez ztráty kytičky.
Tak znovu: Pokud si odmyslíš reklamní masáž gadgetovského typu, pak taktické pero je určeno k psaní a prvotní obraně – tedy stejné použití jako Kubotan.
1.) získání času pro použití efektivnějšího prostředku (pokud máš pero v ruce a píšeš jím)
2.) Prvotní odrazení útočníka. (Nebudeš muset použít efejtivnější zbraň)
3.) Donutit někoho k poslušnosti, aniž bys způsobil pohoršení mezi pravdoláskaři
Nic víc nic míň. Oceňuji tvé péro značky Fisher. Ovšem nikdo tady netvrdí, že si lze někoho nabodnout na taktické pero a pomalu jéj opkékat pod. Jde jen o nouzový obranný prostředek do něhož rozumný člověk neinvestuje více než 700Kč.
Co povídají marketingoví agenti, kteří to pero nedrželi ani v ruce je každému četníkovi buřt. Platí jen věci osvědčené v praxi a to taktické pero je. Ale fakt s nim nikdo neřeže skleněné tabulky a nekope si tunel z Alkatrazu. Prostě bytelné pero s přidanou hodnotou. Comprende Amigo?
Amigo, já Vám to neberu. Jen říkám , že oproti netaktickým perům , které jsou poctivě vyrobené , má taktické pero jedinou přidanou hodnotu a to je cena za kterou ho prodávají.
P.S. : Co jsem teď koukal, tak paradoxně hodně taktických per používá právě náplň od Fishera :o)
Takže vlastně mám taky “takticky-civilní” pero co píše i ve stavu beztíže.
A ještě:
Každý fanatický polda musí mít:
1.) Taktické pero, (použiješ většinou jen na psaní)
2.) paracordový náramek (nikdy nepoužiješ, ale je to coool)
3.) Taktickou svítilnu na zbrani (vždy ti dojde šťáva když ji potřebuješ)
4.) Taktické rukavice, ( v podstatě předražené pracovní rukavice a musí být na nich alespoň jedno slovo Tactical)
5.) Taktickou obuv – (čím větší bagančata, tím víc si hustej zabiják)
6.) Musí být takticky švihlej aby do těch kravin investoval. 😀 Capico Amigo?
P.S. : a je gentlemansky elegantní.
Zdravím všechny, moc se mi líbí normální a konstruktivní diskuze, jaká se tady rozjela, tak by to mělo být všude…a samozřejmě není.
Palec nahoru 🙂
Zdravím, taky přidám jeden názor, pracuji na ZZS. Taktické pero nosím na sve brašně abych ho měl poruce kdyby něco, ale pevně doufám, že ho nikdy použít nebudu muset. Abych přiznal pravdu je to asi zbytečná věc ale je to věc kterou prostě nepotřebujete ale prostě ji musíte mít pro ten svůj pocit, že ji máte.
A když jsme na stránce vybaven, tak si dovolím jeden praktickej příspěvek. TP nemusí sloužit jen pro SJ nebo IZS. Třeba se hodí i tzv. survivalistům (viz odkaz), kteří si rádi hrají s “firesteelem”
http://www.noze-nuz.com/smithwesson/swpen2bk/2.jpg
Nejsem sice z oboru, zatím, ale z vlastní zkušenosti vím, že když člověk řekne, že je něco zbytečné, tak v nejbližší době mu je dokázán opak. Takže si myslím, že TP je podle mne nástroj po každého, kdo dokáže využít jeho přednosti a u IZS bych řekl, že je to dobře využitelný prvek, protože spojí několik věcí v jednu a tak člověk nemusí tahat s sebou nic zbytečného. IMHO.
Ačkoliv jsem zatím pouze student, s taktickým perem (Konkrétně od Uzi.) mám již bohužel, nebo bohudík, zkušenosti. Každý týden jezdím několikrát na Žižkov, kde se kvůli tréninku sebeobrany pohybuji až ve večerních hodinách. Bohužel je tělocvična v té horší části a právě tam mi pero, jež používám ve škole na psaní zachránilo v lepším případě majetek, v horším případě zdraví. Párek agresorů mi zastoupil cestu v takovém průchodu mezi školou a ploty domů, a nemohl jsem od konfrontace utéct, tak jak bych to udělal obvykle. Namísto toho mi jeden z nich začal sahat na ruku a pod výhružkou, že mi ublíží, požadoval peníze, nebo cokoliv cenného. V té chvíli jsem sáhl pro pero, které jsem měl v kapse a použil techniku boje s nožem. Prvního útočníka jsem přemohl a druhý utekl. Otázka je, proč jsem nevytáhl plynového airsoftového Glocka, kterého nosím na sebeobranu. Nejspíš proto, že styl kterým jsem protivníka dostal na zem mám už pevně naučený. 🙂
Nechci rozpoutat vedlejší větev mimo diskuzi o perech, ale úplně mě nadhodila zmínka o AS Glocku na osobní ochranu. Upřímně zní mi to jako pozvánka do krematoria. Zmíněnou hračku mám, vím jak bolí zásah, ale na odrážení útoku to rozhodně není. Uměl bych si to představit tak namensiho psa, nebo kočku, ale ne na odhodlaného a nedej bože střelnou zbraní ozbrojeného útočníka.
Říkejme tomu “Přirozený výběr”. 🙂
Hmm vytahonut tu plynovou hracku by bylo vtipnejsi, on mohl mit pravou a by bys v vis kde… na pitevne…
Keby mal pravu , tak ju pouzije hned na zaciatku .
Utocnik pouzije najsilnejsiu zbran hned na saciatku aby mal prevahu . Podla vlastnej skusenosti viem , ze aj keby si mal iba plynovku alebo daco podobne tak sa utocnik zlakne a utece . Nebude skumat , co je to za zbran . A ked budes po nom strielat pri jeho uteku , tak si bude myslet , ze si sa netrafil a ze ma stastie …
Nejsem z oboru silové složky státní správy, ale zato obstojně rozumím propiskám. Plastová propiska určitě taktické pero nenahradí, ale taková mohutnější kovová, to už je jiná. Pokud není slitina těla úplně ošizená (a i takové jsou), tak ji určitě nezlomíte a zafunguje stejně jako taktické pero. Měl jsem v ruce stovky druhů propisek a několik taktických per a myslím, že by se dala vybrat náhrada. Osobně dávám přednost ručnímu šroubováku s výměnnými bity, který má velikost a tvar taktické propisky včetně plochého šroubovacího víčka (V duté části pod ním jsou nasypané bity). Drží se to dobře a obstojně se s tím dá bodnout do citlivého místa. Bez nasazeného nabroušeného bitu dotyčného neprobodnete, ale úder do hřbetu ruky bolí uspokojivě.
Zdravím, kubotan používám od roku 1990. I na klíčích překáží. Snažil jsme se nahradit jinou denní pomůckou léta,nic nevydrželo nošení či nároky na užití. Tužku či pero jsem jako náhradu kubotanu bral nouzově, mám kvalitní psací pera, ale pero za 1000-10000 vnímám jako poslední záchranu ne systémově. S taktickým perem jsem se setkal před šesti lety a od té doby na něj nedám dopustit. Propisku nosím pořád, tak proč ne bojovou verzi? Fakt, že sebeobranu učím je vedlejší. Důležité je, že 100% lidí kolem mě psací náčiní nosí a používá pořád. Z mých žáků a praxe: Učitelé a studenti cca. 30 osob, některým zakazují i kubotan, natož nůž nebo teleskop, pero 100% OK, použito několikrát i jako výchovná pomůcka, (na tvrdo při obtěžování na studentských kolejích). Záchranáři, lékaři 3 osoby, denní použití (v sebeobraně zatím díky bohu ne). Bankéř! jediná věc, kterou přes ochranku pronese! A cena je dnes příznivá v porovnání s kvalitní propiskou 1/1. Za Dům rytířských ctností jsme vedli i workshopy na objednávku pro lidi z pedagogických kruhů, taktpero přímo milují.
Od fochu jsem celkem čerstvě, ale taktické pero mám od začátku. Už nějakou dobu přemýšlím, že ho vyměním za pevnou kovovou propisku a možná přesunu kubotan z klíčů od pout na opasek. Dělám na ulici, píšu prakticky každý den.
Výhody oproti pevné kovové propisce: vydrží o fous víc, líp se drží za mokra nebo v silných rukavicích (ani v jednom případě se ale nedá moc psát) a… je taktické? .-)
Nevýhody: každej lepší sekuriťák by měl poznat, co to je (když jsem dělal ostrahu letiště, hustili to tam do nás jako nebezpečnej předmět obden), trvá půl dne, než se rozšroubuje do otevřeného stavu a hlavně je to velkej krám, se kterým se mi blbě píše. Ne že bych někdy dokázal psát krasopisně, ale i po tom, co jsem si na taktické pero zvyknul, tak je to docela otřes. Plus sehnat slušnou náplň, to je výzva.
Pokud se to někomu líbí, jako mně ze začátku, tak určitě jo. Je to fajn vychytávka, účel to dokáže splnit a hypotéku si na to nikdo brát nemusí. Já se ale začnu poohlížet po pevné nenápadné propisce za rozumnou cenu s kvalitními náplněmi. A bez taktických bonusů.
Pročetl jsem si celou diskuzi a rád bych se podělil o své postřehy s používáním “taktického” pera.
Z kraje své kariéry strážníka jsem neustále řešil, čím budu psát, protože plastová propiska mi nikdy dlouho nevydržela – buď ztratila (nechal si ji přestupce nebo kolega), nebo po navlhnutí (nedej Bože namoknutí či prochlazení) přestala psát náplň. Koupě kvalitnějšího kovového pera za cca. 100 Kč toho taky moc nevyřešila – co týden kupoval novou tuhu a poslední kapka byla v okamžiku, kdy mi ho zlomil jeden ožrala při drobné potyčce.
Takto “nasr….” jsem si z nouze koupil duralové “Taktické pero – kubotan” od firmy ESP za necelých 400 Kč. Nekupoval jsem ho s tím, že ho budu používat jako sebeobranný prostředek, ale jako odolnou propisku na běžné psaní. Musím říci, že to bylo nejlépe zainvestovaných 400 Kč do vybavení, co jsem dodnes udělal.
Pero má klasické šroubovací víčko, které můžu našroubovat na obě strany, pevnou (nezatáhnutelnou) tuhu a zaoblený druhý konec, takže nehrozí roztržení kůže, pokud je třeba jej použít jako domlouvací prostředek.
Používám jej každý den na psaní bloků, poznámek nebo při podpisu papírů, co píšeme, tzn z ruky jej téměř nikdy nedávám. Pero mrzlo, moklo, smažilo se na slunci, dokonce se koupalo (nedobrovolně jsem si šel zaplavat) a pořád mám originální tuhu (pod víčko neteče). Mám už i náhradní, kterou nosím při sobě a koupil jsem ji v papírnictví bez jakýchkoliv potíží. Pero se mi dobře drží v holé ruce i rukavici (v té se mi ale špatně píše – nemám v ní cit), je přiměřeně těžké a hlavně ho nemusím pořád schovávat, aby se mu něco nestalo. Nosím jej připnuté vně na M.O.L.E. systému kapsičky na bloky, což bylo pro předchozí kovovou propisku fatální umístění.
A co se týče jeho “taktických” funkcí – nevím v čem je taktické. Je to pero a dá se přes klips na víčku připnout ke kapse. Nebo někam jinam. A to umí i obyčejná propiska. Funkce “kubotan” je už ale zajímavější. Díky svému duralovému tělu a zaoblenému konci je přímo ideální k pobídnutí lidí, které je třeba přimět, aby udělali co se po nich chce (spolupracovali, odstoupili, neprovokovali). Je to krásně nenápadné – vyzkoušeno na zastávce plné lidí.
Toto pero mi nikdy nenahradilo obušek, ale jeho kulatý “hrot” už mi mnohokrát získal prostor – ať už jako decentní připomínka, že sahat na strážníka je chyba, tak jako brutální úderový prostředek při útoku, abych měl čas vytáhnout obušek a mohl se adekvátně bránit. Vždy to bylo v okamžiku, kdy jsem něco psal – jak psal Lukáš – v jedné ruce blok, v druhé pero a člověk je v tu chvíli téměř bezbranný.
Takže pokud to zjednoduším – při výkonu je to dobrá propiska, která toho hodně vydrží a dokáže získat prostor když je třeba, ale nemůže nahradit výstroj a výzbroj, která je k obraně primárně určena.
Náhodou jsem narazil na tento článek a musím se přidat k obhajobě taktických per. Sice teď nějakou chvilku pracuji ve večerce za kasou kde mám i normální propisky, ale stalo se mi i to, že opilý rýpal si přišel stěžovat že jsme drahý a podobně, pak začal nadávat a nakonec do mě strčil, po upozornění ať se chová slušně se naklonil přes pás a chtěl mě chytit pod krkem- stačil dloubanec taktickým perem mezi klíční kost a krk a ani si nevšiml že jsem ho vyhodil ven, jsem si jist že propiska z regálu za 2.50,- nebo za 20,- by neposloužila jako kubotan 🙂 .
Velmi, opravdu velmi rád uznávám, že taktické pero spoustě lidí z řad IZS (a nejen) pomáhá.
Také mě moc těší slušnost a celková úroveň debaty, proto tento článek znovu dávám na hlavní stranu webu, aby se i další čtenáři mohli inspirovat či podělit o své reálné zkušenosti.
No moc z toho nejsem moudrá. Manžel, který pracuje u rychlé záchranné služby si před nedávnem také objednal jedno taktické pero. Osobně jsem se ho ptala, zda neexistuje něco levnějšího. Manžel však zastává názor, že v dnešní době,kdy je tolik útoků na lidi od záchranky, musí u sebe mít alespoň nějakou zbraň. Dokonce chodí na nějaké lekce jak pero vhodně využívat a jak se dá schovat a použít. Pokud to funguje asi by je měli mít u sebe všichni záchranáři, ale musí s nimi umět. Já pevně věřím, že manžel taktické pero nebude muset nikdy použít.
Píše se s ním všelijak, je docela tlustý a já mam malý ruce ale nosím ho v kapse a pokud by se nekdo rozhodl me zezadu škrtit tak bych to viděla jako dobrý způsob se z toho dostat třeba tím, že ho bodnu do stehna. Jinak pokuty se píšou blbě tak jako tak po x hodinách na mrazu .)
Taktické pero mi několikrát hodně pomohlo, když jsem pracoval jako číšník. V naší zemi není o opilé agresivní hosty nouze… Super způsob, jak si dopomoci vpodstatě bez násilí a s minimální šancí, že smrtelně zraním protivníka.
Kamarád, který dělá kurýra, má podobné zkušenosti… Už se mi ale hodilo i v běžném životě, kdy mě příslušníci jisté menšiny chtěli okrást. Takovou rychlost a efektivnost evidentně nečekali 🙂 Použil jsem ho také jednou jako “petlici”, když ta původní nebyla. Jednou nahradilo chybějící stanový kolík. Párkrát jsem ho použil i jako pero :)) Za mě dost užitečná věc, stejně nosim propisku pořád, tak proč ne tuhle.
Ahoj všem. Sice nejsem člen žádné bezpečnostní složky, ani trénován v boji, nicméně si myslím, že i s odstupem pár let od této diskuze mohu přispět pár užitečnými řádky. Nástroje, jako taktické pero, nemají s bezpečnostními složkami původně co dělat a na otázku, co bylo dříve, zda slepice či vejce, odpovídám že jednobuněčné organismy. Na počátku stál nápad vytvořit skrytou zbraň. Postupně se na tento koncept nabalovaly další konstrukční úpravy a rozšiřovala škála využití. To, že by taktické pero hrálo nějakou významnou roli při práci například policie, považuji za holý nesmysl. Jeho účelem bylo původně zabít, dnes spíše zneškodnit. Dříve bylo spíše nástrojem zabijáků či tajných agentů, dnes je spíše pro civilní použití.