Dle výrobce je Sajama „obuv navržená pro širokou škálu outdoorových aktivit v mírných až chladných podmínkách, od náročných aktivit až po drsné každodenní nošení.“ Proto jsem se na nich během těch pěti měsíců pořádně vyřádila a měla je na nohách téměř každý den, ať už na chození po horách nebo po městě.

  

Informace od výrobce:
Anatomicky tvarovaná stélka SOFTHEEL
Vrchový materiál:
hovězinová useň s hydrofobní úpravou v kombinaci s voděodolným textilem
Podešev:
VIBRAM CRIVOLA
Podšívka:
membrána GORE-TEX Extended Comfort

Když mi boty přišly, byla jsem trochu skeptická ohledně komfortu nošení. V současné době totiž mají firmy vyrábějící outdoorovou obuv ve zvyku nacpat do boty masivní vycpávky, aby bota nikde netlačila. Na fotce níže se můžete podívat na porovnání s botami od značky Salomon a Merrell. Jak je vidět, i extrémně sešlapané a opotřebované Salomony mají pořád výstelku tlustší než Sajama.

 

Očekávala jsem tedy, že než se boty rozchodí, tak to bude pro moje nohy masakr. Ale překvapivě jsem se nedočkala. Jediné místo, kde bota klade nějaký „odpor“, je jazyk který si musíte v botě pořádně srovnat, aby netlačil v místě, kde se ohýbá. A tam kde by člověk očekával největší problém (na patě) botu v podstatě necítíte. Naopak se ukázalo, že absence výstelky je v tomto místě obrovskou výhodou. Místo tlustého polstrování a textilu má Sajama v oblasti paty přišitý kus hladké usně, který eliminuje jakékoliv tření v oblasti paty i když nemáte boty pořádně utažené.

 

Tahle malá vychytávka mě neskutečně potěšila, protože se tím vyhnete riziku puchýřů a vypadá to také výrazně odolněji, než klasické řešení s výstelkou.

Kromě toho najdete ve vnitřku boty ještě membránu GORE-TEX, která zajistí, že se vám do boty nedostane ani kapka vody.

 

Z vnějšku nevypadá bota nijak originálně, ale nepůsobí ani nijak agresivně, takže s ní můžete vyjít i do města.

 

Svršek je kombinací usně a textilu a obojí je z výroby slušně naimpregnováno, takže se nemusíte vyhýbat každé kaluži. Zatím jediný případ, kdy se mi do bot dostala voda bylo, když mi tam natekla vrchem.

Celkové zpracování bot je velmi dobré, vše drží tak jak má. Jediná chybka se objevila na místě, kde se potkává obsázka, svršek boty a podrážka. Je tam malá dírka, ale spíš tam chybí jen trochu lepidla, než že by se bota rozpadala a bylo to místo, kudy by do ní teklo.

 

Na špičce je gumová obsázka, která stejně jako zbytek boty nenese téměř žádné známky opotřebení.
Jediné s čím je ohledně obsázky potřeba počítat je, že guma na vršku obsázky je dost hrubá a drží se v ní špína. Takže pokud budete chtít jeden den v botách pobíhat po lese a druhý den v nich vyrazit do města, budete si muset dát práci s čištěním, protože jenom boty oklepat nestačí.

 

Na svršku boty můžeme najít ještě jednu vychytávku. Všechny průvleky na tkaničky a očka vzadu na botě mají v sobě vetkané reflexní prvky.

 
 

Nedá se to považovat za bezpečnostní prvek, protože pokud máte boty nazuté, většinu těch reflexních ploch zakryjete nohavicí. Ale pokud jste například někde s kamarády přes noc na horské chatě a potřebujete dojít ven pro dřevo, stačí si posvítit na skrumáž bot svítilnou a krásně se vám zvýrazní ty vaše.

A nyní se ještě podíváme na spodek bot. Podrážka Vibram Crivola se ze začátku chovala perfektně. Nebyl problém sejít prudký svah pokrytý mokrou trávou a nemuseli jste se bát, že uklouznete.

 

Teď už to je s klouzáním o malinko horší a na několika místech jde pozorovat úbytek materiálu.

 

Je ale potřeba si uvědomit, že boty byly nošeny přes pět měsíců téměř každý den, takže mají za sebou mnoho kilometrů po asfaltu a nějaké to opotřebení je tedy na místě. Pokud byste boty používali jen čistě jako turistické, pravděpodobně by si původní přilnavost zachovaly. Navíc podrážka bez úhony přežila i takové aktivity jako chůze po střepech ze silnostěnného skla, takže není potřeba se o její výdrž bát.

Podešev dobře tlumí nárazy, takže se v botách dá chodit i po tvrdém povrchu aniž by vás začaly bolet nohy. Prabos Sajama jsou tedy poměrně univerzální boty, které se dají nosit jak do přírody, tak do města. Podrážka je schopná zvládnout i obtížnější terén, ale je potřeba si uvědomit, že boty jsou nízké a nemáte tedy potřebnou oporu kotníku. Co se týče ročního období, tak v létě boty tolik nedýchají, ale pokud nebyly teploty přes 30 stupňů, tak to nebyl problém. Pořádnou zimu zatím botky bohužel nezažily, ale i v tenkých ponožkách se dá nějakých -5 stupňů krásně zvládnout.

 

Pokud tedy sháníte kvalitní boty do méně náročného terénu (nebo pokud nemáte rádi svoje kotníky tak i do náročnějšího), které můžete vzít i do města, Prabos Sajama by mohl být váš favorit. Díky netradičnímu řešení v oblasti paty by mohly tyto boty zajímat zejména ty, kteří mají problém s vydíráním límečků v botách.

Boty pro test poskytla společnost Prabos.