U této recenze především doufám, že se mezi Vámi najdou tací, kteří pončo od Helikonu mají a něco mi potvrdí nebo vyvrátí.
Za zhruba 600,- Kč dostanete kus nepromokavé tkaniny s podlepenými švy, několika šňůrkami na stažení, oky na vypnutí a pár cvočky na sepnutí. Nic víc na pláštěnce snad ani nehledám. Začneme hezky v teple:
Pončo vypadá takto:
Helikon nezklamal:
Šňůrky (kapuca + pas):
Cvočky na sepnutí:
Podlepené švy ve dvou soustředných kružnicích:
A teď k té nepromokavosti. Veřejně se proslýchá, že u ponča od Helikonu musíte počítat s mokrými rameny. Tak jsem to šel zkusit „laboratorně“. Svázal jsem pončo, jako když otočíte holce sukni a zavážete nad hlavou (nebo Skotovi kilt, abychom byli genderově vyrovnaní). Trychtýřek jsem pak naplnil trochou vody (100ml?), tak aby tlak vody nebyl příliš velký a nechal pončo chvíli viset. Ani ne za deset minut se ozvalo hlasité kapání, tak jsem se vydal zkoumat, kudy to teče. K mému „překvapení“ tekly podlepené švy cca na 6 různých místech. Látka samotná vodu nepropouští ani po delší době.
Na videu je krásně vidět, že podlepení je v těchto místech zpraseno, prošito nebo roztaveno a proto po čase teče.
Pokud se podíváte na podlepení, najdete i to, že konce nejsou přitavené a volně plandají, takže čekám, že se po delší době začnou odlepovat (nejsou jen dva, je jich tam 5 párů).
No nic, hurá do divočiny. Přístřešek si postavíte luxusně. Ani při mírném dešti nikde nic neteklo tak, abych to v noci poznal. Pláštěnka není taky velká jako plachta, ale na nouzové přespání se to dá, navíc se pomocí oček dá snadno vypnout a tím tak ještě zlepšit ochranu před vodou, která jednoduše steče.
Když si vezmete pončo na sebe, zjistíte, že jako každá pláštěnka vůbec nedýchá, takže si vytváříte takový soukromý skleník. Naštěstí není pončo uzavřené a můžete se tak dosyta rozmazlovat čerstvým vzduchem.
Druhá věc, která se o ponču od Helikonu proslýchá je, že pokud jste vyšší postavy, čekejte mokrá kolena. Nedejbože pokud máte batoh a pončo si tak ještě zkrátíte (vypnete směrem dozadu). S tím musím souhlasit, jelikož měřím 185cm a při každém kroku v ponču deštěm mi na kolena steče mnoho kapek. Příjemný pocit promočená kolena rozhodně nenaskýtají.
Otázkou je, zda se výrobek tak jednoduchý jako pončo dá vymyslet a vyrobit tak, aby byl univerzální a vyhovoval všem. Netvrdím, že je to špatný výrobek, ale kvalitou bych značkovou pláštěnku čekal jinde. Samozřejmě vás před deštěm po nějakou dobu ochrání, vodě chvíli trvá, než špatně lepenými švy prosákne skrz. Můj osobní názor je, že pokud švy podlepuji, tak to udělám maximálně precizně, aby to mělo skvělý výsledek.
Prosím o Vaše zkušenosti a postřehy ohledně tohoto ponča nebo dalších (neznačkových).
Pro Vybaven.cz testuje a píše Matyáš Vejskal.
Skoro mi to připadá podle fotek, že kvalita výroby zase jednou poklesla.Já mám přesně toto pončo už tři roky a ty švy snad ještě do teď vypadají lépe než vidím tady. Jinak já měřím dva metry takže můžu potvrdit,že by mu větší rozměr prospěl,batoh bych pod něj pohodlně nacpal snad jen nějaký maličký a že mi zmoknou ruce od loktů dolů,když si je nemohu schovat sem si již zvykl,a samozřejmě že je pončo kvůli mé výšce kratší, ale jak říkám já jsem přeci jen větší než je průměr. A to když jsem ho vybíral byla jedním z kritérií právě velikost.Pak mě osobně vadí poměrně úzký otvor na hlavu a vniřní šňůrka, která má tendenci se zachytávat buď rovnou za krk,nebo alespoň za oblečení a vybavení,což zbytečně prodlužuje dobu nasazení, když vás přepadne déšť(lépe dát šňurku pryč). A oblékat si ho až na poslední chvilku je docela nutnost,protože je v něm velmi rychle teplo,ventilovat se sice dá samozřejmě bočními otvory,ale vršek zad, ramena a hrudník si onoho skleníku užijí dosyta. Když v ponču musím být delší dobu na dešti, tak pak nevím zda víc pončo proteklo,nebo mám oblečení provlhlé potem.Ale jinak musím říct,že jsem s ním celkově spokojený,a svoje místo si v batohu většinou najde, nemohu říct, že by mě nějak výrazně zklamalo, jsou i ponča,která vydrží mnohem méně už z výroby za podobné peníze.
Krásný komentář Tommy. Šňůrku v pase už jsem samozřejmě taky vyhodil. Je to taková blbina, nikdy jsem neměl potřebu jí vázat.
Ten skleník je slabinou všech pláštěnek, to nejde mít nikomu za zlé (jedině až vyjde nějaká nová tkanina, že:) )
Ty švy bychom rádi viděli – naše vypadalo takto po rozbalení, tak nás to docela zaujalo.
ahoj,
jak je to s provizornimi nositky… zkouseli jste nekdo? drzi druky jebou uz i tady na tuto fajn vlastnost ponc se proste zapomelo?
Pončo mám už asi 4 roky stálo mě 450kč , ale švy místy už nejsou podlepené. Řešil jsem to lepidlem na stany, které je elastické a zatim drží. Ale jinak v poho 🙂
Díky za zkušenosti, já to s těmi švy vidím v blízké budoucnosti podobně.
Pončo mám už leta letoucí (pravda využiju ho párkrát do roka), ale jsem s ním v celku spokojen. Jako hlavní nevýhoda pro mě je ten skleníkový efekt. Čímž pádem nějaká kapka proteklá přes šev mě nikdy netrápila, spíš jsem si toho ani nevšiml. 🙂
Poncho mám a prvním testem prošlo předloni na Aviatické pouti v Pardubkách. Celý den chcalo jak u blbejch a poncho obstálo na výbornou. Podlepení švů dodnes v pohodě.
Co se týká dýchání, tak třeba Hazard 4 dělá softshellové poncho, tak jestli by to nebylo lepší? Ale samolitr cenovka je úplně někde jinde.
Musel jsem předělat všechny nýtovací druky.Při prvním zapnutí a rozepnutí, se cca 70% originálních druků rozpadlo 🙁
Na našem vypadají v pohodě, ale díky za tip. Zkusím prozkoumat. Nemáte fotku, zda jsou stejné?
Měl jsem tam stejné druky jako jsou na obrázku “cvočky na sepnutí”.
“Otázkou je, zda se výrobek tak jednoduchý jako pončo dá vymyslet a vyrobit tak, aby byl univerzální a vyhovoval všem.” – Určitě dá. Jurek dělá Duo a Trio celkem pěkně a ještě si může člověk vybrat různé délky. A za vrchol ponča bych si dovolil považovat SMD Gatewood Cape. Zmiňuju ho zde: http://budo74.blogspot.cz/2014/10/luzicke-hory-rijen-2014.html
Toto pončo nevlastním, ale na první pohled je to okopírované U.S. armádní pončo, které je dle toho co tu čtu mnohem kvalitnější.
Léta jsem s ním jezdil, teď ho už používám minimálně a to na přístřešek. Jinak dávám v chladu přednost Gore bundě a v horku deštníku a na spaní žďáráku.