Investice do ponožek je hned druhou v pořadí, kterou oceníte při delším pochodu. Pohodlné a kvalitní boty jsou základem, ale veškerý přínos mohou mrknutím oka zhatit nevhodně zvolené ponožky. Nevěříte snad poručíkovi Danovi?!
„Fusekle! Hodně tlustej erár. Nohy musí být v suchu. V terénu si budete měnit ponožky při každé zastávce. Jinak vám močály sežerou nohy.“
Tento test si na nic nehraje, hlavně ne na vyčerpávající shrnutí nejlepších modelů ponožek. Mám prostě 3 různé typy a ty již přes rok různě nosím. Jedny klasické turistické ponožky od BATACu, druhé bavlněné, které fasují vojáci v AČR a třetí jsou sportovní vlněné od značky Armadillo. Nelze je mezi sebou příliš srovnávat, ale na svých tréninkových túrách (20-50km/den) s batohem (7-20kg) jsem s nimi nějaké ty zkušenosti nasbíral a rád se o ně podělím.
Ponožky BATAC se stříbrem
Začněme u mých nejoblíbenějších. BATACy (psali jsme recenzi jejich modelu Operator) jsem si koupil u top-armyshop.cz za fajnových 105Kč. Složením jde o 82% bavlnu, 15% polypropylen a 3% elastan. O antibakteriální účinky se stará stříbrné vlákno ve struktuře látky.
Co se týče mých zkušeností, tak několikadenní nasazení na vojenském cvičení AZ není problém. Bez zbytečného zápachu nebo nějaké přehnané degradace ponožky samozřejmě (vyztužená pata i po roce drží bez náznaku prodření).
Ponožka mi střihem dokonale sedne a chválím především plochý šev vedený přes vrchní stranu prstů, který v botě nijak nepřekáží.
Ponožka je silnější, ale je neskutečně pohodlná – ani když je durch promočená / propocená, tak nijak nestudí a hlavně nemáte pocit mokrého hadru na kůži, který se vám zadírá do masa. Zároveň tyto ponožky celkem rychle usychají, ale pořád je tu vysoký obsah bavlny, takže to není otázka pár minut na sluníčku. Za mě ale rozhodně #1 na primární ponožky.
Ponožky Armadillo Lightweight Boots
Značku Armadillo na náš trh dodává stejná společnost, která se stará o zásobu rukavic Mechanix či chráničů ALTA v českých eshopech – Adventure Life. Značka Armadillo se zaměřuje na funkční oblečení a hlavně tedy kvalitní vlnu Merino.
Ponožky LIGHTWEIGHT BOOTS z jejich produkce jsou úplně jiná liga než předchozí – už tím, že jejich cena je 760Kč, v logu mají pásovce a jejich motto je „KICK ASS SOCKS“ (překlad třeba „krutopřísný ponožky“).
Konstrukce ponožky je zajímavá, kombinuje elastické prodyšné části a vlnou vyztužená místa – ty najdete na chodidle od špičky až po patu a na nártu.
Z těchto ponožek máte již po oblečení celkem zvláštní pocit volnosti, ale je pravdou, že vyztužená místa s hustými smyčkami vlny hezky rozkládají tlak a případné tření, takže nohu máte „jako v bavlnce“ i při delším pochodu. Plochý šev přes prsty prakticky necítíte, utažené tkaničky na nártu také ne a zároveň ponožka dobře sedí díky pružným sekcím kolem chodidla i holeně.
Největší výhodou těchto ponožek je použití přírodní vlny, která má sama o sobě výborné vlastnosti, především co se týče odvodu vlhkosti, tepelného komfortu a také značné nehořlavosti. Merino tvoří 50%, 38% je potom nylon a 12% blíže neurčeného materiálu (ne, fakt to na stránkách výrobce není, ale bude to něco elastického 😉 )
Mám s těmito ponožkami jen jeden problém. Není to cena (za Merino ponožky z přírodního materiálu je ještě hodně dobrá), netýká se to ani té netradiční konstrukce tenkého a vystlaného, ani onoho vínového proužku na horním lemu, který je spíš na hubenější lýtka a mě občas škrtí.
Především jsem zjistil, že po delší době ve vlhkých kanadách (zapařené goráčovky nebo promoklé UA Valsetz) se ostrá ovčí vlna začne k navlhlému chodidlu chovat jako struhadlo. Opravdu při každém kroku cítíte zvláštní řezání a při jednom výletu bych tyto ponožky podezříval i ze zavinění puchýře zboku na patě. Na druhou stranu zase vůbec nestudí, když jsou mokré, což je velká výhoda v zimě a Merino v tomto ohledu hodně pomůže.
Nejsou rozhodně zlé, ale ta vnitřní vlna by mohla být jednoduše příjemnější (jemnější, či nějak jinak tkaná – představte si, že chodíte po tlustém vlněném svetru).
Fasované ponožky AČR Vz.2000 letní
Nejde nezařadit ponožky, které fasují naši vojáci :-). Ponožky jsem vyfasoval od AČR a jsou údajně z 50% bavlna, 40% polypropylen, 7% polyamid a 3% elastan.
Střih ponožky není špatný, využívá prakticky stejné prvky, jako najdete na BATACích, ale materiálově jsou o trochu tenčí.
Proč jsem je ale zařadil na poslední místo? Nemám je upřímně moc rád. Oproti předchozím dvěma modelům se chovají divně především ve dvou věcech. Po každém obutí (a je jedno jak moc je před zavázáním kanady ladím) mi nesedne šev na prstech. Pokaždé mě tlačí na malíčku a po několika kilometrech odkládání musím zout jednu či druhou botu a povytáhnout fusekli na několika místech, aby šev sednul. Ale ani toto řešení není obvykle konečné…
„Proč tomu tak je, když mají prakticky stejný šev jako má BATAC?“, ptám se. Svádím to na látku. Ta je u ponožek Vz. 2000 hutnější a tvrdší, proto mi i onen šev přijde méně poddajný než u předchozích modelů. Druhou nevýhodou té hutnější látky je i fakt, že se na ní vytvořily rychle žmolky a známky oděru. Ve vlhku potom značně vsakuje vodu, špatně schne a hrozně nepohodlně se mi nosí mokrá.
Samozřejmě to lze snést a už jsem toho v ní spoustu přežil, ale pokud bych si měl vybrat mezi ponožkami AČR 2000 letní za 99,-kč a BATACen dražším o 6Kč, mám jasno.
Jaké ponožky jsou vašimi favority? Nebo naopak, které jste ve vzteku poplivali a poslali do první rokle?
Já obecně se shrnováním nebo nějakým tlačením ponožek nemám problém, nepamatuju, že bych od nich kdy byla odřená. A že su starý prase a na vandrech je nijak často neměním… Když už se mně někdy stalo, že jsem měla puchýře, bylo to vždycky botama.
Jako dítě v Pionýru jsem se naučila nosit jedny tenké a druhé tlusté ponožky a dělám to tak pořád, funguje to, tak proč to spravovat, když to není rozbité.
Nosívala jsem úplně normální bavlněné ponožky vespod a teplé vlněné navrch. Fungovalo to, ale rychle to odcházelo. Pak jsem najela na Moiru a su spokojená. Jako spodní tenké používám Moira Profi, jako vrchní teplé jsem původně používala Moira Trek, ale nakonec jsem přešla na Moira Relax Winter. Teoreticky by do zátěže neměly být vhodné, a taky jsem je původně měla jen na doma nebo venku do spacáku, ale sáhla jsem po nich jednoduše proto, že Treky mně na lýtku škrtily nohy, tak jsem se rozhodla to zkusit, a hle, funguje to skvěle. Drží to, neshrnuje se to (možná je to i botama, mám Hanwagy Alaska), je to pohodlné, co víc si přát?
Nemám zkušenost, co tyhle ponožky dělají v mokrých botách, protože nemívám mokré boty, dobře naimpregnované Alasky ještě nezklamaly. Když jsou mokré potem, nedělají žádné problémy, nedřou, nestudí. Schnou o něco rychleji než bavlněné a vlněné, vydrží o hodně déle (netuším, jak dlouho, mám je už leta a ještě se mně ani na jedné neudělala ani jedna díra, a to je nosím furt, i po doma, po městě, zkrátka pořád), spíš bych řekla několikanásobně déle, a jsouce propoceny, o něco méně smrdí. Takže já na ně nedám dopustit.
Ponožky z Merina za 760,-? Jeden pár??? :-O Já mám z Merina ponožky Lasting a jsem s nimi spokojený, nikde nic netlačí, rychle schnou a zatím drží. Jinak mám nějaké z bambusových vláken z Hornbachu a zbytek obyčejné z tržnice. Nějak to neřeším 😀
Import z Nového Zélenadu něco stojí 🙂 Tak ať vám to vydrží!
S lastingama mam velmi dobrou zkusenost. Nosim ty tlustsi jakoby zimni a krim toho ze se tesa casem hnusne zazmolkujou jsou fakt pohodlny. Zmekcujou doslap,rychle schnou,nepoti se v nich tolik noha a hlavne nesmrdi…nevim kolik stojej,dostal jsem je ale az je bzdu muset obnovit tak mi to bude asi fuk,lepsi fusekle sem asi nemel. Kupuju si boty nekdy o pul nekdy o celej centak vetsi. Na delsi chuzi sem byl zvyklej nosit tenkou fusekli na odvod potu a tlustou s vetsima okama kvuli komfortu…tyhle zvladaj oboje a rozdil velikosti vykrejvaj taky velmi dobre aniz by mi noha cachrala nebo naopak byla otlacena
Souhlasím s recenzí, jiné ponožky než Batac už nechci. Mám od nich skoro celou řadu (Operator, Merino i podkolenky) a za ty peníze není opravdu co řešit. Akorát nemůžu souhlasit lady žábou, s Moirou jsem doposud měl jen špatné zkušenosti. Btw, nezkoušel jste někdo ponožky Bridgedale?
Bridgedale mám asi deset let model z Coolmaxu a super, opravdu tlusté, drží tvar a jsou trvanlivé. Tehdy stály 600,-
Ja mám najlepšie skúsenosti s Bridgedalemi a Smartwoolmi.
Bridgedale sú neuveriteľne odolné voči zodratiu a hlavne voči smradu. Nepoznám nič horšie, ako keď kvôli mizernej ponožke začnú smrdieť boty.
Smartwool je potom iná liga, čo sa týka zateplenia v zime. Musela by byť ruská zima, aby noha omrzla. Žiaľ, nie sú tak odolné voči oderu a pri ich cene už nikdy nerisknem obutoe do starých kanád. Jedny ponožky som už takto odpísal.
Čo, naopak, neodporúčam, sú vlnené ponožky od firmy Teko. Nezvládli použitie umelého vlákna, ktoré rýchlo zosmradne. Naviac, za cenu, ktorá sa takmer dá porovnať so smartwoolom.
Ja nosim vetsinu casu celo frote.Jak leto i zimu nemam problem s nejakym extra pocenim je to prijemnejsi kdyz je frote po celem obvodu a a hlavne musi bejt dostatecne elasticka
Ahoj,
Nikdy jsem nekupoval speciální ponožky, ale po koupi ponožek od Batacu nechápu jak jsem bez nich mohl 30 let jezdit na vandry :-)Díky za skvělý článek. Robert
Ahoj,
já jsem si ponožky Batac moc neoblíbil. Je však pravda že jsem co se týče ponožek docela vybíravý. Zkoušel jsem jak model Operator, tak model Operátor Merino. Zpracování je kvalitní a jsou i odolné ale u modelu Operator Merino mi vadil vysoký podíl bavlny v části nad kotníkem ale i ve spodní části – ponožky tak dlouho schnou. Navíc mi přišli ve špičce příliš široké. Model Operátor je jinak celkem fajn, já však preferuji ponožky s merinem. Nejvíc jsem si oblíbil ponožky od f. SherpaX, model Manaslu long, popř. medium. Ty nemám problém nosit celoročně. Model Juncal je taky dost povedený. Jen koukám že teď zdražili, před dvěma měsíci jsem kupoval model Manaslu long za 225,-, teď je mají za 290,-. Chjo.
Nosím podkolenky Bennon Trek Merino 45% vlna, 34% polyamid, 17% polyester, 4% elastan. Konkurence sice někdy používá vyšší podíl vlny, jenže s úplně jinou cenovkou. Mně se osvědčují a navíc se dají pořídit pod 170 Kč a to hodně potěší. Sice žádná kosmická technologie, ale solidní ponožky s merinem do práce i na trek. Ta vlna je znát, jsou teplé, ale zároveň dobře sají, takže jasně, na rozpálenou pláž nejsou určené, ale do pohorek na tůru lze i v létě. Jediný zápor – v mé nominální velikosti nohy trochu škrtil horní elastický lem, takže doporučuju kupovat větší velikost. Peru v pračce raději na 30 stupňů a pohoda, asi by 40 vydržely taky, ale jistota je jistota.
Několik let nosím ponožky od Bobra. Různé verze od celoročních do práce až po teplejší podkolenky do kanad.
Případně ponožky od Moiry, taky bezva jen ne tak odolné.
Ja pamatuju na ty supr tlusty vojensky ponozky…zrekvírováno a mám doteď. A ty naprosto úděsný asi nylonový tenký, který se musely nejdřív namočit v horký vodě a roztáhnout na požadovanou velikost.
Takže jsem měl civil (víceméně bavlnu) a armádní podkolenky jako krytí. Výsledek naprostej ideál, zvláště do fasovanejch a totálně hegeš o pár čísel větších kanad (netlačej a v zimě se daj docpat novinama pro extra izolaci)
Až po létech jsem se dozvěděl, že 2x ponožky je jak to dělaj profíci. Se divim, že to tady neslyšim.
Neměl jsem jedinej puchejř nebo oděrku. Pitralon vyřešil plíseň…bonus jako repelent (i na ženský).