Pojďme se podívat na první z recenzí produkce značky Icebreaker, která sídlí v novozélandském Aucklandu a klade důraz na použití maximálně kvalitní Merino vlny. Tričko Oasis s dlouhým rukávem je takovým bestsellerem na našem trhu, že jsme po něm sáhli hned do prvního testu.
Oasis je základní první vrstvou, a pokud nemáte s vlnou velké zkušenosti, je to univerzální produkt, na kterém si toho spoustu vyzkoušíte a zároveň vám i velmi dobře poslouží. Nejedná se o čistě zimní záležitost, přeci jen s gramáží 200g/m2 se jedná spíše o střed – dá se tedy nosit i přes léto a jako první vrstva do zimy.
Na tričku si toho moc nepopíšeme. Střih je moderní, což usuzuji podle toho, že mi výborně sedne přes ramena a dlouhé rukávy jsou mi dlouhodobě pohodlné. A zmínit mohu ještě ploché švy, které netlačí.
Vlna jako taková, má nižší elasticitu než „uměliny“, takže mě překvapilo, jak volné mi tričko je přes tělo a že rukávy jsou také trochu plandavé. Musím ale uznat, že jemná vlna (pokud lehce tápete, mrkněte na kompletní článek o vlně Merino) v kombinaci s volnějším střihem z tohoto trička dělá ideální triko na volný čas a lehčí sportovní aktivity.
Pojďme si ale rovnou říct něco z terénu. Je jasné, že nejde o triko na ultramaratony, squash ani výsadek na nepřátelském území, takže jsem mu naplánoval takový obyčejnější test :-).
S Merinem do přírody
Vlnu jsem vždy považoval za kousavou potvoru, kterou bych určitě neuměl vyprat a zavládlo u mě přesvědčení, že to jsou předražené produkty pro sluníčkáře se zájmem šetřit planetu. Ano, vlna je ekologická, ale zbytek mých představ postupně padl.
Tričko Icebreaker Oasis mě bylo od začátku velmi pohodlné. Vlna mě nekousala a hrozně příjemně se mi nosí i dlouhý rukáv. Škoda, že spousta triček na trhu má dlouhý rukáv buď divně střižený, nebo ho nenabízí vůbec…
A co si můžeme říct o výkonu merino vlny? V tričku jsem chodil na střelnici a bral jsem si ho na lehké i dlouhé treky. Už mi slouží půl roku, ale pojďme si demonstrovat moje dojmy na 5denním treku po švédském Sörmlandsleden. V tričku jsem byl první 4 dny v kuse, ušel jsem v něm 100km a z toho minimálně 40% pršelo.
Co se týče pocitu, tak je vlna opravdu super. Lehce se zpotit můžete v pohodě – na Merinu opravdu nepoznáte, že je mokré, nemá ten „vlhký“ efekt. Pokud už ho při nějakém výšlapu promočíte, pořád trochu hřeje, ale už cítíte, že jste v mokru a musíte vlně nechat trochu času na uschnutí. To trvá méně času než u bavlny, ale déle než u umělých materiálů na funkčních tričkách.
V tričku jsem celý den pochodoval, večer našel přístřešek, uschnul, najedl se a zalezl do spacáku. Na náhradní věci fakt nebylo místo a měl jsem trochu strach z toho, že přede mnou budou lidi utíkat jako před bezďákem v tramvaji, ale nic se nekonalo – dokonce jsem nesmrděl ani sám sobě. Klidně bych byl v tričku až do konce, ale vylezlo slunce, teplota se vyšplhala ke 30° a na Merino s dlouhým rukávem už to opravdu nebylo, takže jsem vytáhl funkční Scutum.
Srovnání se Scutumem? Scutum je čistokrevné funkční tričko, které je super pohodlné, ale pořád je to elastický polyamid, takže jste napraní v umělině. Chvilku se to dá vydržet, ale po určitém čase to svědí a máte chuť na změnu (nemluvě o lidech s kožními problémy, alergiemi atd.). Naopak Merino je přírodní materiál, který je pohodlný a ačkoliv nemá tak dravou „funkční“ paletu vlastností, je v něm prostě krásně.
Tričko jsem již cca 10x pral v pračce dle instrukcí na štítku a ani o trochu se nesrazilo. Snažím se držet frekvenci, že minimálně 3 dny nošení a pak do pračky. Kvůli smradu nemějte obavy, při nošení stíhá pot usychat a zápach prakticky není. Jednou se mi povedlo hodit zpocené tričko Oasis do batohu, špatně uschnulo, namnožily se bakterie a už to byl hnus, takže šlo do pračky hned – toto se ale může stát s jakýmkoliv materiálem.
Dobře dobře, kde je ale háček?
Ano, i Merino má svou Achilovu patu. A tou je odolnost. Scutum vypadá po téměř roce pořád stejně (kromě pár žmolků na bedrech). A vlněné Oasis vedle něj vypadá po pár měsících jako vetchý stařec.
Vlna je napletená na polyesterové osnově, což znamená větší odolnost než u svetru, ale ani to není ideální. S krosnou na Merinu vykouzlíte žmolky po pár kilometrech, rukávy se kontinuálně drbou a nepřidává tomu ani náchylnost švů k zachytávání v suchém zipu (toto je ale nešvar snad všech triček, které doma mám – Under-Armour, Nike, Spider, Scutum, Stoor, Moira, Craft, …). Ani černá barva nezůstává úplně černá a je znatelně vybledlá.
Toto všechno je naštěstí jen estetické hledisko. Věřím tomu, že tričko z Merina dva roky vydrží sloužit bez problému, ale už po 3 měsících s ním neuděláte moc parády. Ledaže byste ho výrazně šetřili, ale to není můj případ 😀
Pro vyznavače upnutých střihů může být problém i jistá „volnost“.
Resumé
Sháníte oblečení z Merina a nevíte, kde začít? Zkousnete nižší odolnost a dokážete ocenit zvýšené pohodlí? Tričko Icebreaker Oasis vám v mnoha ohledech dobře poslouží a seženete ho za přijatelnou cenu – od 999,- Kč. Záleží, jakou trefíte akci a zda budete lpět na vámi zvolené barvě. Nicméně zima teprve přichází a je teď ideální čas nakoupit v letních akcích…
Tyto trička mám dvě, jedno z roku 2007 a druhé 2016. To devět let staré a nošené je pořád hodně černé, právě stálobarevnost mě na něm zaráží a udivuje nejvíce. Má nesmyslně úzké rukávy přes předloktí, takže v něm vždy po vyprání trochu trpím, zbytek střihu je tak nějak akorát na atletickou postavu. Žmolkování ano, ale ne nijak výrazné, ovšem rovnou pod batoh jsem ho nikdy nevzal.
To nové má volnější střih a kratší rukávy, není vyloženě na tělo, takové ležérní řekl bych. Ovšem střih je odfláklý, zejména u rukávů, jeden je o.k. ale druhý má podélný šev přetočený o desítky stupňů (v podélné ose). Kdyby to bylo jen toto tričko, řeknu dobře, chyba se stane, ale podobně špatné zkušenosti má i ženská část mé rodiny která má třička s krátkým rukávem a podělat 10-15cm rukávy tak, aby se musely složitě žehlit, to je síla. IB se v posledních letech neuvěřitelně zkazil a sere na zákazníky, podle mě…
Zajímavá zkušenost. Zkusím předat českému zastoupení a uvidíme…
Tak se to zdá trošku komplexnější.
1) Před 5lety došlo ke změně střihu řady Bodyfit – důvodem je údajně přechod na střih, který +- padne různým postavám (lidé z Evropy a USA jsou mírně odlišní), obecně jsou novější trika volnější, ale pořád špíš slim než čistokrevný regular.
2) Některé rukávy mají mít šev mírně do vrtule kvůli pohodlnosti a estetice (tomu rozumím, nemám rád šev striktně na spodku předklotí). Jelikož trička nežehlím, neumím říct, jak velký problém to při žehlení způsobuje. Samozřejmě může jít o výrobní vadu, to neumím já ani výrobce takto posoudit.
3) IB garantuje zákazníkům vrácení peněz pokud prvních pár týdnů nošení nejsou s výrobkem spokojeni – více informací potom hledejte u prodejce, kde nakupujete.
Za mě osobně se nezdá, že by Icebreaker na zákazník výrazně s*al, otázkou je, zda problém nevzniká u prodejce. Zkuste příště nějak řešit reklamaci a dejte vědět, jak jste dopadl – určitě to bude zajímavé zjistit nezávisle 😉
Nosím tyto trika Oasis Icebreaker každou zimu posledních cca. 6 let. Jsou naprosto super, ale životnost je žalostná. Na novém triku se poměrně brzo začnou objevovat dirky a pak se začnou trhat. Vyjma jednoho kusu který zázračně vydržel 5 let, byly ostatní do roka děravé. Mám jich celkem 6 a při std. ceně 2000 za kus mi to přijde dost slabé a to je nosím pouze v civilu jako první vrstvu, takže žádný batoh ani jiné mech. poškození.
Ahoj, mám podobnou zkušenost. V minulosti (r. 2012) jsem pořídil několik trik a mikinu icebreaker. Životnost opravdu žalostná, u těch trik to ještě tak nějak šlo, ale například u mikiny se po několika vypráních udělaly regulérní díry. Při ceně okolo 4 tisíc hrůza pomyslet. Na pochod s batohem je merino super, ale třeba na běžky žádná sláva. Zatímco ostatní ve funkčních trikách během oběda dokonale uschnuli, já vyrážel s oblečením jako houba. Na druhou stranu musím říci, že merino oproti moiře nesmrdí a to ani po několika dnech. No a hlavně musím pochválit tlusté ponožky, ty jsou nesmrtelný.
Celkové hodnocení: zklamání.
V ostravském Rockpointu cena 2199,- Kč :o( a ani jnde na internetu jsem nenašel Vámi uváděnou cenu 999,- Kč. (Tedy od) Na barvě nelpím, velikost L.
Souhlasím s Koželákem. Svetr Icebreaker už nikdy více. Díry jsou na něm prakticky po pár nošeních. Je super příjemný, ale za ty peníze nevydržel ani zlomek toho, co bych očekával.
Mám tričko Ice 2 roky. Na mnoha místech dírky. Kvalita velmi špatná. Minulý rok jsem zakoupil další dvě a opět dírky a natržení-jsem kancelářská krysa a do přírody v tomto oblečení nechodím.
Přecházím na Devold.