Funkční prádlo vyráběné v ČR pod značkou SCUTUM Wear jsme si již představili, dneska se podíváme, jak je na tom v terénu. V recenzi si něco řekneme o triku s krátkým rukávem, kalhotách a boxerkách. Bude se jednat o jednu z techničtějších recenzí, takže nečekejte žádné přihlouplé vtípky a gify (ty si necháme na příště 😛 ). Na začátek si ale pojďme říct něco o tom, z čeho je Scutum vyrobené.

 

Na většině prádla je použit Polyamid Supplex®, což je originální DuPont syntetická tkanina. Její vlastnosti můžeme shrnout do tvrzení, že se má chovat jako bavlna, ale ponechat si odolnost a pevnost nylonu – neblednout, nežmolkovat a nesrážet se. Oproti klasickému nylonu má potom Supplex mnohem více kapilárních tunýlků, kterými je odváděn pot – na principu vzlínání – pryč od těla.

 

Další výhodou Supplexu je, že i přes komfortní pocit při nošení, který je srovnatelný s bavlnou, dobře odolává oděru a protržení (potvrzujeme), je prodyšný, elastický a bleskově schne (potvrzujeme).

 

Pro opravdovou jedinečnost, je polyamidové vlákno namícháno ještě s materiálem označovaným jako Nilit® Breeze. Tato vlákna kvůli své křížové struktuře odvádí teplo od pokožky a zároveň tělo ochlazují (potvrzujeme). Mimo jiné slouží i jako ochrana před UV zářením. Laboratorní testy tento efekt kvantifikovaly jako hodnotu tělesné teploty, která je nižší o 1°C, než při použití srovnatelného prádla.

 

Body-mapping panely jsou potom polyesterové, což není zrovna dvakrát zajímavé, ale díky tomu jsou velmi pevné (rukou je neprotrhnete) – nevytahají se, neodírají se a jsou v nich malé průduchy, které v nejvíce „zapocených“ místech oceníte.

 

Celé prádlo je finálně namočeno v lázni s ionty stříbra, které jsou známé pro svůj antibakteriální účinek – k tomu více v dalších kapitolách. Tak, teď víme, co je na SCUTUMu funkčního a pojďme se podívat na jednotlivé modely.

 

Funkční tričko Scutum Wear

Tričku neumím prakticky nic vytknout, nejvíc mě baví jeho střih. Materiál je opravdu velice komfortní a nemáte pocit, že se oblékáte do kondomu, jako je tomu u jiných funkčních věcí (třeba armádní Moira 2000 či věci od Under Armour tak trochu působí).

 

Triko je elastické, dobře sedne a po chvilce o něm nevíte. Při zátěži se mi celou dobu zdálo, že mírně chladí, ale potvrdilo se mi to až ve chvíli, kdy jsem dostal od výrobce technické specifikace použitých materiálů 🙂

Parádní jsou i prodloužené rukávy, které jsme chválili na funkčním prádle od Blackhawk!.

 

Kvalita provedení je v pořádku a ani po půl roce pravidelného zatěžování na tričku není vidět žádné opotřebení – kromě drobného třepení na bocích a zádech, kde dosedá batoh s bederním pásem či spodní hrana nosiče balistických plátů. To už ale zkoumám SCUTUM opravdu pod drobnohledem…

 

Tričko jsem vůbec nešetřil. Bral jsem ho na vícedenní výpravy, přes týden v něm pravidelně chodil běhat či posilovat a samozřejmě jsem si ho oblékal na armádních cvičeních pod uniformu. Nikdy jsem v něm asi nebyl 10 dní v kuse, abych mohl opěvovat mystické schopnosti iontů stříbra, ale je pravda, že nikdy výrazně nezapáchalo.

 

Pokud se budeme bavit o realitě (a ne drsném testování pro článek na internetu), tak i když prádlo nezapáchá, je natolik propocené, že v něm jsou krystalky soli – ať chcete, nebo nechcete. Sůl ve finále dráždí vaši kůži a neříkejte mi, že nenajdete jednou za dva dny chvilku čas, abyste triko přemáchli ve studené vodě, vyždímali a nechali 90minut schnout na stromě nebo batohu. Já ho tedy vždy našel 😀

 

Za 950,-Kč tedy pořídíte triko Scutum Wear s krátkým rukávem, případně stačí přihodit tři stovky a pořídit si rukáv dlouhý.

 

Kalhoty Scutum Wear

Kalhoty jsou trochu komplikovanější téma než tričko. Materiál poskytuje stejný komfort, panely tu najdete v oblasti kolem pasu (prodyšnost pod střeleckým opaskem / bederákem – na to moc výrobců nemyslí, že?) a potom také klínový panel mezi stehny.

 

Kalhoty sedí dobře a dají se nosit i dlouhodobě. Nemám problém je mít den i noc a využívat toho, že při aktivitě odvádí pot a chladí, v noci potom drží nohy v suchu a relativním teple.

! POZOR – můj zadek 😀 Není to žádné honění ega, jen ukázka umístění panelu… !

 

Mám jen trochu smíšený pocit ze střihu – mám velikost L a je mi trochu těsnější přes lýtka, a to nejsem moc velký řízek (obvod lýtka kolem 41cm, vel. nohy 44)! Při oblékání se obvykle zaseknu na kotníku, občas se ozve prasknutí nitek a po nasazení je pocit z prádla na lýtkách velmi kompresní – nevadí to, ale možná bych doporučil vzít o číslo větší kalhoty případně vyzkoušet na prodejně.

 

Na vývoji kalhot se podílíme od první verze. Musím říct, že jsme u úplně prvního modelu byli zklamáni z řešení pasu, kde se našitá pruženka velice rychle (během 2 týdnů) potrhala – lezoucí nitky, gumičky a párající se švy nepůsobily moc dobře. Na to ale výrobce pohotově zareagoval a celé řešení pasu změnil. Na současné upgradované verzi používá gumu, která má jemnější vnitřní stranu (načechranou) a je použita mnohem vhodnější technika šití – za nás tedy maximální spokojenost.

 

Černé nebo olivové kalhoty SCUTUM Wear seženete za 1250,-Kč.

 

Boxerky Scutum Wear

Krátké nohavice jsou dostatečně dlouhé, aby se nevyhrnovaly, a materiál kromě pohodlí nabízí i značnou flexibilitu, takže můžete vesele dřepovat či zaklekávat a nic vám nebude překážet.

 

Panely na boxerkách jsou stejné jako na kalhotách, jen na spodní straně není klín ale celý pás (zjednodušení výroby).

 

K čemu jsou takové trenýrky dobré? Pokud jste někdy šli delší pochod v létě, tak určitě znáte tu nepříjemnou situaci, kterou obvykle nazýváme jako „chytit vlka“. Pokud půjdete v bavlně jako první vrstvě, po hodince chůze se zpotíte a rozedřete si kůži do krve (mezi stehny či na zadku). Pokud ale máte funkční prádlo, které pot odvede od těla, udržíte svou kůži v suchu a prodloužíte si dojezd o spoustu kilometrů. Tak nepudruj a pochoduj 😉

 

Krátké boxerky SCUTUM Wear za 650,-Kč jsou za nás tedy výborným pomocníkem.

 

A kam dál?

K jednotlivým modelům nemáme prakticky žádné výhrady, snad jen ke střihu kalhot (berte o číslo větší) a původnímu provedení pasu (to výrobce aktivně vyřešil). Prádlo SCUTUM je obecně vhodnou volbou za rozumnou cenu, nicméně je tu pár oblastí, které bychom z profesionálních důvodů chtěli vypíchnout – ano, na testech SCUTUMu si dáváme záležet a možná jdeme až moc do hloubky, ale v tomto nás nezastavíte B-)

Na funkční prádlo s určením pro vojáky, policisty a další profesionály máme vyšší nároky, než na obyčejné sportovní oblečení. S odolností tu problém není, ale mluvím hlavně o nehořlavosti – SCUTUM v tomto ohledu zklame hlavně při kontaktu s plamenem – sice nekape, ale hoří okamžitě a škvaří se. Je to tedy námět na druhou řadu PRO?

Testy armádních modelů Under Armour vs Potomac

 

Druhou vlastností, kterou bych na funkčním prádle ocenil, je odolnost vůči suchým zipům. Úplně se děsím toho, že se mi v batohu funkční prádlo přichytí k velcru (kalhoty, vesta, sumky) a při jejich oddělování mi zůstane chlupatá jizva na oblečení – takto jsem při prvním výletu rozdrbal šev na tričku od Spidera za 1900,- a radost jsem opravdu neměl.

Posledním tématem je zamyšlení nad ošetřením za pomoci iontů stříbra.

Ionty stříbra jsou populární technologií.

 

Nevím kolik iontová lázeň tvoří z ceny finálního produktu, ale s ohledem na to, že vydrží pouze 20 pracích cyklů, nechápu, proč je na funkčním prádle celosvětově tolik používaná. Možná to zní blbě, ale radši 1-2 stovky ušetřím a budu trochu smrdět (pokud pot usychá rychle, neměly by se mít bakterie stejně kde množit a zápach by neměl být tak hrozný).

 

Resumé

SCUTUM Wear je funkční prádlo, které jsme řešili opravdu dlouho a maximálně do detailu. Kvalitou, použitím a cenou tak rozhodně osloví širokou skupinu sportovců – hodinku běhání 3x týdně zvládne Scutum hravě, ale jeho doménou zůstávají delší činnosti – treking, horolezení, nasazení u armády či policie.

 

Nejsilnější stránkou je opravdu příjemný materiál, který je na pomezí bavlny a umělin, nicméně je i přes to maximálně odolný a skvěle plní svou funkci při odvodu potu od těla.

 

V recenzi jsme našli i pár slabších míst, ale tuto polemiku bychom mohli uvést u většiny produkce na trhu. Za nás to rozhodně nejsou důvody, proč Scutum nedoporučit, nicméně doufáme, že tento mladý projekt dále poroste a třeba jednou naše brutální nároky uspokojí 🙂