Tento příběh začal skoro přesně před půl rokem na výstavě IWA v Německu. Při obcházení milionů stánků mě do očí uhodil malý polštářek s nápisem „TRY TO CUT“.
Řekl jsem, že „Tak teda ok, jdu na tebe“. Začal jsem ho různě hladit ostřím svého nože a vysmátý Antonio mě svou silně španělskou angličtinou nesnesitelně popichoval. Kolega VL si toto samozřejmě nemohl nechat ujít. Hned potom, co okomentoval nicotnou „ostrost“ mého nože, vytáhnul jeden z 5 nožíků, co nosí s sebou.
Ale polštářek byl opravdu kouzelný. Ostří po něm i jemu jen klouzalo, nikde nenechalo ani malou trhlinku a Tony se dál vysmíval. Konkrétně řekl: „That’s what you call a sharp knife?“. Tím příhodně vytáhl červený hadr na býka, VL zalovil hlouběji a starým důstojnickým Vixem nabroušeným do ultra jedovaté břitvy udělal v polštářku malilinkatou dírku.
Vítězoslavně se zasmál, Španěl ztratil svůj triumfální výraz a já začal celou situaci žehlit, protože jsem látku chtěl rozhodně do testů:)
Nakonec vše dopadlo dobře a my dostali dvě MTP Tactical neproříznutelná trička. Tkanina, kterou jsou trička na různých místech vyztužená, nelze přirovnat k ničemu známému. Zdá se, že je to něco mezi bavlnou a drátěnou košilí. Ve struktuře jsou zabudované tenké drátky, které zajišťují onu neproříznutelnost, ale prakticky je neucítíte. Přesné složení se ale nedozvíme, jedná se o obchodní tajemství.
O MTP Tactical
MTP Tactical je španělská společnost zabývající se vývojem neproříznutelných tkanin, vest proti noži a dalšího vybavení. Tkanina, o které se budeme bavit v testech vznikla za účelem tvořit spodní vrstvu, která přidá body k ochraně před řeznými poraněními, ale nakonec se její využití rozšířilo i o několik dalších oblastí.
V první řadě jde u těchto výrobků o pohodlné nošení. Bezešvé 3D střihy, ploché švy, antibakteriální technologie a vysoké termoregulační schopnosti. To tvoří základní předpoklad úspěchu výrobků MTP. Druhou skupinou vlastností jsou ty, které MTP označuje jako X Protection. Jde o patentovanou technologii, která vykazuje až 5x vyšší odolnost než je potřebná na získání nejvyššího stupně odolnosti Level 5 od laboratoře AITEX. To je údajně o mnoho víc než srovnatelné materiály (Kevlar, Spektra, …).
V sortimentu najdete veškeré možné produkty pro vojáky, policii, záchranáře a motorkáře. Od rukavic, přes trička, vesty, nákrčníky až po taktické batohy a pásky.
Do testu nám byla poskytnuta dvě trička – jedno s ochranou trupu, druhé s ochranou paží.
Pohodlnost nošení
Trička umožňují každodenní nošení díky použitému materiálu COOLmax, který jistě znáte z mnoha jiných výrobků. Tento materiál zabezpečuje komfortní nošení, rychlý odvod vlhkosti od těla a účinnou eliminaci zápachu. Pokud jde tedy o funkčnost trička, nemáme výhrad.
Trička se v našem testu nosila vcelku pohodlně, ale i to byla jen velká náhoda. Moje běžná velikost je M-L a tričko MTP o velikosti XL mi je spíše těsné. Ano, tričko má být upnuté, aby se maximalizovala účinnost ochrany, ale toto je trochu moc. Při fyzicky náročných činnostech už to bylo opravdu omezující, hlavně v oblasti ramen.
Kolegovi s velikostí M, zase krásně sedí tričko velikosti L. U něho to je lepší hlavně kvůli tomu, že jeho tričko má vyztužené jen rukávy a na těle se tedy vhodně natáhne. Na tom mém je vyztužen trup, tkanina není tak elastická a i přes úzký proužek na zádech se cítím jako ve svěrací kazajce.
Neproříznutelnost?
Jak tedy tričko funguje? Certifikovaná výdrž až 120 řezů na jednom místě je sice pěkné laboratorní zjištění, ale znamená to něco v praxi? Ano, znamená. Pokud pojedete ostřím po tkanině, nedojde ke zranění ani k žádnému viditelnému poškození. To se týká jak hladkého ostří, tak i zubatého. Sebeostřejší nůž není problém, pokud je řez veden ideálně:)
Nesmí tedy nikde dojít k nahrnutí tkaniny, k přejezdu přes nějakou ostrou hranu či něco podobného. V tomto případě se tkanina dá proříznout, ale zranění je minimální. Bohužel bodné rány a seky dotažené špičkou nože jdou rovnou skrz tkaninu – tady ale tričko ani nemá žádné ambice. Proti bodnutí musíte pořídit vestu.
Na tomto snímku vidíte, že seknutí si čistě poradilo s bavlněným tričkem, ale MTP tkaninu prořízlo jen špičkou v místech, kde došlo k nahrnutí materiálu. V mase pod ochranou žádná viditelná rána nebyla:
Tkanina nehoří, při kontaktu s plamenem se škvaří, nekape. Z tkaniny zbyde jen drátěná část. Látka je vysoce odolná prodření.
Jak to funguje?
V první řadě je tkanina vyztužena kovovou nití, která ostří drží od těla a rozkládá jeho tlak na větší plochu. Jde o stejný efekt jako u lidské kůže – ostří opatrně přiložte na pokožku a tlačte na kůži. Kůže se natáhne, ale ostří překvapivě dlouho neprojde.
Druhý pomocný faktor je, že dvě vrstvy materiálu po sobě kloužou a ostří se tak na měkkém těle nemá čeho chytit. Tkanina je ke COOLmaxu přišita jen po obvodu, střední část tedy může vyrovnávat pohyby nože. Takže ačkoli to vrchní vrstvu třeba prořízne, spodní zůstane nedotčená. Na tomto snímku jsou v dírách prsty a vidíte, že opravdu podklad vydržel bez úhony:
CRASH TEST
Postavili jsme vepřový bok oblečený do zbroje MTP proti expertovi na bojové umění Pekiti Tirsia. Aleš Brunner je instruktorem ve škole PEKITI TIRSIA KALI CZECH REPUBLIC a jeho mnohaleté zkušenosti jsme poznali už ve chvíli, kdy vzal do ruky první nůž.
Jak si tričko vedlo, uvidíte na videu, které končí i testem odolnosti prodření při tažení po vozovce.
- Amatér vs. Profesionál
Teď trocha zamyšlení. Jak obvykle probíhá útok nožem? Pokud útočí amatér, který je třeba podnapilý a na drogách, tak v nekontrolovatelném afektu bezhlavě bodá. Bodá vrchem, bodá spodem, bodá do oběti na zemi, bodá, dokud mu nedojdou síly. Bavíme se o stovkách bodných ran. Tady tričko nemá žádné ambice chránit.
Jak útočí profesionál? Pokud jde proti vám Fredy Kruger, co to umí s nožem, tak se připravte na pořádný sajgon. Každé kombo je poskládáno ze sečných i bodných ran, které se vhodně kombinují. Dvojitý sek zakončený bodnutím do oblasti břicha, pootočením o 70-90° stupňů a zatažením, které podélně otevře břišní dutinu, je jedním z příkladů.
Takto potom rána v mase, která v tkanině vypadá jako jeden otvor:
Někdy potom i hůř:
- Realita si nevybírá
Aleš ukázal, že pokud seká, tak tričko opravdu drží! Neskutečné. Jako profík dotahuje každé seknutí zápěstím do maximální možné délky. Tam se ale dostane špička nože do tkaniny a mělce prořízne kůži. To by ještě šlo. Teď ale přidejte bodnutí. Tam tkanina neklade odpor, nůž je v protivníkovi a tahem se otvor v tričku sice nezvětšuje, tričko se natáhne podle nože, ale v mase je stejný zářez, jako by tomu bylo bez ochrany.
Poslední věcí je, že ochrana není aplikována na ramenou a COOLMax se dá proříznout snadno, jak je ostatně vidět i na snímku po vertikálním seknutí shora dolů:
Je tedy otázkou, zda potřebuji tričko odolné čistě proti seknutí. Ano, určitě se to hodí v případě, že mám ochrannou vestu, většinou kombinovanou s balistickou ochranu III.a.
Rukávy jsem testoval na vlastní kůži a potvrzuji, že seknutí přes ruku mi spíš připomínalo seknutí klackem než jedovatě nabroušeným nožem:
Jen na tričko ale spoléhat nejde, každý útok nožem se skládá z bodnutí do oblasti trupu, profík k tomu bude sekat po rukách a obličeji. U toho bodnutí jsme chtěli zjistit, zda tkanina třeba nůž alespoň nezpomalí a zkoušeli jsme ho i vrhat proti tričku, ale prošlo skrz a přibilo bůček k žebřinám:
Shodli jsme se, že tričko s vyztuženými rukávy je v kombinaci s vestou proti bodnutí maximálně vhodným prvkem, do kterého bychom nejen policistům doporučili investovat.
Resumé
Za nás tedy rozhodně doporučujeme model s vyztuženými rukávy, který zkombinujete s vestou odolnou proti bodnutí, ideálně i balistickou ochranou. Také nákrčník má u nás plusové body – jsou místa, kde se to může hodit.
Tkanina MTP se bude hodit i motorkářům, opravdu se nerozedře a v kombinaci s chrániči ochrání další cenné % jejich pokožky.
Co ale nedoporučujeme, je model s vyztuženým trupem. Tato ochrana je sice lepší než nic, ale investované peníze (odhadem 100€ a více, oficiální ceny výrobce zatím neuvádí) se dají využít i jinak a s lepším výsledkem. Obávám se, že by tričko působilo spíše psychologicky a uklidňovalo pouze svého majitele.
U rukavic se nám trochu nelíbí, že je tkanina umístěna pod kůží, takže při „události“ zničíte ihned celé rukavice – je potřeba s tím počítat, nebo pořídit model, který má tu tkaninu nahoře.
Dále by společnost MTP měla zapracovat na značení velikostí. Kompresní trička ano, ale když už z vás mačkají vzduch a poslední zbytky sil, tak říkáme ne.
To samé platí pro rukavice, kde by mohla existovat i tabulka s doporučeným určováním velikosti (rozsah od ukazováku k palci, obvod dlaně nebo prostě cokoliv změřitelného).
Nápad je to tedy skvělý, tkanina má hmatatelné výsledky a vidím v ní obrovský potenciál, hlavně ve srovnání výkonnosti s konkurencí. Cena je vysoká, nicméně s tím se asi počítá, ale k tomu by měl být dotažený i celý koncept. Pokud se vytřídí nepoužitelné produkty, odladí se velikosti a specifikuje se určení produktů, tak budeme svědky velkého úspěchu.
Pokračujte článek s odpověďmi na vaše otázky, které se objevily po zveřejnění této recenze.
Dobrý den, měl bych zájem o toto tričko či jiné tričko, je možné objednan v čechách nebo jen u výrobce ve Španělsku. Děkuji