Řada z vás se dožadovala recenze na kalhoty SFU od Helikonu, tak zde ji máte 🙂

 

Kalhoty SFU se vyrábějí v řadě barevných provedení (od černé až po Camogrom, čili napodoběninu Multicam) a ve dvou provedeních – klasické a Ripstop. Mnou testované kalhoty mají úpravu Ripstop, složení je 60% bavlna, 40% Polyester.

Jedná se o poměrně známý model, takže není třeba ho sáhodlouze představovat. Kalhoty vlastním přibližně čtyři roky a zde jsou moje poznatky z jejich užívání:

Tradiční „podpis“ Helikonu v podobě čouhajících nití je stále viditelný. I po tolika letech používání pořád nacházím lezoucí nitě, které je třeba ustřihnout.

 

Ve prospěch kalhot ale musím podotknout, že kromě jednoho povolujícího švu na kapse (jehož další párání zastavuje dvojté prošití v rohu chlopně od kapsy) mi zatím všechny švy drží a kalhoty se nerozpadají ani nepovolují v kritických místech, jako je třeba rozkrok.

 

Konstrukčně jsou kalhoty docela povedené, zejména co se týče komfortu nošení. Jsou velmi pohodlné, průvlaky na opasek jsou udělané dost široké, takže se tam vejde i široký bojový opasek a do cargo kapes na stehně toho můžu nacpat opravdu hodně. Bohužel se najde i pár nedodělků. Co mi vadí asi nejvíce jsou špatně přišité suché zipy na zadních kapsách. Na straně blíže k tělu je přišitý kus se zoubky a není zcela překrytý protikusem. Takže pokud máte na zádech batoh, tak se ten zubatý kus neustále o batoh tře, vydává nepříjemné zvuky a rozedírá síťovinu na spodní části zad batohu.

 

Problémy jsou i s přední kapsou, která má velmi těsný lem, takže dostat se do ní je občas problém, zvláště když člověk sedí nebo klečí.

 

A když už jsme u těch kapes… Kalhoty mají na kolenech kapsu na integrované chrániče. Ale v době, kdy jsem kalhoty pořizovala, nebyly tyto chrániče nikde k sehnání. Dnes už firma Helikon tuto mezeru na trhu zaplnila, ale člověk by řekl, že když už někdo jde na trh s kalhotami, co mají kapsu na integrované chrániče, tak k nim ty chrániče i bude mít.

Co je ale velkou předností těchto kalhot je odolnost materiálu. Za tu dobu, co je vlastním, jsem jim dala neskutečně zabrat, sjížděla jsem v nich řadu kopců po zadku, lezla po skalách, prolézala trním, plížila se po štěrku atd. A i přes to se mi kalhoty nepodařilo prothnout ani prošoupat.

Na dlouhodobé nošení ve městě tyto kalhoty nebudou, protože po pár vypráních vyblednou a vyčnívající nitě taky nepůsobí zrovna esteticky. Ale v terénu, kde estetiku hodnotí leda tak lesní zvěř, se mi kalhoty osvědčily svou odolností a pohodlným nošením. Pokud se vám stejně jako mě podaří sehnat kalhoty kolem 600 kč, tak už je poměr cena/výkon velmi slušný.

 

Pokračujte na rcenzi Helikon-tex UTP kalhot, případně UTP Gen.III podruhé 🙂

 

Pro Vybaven.cz testuje a píše Zuzana “Zipy” Dvořáková.