Řada z vás se dožadovala recenze na kalhoty SFU od Helikonu, tak zde ji máte
Kalhoty SFU se vyrábějí v řadě barevných provedení (od černé až po Camogrom, čili napodoběninu Multicam) a ve dvou provedeních – klasické a Ripstop. Mnou testované kalhoty mají úpravu Ripstop, složení je 60% bavlna, 40% Polyester.
Jedná se o poměrně známý model, takže není třeba ho sáhodlouze představovat. Kalhoty vlastním přibližně čtyři roky a zde jsou moje poznatky z jejich užívání:
Tradiční „podpis“ Helikonu v podobě čouhajících nití je stále viditelný. I po tolika letech používání pořád nacházím lezoucí nitě, které je třeba ustřihnout.
Ve prospěch kalhot ale musím podotknout, že kromě jednoho povolujícího švu na kapse (jehož další párání zastavuje dvojté prošití v rohu chlopně od kapsy) mi zatím všechny švy drží a kalhoty se nerozpadají ani nepovolují v kritických místech, jako je třeba rozkrok.
Konstrukčně jsou kalhoty docela povedené, zejména co se týče komfortu nošení. Jsou velmi pohodlné, průvlaky na opasek jsou udělané dost široké, takže se tam vejde i široký bojový opasek a do cargo kapes na stehně toho můžu nacpat opravdu hodně. Bohužel se najde i pár nedodělků. Co mi vadí asi nejvíce jsou špatně přišité suché zipy na zadních kapsách. Na straně blíže k tělu je přišitý kus se zoubky a není zcela překrytý protikusem. Takže pokud máte na zádech batoh, tak se ten zubatý kus neustále o batoh tře, vydává nepříjemné zvuky a rozedírá síťovinu na spodní části zad batohu.
Problémy jsou i s přední kapsou, která má velmi těsný lem, takže dostat se do ní je občas problém, zvláště když člověk sedí nebo klečí.
A když už jsme u těch kapes… Kalhoty mají na kolenech kapsu na integrované chrániče. Ale v době, kdy jsem kalhoty pořizovala, nebyly tyto chrániče nikde k sehnání. Dnes už firma Helikon tuto mezeru na trhu zaplnila, ale člověk by řekl, že když už někdo jde na trh s kalhotami, co mají kapsu na integrované chrániče, tak k nim ty chrániče i bude mít.
Co je ale velkou předností těchto kalhot je odolnost materiálu. Za tu dobu, co je vlastním, jsem jim dala neskutečně zabrat, sjížděla jsem v nich řadu kopců po zadku, lezla po skalách, prolézala trním, plížila se po štěrku atd. A i přes to se mi kalhoty nepodařilo prothnout ani prošoupat.
Na dlouhodobé nošení ve městě tyto kalhoty nebudou, protože po pár vypráních vyblednou a vyčnívající nitě taky nepůsobí zrovna esteticky. Ale v terénu, kde estetiku hodnotí leda tak lesní zvěř, se mi kalhoty osvědčily svou odolností a pohodlným nošením. Pokud se vám stejně jako mě podaří sehnat kalhoty kolem 600 kč, tak už je poměr cena/výkon velmi slušný.
Pokračujte na rcenzi Helikon-tex UTP kalhot, případně UTP Gen.III podruhé
Pro Vybaven.cz testuje a píše Zuzana “Zipy” Dvořáková.
Mám už tuhle základní řadu nějaký rok. Není tomu co vytknout. Výborný poměr : cena / výkon.
jeste k – bych dodal, ze stahovaci pasky na bocich se me povoluji, takze opasek je nutnost, na druhou stranu jako + jednoznacne hodnotim cenu a mnozstvi velikosti (hlavne prodlouzene nohavice).
Mám kalhoty HELIKON CPU. Mám je už asi 2 roky, je fakt, že lezoucí nitky se u Helikonu prostě nezapřou, škoda tohoto detailu. Jinak jsem s něma velice spokojenej co se týče střihově a kvalitou materialu. Absolvoval jsem s něma nejeden tábor a kurz slaňování. Jeden z největších problému co se mi s něma stalo, že jsem se na jedné akci ráno probudil a zjistil, že mám prošouplou jednu vrstvu kolene. Ale nic co by se nedalo opravit na šicím stroji během pár minutek.
Problem s chybajucimi kolenackami na trhu sa v nasich koncinach riesil rychlo prakticky jednoducho a vynaliezavo. Posluzila stara karimatka nastrihana na spravny tvar a viacero z nas malo v gatiach aku taku ochranu kolien rychlo jednoducho neviditelne ale hlavne zadarmo a pomerne ucinne…niekedy su tie najjedoduchsie riesenia tie najlepsie
A ohladom vrchnych vreciek .. napriklad pri sedeni v aute su absolutne nepouzitelne… clovek ma problem do nich dostat ruku ..na druhu stranu pri prechadzkach v prirode som sa nebal ze mi z tychto vreciek nieco vypadne pretoze su dostatocne hlboke
Ja som na SFU nastvany, lebo som si ich kúpil do mesta a po 4roch praniach vyzeraju ako monterky,cize si ich von uz obliect nemozem a ďalšia vec co ma sklamala je suchy zips na hlavnych vreckach ktory absolútne nepostačuje,jednu malu baterku som vdaka nemu stratil, na utp su uz tieto vrecka na zips, ale dat 50 eur za nohavice ktore po 4 praniach podla odpprucania vyrobcu vyzeraju ako monterky, kasleem na to
no já mám jak starou verzi, kdy se ještě dělaly 50%bavlna 50% nylon a měly na poklopci jen 2 knoflíky tak novou z polyesteru a bavlny 60/40 a jsem spokojenej naprosto. Nitě mi nelezou a jedina věc že povolily stehy kterejma je přišitej suchej zip u zadní kapsy. Jedinej šrám je trochu odřený koleno kdy jsem to na inlinech zhobloval o asfalt, ale vydržely a zachranily koleno pod nima před rozedřením i bez vycpávky. Z kapes nic nepadá ani když visím hlavou dolu, jen ted ty přední jsou při sezení v aute špatně přístupný a padá do nich bordel zezvrcha. s tím jsou lepší sešikmený, ale tohle má zase jiný výhody. Ani šňůrky na koncích nohavic se nerozvazujou jako u jinejch kalhot a ty stahovací pásky na pase sice časem nedrží tak dobře, ale pokud nedám do kapes kilo věcí tak v pohodě a dá se to kdyžtak napravit ohnutím kombinačkama komu to nedrží. Myslím že jsou trvanlivější než co jsem měl dřév 50/50 nylon kalhoty od Alpha industries tuším. jedny z prvních co u nás byly k sehnání v ACU
Ja mam jednu poznamku k nohaviciam. Kupil som si ich hlavne do prace, ale ked si obcas klaknem, tak sa mi dost casto stane, ze klacim na suchom zipse cez ktory sa davaju chranice kolien. Mam pocit, ako by to cele bolo nasite vysoko.
Mám stejnou výtku. I když se nohavice zdály na první pohled dlouhé tak akorát. Mohli by přeci jen dělat i prodloužené velikosti. Používám je jako pracovní kalhoty a klekám si v nich cca 50x za den. Trocha ohledu na potřeby zákazníka by neuškodila. Šití je jasná věc. Ale kdo by čekal ručně zakončené švy u kalhot za tyhle peníze.
Prodávají se i ve verzi Long, takže jde jen o to najít prodejce, který to má na skladě. Délku bych tedy zrovna Helikonu nevyčítala.
Ja mam len pocit, ze by miesto na chranice malo byt o nieco nizsie. Ked som ich kupoval, boli dost dlhe, ale po par praniach mam pocit, ze su trosku kratsie.
Mám právě verzi Long, ale ani ta mi není dost dlouhá. Ideální je pro mě velikost Medium X-long, jako mají třeba US BDU armádní kalhoty.
Co se týká malých vstupů kapes, tak s tím nemám nejmenší problém. Naopak vítám že jsou příjemně velké.
Další mouchou, co jsem na nich objevil je pozice předních poutek na opasek, které jsou dost daleko od zapínání a tak se spona opasku občas smýká nahoru nad kalhoty a nepříjemně tlačí. Navíc jejich umístění je nad kapsami, takže občas trochu překáží při manipulaci.
Kapsičku na nohavici s držáky na lightsticky netřeba ani zmiňovat. Způsob zašití těch gumových pásků je prostě nepovedený vtip.
Mám sfu již 3 roky, jediné co se na nich pochroumalo je oddělená zdvojená vrstva rozkroku. Budu ji muset zašít.
Ale co by chtěl člověk za 600…
Cena/výkon je velmi dobrá
SFU twill ktoré momentálne nosím majú asi rok a sú druhé ktoré som kúpil. Tie prvé som rozrezal v robote na plechu, no páčili sa mi a kúpil som si druhé. Na prvých netrvalo dlho a 1 popruh na zmenšenie pásu som rozrezal o pracku, takže na druhých som tie popruhy po rozbalení rovno odrezal, aspoň netlačia pod opaskom. Čo im musím vytknúť je velcro na bočných vreckách – fakt to nemusím, som gombíkový typ. Páči sa mi materiál, nosím ich v každom počasí.
Po necelých 5ti letech prakticky denního nošení (město, auto, sedavá práce) jsem se rozhodl pomalu vyřadit zelené SFU z šatníku “mezi lidi”, protože se brzdo prodře látka na zadeli, kousek od vstupů do zadních kapes. Jinak jsem s nima byl spokojený. S šitím nebyl problém, suché zipy drží doteď. Jen knoflíky jsem přešíval. Barva drží v podstatě beze změny. O něco kratší dobu mám ještě světlé SFU, těm se brzo začaly párat sucháče na stehenních kapsách a navíc jsou překvapivě o 3 cm kratší, než zelená verze. Přitom jsou oboje kalhoty stejné velikosti (M regular). Vypadal jsem v nich trochu jako Havel (pamětníci jistě ví, co tím myslím), tak jsem je ani moc nenosil a udělám z nich kraťasy.
Kdysi SFU stály cca 600 Kč a kdyby byly za stejnou cenu i teď nakoupil bych asi znova. Ale klasické SFU už prakticky nejsou k dostání (většinou jen některé velikosti a barvy) a i cena se zvedla a novější verze SFU Next už jsou za 1000 Kč a uváděná vylepšení pro mě nejsou vzhledem k ceně velkým přínosem.
Takže jsem dal šanci Pentagonu a objednal černé a kojotí BDU 2.0 a uvidíme, jestli to byl dobrý krok.