Pokud je levnější alternativa od Helikon-Tex pod vaši úroveň, tak se rozhodně podívejte na kraťasy Field Short od Clawgearu. O úroveň vyšší cena, o úroveň promakanější design.
Budeme se tu trochu opakovat, protože model Field Short sdílí mnohé prvky s novými kalhotami Operator Pants, které jsme si již představili. Materiálově jde o 50% bavlnu a 50% polyamid v ripstop úpravě (na výběr je u MultiCamu kromě prodyšné NyCo i odolnější Polycotton provedení). Na léto rozhodně potěší nižší gramáž materiálu, který tak je velmi prodyšný, a v kombinaci s mírně chladivým účinkem polyamidu zajistí nezbytný komfort v letních dnech.
Kvalita šití je opět jednou z věcí, kde by Clawgear měl na nových modelech zapracovat. Volné nitě i divné chuchvalce se občas objeví, a ačkoli kraťasy vypadají lépe než Operator Combat pants, jisté zlepšení by za ty peníze bylo na místě. (Poznatky jsme předali Clawgearu, který je řeší s oddělením Quality Control)
Střihově jsou kraťasy extrémně povedené. Pohodlnější sedlový střih, dobře padnoucí nohavice a chytře poskládané kapsy. Moje k-military-věcem-velmi-kritická přítelkyně doslova řekla, že „oproti těm hnusný Helikonům jsou Clawgeary sexy“ 🙂 No neber to!
Samozřejmě jsou poutka vhodná k použití se služebním opaskem – tomu napovídá i zvýšení odolnosti bytelnou pásovinou.
Zapínání je řešeno dvěma patentky a YKK zipem. Asi hrozí jeho samovolné rozepnutí, ale zatím se mi nestalo. Patentky jsou drobné a nikde netlačí.
Maximálně pohodlné je stahování pasu skrze dva pásky se suchým zipem. U Helikonu je jedna guma vzadu, takže se materiál „řasí“ jen na jednom místě. U Clawgearu nabíráte z obou stran a stažené kraťasy jsou tak pohodlné i pod bederním pásem.
Nohavice jsou tak akorát úzké a končí nad koleny. Je milé, že vnitřní lem nohavic je podšit přijemným semišem, takže vás švy nedřou ani při zakleknutí (v kraťasech? 😀 ), ale asi hlavně sezení. Nohavice prostě po stehně hladce vyjedou nahoru.
Kapsy jsou podobné jako u Operator kalhot. Přední kapsy s vyztuženým lemem a pásovinou na klip EDC nástrojů a D kroužkem na zavěšení „něčeho“ (rukavic?).
Boční kapsy na zip, kdy v pravé je navíc tunýlek na obdélníkovitý předmět, který chcete mít po ruce. Nejsou přehnaně velké, takže tam nenarvete úplně cokoliv, ale zase při pohybu dobře drží na těle.
Zadní kapsy na zip s menšími organizačními kapsičkami uvnitř.
A potom také dvě speciální kapsy na nůž či pistolový zásobník, které jsou dostupné i při sezení (v autě například do přední kapsy úplně pohodlný přístup nemáte).
Uvnitř opět najdete dvě „tajné“ kapsy na doklady a nouzovou hotovost (kyanidovou kapsli, emergency prezervativ, …). Všimněte si opět semišového lemu kolem pasu – pohodlí prostě na prvním místě!
Na rozdíl od kalhot tu není vyztužení popruhem kolem celého pasu, nicméně neznám nikoho, kdo by nosil frag belt v kombinaci s kraťasy. Třeba to někdo ale děláte, co já vím 😀
Resumé
Clawgear stojí dvakrát tolik co Helikon a nabízí pár vychytávek navíc. Střih kraťas je dokonalý a rozhodně mě nic po prvních týdnech neotravuje jako u konkurence.
Za 2 030Kč (a až 3 200Kč za MultiCam verzi) si Clawgear Field Short asi nekoupí každý, ale pokud už se do nákupu pustíte, rozhodně nebudete litovat (možná jen několika zmršených švů).
Pár měsíců zpět jsem nakoupil komplet výbavu od Clawgearu, kalhoty Raider IV, bojovou blůzu III, CIM bundu, testované kraťasy, Harpia bundu, fleece bundu Aviceda, triko atd. Vše v RAL 7013. Beru to jako hadry do přírody, hlavně na cca 10km vycházky a projížďky na kole se psem. Předtím jsem nosil kalhoty vz. 95 od Miltecu, bundu vz. 95 originál, ale použitou, domácí levné mikiny, trička a kraťasy. Zkušenosti: Kolem 15 až 25 Celsia kalhoty a blůza klima pocitově ok. Větru odolávají dostatečně, vodě o něco hůře než jsem čekal (voda se po chvíli vsakuje a vlhkost je cítit), ale zase rychleji schnou a pořád je to lepší než předchozí oblečení. Oboje má dostatek kapes na věci a piškoty a i v rukavicích ok přístup. Blůze bych vytknul akorát zipy na rukávech (pro mě naprosto zbytečné, nerozepínám je) a nutnost je mít lehce ohrnuté a zapnuté na sucháč, jinak jsou strašně dlouhé. V tomto nastavení však zabírají okolní prostor a pod Harpia bundu je to už na hraně. Až bude větší zima a mezi Harpia bundu a blůzu dám fleece bundu, tak už to bude na hraně příjemné nositelnosti a kolem rukou strašně těsné. Na menší teploty 10 až 15 Celsia a horší počasí si oblíkám navrch Harpia bundu, která vodě a větru odolává o dost lépe, kapky tvoří kuličky a stékají. Větší mrazy zatím nenastaly, takže zkušenosti nemám. Při více než 25 Celsia přecházím na testované kraťasy a k tomu tričko, jinak se člověk začíná v kalhotách a blůze rychle potit. Jinak pot se zase tak magicky neodvádí a studí. Kraťasy vodě odolávají hůře než kalhoty, v dešti na kole již byla vlhkost kapek rychle cítit. Na triku se po propocení udělaly barevně odlišné fleky na zádech, krku a ramenou a ani po vyprání nezmizely. Jinak oboje v teple splňuje dostatečný komfort. Kraťasy mají menší vstupy do kapes než kalhoty a v rukavicích se do nich o dost hůře dostává. K tomu na pravé straně všili do kapsy kde nosím piškoty menší oddíly na mobil atd. Tím však ještě ubrali prostor. Co se týče zpracování všeho, tak trochu mě překvapila výroba Pákistán a Čína. Taky nití z toho lezlo o dost více, než jsem od takto cenově postavené značky čekal, hlavně z fleece bundy. Shrnutí: Za ty prachy jsem čekal více, hlavně co se týče zpracování a voděodolnosti. Uvidím na podzim a zimu až přijdou deště a zima, jak si to povede. Hlavně na kombinaci blůzy se zateplovací Aviceda fleece bundou a nad to Harpia popřípadě blůzy a CIM bundy jsem zvědavý. Oproti předchozímu oblečení to je krok až dva kupředu, ale čekal jsem skok, hlavně když cenově to byl skok v sedmimílových botech…
Trochu jsem se rozepsal a zapomněl, že fotky trika (změny barvy) můžu zaslat, stejně tak lezoucí nitě z blůzy a fleece bundy. Ty nejhorší chuchvalce jsem však již odstřihnul.
Klidně pošlete, bude se nám to hodit. O upadající kvalitě s Clawgearem intenzivně jednáme, tak doufáme, že by i vaše postřehy mohly něčemu pomoci! anunach@atlas.cz