DuPont je společností, která si dala za úkol inovovat široké spektrum výrobků a technologií. Koneckonců jejich neoficiálním heslem je dynamické využívání vědy. Na Wearable Expu v Japonsku před pár dny představila novou značku – DuPont Intexar. Jde o technologii pro chytré oblečení, a to by se mělo týkat, jak jinak, především sportovních a funkčních oděvů.

 

Samotná technologie elastické elektroniky není nová, ale dosud chytré oblečení limitovala svou objemností. DuPont si nechal patentovat speciální elektronický inkoust a povrchový film, který je dobře vodivý a navíc roztažitelný všemi směry až do té míry, že je možno ho vpravit do textilie i na místech, která jsou namáhána a ohýbána.

 

 

Navíc byste neměli při nošení ani poznat, že tam něco takového vůbec je. K čemu to všechno?

Začněme tím jednodušším, ale pro mnohé příjemnějším využitím – vyhřívané oblečení. Mělo by být naprosto komfortní a nemělo by nijak bránit v pohybu. Hřát, ale zároveň být prodyšné. Využití bude dle záměru DuPontu široké – od běžnějšího outdoorového oblečení, přes oděvy do extrémních teplotních podmínek až po motorkářské kombinézy. Výhodou inkoustu i filmu je odolnost, a tak se bude vyhřívání týkat i pracovních oděvů. Dobrá zpráva je, že oblečení můžete prát jako každé jiné, výdrž by měla být zhruba 60 praní.

Dalším využitím je samozřejmě chytré sportovní oblečení. Tady už nepůjde jen o dnes už standardní vlastnosti funkčních kousků na sport. Dresy sportovců budou monitorovat puls, napětí svalů, dýchání a pomocí dalších aplikací budou mít i přehled o celkové fyzické kondici. Veškeré k tomu potřebné spoje a monitory budou tak pružné, že při sportu prakticky nehrozí jejich roztržení. A protože sportovní oblečení je přeci jen nutné prát častěji, výrobce slibuje až 100 pracích a sušících cyklů bez poškození elektroniky.

DuPont není návrhářská firma, a tak si přizval na pomoc řadu partnerů, kteří se zaměří každý na své pole působnosti. Firma BodyPlus například představila trička s implantovanou technologií Intexar, díky které můžete sledovat v reálném čase své dýchání, zatížení, tep, a další funkce. OMSignal zase vystavuje špičkovou sportovní podprsenku s pokročilými senzorickými technologiemi, snímajícími tělesné funkce včetně EKG. Své místo najde nejen ve sportovním odvětví, ale také ve zdravotnictví. Pánové se nemusí bát, protože právě ve zdravotním sektoru najdou inteligentní textilie široké využití, především jako vzdálená monitorovací zdravotní péče, nejen ve formě podprsenek.

Není ještě úplně jasné, jak bude elektronika v oblečení napájena. Podle fotek z výstav to ale vypadá, že každý kousek oblečení bude mít na sobě malý battery pack, který bude umístěný tak, aby nepřekážel v pohybu.

 

Testování různých výrobků samozřejmě stále probíhá, i když některé z nich už jdou do prodeje. Na stránkách DuPontu by co nevidět měly být k dispozici živé hodinové ukázky toho, co chytré oblečení dokáže a jak funguje v praxi.

Lze předpokládat (a doufat), že obdobné technologie si rychle najdou cestu i do vybavení běžnějšího charakteru, než jsou bundy na procházku po severním pólu nebo podprsenky sester Williamsových. Běžně dostupné prádlo, které vás bude zahřívat během ranní lednové cesty do práce je určitě snem spousty lidí, a triko na předpis hlídající EKG je splněnou představou hypochondrů z celého světa.

Zdroj