Thermal Liner je fleecová mikina používaná britskou armádou. Zhruba před rokem jsem na ni narazila na aukru za směšný peníz a od té doby moje zatím nejnošenější mikina/bunda do přírody. Patriot od Helikonu jen smutně visí na věšáku a sedá na ni prach. Pokusím se vám vysvětlit, proč si myslím, že DPM Thermal Liner naprosto skvělý výrobek, po kterém by se měl poohlédnout každý, kdo shání dobrou mikinu do přírody.
Hlavním mottem této mikiny totiž je, že v jednoduchosti je síla. Mikina má opravdu jednoduché provedení – žádné sucháče na ramenou, žádné stahovací pásky na zápěstí, žádné kapsy na předloktí. O to méně má prvků, které by mohly selhat, nebo by jen zbytečně překážely. Všechno co ale na mikině je, je udělané kvalitně, takže máte jistotu, že vám dlouho vydrží. Po roce nošení je na ní vidět jen jediné poškození – spálený materiál v místě, kde přistál žhavý uhlík. Dokonce to ale není ani díra, uhlík spálil jen vrchní vrstvu a skrz se nedostal. Jinak žádné ošoupání, nikde se nic nepáře, nikde nevisí nitě, všechny zipy drží.
Mikina má jen dvě kapsy, ale člověk si i s tím bohatě vystačí a alespoň nemusí šacovat desítky kapes, aby zjistil, kam si co schoval. Kapsy jsou na zip a jsou opravdu velké, takže nedostatkem úložného prostoru rozhodně trpět nebudete. Pro představu o velikosti se podívejte na následující fotku; kapsy sahají od spodního okraje, až po šev nad zipy, takže zabírají skoro půlku předního dílu mikiny.
Zipy jsou poměrně masivní a precizně provedené. Vše do sebe dobře zapadá, chod zipů je hladký a na konci není žádný ostrý plastový okraj, o který by se člověk poškrábal.
Na hlavním zipu je navíc u krku ještě poměrně velké fleecové překrytí, takže zip neřeže do krku a ani přes něj neprofukuje.
Ochrana proti větru je pouze na krku, ale ještě se mi nestalo, že by přes zip do mikiny nafoukalo.
Pro ochranu proti větru se dá spodní okraj mikiny stáhnout pomocí pruženky.
A rukávy v sobě mají všitou gumu a mají otvor na prostrčení palce.
Bunda je vyrobena ze silného fleece. Přesnou gramáž se mi bohužel vypátrat nepodařilo (to by se asi člověk musel hrabat v britských armádních kontraktech), ale pocitově je srovnatelná s Patriot od Helikonu, takže se dá používat i jako mikina i jako bunda. Je v ní opravdu teplo a vydrží i trochu deště.
Na internetu kolují různé podobně vyhlížející mikiny, takže abyste měli jistotu, že pořizujete originál, hledejte na vnitřní straně vlevo následující cedulku:
Co je na této mikině kouzelné, je její poměr cena/výkon. Dá se sehnat kolem 350 kč, za což dneska nekoupíte ani teplákovou mikinu na tržnici, natož pak kvalitní armádní mikinu. Nebudete v ní sice vypadat „tacticool“ jako v mikinách se suchými zipy na rukávech, ale jak už jsem říkala na začátku, radši tuto jednoduchou kvalitní mikinu, než drahou patriotku s visícími nitěmi a přebytkem různých serepetiček.
A jak jste na tom vy? Dali byste přednost levné a jednoduché mikině, nebo si rádi připlatíte za taktičtější vzhled?
Pro Vybaven.cz testuje a píše Zuzana “Zipy” Dvořáková.
Mám ji doma už 4 roky a vše funguje nic se nepáře ani neošoupana vřele doporučuji
Koukam, ze je jich vic verzi, nektere maji zuzene konce rukavu a zipy na kapsach skoro vodorovne…
mam obe,patriotka se pod bundu da nosit jen velmi blbe tak ji nosim jako vrchni, pokud potrebuju zateplovaci vrstvu nosim tuto, je tak pohodlna ze o ni ani nevim
Ahoj Zipy,
dal jsem na tvou radu, mikinu nosím od podzimu a naprosto mi vyhovuje.
Ani v mírném mrazu nepotřebuju bundu, mikina dobře větrá – díky tomu se méně potím a být v suchu je fajn.
díky
Ahoj,
Mikina v poměru cena – výkon nemá konkurenci. Je pohodlná, teplá a lehoučká.