Sháníte na zimu bundu, která by skvěle zapadla mezi zbytek vašeho moderního gearu? Tak se podívejme na Claw Gear CIM, která se hodí nejen na bojiště, ale i všem kdo hledají nenápadnou bundu na výlety, noční akce a jakýkoliv dlouhodobý pobyt v kousavé zimě.
CIM je zkratkou pro Combat Insulation Medium, tedy střední bojovou izolaci (hi-tech obdoba oblíbených britských Softie). A věřte, že bunda CIM je ke svému účelu stvořena naprosto perfektně. Všichni vojáci znají tu situaci, kdy už samotná blůza nestačí a je potřeba se ještě trochu nabalit. Vyhraje obvykle takové vybavení, které je lehké, snadno sbalitelné a které poskytne člověku maximální tepelný komfort.
Rozhodně se ale nebojte, že by bunda mezi vojenskými cvičeními ležela zbytek času ve skříni. Claw Gear si drží vysoký standard i v designu, a tak se CIM nemusíte bát vytáhnout i na pěší výlety nebo pobyt ve městě. Armádní vychytávky asi nevyužijete naplno, ale bunda vás nadchne i bez nich.
Prvotřídní materiály
Nejprve si pojďme ujasnit, z čeho je bunda ušita, to zodpoví mnoho otázek. Svrchní vrstvu tvoří nylonová látka, která je tkaná jako Rip-Stop. To znamená, že se při natržení dále netřepí a trhlina se samovolně nezvětšuje. Tato tkanina je ošetřena DWR (Durable Water Repellent) technologií, která odpuzuje vodu. Zároveň je u vrchní vrstvy potlačena odrazivost v IR spektru, což poskytuje jistou dávku „neviditelnosti“ ve většině nočních vidění.
Aby bunda obstála v extrémních podmínkách, jako jsou prudké lijáky, je voděodolnost podpořena účinnou membránou. Takže i když časem DWR vrstvu mechanicky ošoupete, nebo skrz ni voda tlakem (např. pod ramenními popruhy, čemuž se neubráníte) projde, rozhodně nezmoknete.
Membrány vždy částečně snižují prodyšnost, ale CIM není žádná levná igelitka, ve které se po chvilce pečete ve vlastní šťávě. Membrána odolá tlaku vodního sloupce o výšce 10 metrů, opačným směrem propouští 10 000g vodní páry na m2 za den.
Pod membránou v několika komorách najdeme Climashield Apex. Schopnost tohoto materiálu izolovat tělo od chladu je jednoznačně výjimečná. Na rozdíl od starého vaťáku váží jen zlomek jeho váhy (830g) a dá se krásně sbalit do vlastní kapuce.
Vnitřní podšívka je ze vzdušného nylonového materiálu, na krku potom z příjemnějšího fleecu.
Vnější zipy (od značky SBS) jsou nepromokavé a veškeré švy na bundě podlepené – neexistuje tedy způsob, jak byste mohli v bundě promoknout, jedině, že byste jí vykoupali. Ale i potom si dokáže Climashield Apex udržet své izolační vlastnosti, což je jeho hlavní výhodou proti oblíbenému husímu peří.
Bojový střih
Kvalitní materiály by bez chytrého střihu nic neznamenaly. Bunda je spíše volnější, dá se tedy v pohodě nosit přes jiné oblečení, klidně celou uniformu.
Není zbytečně dlouhá, nepřekáží tedy v přístupu k opasku a dvoucestným zipem si můžete zpřístupnit i část sumek na vestě.
Krátkost se týká i rukávů a rozhodně se vám nebudou plést při manipulaci se zbraní nebo jiným vybavením. Nenajdete tu manžety na suchý zip, ale jednoduchou funkční gumičku (díkybohu!).
Do hlavních kapes vedou dva otvory na zip, které se táhnou od hrudníku až k pasu. Díky tomu máte do kapes přístup i přes bederní pás nebo chest rig. Na dně kapes najdete konce stahovacích šňůrek – stačí zatáhnout a pod bundu vám mráz nezaleze.
Další dvě kapsy najdete na ramenou, na obou je našitý suchý zip. A poslední dvě kapsy jsou vnitřní síťované – levá obsahuje průvlek na sluchátko (pro turisty asi od MP3, tvrdší chlapi si představí headset od vysílačky).
Kapuce se štítkem je snadno nastavitelná ve dvou rovinách a dá se nosit i přes helmu. Zahřeje a drží na jednom místě bez ohledu na to, jak rychle se pohybujete. Chytré je i řešení fixace stahovacích gumiček. Bohužel jen nejde odepnout.
Skvělým řešením je větrání v podpaží, při fyzické námaze se rozhodně hodí.
Na zádech hned pod límcem najdete ještě malé čtvercové velcro na připnutí „kočičích očí“, ale popravdě se mi to moc praktické nezdá – pokud nemáte kapuci na hlavě, je celý suchý zip komplet zakrytý.
Uživatelské zkušenosti
Bunda mě nadchla, nosil jsem ji hlavně s batohem na zádech. Rozhodně se dá nosit i pod vestou na blůze nebo až pod blůzou. I kapuce nacpaná pod blůzu docela slehne a skoro o ní nevíte. V bundě jsem strávil několik deštivých dnů i nocí – nikdy nepromokla, skvěle hřála a bez úhony zvládla všechno to plazení i prodírání se ostružiním, ačkoliv jemný povrch bundy na mě působil velice křehce a bál jsem se jeho protrhnutí.
CIM neskutečně potěší při statických činnostech – pokud tedy ležíte v zákopu a držíte hlídku, nebo čekáte na sumce, je v bundě nádherně. V teplotách nad 2°C stačí pod bundu tričko, kolem nuly přidávám tenkou funkční mikinu a v chladnějším počasí je už nutné sáhnout po dodatečném fleecu.
Při vysoké fyzické námaze narazíte na limity prodyšnosti. V tu chvíli stačí rozepnout zipy v podpaží, případně povolit i hlavní zip – ochlazení se dostavuje okamžitě, ale jako vždy tu nejvíce trpí loketní jamky a to i přesto, že gramáž Climashieldu je v rukávech nižší (100g/m2) než na trupu (133g/m2).
Kritika? Snad ani ne…
No dobře, tak jen něco málo:-) Je sice fajn, že dno kapsy je až pod úrovní spodního konce zipu, takže při normálním nošení funguje jako klasická kapsa (kolega si tam rád zahřívá ruce, viz recenze mikiny Helikon Patriot). Pokud ale používáte většinu času bederní pás, předmět, který propadne až ke dnu, je tak prakticky uvězněn a bez povolení bederáku ho nevyndáte. Možná by tedy stálo za to kapsy posunout celkově nad úroveň bederního pásu, ale to je asi věc názoru.
Co se týče provedení, mám tu samozřejmě pár poznatků ke slabým místům.
Za prvé, švy by na několika místech zasloužily větší péči – třeba obšití hlavního zipu bylo na velmi viditelném místě naprosto zbytečně zdvojeno, aby potom uprostřed ničeho skončilo. Nepůsobilo to moc esteticky dobře, ale stačilo volnou niť odstřihnout.
Za druhé, jemná tkanina použitá na vnitřek bundy má tendenci si při kontaktu se zbraní v pouzdře nebo jiném vybavení na opasku celkem nepěkně opotřebovávat. Je ale opravdu příjemná, jen pozor na ostré předměty pod bundou.
A poslední výtka směřuje k průvleku na sluchátko. Otvor je celkem malý a 3,5mm jack tam budete muset doslova prorvat. Detail, ale nemůžu ho vynechat.
Resumé
Tahle bunda není pro každého a to především kvůli vyšší ceně, která reflektuje špičkovou kvalitu. Ideální použití vidím opravdu hlavně ve vojenském světě či airsoftu, ale myslím, že má potenciál i pro lovce, rybáře a ty, kdo nehledají křiklavou civilní bundu. Rozhodně to ale není bunda třeba pro vysokohorskou turistiku, kde by kratší střih a rukávy mohly snižovat tepelný komfort.
Při teplotách od 0 do 15°C si Claw Gear CIM jen sbalíte do batohu a necháte tam, dokud se přes den hýbete. Jakmile se na noc někde zakopete, stačí vytáhnout, obléct pod/přes vestu a až do rána budete v teple. V teplotách pod nulou už se vyplatí bundu nosit po celou dobu pobytu venku. Pár miniaturních drobností bych tedy subjektivně vylepšil, ale to nic nemění na tom, že bundu CIM letošní zimu nejspíš vůbec nesundám. Za 7 550,-Kč jde o super kousek gearu do vaší skříně!
A teď si představte, že vám tato bunda z Armamat.com, což je oficiální obchod provozovaný skupinou vyrábějící Clawgear, přijde s ručně podepsanou kartičkou od chlapíka, co vám CIM zabalil :-). Jasný, poštovné je cca 10€, takže to chce udělat větší nákup, ale až uvidíte, co mají v sortimentu, tak zjistíte, že to nebude vůbec těžké a nákup ze zahraničí se vám vyplatí!
Nejnovější komentáře