U bot je to tak, že koluje mnoho pověstí o legendárních modelech, které jsou prověřeny časem a různí znalci vám je budou vehementně doporučovat. Mezi těmito jmény už to ale trochu zavání zatuchlinou. Proto to dnes trochu provětráme a podíváme se na poměrně nový model Salomon XA Pro 3D, který se na trhu objevil v upravené verzi pro rok 2014, a to nejen v civilním provedení, ale také v provedení FORCES pro military a policejní účely.

 

Testovaný pár jsem zakoupil při výletě do USA za pohodových 2 100,-Kč (v přepočtu bez daně, cla a dalších nákladů). Jediným rozdílem oproti verzi na českém trhu je fakt, že Salomon pro US trh nepoužívá Gore-Tex®, ale alternativní membránu ClimaShield. V ČR civilní model seženete kolem 2 700,-Kč, pokud byste měli zájem o Forces verzi, připravte si něco přes 4 000,-.

 

Tato obuv se vydává ve více verzích. Já jsem testoval nízkou botu s membránou, ale můžete si vybrat i model bez membrány (nebude mít v názvu GTX). Na výběr je potom i verze Mid, což je středně vysoká bota na stejné platformě.

 

Co se dočtete o XA Pro 3D na webu výrobce? No, že jsou nabušené „technologiemi“ přeci…

  • Vrstva 3D Advanced Chassis zajišťují stabilitu chodidla na vandru v jakémkoliv terénu.
  • Podešev Contagrip HT zajišťuje odolnost a přilnavost na všech površích.
  • Kompletní vrstva Gore-Tex® zajišťuje prodyšnost a nepromokavost
  • ….
  • Váha: 410g

Možná se ptáte, co je 3D Advanced Chassis. Je to konstrukce, která se stará o pohodlí chodidla při pohybu i stání a schématicky to vypadá takto:

 

Contagrip se týká podrážky, kdy určuje kvalitu materiálu a jeho hustotu, ale také geometrii vzorku pro maximální trakci v různých terénech.

Potom tu najdete SensiFit, což je systém stahování kolem nártu a hodně mě baví poslední asymetricky umístěné očko.

 

A QuickLace šněrování, kdy jedním pohybem zvládnete botu utáhnout nebo povolit.

 

Nejpohodlnější boty, co jsem snad měl

A to teď myslím bez nadsázky. Koupil jsem je v květnu 2015, nachodil v nich něco po státech a od té doby je nosím denně. Tím nemyslím, že mám doma jako holky deset párů bot, a střídám je. Mám doma jeden pár do města, druhý do lesa, polobotky a kanady. Ze Salomonů XA Pro 3D se stal ten pár do města.

 

Bota je naprosto dokonale tvarovaná a překvapí vás opora, kterou poskytuje chodidlu. Na plosce vás prvních pár dní příjemně tlačí taková boule pod obloukem chodidla, ale časem ji přestanete vnímat. Bota nemá vyjímatelnou vložku a vnitřek jakoby se vytvaroval podle mé nohy – nic netlačí, nikde není zbytečné místo navíc. Pod patou je navíc příjemná Heel Foam, takže máte skvělý pocit pohodlí.

 

Po utažení se bota nekompromisně semkne kolem chodidla a můžete jít klidně těžším kamenitým terénem nebo si zaběhat. Já jsem v nich běhal jen občasně, ale umím si zcela jasně představit, že by to byly botky vyloženě na běhání (hlavně do terénu na trail).
Někteří prodejci military vybavení vyzdvihují možnost použití Forces verze při slaňování – očka na tkaničky jsou textilní poutka s plastovou trubičkou uvnitř. Jelikož jsou ale všechna očka uzavřená i na civilní verzi, můžete podle vojenských předpisů zakazujících háčky na fastrope i s ní :-).

 

V botách jsem tak nachodil spoustu kilometrů, prostál stovky hodin a nejde si na ně snad v ničem stěžovat. Vzorek drží dobře, šněrování funguje a nepovoluje se, membrána celkem slušně dýchá a ani v létě nemám výraznější problém nosit boty neustále. Pokud vím, že mě čeká den na nohou, tak jsou jasnou volbou.

 

A jak jsou na tom XA Pro 3D s výdrží?

Po 10 měsících si mohu troufnout říct, že boty se opotřebovávají normální rychlostí. Zatím mi nikdy neprotekly, ale je jasné, že membránová vložka už není 100%. Nicméně trhliny jsou v částech pod gumovou obsázkou, takže zatím do bot neteče.

Síťka na nártu se od asymetrické tkaničky vůbec neprošoupala, což mě překvapilo.

 

Gumová obsázka kolem boty sice nějaké šrámy nese, ale vypadá pořád „civilizovaně“ (drobné asymetrie v místěch ořezu materiálu jsou úsměvné, ale nemají vliv na funkci).

 

Kapsičky na konce tkaniček stále slouží, jen jsem jednu v nějakých ostružinách drobet potrhal.

 

Vzorek na podrážce se ošoupal především na patě, ale s intenzivním nasazením, které botám dopřávám, bych toto považoval za úspěch. S 95kg a někdy i batohem došlo po 10 měsících i k mírnému rozplácnutí paty, ale zatím mě to citelně neomezuje. První dvě fotky jsou pro srovnání PŘED / PO, dále už jen stav po 10 měsících.

 

Jediným citelnějším problémem je to, že v ohybu nártulevé boty praskla svrchní textilie (zatím se to netýká membrány a ta funguje). Obecně jde o nejslabší místo na botě, které se různí výrobci snaží různě vylepšovat, ale ne vždy to úplně jde a někdy záleží i na uživateli a jeho stylu chůze.

 

Drobností, za kterou si ale můžu částečně sám, je roztrhané polstrování na patě. Koupil jsem si přesně padnoucí boty, které mi i maximálně povolené dobře držely na noze, ale hůře se obouvaly. Zároveň jsem lajdák a málokdy si boty povoluji, a ačkoliv obvykle používám k obouvání lžíci, není to pravidlem. Musím ale říct, že i přes degradaci nic neškrábe a nevykukuje tam taková ta plastová opora. Všimněte si, že na pravé straně se polstrování ošoupalo i na boku, tam už je zasažena i membránová “botička”.

 

Resumé

Za mě jde opravdu o legendární boty. Pohyb v XA Pro 3D GTX je maximálně komfortní a je úplně jedno, jestli jen jdete do kanceláře, běžíte na bus, jdete na túru do skal, nebo cvičíte CQB s full gearem.

 

Dejte si jen pozor, za kolik boty kupujete, protože oficiální cena je 3 990,-, ale sehnat se dají i za méně a to s Gore-tex membránou – třeba v obchodě s běžeckou obuví TrailPoint. Pokud si budete pořizovat Forces model, asi na tom neušetříte, ale budete mít jistotu, že vás oranžová barva a drobné reflexní plošky na botách nikde neprozradí. Ve verzi XA Mid 3D GTX je seženete u našeho partnera HQH System.