Dnešní recenze je svým způsobem velmi symbolická. Outdoorové boty od Prabosu, které se mi kdysi rozlepily po 10km chůze, totiž byly jedním z hlavních důvodů vzniku tohoto webu. Chtěl jsem ukázat, že se takové věci dějí, a že to bohužel není nic výjimečného.
Uběhlo pár let a mám možnost otestovat jeden z nejoblíbenějších a nejprodávanějších modelů firmy – Prabos Condoriri GTX.
Vzhledově se jedná o klasické trekové boty. Ale musím ocenit, že vypadají tak nějak „světově”. Rozhodně z jejich vzhledu nepoznáte, zda stojí 3000,- nebo 6000,-.
Logo firmy Prabos rozhodně nejde přehlédnout.
Hrdá je firma i na svou více než stopadesátiletou historii.
Stejně jako i na své dodavatele špičkových materiálů.
Mezi jazyk a svršek boty je všita velmi jemná kůže, která se dobře formuje už během prvního nošení.
Daleko hůř se však formuje tuhá výztuž na špičce bot. Což je pochopitelné, avšak v kombinaci se šněrováním posunutým o něco níž, než je běžné, to není nijak příjemné.
Vysvětlím, jak to myslím. Podívejte se na botu Prabos Condoriri ve srovnání s jinak dosti zoufalými Garmisch Montagna. Šněrování začíná skoro u prstů a prvních pár týdnů jsem se vždy musel rozhodnout mezi odkrvením chodidla a plandavou botou. Pokud jsem při nazouvání ty boty alespoň trochu utáhl, začínali mi po 15 minutách chůze odumírat prsty… 🙂
Teď, po dvou měsících, vše povolilo a boty sedí naprosto skvěle.
Co se týče kvality, tak i přes mé zcela pochopitelné obavy boty drží absolutně beze ztráty kytičky.
Podrážka Vibram Hunting je velmi hutná, na mokrém povrchu občas klouže. Avšak není vyloženě tvrdá, takže například pokud jdete po chodníku, neslyšíte vlastní kroky.
Po dvou měsících nošení není ani náznak opotřebení, dokonce na vzorku jsou vidět drobné rýhy z výroby.
Stejně tak i ochranná pryž na špičce. Nikde ani stopa po opotřebení či okopání.
Vnitřek bot to samé.
Zde máte ještě pár fotek z terénu.
Závěrem mohu říct, že se jedná o celkem pohodlné boty, kterým až na počáteční tuhost v přední části chodidla nemám co vytknout. Vypadá to, že budou odolné a přežijí leccos, proto je zkusím v průběhu roku pořádně zatížit a následně podám report.
Já osobně jsem spíše zastáncem vyšších bot, proto bych raději volil modely Prabos Fox či Prabos Predator, ale pokud hledáte obuv do terénu a ve městě nosíte zásadně jen pohodlné „botasky”, Prabos Condoriri budete milovat. Jsou to v podstatě skejtové boty na trekking 🙂
P.S. Celkem pravidelně odpovídáme na dotazy typu: „Které boty si mám koupit?”, „Rád chodím do lesa, poraďte s výběrem bot”, nebo „Jaké boty byste mi doporučili jen tak na ven?”. Pokud máme čas a náladu, vyptáváme se na detaily, upřesňujeme cenovou relaci a alespoň roční období, ve kterém mají být nošeny, abychom poradili co nejlépe. Nyní ale mám skvělou odpověď, pokud se mi nebude chtít rozepisovat a kolegové nebudou online. Budu posílat odkaz na tento článek. Prabos Condoriri jsou totiž přesně tím, čím nic nezkazíte, ať už potřebujete boty „jen tak na ven”, „do lesa” či „do terénu”. Pokud se mi tedy za pár měsíců nerozpadnou… 😀
P.P.S. Boty pro test poskytl výrobce, tedy společnost Prabos.
Máte v plánu někdy udělat testy bot Garmisch Beck New Brown nebo Pioneer Anf. Bajo? Vím, že jste měli s nimi komunikační problémy, ale tyto celokožené boty vypadají skutečně slibně (žádné “autodestrukční” materiály typu goretex nebo nubuk alias štípenka).
Těžko říct. Budou-li ochotní, s velkou radostí. Nebudou, nevadí, jsou i jiné značky.
Jedině perfektní boty Prabos. Proběhl jsem v nich i Dolomity mnohokrát https://www.youtube.com/watch?v=hylRTjr4S8A
Jsem zvědav, jestli se po čase nezačne trhat ta prošitá guma na špici boty…
To já také.
Jak by jste hodnotili tvrdost bot? B nebo B/C? Daly by se tvrodstí k nějakým botám přirovnat?
Mám tyhle boty Prabos Condoriri…a opravdu mohu jen doporučit. Nosím je často už tak 5tým rokem, a bez problému Byly opravdu všude, tančily i lezly po skalách. Dobře vypadají a za ty peníze, není co řešit!:-)
Zdravím, chtěl bych se zeptat jestli nebude nějaká aktualizace testu?
Určitě bude, ale zatím naprostá spokojenost.
Zdravím, co boty? Jak si vedou?
Ahoj,
Hodláte dělat recenze na boty jako jsou ASOLO nebo SCARPA ? Už jste se někdy s jednou z těchto značek někdo setkal ? Jestli ano co na ně říkáte ?
Hodláme, i na ty dojde. 🙂 Zatím jsem boty těchto značek neměl, ale mám pocit, že jedny Asola má kolega, možná on k tomu řekne něco víc.
To by bylo goood 🙂 Nějakou dobu se poohlížím po slušných botách na výlety do přírody i horskou turistiku, převážně ASOLO boty jsou dost vychvalovány. Taky se podle toho odvíjí cena kolem 5000 nahoru (mluvím převážně o obuvi na těžší treking – GTX apod.).
Ahoj,
mám zhruba rok tyto Prabosy. Nosím je celý rok do práce do lesa (mráz, horko, sních, mokrá tráva, prach, větve, občas olej při řezání motorovkou). Je to na nich už dost vidět, vzorek je viditelně sešlapaný, začíná se lehce odlepovat ochrana na špičce boty. Ale vypadají, že ještě něco vydrží. A i po 6 hodinách v lehkém dešti je v nich sucho. Přiznám se, že se o ně téměř nestarám. Asi dvakrát jsem je voskoval a občas je vyčistím od hrubých nečistot, jinak nic.
Na procházky mám Asolo Tribe GV. Ty nosím jenom v zimě na 2-4 hod. procházky a ne moc často. Mají za sebou dvě zimy a vypadají jako nové. Jsou mnohem tvrdší a na první pohled vypadají odolněji. Na druhou stranu, měkčí Prabosy jsou pro mě mnohem pohodlnější.
Rozhodně nelituji nákupu ani u jedněch. Rozdíl je vidět na první pohled, takže vyšší cena má určitě svůj důvod. Bylo by zajímavé vidět Asola po stejném používání jako Prabosy, možná by se ukázalo, že zase tak odolnější nejsou.
Boty vypadají celkem fajn – ale až na jednu věc. A ta se týká prakticky všech bot, které mají podrážku “litou/nalitou” na svršek boty. Jakmile podrážku prošoupete, tak můžete boty vyhodit – a to i když svršek boty je naprosto OK, protože ty lité podrážky vám nikdo neopraví. Proto bych spíše doporučil boty, které mají podrážku nalepenou na “tlumících” vrstvách – třeba Asolo Sasslong GV NBK, Aku Conero NBK GTX, Fitwell Ghibli eVent, Millet Bouthan GTX a podobné typy s obdobně řešenou podrážkou. U tohoto typu podrážky není problém podrážku vyměnit. Můj známý už na obdobných botách měnil podrážku 2x a boty mu stále výborně slouží. Také mne čeká koupě nových bot – zamlouvají se mi ty Asolo Sasslong.
Tak jsem zjistil, že nyní už není problém vyměnit skoro jakoukoliv podrážku a to u firmy Restday ve Zlíně. Když jsem kdysi řešil ojetou podrážku, tak buď ta firma ještě neexistovala a nebo jsem špatně hledal.
srovnávat Prabos Condoriri (cca. 3000,-) s Garmisch Montagna ( 1500,-)
je zoufalost …….jiné konstrukční provedení,jiné materiály, jiná tuhost atd.
Nelze porovnávat neporovnatelné ! Mám oboje !
Ano, kolega na této výrazné odlišnosti demonstruje své dojmy z Condoriri, aby byly pochopitelné. Pokud vám přijde, že někde boty srovnává, zkuste mi ukázat větu nebo odstavec.
Rozhoduji se co koupit jestli Prabos FOX GTX nebo MONDEOX HUNTER OX4 je možno mi nějak poradit. Potřebuji botu do lesa pochozí do terénu Období Jaro až podzim pravidelně Zima pouze nahodile. Dík
Mondeox jsme ještě neměli, takže nedokážu posoudit.
Dobrý den, potřebovala bych pro dceru trekovky 16 let, 158 cm, sotva 40 kg drobné postavy, malé úzké chodidla -boty max. 37 . Chodí denně po chodníku i lese venčit psa, takže všechna roční období. Přečetla jsem už kde co a zírám jaká obuv ( ne tolik komerčně propagovaná) existuje. Čím víc čtu, tím víc nevím.
Teď také sháním boty a něco jsem už vyzkoušel. Dle mých zkušeností na úzkou nohu dobře sedí obuv Lowa. Pár modelů jsem od nich zkoušel a byly dosti těsné na šířku.
Přidám svoji zkušenost. Chtěl jsem českou botu. Kotníkovou koženou pohorku. Rozhodoval jsem se mezi firmou Prabos, Garmisch a málo známou Olang.
Nízké trekové boty Olang jsem měl zhruba 5 let. Sice do nich teklo, ale vydržely neskutečně dlouho. Už jsem myslel, že je nikdy neprošlapu. Nepoužíval jsem je do žádného velkého terénu. V létě výšlapy po zpevněných cestách, v zimě do města, poslední rok i každý den v práci. Nachodil jsem v nich neuvěřitelně kilometrů.
Byl jsem se podívat v podnikové prodejně Olang v Třebíči. Celokožené pohorky měli jenom jedny, model Logan, cena zhruba 2400, podešev Vibram, membrána vlastní značky Olantex. Mám trochu širší nohu, takže mi byly úzké. Mile mě překvapilo, že mi nabídli rozšíření bot zdarma. Boty by napařili a dali na širší kopyto, aby se roztáhly. Odmítl jsem, byť mě ta možnost lákala. Nechtěl jsem ale kupovat botu, u které nevím, jak bude po úpravě sedět. Ale za pár měsíců si tam půjdu vybrat nízkou trekovku, takže je možné, že nakonec tu službu využiju.
Druhá zastávka byla v podnikové prodejně Garmisch (shodou okolností taky v Třebíči). Měli tam vystaven model celokožených bot, které vypadaly, že by zvládly i výšlap na Everest. Snad byly i ručně šité. Nevím, jestli byly jenom na ukázku, nebo je i prodávali. Já si přišel pro “normální trekovou botu”, takže jsem to neřešil. Ty bohužel ale už byly pouze v kombinaci kůže/textil.
Garmisch je známý tím, že používá “francouzský střih” (rozuměj “úzká bota”), takže mi skoro nic nebylo. Jediná širší bota, která ale sedla perfektně, byl model “High new”. Jejich nejprodávanější. Cena 2500 Kč. Málem jsem ji koupil. Jenže mi vadil ten textil. Chtěl jsem celokoženou botu, s minimem švů.
Na závěr jsem se byl podívat na boty Prabos, od kterých jsem čekal nejvíce. A to se mi taky splnilo. Boty Prabos jsou o třídu výše, než ostatní. A to jak ve zpracování, tak v použitém materiálu, čemuž odpovídá i cena kolem 3500 Kč.
Vyzkoušel jsem hodně modelů, ale nejvíce mi sedly Condor, Condoriri a Tundra. Liší se od sebe minimálně. Tundra je nejužší z těchto třech, Condor nejširší.
Condor mi vyhovoval ze všech nejvíce až na jednu zásadní vadu. Při kroku se nad prsty ohýbá kůže přímo v místě švu, což ve mě vyvolává otázku, kolik tisíc ohnutí (=kroků) to vydrží. Zároveň mě ohnutá kůže píchala zezhora do palce, což, jak už jsem si dříve vyzkoušel na jiných botách, s sebou přináší již po pár kilometrech nesnesitelnou bolest.
Rozhodl jsem se tedy pro Condoriri. V recenzi zmiňované utahování na špici boty mi vůbec nevadí, naopak. Noha potom krásně sedí. Bota je vytvarovaná tak, že pata nemá šanci se pohybovat a odírat se.
Našel jsem ale vážnější vadu na kráse. Při chůzi došlapuju na vnější hranu boty a to dost výrazně. Při každém došlapu je potom chodidlo násilím nakloněno jakoby dovnitř. Dám vědět za pár týdnů, zda se boty rozšláply. Ale po první procházce musím říct, že mě opravdu hodně bolí vnější hrana chodidel. Daleko bych takhle nedošel. Jestli se to nespraví, budu litovat, že jsem si nevzal ten Olang, nebo Garmisch.
Dobrý den, zaujala mě informace o šířce bot. V obchodě jsem zkoušela botu Prabos Condor…pak jsem zjistila, že existuje barevná varianta šedá Prabos Condorii…líbí se mi vzhledově víc. Nohu mám širší. Jak moc velký rozdíl je v šířce těchto dvou typů? Je to nějak zásadní? Condor mě seděly dobře, až mě to s mojí tlapou překvapilo… Nemám možnost vyzkoušet…budu objednávat přes net. Moc děkuji
Včera jsem několikero bot od Prabosu vyzkoušel. Zkoušel jsem modely Annapurna, Fox, Predator a Condoriri. Co se týká proporcí, mám celkem normální nohu a ze všech zmíněných modelů mi seděly skvěle pouze Condoriri. Predator, Fox i Annapurna jsou v přední části nártu a prstů pro mě příliš prostorné a to nejen do šířky. Noha tam plave a když botu pořádně utáhnu, zase se nevzhledně deformuje špička. Což nejen blbě vypadá, ale také to snižuje životnost boty, jak se kůže různě láme. Pokud bych měl ten rozdíl v šířce nějak vyčíslit, pocitově to bylo, jako by ostatní modely byly o dobrého půl centimetru širší. Paní prodavačka mi řekla, model Condoriri je v podstatě modernizovaný model Condor. Takže, jestli vám Condor seděl, je pravděpodobné, že bude i Condoriri, naopak ostatní modely budou moc široké.
Ahoj Tomkins, Condoriri mám něco přes rok, nachozeno kolem 600-800 km, ty boty se určitě rozchodí a změknou dej tomu 50 km, já jsem je při rozcházení vždycky pořádně zráchal ve vodě a natvarovali se mi nanohu a jsou velmi pohodlné. Nejvíc mě šve ten Vibram, jednak klouže a taky se dost ochodil, víc jak 1500 km určitě v mojem případě nevydrží. Ještě je letos vytáhnu když nám tak pěkně sněží.
JAk to dopadlo, rozšláply se boty nebo ne?
Díky
Ahoj, měl bych dotaz, jestli se ještě dají Condoriri sehnat v jiném materiálu než nubuk. Na webu jsem našel pouze ty. V článku to vypadá na standartní useň, která by mi vyhovovala více.
Díky za odpověď
Zdravím, mám dotaz. Máte někdo zkušenosti s botama od slovenské firmy BOSP????? Díky.
Ahoj, máte někdo zkušenost s botama Prabos s tou novou nanomembránou? Plánuje se jejich “tvrdá” recenze?
Díky za odpověď
Ahoj všem
Condoriri jsem si poprvé koupil jako geodet někdy kolem 2012-3 (?) ted, asi po deseti letech si půjdu pro čtvrtej pár…
Jsou zcela univerzální, dá se v nich řídit, chodit od léta do zimy, a při správně údržbě vydrží nepromokavé i tři roky.
Ted už v nich dělám i v lese a s krovinorezem v nejhorším terénu kamenité Šumavy a přesto životnost přes dva roky je absolutní standart.
S kůží a vnitřkem boty jsem nikdy neměl problém, ani s gumovou špičkou / patou , jen u posledních jsem dvakrát utrhnul podražku, ale je fakt, že jsem je nikdy nešetřil 🙂 a pod nohy při práci moc nekoukám 😉
Vřele doporučuji k dennímu nošení vlastně kamkoliv, – i do města.