Dnešní recenze je svým způsobem velmi symbolická. Outdoorové boty od Prabosu, které se mi kdysi rozlepily po 10km chůze, totiž byly jedním z hlavních důvodů vzniku tohoto webu. Chtěl jsem ukázat, že se takové věci dějí, a že to bohužel není nic výjimečného.

Uběhlo pár let a mám možnost otestovat jeden z nejoblíbenějších a nejprodávanějších modelů firmy – Prabos Condoriri GTX.

 

Vzhledově se jedná o klasické trekové boty. Ale musím ocenit, že vypadají tak nějak „světově”. Rozhodně z jejich vzhledu nepoznáte, zda stojí 3000,- nebo 6000,-.

 

Logo firmy Prabos rozhodně nejde přehlédnout.

 

Hrdá je firma i na svou více než stopadesátiletou historii.

 

Stejně jako i na své dodavatele špičkových materiálů.

 

Mezi jazyk a svršek boty je všita velmi jemná kůže, která se dobře formuje už během prvního nošení.

 

Daleko hůř se však formuje tuhá výztuž na špičce bot. Což je pochopitelné, avšak v kombinaci se šněrováním posunutým o něco níž, než je běžné, to není nijak příjemné.

 

Vysvětlím, jak to myslím. Podívejte se na botu Prabos Condoriri ve srovnání s jinak dosti zoufalými Garmisch Montagna. Šněrování začíná skoro u prstů a prvních pár týdnů jsem se vždy musel rozhodnout mezi odkrvením chodidla a plandavou botou. Pokud jsem při nazouvání ty boty alespoň trochu utáhl, začínali mi po 15 minutách chůze odumírat prsty… 🙂

 

Teď, po dvou měsících, vše povolilo a boty sedí naprosto skvěle.

Co se týče kvality, tak i přes mé zcela pochopitelné obavy boty drží absolutně beze ztráty kytičky.

 

Podrážka Vibram Hunting je velmi hutná, na mokrém povrchu občas klouže. Avšak není vyloženě tvrdá, takže například pokud jdete po chodníku, neslyšíte vlastní kroky.

 

Po dvou měsících nošení není ani náznak opotřebení, dokonce na vzorku jsou vidět drobné rýhy z výroby.

 

Stejně tak i ochranná pryž na špičce. Nikde ani stopa po opotřebení či okopání.

 

Vnitřek bot to samé.

 

Zde máte ještě pár fotek z terénu.

 

Závěrem mohu říct, že se jedná o celkem pohodlné boty, kterým až na počáteční tuhost v přední části chodidla nemám co vytknout. Vypadá to, že budou odolné a přežijí leccos, proto je zkusím v průběhu roku pořádně zatížit a následně podám report.

Já osobně jsem spíše zastáncem vyšších bot, proto bych raději volil modely Prabos Fox či Prabos Predator, ale pokud hledáte obuv do terénu a ve městě nosíte zásadně jen pohodlné „botasky”, Prabos Condoriri budete milovat. Jsou to v podstatě skejtové boty na trekking 🙂

 

P.S. Celkem pravidelně odpovídáme na dotazy typu: „Které boty si mám koupit?”, „Rád chodím do lesa, poraďte s výběrem bot”, nebo „Jaké boty byste mi doporučili jen tak na ven?”. Pokud máme čas a náladu, vyptáváme se na detaily, upřesňujeme cenovou relaci a alespoň roční období, ve kterém mají být nošeny, abychom poradili co nejlépe. Nyní ale mám skvělou odpověď, pokud se mi nebude chtít rozepisovat a kolegové nebudou online. Budu posílat odkaz na tento článek. Prabos Condoriri jsou totiž přesně tím, čím nic nezkazíte, ať už potřebujete boty „jen tak na ven”, „do lesa” či „do terénu”. Pokud se mi tedy za pár měsíců nerozpadnou… 😀

P.P.S. Boty pro test poskytl výrobce, tedy společnost Prabos.