Před pár lety, ihned po odhalení první řady obuvi s názvem Zelená zóna, nám došlo, že jde o trefu do černého. Sázka na nově vyvinutou gumovou směs a samotný vzorek podešve, špičkové materiály, kevlar a další lákadla se vyplatila, lidé začali objednávat, nosit a chválit. A protože první Zóna byla ve své podstatě pokus, byť ve výsledku povedený, bylo nám jasné, že “to jde ještě lépe”. Drobné změny ve střihu svršku se provádí na základě podnětů od uživatelů celkem pravidelně, ale s podešví to tak nefunguje. Navíc technologie se neustále vyvíjejí, a to, co před pár lety bylo nemožné, dnes začíná být stále dostupnější. Proto na podzim roku 2017 započal vývoj nové trojhustotné platformy s označením Shark, na které jsme následně vytvořili druhou generaci Zelené zóny. A ačkoli někteří jedinci v ní jistě spatří “kopii” našich německých kolegů, jednou ze základních a nejdůležitějších podmínek pro italské designery a vývojáře bylo – “Žádné podobenství”.
V průběhu několika měsíců byly postupně nakresleny a vyzkoušeny desítky designů, pár z nich vám mohu pro zajímavost ukázat:
Těch verzí bylo tak moc, že finální byla vybrána… v podstatě náhodně. 🙂 Když už jsme se všichni ztráceli a nevěděli, co teda vybereme, zabodl jsem prst do nákresu 11A a řekl – “A co tento? Vypadá jako Alien v nákresech Gigera. V první řadě máme Beast, tak v nové bude takový biomechanický design.”
Žádné protiargumenty se nenašly, proto se zvolil 11A… Pokud se někomu nelíbí, moc se omlouvám. 🙂
A od této chvíle se začalo pracovat na druhé fázi. Na designu svršku.
Kreativní Italové otevřeli své Photoshopy a zase začali chrlit desítky různých návrhů.
Celý ten proces zabral cca rok, než jsme se dopracovali k prvním prototypům. A následně byl zvolen stejný postup, jako v případě první Zóny. Vytvářely se různé verze a ty následně testovaly stovky profíků z celého světa. Na základě jejich připomínek se ladily střihy, upravovaly technologie a směsi a postupně se vytvářel základ nové kolekce.
Testy se prováděly současně v Česku, na Slovensku, v Baltských státech, Polsku, Německu a Rusku. Jednalo se o skutečně velmi rozsáhlé zkoušení stovek kusů různých modelů, modifikací, střihů, barev apod. Ale stálo to za to. Protože když píšu, že se “testovalo”, tak věřte mi, fakt se to TESTOVALO! 😀
Poslední změny jsme prováděli v půlce listopadu a od minulého týdne již běží výroba. A co se dostalo až na konec? Zatím jen toto.
Drago.
Pokračování modelu Beast z první Zóny. Zatím se bude vyrábět jen v kotníkovém provedení a v barvách: Midnight Black, Field Camo a Loamy Brown.
Nomad.
Pokračování modelu Vagabund. Nomad se bude dělat v následujících provedeních:
Střední verze v barvách Midnight Black a Loamy Brown.
Vysoká verze v barvách Midnight Black, Loamy Brown a Field Camo.
A v čem je vlastně rozdíl?
Co vlastně odlišuje nové modely od první generace Zelené zóny?
Krom upravených střihů svršků je to již zmíněná trojhustotná platforma Shark. V první Zóně byly použity dvě vrstvy – PU/Guma (případně PU/PU v nízkých verzích) + 5 mm kevlarové ochrany proti propíchnutí. V nových modelech je to trochu jinak. Samotná podešev zůstala beze změn. Je natolik skvělá, že se jen těžko bude překonávat. Ale nyní to vrstvení vypadá takto: Guma/PU pěna/PU ochranný rám, který chrání chodidla i ze stran. Nově přidaná pěna je velmi měkká a poddajná, ale zároveň odolná a perfektně tlumí energii. Třeba tady ji můžete krásně vidět, jde o tu šedou linku.
A také v nových modelech došlo ke snížení vrstvy kevlaru z 5 mm na 2,5 mm. Což dává záruku nějakých 90 kg při šlápnutí na hřebík. V laborce nám naměřili dokonce 103-110 kg, ale oficiálně se uvádí 90 kg.
Proč k tomu došlo?
Jde o reakci od lidí, kterým první Zóna připadala moc tvrdá. Nyní jde o velké a měkoučké taktické papuče. 🙂 Jsem si jist, že některým lidem to bude vadit a zůstanou tak věrní modelům první Zóny, ale spoustu dalších to naopak přiláká. Proto také obě řady budou existovat souběžně. S příchodem druhé se první rozhodně neruší.
Není toho kevlaru nějak málo?
Jak se to vezme. Je velký rozdíl mezi tím, zda člověk našlapuje na hřeb schválně nebo nešťastnou náhodou. Ve většině případů když se někdo napíchne na hřeb, sklo či větev, probíhá to postupně, za pohybu a přenosu váhy. Ostrý předmět probodne gumovou podešev, pěnu, pokračuje dál, naráží na kevlar a ten ho buďto zastaví, nebo ohne a odvede stranou. Během této doby člověk stíhá pochopit, že se něco děje. A rozhodně pak nebude na té noze skákat ve snaze prorazit kevlar.
V případě, že se na ostrý předmět našlapuje schválně, šlape se kolmo dolů (aby se hřeb neohnul) a následně člověk na tom hřebu rotuje případně se houpe. V takovém případě, pokud má o dost víc, než zmíněných 90 kg váhy, ten kevlar přece jen prorazí.
Ano, někdo může mít větší váhu, mít batoh, výstroj a výzbroj, spadnout na ten hřeb kolmo z velké výšky atd, takových scénářů dokážu vymyslet mraky. A právě proto v nabídce je i první Zóna. 🙂 Pro ty, kdo chce něco “pro sichr, kdyby náhodou” těch 2,5 mm a 90 kg váhy by mělo stačit.
Kdy to jde do prodeje?
Ehm… V podstatě už nyní. Odkazy na jednotlivé modely jsem dával nahoře, zde je odkaz rovnou na celou kolekci: Zelená zóna 2.0. Některé modely/provedení/velikosti jsou již skladem, další přibývají a budou přibývat. Jen je tu menší problém. Zájem o ty boty mezi dealery v různých státech je natolik velký, že to může celkem rychle mizet. Doporučuji proto si pohlídat to “svoje”, případně počkat, až se nažerou nejhladovější a pak si v klidu koupit to, co potřebujete. 🙂
Spokojenost ale…. Dlouho jsem hledal boty, které by nahradily už dosluhující čundrácké kanady vz.60. Nekecám, šlapaly se mnou statečně skoro 30.let. Zkoušel jsme lecos. Až jsme objevil Freestyle. Uvažoval jsme i o Vagabundech, ale chodim už jen v létě a celokožená bota mi přišla zbytečná. V botách jsme se prošel po prodejně, proskočil a koupil. Botky jsou to pevné, příjemné, neuvěřitelně lehké a prodyšné. Noha se v nich nepotí a pokud zvlhnou rychle uschnou. Co mě rozčarovalo byla konstrukční nebo výrobní vada. Kanady měly nárt spolu s jazykem z jednoho kusu. Tady je v místech prstů šev nártu a jazyka s celkem dost velkým přesahem materiálu. Po celodenní tůře jsme šev opravdu silně cítil. Zaimrovizoval jsme a podlepil šev kobercovkou. Po týdnu si snad nohy zvykly nebo se šev vymačkal. Kůži jsme promazal ricinovým olejem, je krásně vláčná a vlhkost nepropouští. A proč tak vysoké boty? Neumím chodit a pokud použiju nižší házím si do nich při chůzi kamínky.
Freestyle do druhé řady nešel, ale je fajn, že jste tak spokojený, ať slouží! A je škoda, že jste se neozval s tím švem, to by se mohlo vyřešit hned, snadno a rychle.
Janus: Tak boty s Vibram na bázi mezipodešve z PUR pěny vám určitě 30 let nevydrží. Běžně se PUR rozpadá vlivem hydrolýzy na prach tak do 10 let. Pak celá podrážka odpadne 🙂
Kdy se začnou vyrábět velikosti pod 41?
Nic?
Měnil se nějak střih boty oproti starším modelům?
Mám kotníkové Vagabundy a uvítal bych měkčí podešev (což se stalo) a širší špičku (ta mi přijde zbytečně úzká).
Subjektivně bych řekl že jsou užší než starší model (vlastním Beasty high).
A možná jsem udělal chybu, když jsem si je koupil (Nomad high) právě kvůli užší špičce. musel jsem sáhnout o číslo větší velikost aby se mi tak nějak vešly prsty v šířce boty a obávám se, jestli nemám příliš volného místa ke špičce boty. Ale To se ukáže po rozšlápnutí. Zatím mi v nich noha neplandá.
Ve velikosti co mám Beasty, jsem v Nomadech měl příliš utiskované prsty.
Mám pdobnou zkušenost, také jsem si musel vzít o číslo větší, než mám všechny ostatní boty od Prabosu. Také jsem měl pochybnosti, ale funguje to bezvadně.
Bude prosím i nějaký nízký model? Právě na kombinaci s městským nošením mi měkčí provedení přijde výhodné…
Bude i model PREPPER ?
Boty vypadají dobře, ale zůstal stejný střih, vhodný akorát tak pro lidi, kterým no přejel parní válec? Měl jsem na noze první řadu a ta je neskutečně široká.Standardní kanady – jak vz. 60/90 tak nové 2010/2011 mi sedí bez problémů, všechny ve velikosti 30/290. Obul jsem Beasty a připadalo mi jako by ty boty byly na šířku o dvě čísla větší než na délku.
sice od fóra nikdo neodpovídá… ale já zase nechápu proč je toliko moc prostoru kolem paty. Zkoušel jsem Vagabundy i Prepery, ale vše je moc volné kolem paty…. stejný problém mám s BW apod. Nevím proč to prabos takto dělá…
Pořád je bota určena jen těm, kterým nohu přejel parní válec, nebo už je i pro jedince s normální šířkou chodidla?
Škoda, že nejsou v menších velikostech. Mám mít tabulkově 36. Teď jsem psala na Prabos aspoň kvůli Vagabundech s rozměry, jestli si myslí, že bych zvládla 37. Jinak se mi líbily Nomádi i Drago.
Škoda, chlapům můžu jen závidět.
Mám boty Nomád, černé vysoké. Když jsem je kupoval, tak jsem nikde nenašel žádné recenze, tak bych tedy rád přidal svoje zkušenosti. Jednoznačně veliká spokojenost, za zhruba dva týdny se boty prošláply, takže nikde netlačí. Puchýř jsem ale neměl ani předtím, pouze mne tlačily v ohybu okolo prstů na jedné noze, což se ale samo upravilo. Podrážka je dobře udělaná, pěkně tlumí. Hodně se mi potí nohy a řekl bych, že jsem konečně našel boty, které mi vyhovují – boty jsou dost prodyšné a přes noc docela dobře vyschnou, což je veliký rozdíl oproti klasickým fasovaným goráčům. Líbí se mi šněrování holeně pomocí háčků, dá se díky tomu bota uvázat i jiným způsobem než je klasicky cik-cak. Zatím se mi i docela dobře daří je čistit, takže jsou po vyčištění vždycky černé. Mám trochu obavu do budoucna, přeci jen to není hladká kůže kde krém na boty spraví všechno, ale zatím je to dobrý.