Možná si pamatujete jak v červenci loňského roku jsme sháněli dobrovolníky na testování jakýchsi bot, co jsme navrhovali spolu s Prabosem? Psali jsme o tom tehdy ZDE. Na základě velmi neurčitých popisků a několika mizerných fotek se nám přihlásily desítky zájemců, kteří zažili spoustu dobrodružství a nyní je na čase vysvětlit všem ostatním, o co vlastně šlo.

Zelená zóna má být odpovědí na veškeré požadavky od civilistů a kontraktorů, pohybujících se v zónách válečných konfliktů a jiných nepříznivých podmínkách v ČR a po celém světě. Na své si ale přijdou také vojáci a příslušníci IZS, sportovní střelci a lovci a v neposlední řadě také dobrodruzi a cestovatelé. Hlavním cílem vývoje byla rovnováha mezi maximálním pohodlím, špičkovou kvalitou a možná až předimenzovanou ochranou.

 

Představte si skutečně bezpečnou obuv. Samočistící se podešev odolávající skluzu na jakémkoli povrchu. Kevlarovou výztuž chodidla, která ochrání při šlápnutí na rezavý hřeb. Přidejte kvalitní semišovou nebo full grain kůži a korduru. A nyní to poskládejte tak, aby z toho vznikla lehká obuv sportovního střihu se spoustou vychytávek navíc. Zhruba takto probíhala půlroční spolupráce firmy Prabos Plus a.s. a portálu Vybaven.cz. Výsledkem je unikátní řada obuvi, kterou nyní testovaly desítky čtenářů Vybaven.cz. A fotky, které zde v článku uvidíte, jsou právě od nich, za což jim velmi děkuji. 

 

 

O co tedy jde?

Stručně řečeno – o kombinaci několika prvků:

 

Unikátní podešev

Odborníci z Prabosu několik let vyvíjeli speciální gumovou směs, ze které pro ně nyní společnost Vibram vyrábí podešve. Jde o generačně novou podešev, která je silně odlehčená, zabezpečuje vynikající stabilitu a odtlumení chodidla a zároveň je velmi odolná proti opotřebení.

 

Podešev snese dokonce i pravidelné slaňování a chlubí se tou nejvyšší třídou odolnosti proti skluzu – SRC. 

Všechny nízké verze bot mají navíc ještě jinou verzi podešve. Ta je přilnavější a agresivnější než základní verze, ale při delším pobytu venku za záporných teplot tvrdne a začíná trochu podklouzávat, proto se dává jen na ty nízké verze, určené do teplejšího počasí. Dlouho jsme přemýšleli, zda dávat všude stejnou, nebo pro nízké zvolit tuto lepší a nakonec zvítězil argument, že v nízkých letních botách lidé přece jen nebudou chodit v únoru venku, tak proč tam nedat to nejlepší, když už to je vyvinuté.

 

 

Za zmínku stojí také jistý samočisticí efekt. Nemusíte tak uprostřed zablácené cesty dolovat bahno klackem ven. Jednoduše běžte dál a podešev se o sebe postará sama, vy odstraníte pouze zbytky.

 

 

Stejně tak už nemusíte mít výčitky svědomí během zouvání boty o patu té druhé. Ano, jiné boty se tím ničí. Ale stejně to děláme všichni, proto se s tím počítalo už od samého počátku vývoje. Všechny modely tak mají zvýšenou patu s výrazným rýhováním pro snazší vyzutí.

 

Ochrana uživatelů

Díky novým technologiím a ušetřené váze podešve jsme dostali možnost zaměřit se na ochranu uživatelů, proto každý model má v podešvi integrovanou kevlarovou ochranu proti propíchnutí dle normy – ČSN ISO 20344. Jednoduše řečeno, je tam tolik kevlaru, že to udrží tlak cca 140kg! Příslušníci IZS, kteří se již v praxi setkali s nášlapnými pastmi, hřebíky, stříkačkami a dalšími radostmi během svého nasazení v terénu, si tak mohou v klidu oddechnout. Nyní budete v naprostém bezpečí.

 

Třeba toto je reálné prostředí, ve kterém pravidelně (z pracovních důvodů!) pobývá náš redaktor. Nyní je prý o něco klidnější. 🙂

 

 

Model Prepper má navíc kovovou výztuž v oblasti špičky. To určitě ocení pánové z řad policie, kteří občas během zásahu na „bubáky“ potřebují dublovat své hlasité pokyny také neverbálním způsobem. Civilisté je zase mohou denně nosit do práce a používat jako certifikovanou ochrannou obuv či pádný argument v pouliční potyčce. Zkrátka, má to být relativně nenápadná a celkem pohodlná brutalita.

Jednomu z testerů z metrové výšky na nohu spadla těžká paleta. Jediným následkem je tento mírný otlak na obsázce. 

 

 

Proč bez membrány?

Nohy mají dýchat a membrána je v podstatě vrstvený a děravý igelit! 😀

Proto všechny modely v základním provedení budou vyráběny bez goretexové membrány. Což v kombinaci s moderními materiály pomáhá cirkulaci vzduchu a snižuje pocení nohou. Což oceníte nejen v létě! Určitě znáte ten nepříjemný pocit mrznoucích nohou, když pravidelně v zimě chodíte z vyhřáté místnosti či auta ven na mraz a pobýváte tam následně několik hodin. V teple se vám nohy zapaří, membrána nestíhá odvádět pot ven a zima Vás následně sestřelí s vážnou a zákeřnou pánskou nemocí – rýmičkou.

 

Jak dopadlo testování?

Musím říct, že nad očekávání dobře! Když banda fanoušků Vybaven.cz dostane za úkol něco pořádně otestovat a snažit se nalézt veškeré možné chyby, problémy a nedostatky, tak je prostě najde. V průběhu testování se řešilo vše, od různých stélek, přes tloušťku tkaniček, až po jednotlivé materiály, výrobní procesy, celkový střih a umístění háčků. 🙂 Nové poznatky přicházely téměř každý den a lidé z Prabosu si je pečlivě zaznamenávali. Vygradovalo to velkým srazem přímo ve Slavičíně, kde si testeři prohlédli všechny výrobní postupy osobně.

 

Závěrečný dotazník už pak byl pouhou formalitou, ale i tak potvrdil správnost základního konceptu. Lidé prostě chtějí i boty bez membrány.

 

 

A kevlar také rozhodně nepřekáží:

 

 

 

Zajímavé bylo sledovat to, kolik hodin denně testeři boty nosili a jaký z toho měli pocit. V průběhu testování se totiž ukázalo, že anatomické kopyto vyrobené na objednávku v Itálii bylo u některých velikostí příliš velké a některým testerům tak boty byly o něco volnější. Naštěstí se to odhalilo a napravilo včas, urgentně se objednalo nové kopyto správného tvaru a všechny boty jsou tak nyní tvarované jak mají být.

 

 

 

Protiskluzné vlastnosti dopadly dobře před samotným testováním, během posouzení v laboratořích. Ale je fajn, že se to potvrdilo i v praxi. O samočistícím efektu testeři předem nevěděli a začali si ho všímat sami. Až pak byl přiznán i vývojáři.

 

 

 

No a výsledný verdikt taktéž potěší. Avizované úpravy již proběhly, boty tak jsou vypiplané přesně dle představ testerů.

 

 

 

Co je tedy výsledkem?

Po dlouhém vývoji a zapracování veškerých připomínek od testerů jsou výsledkem tyto modely v různých výškových provedeních a v barvách Midnight Black, Field camouflage a Urban Grey:

Jde o model Beast vysoký:

 

Beast kotník:

 

A Beast polobotka:

 

Dále je tu model Prepper S3 z full grain kůže ve vysokém a nízkém provedení:

 

Vzhledem k tomu, že mi v modelové řadě chyběl jednoduchý celokožený model, který by byl lehký a zároveň neměl tolik švů, jako Prepper, do modelové řady byl zařazen semišový model Vagabund.

 

Vagabund se bude dělat stejně jako Beast ve všech výškových provedeních a v několika barvách:

 

No a na přelomu jara/léta by měl dorazit i lehký kordurový model Freestyle.

 

 

Kdy budou dostupné?

V současné době probíhá výroba a všechny modely se dostanou na trh v průběhu následujících dvou týdnů. S modelem Vagabund je to o něco horší, ten je nejnovější a přijde tak na řadu až jako poslední, cca za měsíc/dva. V prodeji má Prabos nyní Beast v několika provedeních a další druhy a modely přibývají v podstatě denně, tak, jak padají z výroby. Všechny je postupně najdete ZDE.

 

Kolik stojí?

Ceny se budou lišit v závislosti na modelu a jeho provedení. Začínat budou na 2390,-Kč za jednoduchou polobotku Beast a vyšplhají cca ke 3900,-Kč za celokoženou kanadu Prepper. Pro případné zájemce se počítá i s následnou výrobou membránových verzí, ty budou cca o dvě tři stovky dražší. Ale je to hudba budoucnosti a bude záležet na poptávce veřejnosti o membránu v těchto modelech.

 

A to je v podstatě vše, co jsme za tým Vybaven.cz chtěli sdělit. Zbytek dodají samotní fanoušci, které poprosím o stručné vyjádření svých dojmů a zážitků v komentářích pod článkem.