Možná si pamatujete jak v červenci loňského roku jsme sháněli dobrovolníky na testování jakýchsi bot, co jsme navrhovali spolu s Prabosem? Psali jsme o tom tehdy ZDE. Na základě velmi neurčitých popisků a několika mizerných fotek se nám přihlásily desítky zájemců, kteří zažili spoustu dobrodružství a nyní je na čase vysvětlit všem ostatním, o co vlastně šlo.
Zelená zóna má být odpovědí na veškeré požadavky od civilistů a kontraktorů, pohybujících se v zónách válečných konfliktů a jiných nepříznivých podmínkách v ČR a po celém světě. Na své si ale přijdou také vojáci a příslušníci IZS, sportovní střelci a lovci a v neposlední řadě také dobrodruzi a cestovatelé. Hlavním cílem vývoje byla rovnováha mezi maximálním pohodlím, špičkovou kvalitou a možná až předimenzovanou ochranou.
Představte si skutečně bezpečnou obuv. Samočistící se podešev odolávající skluzu na jakémkoli povrchu. Kevlarovou výztuž chodidla, která ochrání při šlápnutí na rezavý hřeb. Přidejte kvalitní semišovou nebo full grain kůži a korduru. A nyní to poskládejte tak, aby z toho vznikla lehká obuv sportovního střihu se spoustou vychytávek navíc. Zhruba takto probíhala půlroční spolupráce firmy Prabos Plus a.s. a portálu Vybaven.cz. Výsledkem je unikátní řada obuvi, kterou nyní testovaly desítky čtenářů Vybaven.cz. A fotky, které zde v článku uvidíte, jsou právě od nich, za což jim velmi děkuji.
O co tedy jde?
Stručně řečeno – o kombinaci několika prvků:
Unikátní podešev
Odborníci z Prabosu několik let vyvíjeli speciální gumovou směs, ze které pro ně nyní společnost Vibram vyrábí podešve. Jde o generačně novou podešev, která je silně odlehčená, zabezpečuje vynikající stabilitu a odtlumení chodidla a zároveň je velmi odolná proti opotřebení.
Podešev snese dokonce i pravidelné slaňování a chlubí se tou nejvyšší třídou odolnosti proti skluzu – SRC.
Všechny nízké verze bot mají navíc ještě jinou verzi podešve. Ta je přilnavější a agresivnější než základní verze, ale při delším pobytu venku za záporných teplot tvrdne a začíná trochu podklouzávat, proto se dává jen na ty nízké verze, určené do teplejšího počasí. Dlouho jsme přemýšleli, zda dávat všude stejnou, nebo pro nízké zvolit tuto lepší a nakonec zvítězil argument, že v nízkých letních botách lidé přece jen nebudou chodit v únoru venku, tak proč tam nedat to nejlepší, když už to je vyvinuté.
Za zmínku stojí také jistý samočisticí efekt. Nemusíte tak uprostřed zablácené cesty dolovat bahno klackem ven. Jednoduše běžte dál a podešev se o sebe postará sama, vy odstraníte pouze zbytky.
Stejně tak už nemusíte mít výčitky svědomí během zouvání boty o patu té druhé. Ano, jiné boty se tím ničí. Ale stejně to děláme všichni, proto se s tím počítalo už od samého počátku vývoje. Všechny modely tak mají zvýšenou patu s výrazným rýhováním pro snazší vyzutí.
Ochrana uživatelů
Díky novým technologiím a ušetřené váze podešve jsme dostali možnost zaměřit se na ochranu uživatelů, proto každý model má v podešvi integrovanou kevlarovou ochranu proti propíchnutí dle normy – ČSN ISO 20344. Jednoduše řečeno, je tam tolik kevlaru, že to udrží tlak cca 140kg! Příslušníci IZS, kteří se již v praxi setkali s nášlapnými pastmi, hřebíky, stříkačkami a dalšími radostmi během svého nasazení v terénu, si tak mohou v klidu oddechnout. Nyní budete v naprostém bezpečí.
Třeba toto je reálné prostředí, ve kterém pravidelně (z pracovních důvodů!) pobývá náš redaktor. Nyní je prý o něco klidnější. 🙂
Model Prepper má navíc kovovou výztuž v oblasti špičky. To určitě ocení pánové z řad policie, kteří občas během zásahu na „bubáky“ potřebují dublovat své hlasité pokyny také neverbálním způsobem. Civilisté je zase mohou denně nosit do práce a používat jako certifikovanou ochrannou obuv či pádný argument v pouliční potyčce. Zkrátka, má to být relativně nenápadná a celkem pohodlná brutalita.
Jednomu z testerů z metrové výšky na nohu spadla těžká paleta. Jediným následkem je tento mírný otlak na obsázce.
Proč bez membrány?
Nohy mají dýchat a membrána je v podstatě vrstvený a děravý igelit! 😀
Proto všechny modely v základním provedení budou vyráběny bez goretexové membrány. Což v kombinaci s moderními materiály pomáhá cirkulaci vzduchu a snižuje pocení nohou. Což oceníte nejen v létě! Určitě znáte ten nepříjemný pocit mrznoucích nohou, když pravidelně v zimě chodíte z vyhřáté místnosti či auta ven na mraz a pobýváte tam následně několik hodin. V teple se vám nohy zapaří, membrána nestíhá odvádět pot ven a zima Vás následně sestřelí s vážnou a zákeřnou pánskou nemocí – rýmičkou.
Jak dopadlo testování?
Musím říct, že nad očekávání dobře! Když banda fanoušků Vybaven.cz dostane za úkol něco pořádně otestovat a snažit se nalézt veškeré možné chyby, problémy a nedostatky, tak je prostě najde. V průběhu testování se řešilo vše, od různých stélek, přes tloušťku tkaniček, až po jednotlivé materiály, výrobní procesy, celkový střih a umístění háčků. 🙂 Nové poznatky přicházely téměř každý den a lidé z Prabosu si je pečlivě zaznamenávali. Vygradovalo to velkým srazem přímo ve Slavičíně, kde si testeři prohlédli všechny výrobní postupy osobně.
Závěrečný dotazník už pak byl pouhou formalitou, ale i tak potvrdil správnost základního konceptu. Lidé prostě chtějí i boty bez membrány.
A kevlar také rozhodně nepřekáží:
Zajímavé bylo sledovat to, kolik hodin denně testeři boty nosili a jaký z toho měli pocit. V průběhu testování se totiž ukázalo, že anatomické kopyto vyrobené na objednávku v Itálii bylo u některých velikostí příliš velké a některým testerům tak boty byly o něco volnější. Naštěstí se to odhalilo a napravilo včas, urgentně se objednalo nové kopyto správného tvaru a všechny boty jsou tak nyní tvarované jak mají být.
Protiskluzné vlastnosti dopadly dobře před samotným testováním, během posouzení v laboratořích. Ale je fajn, že se to potvrdilo i v praxi. O samočistícím efektu testeři předem nevěděli a začali si ho všímat sami. Až pak byl přiznán i vývojáři.
No a výsledný verdikt taktéž potěší. Avizované úpravy již proběhly, boty tak jsou vypiplané přesně dle představ testerů.
Co je tedy výsledkem?
Po dlouhém vývoji a zapracování veškerých připomínek od testerů jsou výsledkem tyto modely v různých výškových provedeních a v barvách Midnight Black, Field camouflage a Urban Grey:
Jde o model Beast vysoký:
Beast kotník:
A Beast polobotka:
Dále je tu model Prepper S3 z full grain kůže ve vysokém a nízkém provedení:
Vzhledem k tomu, že mi v modelové řadě chyběl jednoduchý celokožený model, který by byl lehký a zároveň neměl tolik švů, jako Prepper, do modelové řady byl zařazen semišový model Vagabund.
Vagabund se bude dělat stejně jako Beast ve všech výškových provedeních a v několika barvách:
No a na přelomu jara/léta by měl dorazit i lehký kordurový model Freestyle.
Kdy budou dostupné?
V současné době probíhá výroba a všechny modely se dostanou na trh v průběhu následujících dvou týdnů. S modelem Vagabund je to o něco horší, ten je nejnovější a přijde tak na řadu až jako poslední, cca za měsíc/dva. V prodeji má Prabos nyní Beast v několika provedeních a další druhy a modely přibývají v podstatě denně, tak, jak padají z výroby. Všechny je postupně najdete ZDE.
Kolik stojí?
Ceny se budou lišit v závislosti na modelu a jeho provedení. Začínat budou na 2390,-Kč za jednoduchou polobotku Beast a vyšplhají cca ke 3900,-Kč za celokoženou kanadu Prepper. Pro případné zájemce se počítá i s následnou výrobou membránových verzí, ty budou cca o dvě tři stovky dražší. Ale je to hudba budoucnosti a bude záležet na poptávce veřejnosti o membránu v těchto modelech.
A to je v podstatě vše, co jsme za tým Vybaven.cz chtěli sdělit. Zbytek dodají samotní fanoušci, které poprosím o stručné vyjádření svých dojmů a zážitků v komentářích pod článkem.
Přátelé, nemohu se dočkat Freestyle modelu, léto se blíží! Vypadá setsakra dobře… Vagabund ve vysokém provedení, hmm, už se těším až je vezmu do ruky.
Zdravím,
nevíte náhodou jak to vypadá s doatupností modelu Freestyle? Léto je za bukem …
Dobrý den. Freestyle se očekávají cca za měsíc, už se chystají do výroby.
Díky za odpověď.
Dobrý den, jsou nějaké novinky ohledně modelu freestyle? Na stránkách je stále nemají dostupné …
Podilel jsem se na testovani a jsou opravdu super. V podstate od bezneho noseni do kancelarske prace a chozeni po Praze po kostkach k jeansum, az po streleckou soutez IPSC a chozeni po snehu. Tam vsude obstaly. Jen diky tvrdsi podrazce na kluzkem povrchu klouzaly trochu vice nez bych chtel. Ale celkove po upravach budou perfektni volbou pro ty, kteri hledaji botu bez kompromisu za rozumnou cenu, od ceskeho vyrobce, ktery opravdu vyrabi v CR.
Byl jsem absolutně nejtěžším testerem kotníkových bot BEAST. Během testu se pohybovala moje váha od 166,7 kg do 150 kg a boty obstály ve všech směrech. Opotřebení téměř žádné, jistota došlapu vynikající, zpevnění nohy v terénu více než dostatečné i přes to, že jsem vlastníkem širší varianty. Velmi rád teď půjdu i do dalších variant.
Jaký typ jsi (jste) konkrétně testoval??? Dá se věřit velikostem číslování??? Nebo, to dělaj malý??? Onehdá jsem poptával Prdátory… Neskutečné martýrium a nakonec jsem si pořídil Meindly… Ten kevlar v podrážce opravdu je??? Co tkaničky??? Kulaté, nebo ploché???
Ahoj, já mám 180/8 a testoval jsem nízký model typu Prepper, kde je ke kevlaru navíc i ocelová špice. Číslování je v porovnání s klasikou položené spíš o číslo výše. Standardně nosím č. 43 a 43 od Prabosu je mi trochu volnější, nicméně do Prepperů nosívám tlustší trekové ponožky a s tímto jsem již dopředu počítal. Prabos má na webu číslování i s mírami stélka, takže lze objednat v pohodě i na dálku. Měl jsem tu čest jak s pádem palety na nohu, tak i opravdu ostrým hřebíkem, když jsem si doma syslil palety dovezené z práce a rozebíral některé z nich a musím konstatovat, že ochrana pro nositele je na opravdu výborné úrovni! Tkaničky jsou kulaté, ale nerozvazují se ani mokré a při nošení v extrémní zátěži. Na vlastní oči jsem viděl celý proces výroby i řez botou v mém provedení a vše je vyráběno i dodáváno v naprosto nevídané kvalitě. Vše se dělá pod kontrolou zkušených pracovníků, kteří mě svým precizním přístupem k jednotlivým fázím výroby produktu opravdu velmi mile překvapili. Momentálně začínám testovat další modelovou řadu a musím říct, že obzvláště kolegové motorkáři se mají na co těšit!
Prepper je volnější proto, že má tu kovovou ochranu, která je tvarovaná z výroby a nejde zmenšovat/zvětšovat dle potřeby. To ovlivňuje celkový prostor uvnitř boty.
A co se tyče kvality, tak je v podstatě běžná, stejná jako u jiných značek typu Salomon, Lowa apod. Všechny firmy mají dnes stejné stroje, materiály a výrobní postupy. Jen je potřeba rozlišovat mezi co možná nejlevější obuví fasovanou armádou a následně “sušenou” desítky let ve výstrojním skladu a mezi moderní obuví z moderních materiálů a se zaměřením na kvalitu a pohodlí, ne na ušetření každé možné a nemožné koruny. Pokud se to dodrží, pak ta bota prostě bude kvalitní. Podělat to může jen vada materiálů, případně lidská chyba ve výrobě. Ale ani jedno z toho nijak neovlivníme, to už je zcela na vnitřních procesech Prabosu.
No, tak se opět chytám do horkého pásma. V podstatě jsem ochoten dát Prabosu šanci. Teď ještě aby byla velikost a aby to nebylo úzký jako Asola… Snad hoši od Prabosu chápou rozdíl mezi italskou tlapičkou a českou ploutví… Ty velikosti, optimálně bych potřeboval 47,5… Jenže, to bude u větších čísel problém… Že…
Ne, základním předpokladem byla dostatečně široká bota, aby se v ní neodkrvovala noha. Možná právě to bylo důvodem, že Italové přestřelili a některé velikosti byli ze začátku až moc široké a musela se objednávat úprava kopyta. Takže o šířku bych se nebál. A co se tyče větší velikosti, asi bude potřeba písnout přímo Prabosu a oni poradí. Se zvýšeným počtem dotazů na nové boty počítají 🙂
Podieľal som sa na testovaní vysokých prepperov, a nosím ich takmer denne až dodnes, vyhovujú mi viac než akékoľvek iné topánky ktoré som kedy nosil: do roboty, na fakultu, do hôr aj do krčmy. Po oficiálnom konci testovania(počas ktorého som bol nadmieru spokojný) sme s priateľkou prechádzali asi pol kilometra po zamrznutom chodníku. Priateľka v “botazkách”(rovnako ako všetci okoloidúci) padala prakticky neustále, každý druhý krok, kým preppery držali stabilne, nakoniec som ju musel preniesť aby sme stihli autobus. Do tej podrážky som sa asi naozaj zaľúbil 😀
Zdravím všechny, já jsem testoval nízké Preppery. Strávil jsem v nich poctivě každý den cca 11-12 hodin. Jsou to poctivé, odolné robustní boty. Pracuji jako vedoucí údržby v továrně, ale pracuji s kluky údržbáři všude. Boty jsem nosil v práci i ve volnu například na střelnici, či do lesa na houby, nebo na tůru do Krkonoš. Jak je psáno výše, podešev se mi nesmekala na střeše, na mokrém kamení, prostě podržela mne ve všech situacích. Vzorek se nezanášel bahnem ani sněhem. Od konce srpna doteď jsem nemusel boty nijak speciálně ošetřovat, stačil mi kartáč na bláto a vlhký hadřík. Jelikož se mi hodně potí nohy, tak jsem absenci membrány uvítal. Boty jsem nepromočil a nohy mi nesmrděly. Vážím 110 kg a boty dostávaly pěkně zabrat. Vřele doporučuji zkusit boty z této série. Já jsem byl 20 let u AČR, boty od Prabosu jsem nosil denně. Moc jsem nevěřil, že bych se pro boty mohl nadchnout, ale tyhle mě opravdu přesvědčily, že ještě české firmy umí dělat kvalitní odolné boty.
Děkuji firmám Prabos a Vybaven c.z., že jsem mohl být součástí vývoje a těším se na případnou další spolupráci. P.S. Vagabundy jsou úžasné a už se na ně strašně těším. 😉
Vydrží u nich dlouhodobě pata nebo se začne brzo párat nebo prodírat, jako u 99 % bot na trhu? Mám od Prabosu model Sajama s vyztuženou patou (údajně to není kůže ale jen nějaká upravená látka) a po víc jak 2 letech nepozoruju žádné opotřebení, narozdíl od všech ostatních předchozích bot, kdy se po 3 měsících daly boty vyhodit kvůli děravým patám.
Tyhle modely vypadají hodně slibně, takže na to čekám jak na smilování 🙂
No uvnitř v oblasti paty je otěruvzodrná netkaná textilie, stejně jako u Sajamy. Ano, vypadá to jako kůže, ale kůže to není. Ta by nasávala pot a následně tvrdla a krabatila se. A jinak odření vnitřku v oblasti paty bývá obecně způsobeno špatnou volbou velikosti.
Většinou to bývá způsobeno špatnou velikostí, ale někteří z nás mají prostě divné paty, které rozcupují každou textilní botu 😀 Sajama je pro mě taky první bota, která mi dlouhodobě v oblasti paty drží. Po testování Prabos Beast to ale vypadá, že mám další boty, které mi vydrží. Ta textilie podobná kůži tam opravdu je. Sajama jsou teda oproti Beastům dětské bačkůrky, Beast jsou boty pro dospěláky 🙂 Při mých testech Beast prošly rekonstrukcí domu, sázením ovocného sadu, kdy se několik dní neustále dupalo na hranu rýče, pravidelnými bahenními koupelemi, dřevorubeckými pracemi a další sadou prasečinek, při kterých mi Beast spolehlivě ochránily nohu. A na konci dne byly stejně boty dostatečně pohodlné, aby se v nich vyrazilo na výlet.
Beasty jsem testoval od počátku co přišly – byl jsem jedním z těch, kteří nesnesli první typ kopyta. Po výměně za současné kopyto jsem je defakto z nohy nesundal, nepočítám – li pantofle doma. Na noze sedí příjemně jako bačkory, zároveň ale podrží nohu v každém úhlu náklonu. Neztrácí pohodlnost ani po celém dni nošení. Absolvovaly město, vodu, skály, les, polní cesty, polomy… Nic se nepáře, nevydírá, vše drží jako na začátku. Podrážka je opravdu skvělá. Nicméně, když prší a je tzv. oslizlo, tak mohou na kamenech a kořenech klouzat… ale to asi všechny boty. Za těch půl roku každodenního nošení jsem je čistil jen dvakrát a to jen kartáčkem nasucho. Na coyote naštěstí není špína vidět jako na jiných barvách. Pro mne zatím nejlepší boty na víceúčelové použití, co jsem kdy měl.
Kožené boty bez GTX aby člověk pohledal, vypadá to fakt zajímavě. Jen technická připomínka k článku. Tlak se nevyjadřuje v hmotnosti, ale v hmotnosti na plochu. Něco jiného je 140kg na celou plochu podrážky a 140 kg postavené na špičku hřebíku. Jinak díky za test, začínám litovat, že jsem si v pondělí koupil boty 🙂
Ano, máte samozřejmě naprostou pravdu. Potřebovali jsme co nejjednodušší formou vysvětlit lidem tu normu a snažili se vyvarovat velkých čísel v Pascalech. Díky za dodatek!
Mám tu čest s vysokou verzi modelu Beast a nejvíce musím vyzdvihnout pohodlí. Ta bota je pohodlná snad v každé situaci do které jsem se s ní dostal. Za ten půl rok je díky tomu nosím snad 80% času a střídám je prakticky jen s polobotkou k obleku či botami na závody. I přes tu značnou porci kilometrů zatím nepozoruji žádné znatelné opotřebení. Boty se mnou vydržely už také 20tis. kilometrů v autě a i při nich se jim dařilo lépe než by člověk od bot tohoto typu čekal. Za mě tedy bota naprosto skvělá a moje nohy už se těší na další model.
Jo to je pravda, to je druhý problém, co s botami mám. A tímhle bohužel trpí i ty Sajamy, řekl bych, že asi kvůli měkčí podrážce. Při častém používání v autě se mi na pravé botě mnohem víc ošoupává na patě podrážka, jak je noha pořád zapřená pod pedály, takže už tam teď začínám mít takovou nepříjemnou kolíbku. Ale tohle by snad mohla vyřešit nějaká tužší podrážka.
Není Vibram jako Vibram a není podešev jako podešev. Beast má naprosto jinou směs, než Sajama, proto také Tafimu drží lépe, než čekal.
Testoval jsem Beast kotník.
V botech stále chodím každý den. Naprosto unikátní podrážka dělá z těchto bot vybavení, které “musíte mít”. Kromě mrazivého období (beast je třísezonní obuv), boty na něj nejsou zateplené, jsem se nepotkal s žádným problémem. Rozhodně půjdu do dalších jiných bot z této řady, i pro to, že testovací vzorek neodchází do důchodu a chci vyzkoušet i jiné typy.
Mezipodešev je z PU , nebo EVA ?
PU, EVA má nevýhodu v tom, že se sešlapává a tato řada je dělaná na reálné a pravidelné nošení, během kterého boty nestihnou degradovat hydrolýzou v PU.
Už jsem si to našel…
Ahoj, hodně mě to zaujalo. Boty moc pěkné, ale jsem z Ostravy a získat ty boty je celkem problematické. Zkoušel jsem včera NANGY velikost 47, podle tabulky velikost vnitřní stélky 31 cm . Podle měrky mám nohu přesně 47 – 30 cm a přesto mi byla malá cítíl jsem špičku. Nějak to nesedí s jejich velikostní tabulkou… Jinak boty moc pěkné. Škoda ve 48 nejsou.
Dneska jsem se ptal na BEAST ANKLE ty by měly být až do 49. Ještě že jsou v Prabosu ochotní to změřit přímo na skladě, jinak je to dost problematické vybrat velikost a předejít posíláním bot sem a tam……
Neměl někdo 48 osmičky na testy jak je to s velikostí.
Zdravím, důležité je správně si změřit nohu, třeba dle návodu zde: http://www.prabos.cz/velikost-obuvi
A jinak všechny modely budou v rozsahu 37-49, 48 už mají prý skladem také.
Tak nakonec koupeny Beat Ankle 47. Fakt to sedí podle velikostní tabulky.
Na první pokus opravdu pohodlná a překvapivě lehká bota. V balení dokonce dvě vložky jedna standartní a druhá tlumící.
Doporučí někdo vhodnou a ověřenou impregnaci?
Tak ať slouží. 🙂 Jinak co se tyče impregnace, klidně může být i ta, co má v nabídce Prabos, případně nějaká jiná “nano” ve spreji.
Dobrý den, omluvte prosím začátečnický dotaz, ale měl jsem za to, že membrána činí obuv vodotěsnou. Proto mě trochu matou fotky, na kterých v těchto botách bez membrány stojí člověk po kotníky ve vodě / bahně. Jsou tedy vodotěsné i tyhle boty bez membrány? Zrovna vybírám vyšší boty pro celodenní chození v dešti a mokrém terénu (Skotsko), které by zároven nebyly příliš těžké. Byl by například model Beast nebo Vagabund vhodným kadidátem do takových podmínek, nebo raději něco s membránou? Pointou asi je, že pravděpodobně plně nechápu smysl membrány, pokud i v botách bez membrány budu mít sucho , když se projdu po kotníky v potůčku, louži nebo budu chodit půl dne v mokré trávě… Díky za případné osvětlení.
Zkusím odpovědět co možná nejjednodušší formou. Čím víc voděodolný je materiál, tím méně je prodyšný. Materiály použité v této řadě mají z výroby voděodolnou (resp. vodoodpůdivou, hydrofobní) úpravu – full grain kůže má dodavatelem zaručenou dobu odolnosti 360 minut, semiš 180 minut, v případě Cordury či NyCo jde spíše o jednotky, max desítky minut. A tato úprava se dále během nošení snižuje a proto, pohybuje-li se tester často ve vlhku či rovnou ve vodě, měl by své boty impregnovat nějakým hydrofobním sprejem či voskem/krémem, pokud jde o celokožené boty. Získaná ochranná vrstva mu pak ochrání boty před průnikem vlhkosti dovnitř. Problém takových impregnací je v jejich nestálosti. Během chůze se bota pohybuje, ohýbá se, vlákna se mnou a ta vrstva se postupně narušuje. Vydržíte tak nějaké občasné promočení, ale neuděláte z bot nepromokavý gumák. Stále tak jde o hledání rovnováhy mezi vrstvami nanesené impregnace a prodyšností. Samozřejmě svůj vliv na promokání má také počet švů, přes které se voda dostává daleko snáz. Proto Vagabund, na rozdíl od Prepperu, má v podstatě jen jeden šev, na vnitřní straně boty u bříška chodidla.
Membrána je v podstatě vysoce technologická igelitka, kterou máte uvnitř boty. A když voda projde základní vrstvou boty (tedy impregnovanou kůží/textilem) zastaví se o tu igelitku a vy tak máte relativně suché ponožky. Které Vám ale navlhnou potem při vyšší teplotě či zvýšeném pohybu. Protože ač jsou dnes technologie na zázračné úrovni, odpařování stále neprobíhá na 100% a vlhkost se tak hromadí uvnitř boty. Nemluvě o tom, že všechny membrány se časem prošoupou (někomu třeba i po prvních 50km chůze) a pak boty sice stále nedýchají dostatečně moc, ale zato promoknou ve vodě (nebudou-li tedy dodatečně něčím impregnované z vnější strany).
Základní myšlenkou při vývoji bylo to, že daleko častěji máme boty suché, než mokré a je lepší mít botu prodyšnou, než “zatapetovanou” membránou. Je jednodušší ty boty v pět ráno promočit rosou na louce a v osm už je mít suché, než mít sice sucho v ponožkách ráno, ale pak trpět celý den v zapařených botách.
A samozřejmě co člověk, to názor, proto je mi jasné, že se najde dost obhájců Gore membrány, kteří na ní nedají dopustit. Také nemám nic zásadně proti, ale chtěl jsem zkrátka mít možnost kvalitního obutí i bez ní. A pokud budu potřebovat přebrodit řeku, použiji membránové ponožky, kterých je na trhu hromada a které fungují stejně jako membrány v obuvi.
Pokud ale počítáte se tím, že budete delší čas ve vlhku, resp vybíráte obuv převážně do hodně vlhkého prostředí, pak je rozumnější volit obuv s membránou, ne-li rovnou nějaké moderní dražší gumáky, např. nějaké lovecké.
Do Skotska bez membrány jedině gumáky. Z vlastní zkušenosti: Moje boty Aku kombinace Cordura/nubuk už nějakou dobu nošené promokly za cca dva dny. Kamarádovy Hanwagy Alaska fungl nové jen rozšlapané po pěti dnech začaly provlhat.
Pochopil jsem to správně, že materiál podrážky vyvinul Prabos a Vibram to pouze vyrábí? Ta podrážka je na začátku tak vychvalovaná, že jsem nedůvěřivě zbystřil, ale nikde žádná fotografie onoho samočistícího vzorku.
Dlouhodobě používám různé typy U.S. armádních bot a poměr cena – výkon je pro mne zatím nepřekonaný. Dělají se po půl číslech a v pěti šířkách nártu, takže když seženete svojí velikost, sedí dokonale. Nevím z čeho je tlumící mezivrstva, ale k sešlapávání nedochází a k degradaci také ne. Mám i hodně staré kousky (když vidím svoje číslo, kupuji do rezervy) a nerozpadají se. Mám boty s membránou i bez a používám dle předpovědi počasí nebo podmínek které očekávám. Na některé akce v botách bez membrány vzpomínám docela nerad. Taky dost záleží na ponožkách a stélkách. Špatné mohou snadno zkazit výkon jinak dobré boty.
Ano, pochopil jste to správně, od Vibramu tam je jen logo. Vzorek jsem nefotil, protože i tak je ten článek až moc velký, ale napište na mail vybaven@post.cz, klidně Vám tu fotku zašleme 🙂
Škoda. Jedna fotka navíc by už tak zásádní rozdíl ve velikosti článku neučinila. Můžete mi jí poslat, ale asi to bude zajímat i jiné, tak bych jí radši dal sem. Díky.
99% lidí z fotky vzorku nepozná jeho účinnost, navíc fotka nic neřekne o samotné směsi. Nicméně máte ji nahoře, snad stačí.
Díky.
Jak to klouže se nepozná to je jasné, ale s tím zanášením bahnem se to odhadnout dá. Když je vzorek moc hustý, zanáší se snáz a taky se do toho chytaj kamínky. Viz. vzor Panama na U.S. botách do džungle. Ty jsou v bahně geniální.
Navíc Vibram těch vzorů dělá spousty a byl jsem prostě zvědavý.
Zdravím, též jsem se zúčastnil testování obuvi a to beast polobotka. Boty jsem kupoval jako alternativu na léto k čerňákům, místo goráčových kanad které fasujeme. Jak již bylo řečeno boty skvěle dýchají a podrážka je dle mého kouzelná :), drží snad úplně na všem a s fasovanou obuví to nelze ani srovnávat. A poté co se odstranila ta “otravná” kapsička a zúžilo kopyto, mohu boty vřele doporučit.
Ahoj kolegové,
testoval jsem Beasty kotníkové. Ještě to bylo to širší kopyto. Stále boty nosím a jsou mé nejoblíbenější. Šířka mi vyhovuje. na začátku to bylo celkem šílené, hlavně v kleku. Pocit zmáčknutí prstů byl celkem šílený. Po čase a nebylo to za dlouho 🙂 se vše “vyšlapalo” a od té chvíle jsou boty naprosto skvělé. Kolegové kritizovali jazyk a na něm onu kapsu. Já osobně neměl a nemám problém se zachytáváním “bordelu” za jazykem. Uplatnění na kapsu která je umístěna na jazyku jsem objevil nedávno. Po zavázání tkaniček lze do kapsy schovat tkaničky a tím zabránit zachytávání v porostu a podobně. Odolnost proti průsaku vody je ……. překvapující na boty bez membrány. Boty jsem impregnoval až po “mokrém” celodenním výletu kdy nepropustili vodu z mokré trávy. Podrážka jedním slovem bezvadná. Dokonale drží, spolehnout se na ní dá i na mokrých kořenech a kamenech. Teď v zimě mám pocit, že od podrážky je dříve zima než u jiných bot. To přisuzuji 5mm kevlaru. Když se hýbete je to OK, ale jak někde stojíte, pocit chladu se dostaví celkem rychle.
To je asi tak po shrnutí vše. Jsem rád, že jsem se mohl něčeho takového zúčastnit. Je to nezapomenutelný zážitek.
Zdravim,
nemam absolutne zadny zkusenosti s podobnym vybavenim. Hledam boty na obcasny tury v nenarocnem terenu, do 30 km. A zaroven jako pracovni obuv na ruzny akce. Tzn 12+ hodin na noze, trava, kopce, bahno, beton, povetsinou tak 5 dni v kuse vickrat behem jara/leta/podzimu. Zatim jsem pouzival stary martensky a ac na ne jinak nedam dopustit, pro tenhle ucel nejsou uplne vhodny 🙂 Taky bych rad vedel jak je to se sirkou boty, mam pomerne uzke chodilo a velikost boty tak 44. I ty martensky jsou mi pomerene siroke.
Takze otazka zni, jsou pro me napr. Beast ankle vhodny boty? Diky!
Kotníkové Beasty by měly sedět bez problémů, v sadě se dodávají dvě stélky, jedna normální a druhá je tlumící, o něco vyšší. Která pomáhá mimo jiné trochu redukovat vnitřní prostor, pokud byste měl opravdu úzkou nohu. Jen je potřeba si přesně změřit chodidlo dle návodu – http://www.prabos.cz/velikost-obuvi
Dobrý den.
Mohl bych vznést dotaz ohledně nového “kopyta”?
U předešlých modelů včetně verze Delta Nanodry jsem měl problém ohledně paty. Mám ji poměrně mělkou a bohužel Prabos ji měl vždy mnohem hlubší – díky tomu sem trpěl odřením achilovky a boty pro mne byly nepoužitelné.
Vyřešil se tento “problém” díky novému kopytu a nebo je hloubka paty stejná?
Nosím denně Meindl Desert Fox kde je pro mne pata vyhovující, ale rád bych podpořil českého výrobce.
Kvalita Prabos je velice dobrá a to včetně vyřízení reklamací, protože na rozdíl od ostatních výrobců dokáží plnohodnotně napravit chybu (která se prostě stát může) a udělají to pořádně. Proto bych rád konečně zařadil tuto obuv do své výstroje.
Nedokážu samozřejmě říct, zda nové kopyto vyřešilo konkrétně Váš problém, ale nové prostě je. 🙂 Navíc v sadě se dodávají dvě stélky, jedna ze kterých je větší a tudíž ten vnitřní prostor obuvi vyplňuje víc. Každopádně přes internet se to vyřešit nedá. Nejlepší bude to zkusit někde na prodejně osobně, případně si ty boty objednat a zkusit doma. Pokud nebudou vyhovovat, do 14 dnů je ze zákona můžete nenošené vrátit.
Dobrý večer.
Tak problém s patou vyřešen tímto modelem. To nové kopyto je opravdu jiné a boty sednou jako by k nim noha přirostla…
Navíc možnost druhých vložek, které jsou opravdu dobré.
Moc děkuji za tento počin.
Konečně mohu mít zase kvalitní české boty.
Berane, jaké jsou ty Delty Nanodry? Ve srovnání s Beasty? Děkuji.
Mam Beast Ankle, a škoda že je tak zagulatena špička z vnutornej strany. Uvidim pri dlhšom noseni, nejak citim pri chodeni bok palca. Snáď to sadne po rozchodeni, pri skušani mi to nedošlo az po par desiatkach metrov. Stare prabos kopyto mi asi viac vyhovovalo.Prve dojmy z materialov obuvi su ale dobre
No je otázkou, zda jste správně zvolil velikost. Obvykle máme jedno chodidlo větší a právě podle něj by se měla velikost bot určovat. Ale zkuste napsat Prabosu, zda by Vám tu botu trochu nerozklepali, tuším, že by to mohlo pomoct.
Dlžka sedí, to zúženi špičky z vnutornej strany mi nesedlo ja mam skorej užsiu nohu a palec von(teda do vnutotnej strany boty, vite jak to myslim☺)No a prave som ich bol skusit znovu, bezne chodenie bude v pohode, dlhší výlet by mohol byt problem. Presne pre toto som vratil AKU Conero a potešila ma nova obuv od Prabosu ze tam mi to sedi(Condory mi sedia) a ejhle(nove kopyto mi asi nesedi), v praci fasujem obuv od BOSP a mam radsej Prabos(stare kopyto).
Rozklepat? Veď to ma v špicke vystuhu, ak som to dobre pochopil.
Este mi vadí vyvýšená zadná horna čast boty(sára). Vas to netlačí nad achylovky?
Dufam že to rozchodim a bota sedne na nohu☺
Tak to asi bude opravdu specifickým tvarem Vašeho chodidla. Pokud vím, tak ani v průběhu testování, ani teď, to netlačilo nikoho z testerů. Zkuste ještě vyměnit používanou stélku za tu druhou, co byla v sadě, jestli to nepomůže. A ano, výztuha ve špičce je, ale pokud to máte z boku, kde na ní navazuje kůže, tak by se to rozklepat mohlo. A nebo Vám to přece jen sedne během následujících týdnů nošení a budete na 100% spokojen. 🙂
Tak po dlhsom noseni ma ta špička tlači z boku, ne moc ale tlačí. Specificke chodidlo nemam, iba mi vadi to skosenie boty z vnutornej strany(pri palci) tato obuv mi pripada ako strih “bunion”.
Na jednej fotke vyššie to je vidieť,tam co je obuv po páde palety, je ledva poznat krora bota je prava a leva.
Budem dalej rozslapavat snad si palec zvykne.
Inak boty doporučujem pre hrubšie chodidlo s palcom utopenym(bunion).
Moja chyba, mal som dlhšie skúšať. A to iste mam na conversách po 2 hodinach to zacne byt otravne potom pride bolest.No kdo skusa boty 2 hodiny
Měl bych otázku na testery beast polobotka. Boty vypadají opravdu pěkně jenom trošku nedůvěřivě pokukuji po stahovadle – můžete napsat jestli s tím nebyl žádný problém? Lze si boty dobře “utáhnout”?
Ze začátku jsem u prototypu měl pocit nedotažení kvůli šířce samotné boty (dle mého odstraněno zúžením kopyta) ale od jisté doby si to sedlo a boty od té doby jdou utáhnout dle potřeby bez onoho pocitu nedotažení. Horší je kam s utahovadlem u prototypu šla využít kapsička, ale, jak je to u sériového typu netuším. Se samotným utahovadlem jsem problém neměl.
Stahovadlo se dá zkrátit a tu bambulku lze po utažení prostrčit zkřížením tkaniček, takže absence v sériovém modelu kapsičky by neměla hrát velkou roli. Ale pokud se ukáže, že by se měla vrátit, tak to třeba časem vytuníme do verze 2.0. 🙂
Ano to jsou další možnosti kam utahovátko zastrčit. V tomto to mají dobře řešeni Solomony (třeba XA Pro 3D).
O žádných problémech s utažením jsem během testování neslyšel. Někteří testeři museli tu šňůrku zkrátit, ale jinak nic tragického nebylo, jak tak přemýšlím. Navíc jsou to stále očka, do kterých lze místo stahovadla dát běžné tkaničky. 🙂
Jakou botu byste doporučili na opravdu dlouhé pochody v přírodě (Ural apod.)? Nemám moc rád těžké boty (a když, tak Bundeswehrácké kanady) a jsem zvyklý šlapat spíš v lehčích botkách. Julky klidně v lehkých trekovkách.
Buďto nanomebránové Delta Ankle Camouflage (tuším, že podobné, upravené nosí mj. Viktorie Hlaváčková na svých superdlouhých pochodech http://cestatam.wixsite.com/cesta-tam), nebo právě vyrobené Beasty?
Jde mi hlavně o spolehlivost a odolnost. Jestli to váží o 5gr. více nebo méně, nebo to vydrží ve vodě o deset minut déle, mě zajímá méně, než jestli se mi to nerozpadne někde 80km od nejbližší vesnice. Těžší trekovcky, jako třeba Condoriri moc nechci…
Díky za názor
No rozhodně by to mělo být něco z této nové řady, ne ty staré Delty. Přece jen jde o novou generaci podešve, která je kvalitou zcela jinde. A obecně na pochody v přírodě bude ideální nízký či kotníkový Vagabund, který je celokožený. Beast má textilní části a ty by se odíraly o keře apod. Takže záleží na tom, zda se dlouhodobě pohybujete po stezkách, či prodíráte se lesem.
Spíš hřebenovky, tráva, šutr, semtam křoví, něco v lese… Otorten, Manpupuner…:-) Ten textil je cordura, neměla by dost vydržet? Na pohled se mi zdá Beast lehčí a pohodlnější, než Vagabund, ale v ruce jsem je neměl. Vagabund tedy bude odolnější a spolehlivější? Komfort srovnatelný? Díky.
Trochu na Beastu nechápu ten neukončený kus kůže na kotníku po stranách. Není tam ani prošitá, to má být k čemu?
Textil je cordura, ale přece jen kůže je odolnější. Na beastech ten kus na horní hraně je kapsička pro případ nouzového ukrytí SD karty apod.
A ještě dotaz: Vagabund má ocelovou špičku, jako Prepper? Díky.
Nemá, jde o lehkou celokoženou botu s minimem švů.
Děkuji.
Tak nízké bestie jsou doma. Vypadají pěkně i v reálu a prvních pár kroků bylo také slibných.
Jen ta fotka podrážky tu raději neměla být. Můj vzorek vypadá jinak a slova antistatic a oil resistant příliš zavánějí pracovní botou. Pro plánované outdoor využití bych raději četl Vibram, i když chápu, že značka nic neznamená. Nákup těchto bot budiž chápán jako důkaz.
Malé vysvětlení odlišnosti bych ale ocenil.
Mea culpa! Zapomněl jsem uvést v článku, že všechny nízké verze bot mají jinou verzi podešve. Ta je ještě přilnavější a agresivnější, ale při delším pobytu venku za záporných teplot tvrdne a trochu podklouzává, proto se dává jen na ty nízké verze, určené do teplejšího počasí. Dlouho jsme přemýšleli, zda dávat všude stejnou, nebo pro nízké zvolit tuto lepší a nakonec zvítězil argument, že v nízkých letních botách lidé přece jen nebudou chodit v únoru venku. Díky za připomenutí, přihodím do článku.
Děkuji za vysvětlení, první kilometry máme za sebou a byla to moc příjemná procházka. Naštěstí už jsem mohl, protože je březen. ?
Tak ať slouží a budete-li mít nějaké připomínky či nápady na vylepšení, neváhejte se ozvat na mail, uvedený v letáku z krabice.
Tak koupil jsem Best Ankle, boty jsou docela pocitově pohodlné,mám u nich zatím pocit nedotaženosti, z důvodu šířky boty,po prvních 20km v oblasti Žďárských vrchů jsem měl odřené paty, nevím kde byla chyba,teď jsem se vrátil z 45km vandru Českým rájem a už si to lépe sedlo, no zkoušel jsem je i na ledu,ale nepřijde mi že by podrážka byla nějak nadprůměrně neklouzavá,jak někteří testeři píší, mám porovnání s jinými výrobci Hanwag,Salomon a přijde mi že to je dost podobné.Další postřeh mám z prudších výstupů, zdá se mi že paty v těchto pasážích zdánlivě dřou, zas to může být mojí “blbostí” že mám málo,nebo moc dotažené boty, popřípadě nízký nárt.Po návratu domů jsem pak ještě zjistil,že se mi lehce začala odlepovat podešev od kožené špičky boty(není to ani 0,3mmdo hloubky a v délce cca 15mm).
Dobrý den. Díky za sdílení zkušeností. Právě kvůli lepšímu pohodlí máte v balení dvoje stélky, zkuste je střídat a podle toho zvolit nejvíce vyhovující, ty které lépe vyplní šířku bot. Pokud jste tedy zvolil správnou velikost a nejsou vám třeba o číslo větší (viz návod – http://prabos.cz/velikost-obuvi). A jinak odlepovat se by se nic nemělo, spíše jde o hranu PU, pokud by se to prohlubovalo, kontaktujte Prabos, zkontrolují to.
Chci se zeptat, v krabici s Vagabundy jsou dvoje stelky? Nyní si je kupovala manželka a má jen jedny. Boty super, ale do kopce ji pořád tlačí pata, tak bych zkusil jinou stelku, jestli to pomůže.
Zdravím,
rád bych se informoval na vysoký model bot. Hledám aktuálně nové boty na cesty (Laos, Vietnam, Kambodža apod.) Po poslední výpravě v Malajsii se mi rozpáraly moje britské pouštní kanady a hledám za ně lehčí a vhodnější náhradu. Beast High Field se mi líbí z důvodu dobrého větrání nohou, ale obávám se, že tou textilní mřížkou nad podrážkou, která je dost nízko proteče i bláto :/ … Beast Ankle si myslím, že to má daleko lépe řešené, ale vzhledem k pijavicím a další havěti preferuji vysoké boty. Pak Vagabund, ale tam si myslím, že bude problém s pocením nohou :/ …
Má někdo prosím zkušenost, jestli ta textílie nad podrážkou něco zadrží nebo případně s Vagabundem, jak se v nich potí nohy ? Většinou mám na cesty troje boty (Žabky, závodní spartan race kecky od reeboku v zelelé barvě a pak primární obuv Kanady) s tím, že Kanady mám na nohou i ve městě. Teploty tedy od 10 – 45 stupňů a pak vlhkost (prales apod.) Na opravdu velký déšť většinou mám Dexshell ponožky a boty nechávám pak proschnout. Vzhledem k teplotám pouštní zbarvení.
Moje zkušenost s botou Beast Ankle není nikterak s pozitivním dopadem. Botu jsem vzal nejprve na rozchození napříč členitým českým lesem (vojenský prostor) asi 4x v rozsahu 16-26km. Nejprve naprosto bez problémů. Při delší chůzi tlačila v oblasti nártu. A napotřetí se to již roztáhlo a zvyklo. To je takové malé mínus bot vůči těm, které padnou bez problémů. Další malé mínus je, že po těchto pár procházek se uklouže tkanina pod vložkou. Vložka pak v botě klouže a je pak jedno, kterou v botě máte, ale tato vložka v botě jezdí při chůzi do strmého kopce nebo v nakloněné rovině (po vrstevnici). Chůze je tak nejistá a dost nepohodlná. Toto posléze samo odeznělo a tak nedošlo na pomoc oboustrannou lepicí páskou. Teď jsem se vrátil z Itálie, kde jsem s botou chodil 4dny po místních kopcích a skalách a po sněhu. Byl jsem plně spokojen! Jen koukám, že se rozlepuje podrážka v přechodu dvou různých materiálů a v místě které není namáháno ohybem a jen na jedné botě. Patrně nějaká chyba v procesu výroby . Za 3 litry bych čekal, že si botu vezmu více než 10x bez ztráty růže. Další procházka jí čeká nevyhnutelně do reklamace. Na závěr však v dobrém musím vyzdvihnout naprosto dokonalou přilnavost podrážky k libovolnému terénu, ať jde o jehličí, kořeny, kameny, štěrk i oklouzaný vápenec. Tuhost podrážky mezi ohebností a pevností je naprosto vyladěná. Taková moje zkušenost.
Dobrý den. Díky za rozsáhlé první dojmy, je to velmi užitečné pro další vývoj. Pošlete prosím pár fotek rozlepení na mail z informačního letáku, co byl v krabici. Jde nejspíše o svrchní vrstvu PU nástřiku, která se uvolnila při zátěži a boty se dál rozhodně rozlepovat nebudou. Nicméně není problém je jakkoli zrenovovat, stačí poslat Prabosu mail či zprávu na FB a oni zajistí svoz prostřednictvím PPL. A rád bych se zeptal na to klouzání, nemůže to být dlouhým pobytem v horkém prostředí Itálie a dlouhou chůzí, kdy pot se vysráží mezi stélku a kevlar? Zatím jste první s touto zkušeností a pokud se ten jev bude opakovat, na kevlar se nanese nějaká neklouzavá vrstva, není to vůbec problém.
Na základě článku a pochvalných recenzí jsem si řekl že dám této kolekci šanci. Zajel jsem si do Slavičína pro Beast Low jako testovací model, zda mě přesvědčí i pro ostatní. Ačkoli jsem si boty vyzkoušel na prodejně, tak až při prvních (zpočátku jen kratších procházkách se psy) jsem také zaznamenal tlačení v oblasti nártu, v podstatě už po několika minutách chůze. Zatím mají boty nachozeno malinko, sotva do 20 km, tak doufám že si to sedne, protože co do pohodlí by to ZATÍM bylo zklamání. Ale nebudu předčasně vynášet soudy.
Co se opravdu povedlo, je fantastická podrážka, něco tak přilnavého jsem fakt dosud asi nezažil. Za podrážku jednoznačně palec nahoru. Jinak trochu rozpačitej jsem z toho utahování bot. Na jednu stranu praktické a rychlé utažení, na druhou stranu otázka kam s tím zbytkem tkaniček s utahovadlem? Zatím to zastrkávám pod utažené tkaničky, což ale vylučuje větší utažení (a přesto bota tlačí v nártu). Jsem zvědav zda si na botky zvyknu. Jo a ještě jeden postřeh – na prodejně jsem zkoušel i kotníkové Vagabundy a z těch byl první dojem ještě násobně lepší, tak uvidíme 🙂
Dobrý den, zakoupil jsem boty Beast Ankle a celkově mi vyhovují co do velikosti i podhodlí. Zvažuji ještě polobotku Beast Low. Jsou vhodné i na běžné nošení po městě apod.? Pokud mi sedí Ankle vel.47 je šance že budou sedět i Beast Low?
Dobrý den. Ano, spousta lidí nosí nízké Beasty do města. A ano, pokud Vám dobře sedí střední velikost, nízká sedne stejně dobře.
Mam je a vazim 160 kilo. Do mesta idealni, bota je velmi pohodlna.
Čtu tady ty všechny komentáře a hodnocení a chci se zeptat, jestli by byla bota Ancle Vagabund kontníková vhodná také jako dámská nebo jsou všechny modely nové řady výhradně pro drsné muže?
Jsou koncipovány jako unisex modely a vyrábí se od velikosti 36, takže není důvod se obávat, drsná žena s nimi bude spokojená také. 🙂
Zdravím. Víceméně jsem se už rozhodl, že si zakoupím boty od Prabosu, ikdyž s fasovanou botou této značky jsem neměl moc dobrou zkušenost. Teď se rozhoduji mezi Beast a Vagabund. V přírodě trávím spoustu času a nejednou jsem procházel 3 dny borůvčím v dešti, propadl se zamrzlou kaluží nebo mě překvapil první sníh, který celý den odtaval. Je mě jasné, že nemohu chtít po botách bez membrány zázraky, ale z důvodu lepší voděodolnosti se mě jeví jako lepší Vagabundy než Beast, které jsou celokožené a dají se ošetřit třeba Sno-sealem. Prosím o potvrzení, nebo vyvrácení mé domněnky, děkuji ?
Dobrý den. Ano, pro Vás bude nejlepší volbou černý nebo hnědý Vagabund. Impregnovány jsou už z výroby, ale pokud Vás bude čekat nějaká ta vodní cesta, vždy je můžete napustit Sno-sealem.
Díky za rychlou odpověď. Jen se ještě zeptám, černý a hnědý Vagabund je z jiného materiálu než ,, maskovací,,? Zvažoval jsem právě právě hnědou a kamuflážní variantu.
Maskáčová kůže je mírně jemnější, tuším, ale o to nejde. Spíše je otázkou, jak bude vypadat takto světlý nubuk po navoskování. Hnědý mi hodně ztmavl a zaleštil se, takže vypadá luxusně. U černého akorát dojde ke ztrátě (chlupatosti) a boty budou vypadat jako z leštěné full grain kůže, ale světle kamuflovaný nubuk jsem voskovat nezkoušel, klidně se může stát, že pak vzhled bot bude přesně odpovídat jejich názvu… 😀 Musím dnes zkusit, samotného mě to zajímá.
Tak, Vagabundy jsou doma. Nakonec zvítězila univerzální barva a to hnědá. Hned jsem je impregnoval Sno-Sealem a při nejbližší možné chvíli je začnu rozcházet. Pokud máte zájem, mohu zaslat foto bot před ošetřením a po ošetření, za účelem pozorování změny barvy kůže ?. Ale v podstatě jsou jen tmavší..
To není potřeba, také přece mám hnědé a také jsem je voskoval. 🙂 A ještě k tomu teda rozleštil hadrem (netkanou textilií), proto moje jsou lesklé. Méně se na ně pak lepí prach a rostlinné pyly.
Mám jednu malou poznámku k mazání….
na nové boty pro normální použití nedoporučuji přípravky na čisté bázi včelího vosku. Dle mých zkušeností vosk zneprůchodní póry, zvláště v chladu tuhne, časem kůži ze vnitř nakrabatí (v ohybech), tedy rozpraská. Nejdříve asi udržovat většinou stříkáním (impregnace ve spreji), pak vyživovacími přípravky (přírodní tuk, mazivo možná i ten polotekutý Leather balsám). Teprve až budou obnošené a kůže bude více porušená a budou protékat, použít ten Sno-seal. Tím z nich udělám “holínky” ale zase ještě chvíli poslouží…
nicméně, je to jen subjektivní zkušenost.
Tak jsem si v Práglu vyzkoušel Prepper, Vagabond a Beast.
A pozor: Přestože, všechno byla velikost 47, boty na délku NEJSOU STEJNĚ DLOUHÉ… Prepper je OK, Vagabon také, bohužel v Beastu cítím palec. Sice lehce, ale cítím… Prokaztelně nejvíce místa bylo v Prepperech… OK, jsou na silnější ponožku… Ale, proč ty dva další typy nejsou totožné??? Mám jednu nohu vlivem úrazu lehce delší(to má kde kdo), ale u mě se to potkává jaksi lehce blbě… Velikost 48 je jednoznačně velká…
Jenže, co si mám myslet o tom, že tři boty údajně dělané na stejném kopytu nejsou stejné… Irenko, héérečko, řekni mi proč???!!!
@Vlad & Tom – k tomu SnoSealu, neustupuje se teď od tohoto zpusobu údržby, pokud tedy nepotřebujete vytvořit “holinky”?
Z dlouhodobějších testů vyplývá, že kůže se po ucpání voskem těžko impregnuje, a tak dochází k její degradaci a casem ponicení…
Tak jsem jen chtěl upozornit, aby se to voskování nevžilo jako běžný postup a pak se nezačalo říkat jak “Prabosky strašně praskaj”.
Ano, máte naprostou pravdu, pro kůži jsou daleko šetrnější moderní způsoby ošetření olejem a nano impregnací, protože vosk kůži zalepí a ucpe, navíc to není samospásné a stále se o boty musí pravidelně pečovat. Já osobně jsem chtěl z Vagabundů udělat skutečně boty do nepohody, čistě do lesa, proto s tím nemám problém. Ale ano, člověk před voskováním musí vědět, proč to dělá a co z toho bude.
Dobrý den, uvažuji o koupi ankle bot. Spíše řeším pocení než nepromokavost. Což se trošku vylučuje s modelem vagabund který se mu líbí. Předpokládám že beast bude lepší nebo počkat na ten letní model? Bojím se potom možných protažení. Díky
Škoda, že nejsou jedny i neprořezové, byly by hodně zajímavé.
Teda, čtu tady samou chválu a i na to doporučení jsem si boty koupil, vagabund comuflage..
Ale teda, boty za tři tisíce..
Šílenost.
Jsem strašně zklamaný.
Nejhorší boty co jsem mel na nohách.
Nedá se s nimi chodit. Brutálně vydrene paty, kolem kotníku vůbec nedrží, jsou strašně otevřené. Padá do nich veškerý bordel, kamínky…
Když se vice stáhnou tak úplně umrtvi nohy..
Jsou fakt strašné..
Mám prabos condoriri, ty jsou skvělé, ale tyhle vagabundy jsou strašné. Nevím jestli jsem chytl zrovna nějaké špatné, nebo jsou takové všechny..
Budu rad kdyz se mi je podaří někomu prodat aspon za dva tisice..
Byl jsem v nich 2x cca 35 km dohromady..
Ale jak rikam, condoriri jsou super, od prvního nazuti, nqchozeny stovky nebo tisic km..
Ale tyhle vagabund.. Nemam slov.
Dobrý den.
Je to samozřejmě velmi nemlié, ale mám-li být upřímný, zní to jako kdybyste zvolil špatnou velikost… Vagabundů se uvedly do provozu stovky a toto je první nejenže stížnost, ale vůbec negativní reakce. Pokud Vám to nevadí, ozvu se Vám na email a zkusíme to dořešit, zajímá mě pár podrobností apod.
Dobrý den, není problém, klidně se ozvěte.
Dobrý den, mám podobný problém. Ale asi je to kvůli špatné velikosti. Mám širokou nohu a u čísla 41 mě tlacily malíčky. Tak jsem si vzal číslo 42, kde se to zdálo ok. Ale po cca 80 km jsem odřené obě paty. Asi jsem si měl vzít číslo 41 a doufat že to rozšlápnu No a ten kotník by mohl být pevnější, třeba by pomohl třetí háček jako u běžných pohorek.
Zdravím,
Vagabundy vlastním a za mě jsou to nejpohodlnější boty které mám (srovnávám mezi různýma fasovanýma ačr, pčr, cs, … až po meindly). Nějak jim nemám co vytknout a svůj účel plní. Nevím zvolit jste správnou velikost? Třeba váš problém s patou je mi úplně neznámý :), dle mě jsou Vagabundy v této oblasti řešeny skvěle.
Zdravím.. Velikost mám určitě správnou..
Mám prabos condoriri gtx a ty jsou úžasné, zrovna jsem s nimi byl na vícedenní přechod alp a bez výtky..
Ale vagabubdy jsou bohužel pro mě tragedie.. Volal jsem i na reklamace, jestli treba nemohla být výrobní vada, ale bylo mi řečeno ze bota je pry spíše na silnější nohy, to ze jsou tak moc otevřené, tak ze to u tohoto modelu tak je.
Zvláštní, mi vagabundy netlačí, co se týká utažení tak mi přijdou že spíš se nedají dost dost utáhnout jak jsem zvyklý např z belevilek a haixů. Jinak mám odnošeno cca 1200km – nosím je denně do práce a v kanclu nesedím. Vrškem jsem si nevšim že by mi do bot něco padalo ale to bude tím že mám přes ně přetažené “montérky”…
Tiež ma dosť prekvapilo hrešenie na vagabundy. Od kedy mi prišli, nenosím do terénu nič iné. Najpríhodnejšie asi bude popísať práve posledný zážitok s nimi: Noc z piatka na sobotu som strávil v horách, priamo na hrebeni. Ale na palci na nohe mi znova začalo rásť “divé mäso”. Keby vagabundy neboli také pohodlné, asi by som ani nezišiel dolu sám po svojich, možno sa nanajvýš doplazil. Mimo mäkkého pohodlia pre nohu mi ani ešte nikdy nepremokli, ani pri prechode cez bažiny. Nohy chránia dobre, členky spevňujú(ak sa správne zaviažu) ako každé iné kanady, nekĺžu ani na rozblátenom svahu či hromade výkopovej hliny. K padaniu bordela do nich sa ale môžem vyjadriť len tak, že ich mám vždy prekryté nohavicami. Koniec koncov, kraťasy sa ku kanadám nehodia 😀 Ničmenej mám vysoké a nevšimol som si, že by do nich padal bordel, ale stať sa môže. Holt každý človek je iný, a má aj iné nohy…
Zdravím.
Vagabundy 44, hnědé vysoké. Problém zmíněný v příspěvku se mi neděje. Zatím odchozeno do 60 km. (v kuse cca 15 km)
Boty jsou lehké, celkem prodyšné, mají luxusně měkký jazyk. už nebudu vychvalovat podrážku, ta prostě JE. Na noze drží výborně, (mám nízký nárt a úzkou hubenou holeň…) Jediným problém je, že se mi trošku odírá pravá achilovka, ale to je poúrazovým výrůstkem. Dělá mi to v každých botách. Časem se to rozchodí. (například v Prabos Bundeswehr mám v tom místě v botech ve vnitřní jemné kůži otvor….:) )
Nemám odchozeno v náročném prostředí, je tedy brzo na nějakou větší recenzi, ale za mě zatím dobré…
Zatím nemám co vytknout, na noze sedí perfektně a o proti testovaným kotníkovým beastům je i bota ve vnitřku subjektivně měkčí. Jediné co příště jinak je ta vložka která se při chůzi do kopce lehce posouvá v botě. Ale není to nic dramatického. Už to tu někdo zmínil myslím i u jiného modelu než je Vagabund.
Me by zase zajmalo, jestli Prabos nehodla delat i model Prepper ale kotnikovou verzi? Ta mi docela ve vyberu chybi.
Mam zkusenost s Prabos Nanga nizka bota a perfektni pohodlna bota! Nosim to do lesu, vyslap do mirnejsich hor.
Nyni zvazuju ze casem bych rad koupil od Prabot kotnikove boty jen Vagabund vs Prepper kdyby dodali.
Vagabund tam vidim vyhodu ze ma silnejsi kuzi a min svu.
Chci se zeptat, nezda se vam bota Vagabund – kotnikova verze prilis mekka? Zkousel jsem na noze a prijde mi pomerne mekka, vzit to treba do hor na mensi trek pres sutry.
Prepper zkusil jsem, zajmave tvrdsi kuze, ale vysoka verze mi prilis nesedla ale to je jen muj dojem. Mel jsem taky pocit, jestli tam nebude zatikat.
Proti Vagabund ktery to maji jakoby v celku.
Robustnejsi me nejvice prisel model Prabos Nanga GTX S10423. Ta bota je absolutne pohodlna, pevne drzi na noze, vice nohu podle me fixuje. Vagabund mi prislo moc mista kolem nohy ale treba je to pohodlnejsi.
Vagabund je koncipován jako bota, kterou ráno nazujete a večer sundáte, takže by měla být měkká, pohodlná, ale i odolná a bezpečná. Nanga je výborná nízká trekovka, volnočasová obuv do přírody, nedá se to moc porovnávat.
Jeste jeden dotaz na zdejsi odborniky, je bota VAGABUND Ankle kotnikova vhodna i na hory? Pocasi treba 10+, sutry ruzne, chozeni v cca 3000 metrech, Tatry pak treba a pod.
Ano, Vagabund je pro toto prostředí celkem fajn model. Osobně bych volil spíše vysoké provedení, ale to je věc názoru každého jedince.
Zdravím,
tak jsem si na expedici do Barmy, Thajska a Laosu nakonec vybral vysoké Vaganbundy v kamuflážním zbarvení.
Po koupi jsem měl pouze tři týdny do odjezdu, takže jsem v nich chodil do práce a chodil v práci (občas jsem je měl i k obleku 😀 , abych je stihl prošlápnout). Podařilo se mi nachodit za tři týny 130 km a na nohu se nějak usadili.
Denně jsem v nich nachodil v pralese 15km s převýšením 600m a odslaňoval desítky metrů. Konečný počet byl cca. 100 km. Teploty se pohybovaly od 30 – 37 stupňů ve stínu a v Pralese navíc vlhkost. Ponožky jsem měl z merino vlny.
Popravdě jsem nečekal, že to botky dají – hlavně z důvodu vysoké teploty a vlhkosti. Nohy se mi samozřejmě potily, ale celý den v botách a necítil jsem se nepříjemně. Na porovnání z Malajsie, kde jsem měl britské pouštní kanady to je jako nebe a dudy (ve prospěch pro Vagabundy). Večer samozřejmě nechal vyfoukat … jak nohy, tak boty 🙂
Za mě klady:
Zvládají těžší terén, bláto, vysoké teploty i vlhko.
Noha pevně drží a měl jsem v botě vždy oporu.
Když se rozevřou, tak se do nich suprově “vklouzává” a pak se lépe vyvětrávají a případně suší 🙂
Zápory:
Narazil jsem na jeden, který mi vadil … Při utahování jsem musel pokaždé laborovat s jazykem, aby mě někde netlačil při delší chůzi. Když se boty utáhli více, tak pak byl velký tlak na nárt a nebylo to příjemné. Stačilo to pak vždy nějak “pošolichat”, ale bylo to nepříjemné.
Malá drobnost – spíše optická … Mám malou nohu – 41 – a bota vypadá o dost mohutněji 😀 díky šířce a špičce.
Děkuji za super ohlas a jsem rád, že boty v expedici obstály přesně dle plánu. 🙂 Neměl byste nějakou fotku?
Projedu fotky 🙂 …. kam je případně chcete zaslat ?
Na redakční mail vybaven@post.cz. A moc děkujeme! 🙂
Jak to vypada s podnikovou prodejnou v Brne? Bude tedy? Kdy? Diky
Ta je stále v nedohlednu, ale boty z řady Zelená zóna si můžete vyzkoušet třeba v Morrisu (Armymarket). Pracovní a outdoorové modely pak v KaPO-oděvy sro.
Dobrý den,
prosím o radu. Sháním botky a ty Vaše mě zatím nadchly ještě ke všemu česká výroba – prostě paráda. Mám rád vysoké, takže jsem se rozhodoval mezi Vagabundy a Preppery. U Vagabundů mě odradila látková poutka na tkaničky, takže tedy Preppery. Zde mam ale několik dotazů.
jazyk boty – je skutečně kožený? nebude se nějak odlupovat?
šířka boty za ocelovou špičkou – jak moc se zde bota ještě povolí?
a pak ještě jakou impregnaci doporučujete? díky moc.
O poutka se nebojte, vydrží i látková. A jinak ano, boty jsou skutečně kožené, jazyk také a bota za ocelovou špičkou se spíše přizpůsobí tvaru nohy, než aby nějak moc povolovala.
Dobrý den, můžete prosm poradit vhodnou impregnaci na Preppery? včelí vosk či novou nano ? díky předem.
Asi bych ze začátku používal nano a postupem času, když se boty opotřebují, začal s voskem a kondicionérem.
Dobrý den,
v nedávné době jsem zakoupil model BEAST ANKLE midnight black a rozhodně nelituji. Velký krok vpřed, 12-ti hodinová služba v těchto v botách, noha je jak v bavlnce a nepotí se. Jsem velmi překvapen. Doporučuji, rozhodně nevyhodíte peníze za něco nekvalitního. Běžně výrobky nekomentuji, ale s tímto názorem je hodno se podělit, protože tato bota se opravdu povedla.
Zdravím, aby to tady nebyla samá chvála tak přidám své zkušenosti s BEAST LOW. Na první pohled kvalitní zpracováni, na nízké boty jsou na můj vkus docela těžké. Po prvním dnu mě začala pravá bota hodně tlačit, což postupně přestávalo asi než se bota prošlápla(u žádné jiné botky jsem takový problém nikdy neměl). Po dvou měsících praskla část podrážky a teď budu boty zasílat na reklamaci, takže uvidím jak to dopadne. Toť moje krátká zkušenost s BEAST LOW.
Dobrý den. Mohu se zeptat na více detailů? Jak jste ty boty používal a ošetřoval, v jakém terénu a jak dlouho jste je nosil? A kdy jste ty boty poslal na reklamaci? Zatím tam prý žádné boty z řady Zelená zóna neevidují vůbec.
Zdravím, boty mám přesně 3 měsíce, používal jsem je v práci(elektro slaboproud), takže žádný těžký terén. Boty jsem jen naimpregnoval, jinak nebyl důvod je nějak ošetřovat, maximálně je kartáčem očistit od prachu. K reklamaci jsem se zatím nedostal, boty leží zabalené v krabici a ve chvilce volna je musím odeslat. Klidně mě kontaktujte na mail a zašlu vám foto podrážky.
Jen pro doplnění, reklamace proběhla v pohodě. Podrážka vyměněna.
Dobrý den, omlouvám se, pokud jsem to přehlédl, ale jak to vypadá s modelem Freestyle? Na začátku roku se mluvilo o přelomu léta, ale poněkud to utichlo. Nemáte o tom někdo informaci?
Děkuji
Dobrý den. Výrobu docela zkomplikoval zájem Izraele o celou řadu Zelené zóny, takže výrobní linky jsou plné a nestíhají. Ale pokud máte vážný zájem, je možné zajistit přednostní výrobu jednoho páru, stačí napsat Prabosu na FB a domluvit se na detailech.
Dobrý den,
jak to vypadá s dostupností varianty Freestyle? 11.5. zde bylo psáno, že mají jít za měsíc do výroby, nicméně na stránkách Prabosu stále nejsou.
Díky za info.
Dobrý den. Výrobu docela zkomplikoval zájem Izraele o celou řadu Zelené zóny, takže výrobní linky jsou plné a nestíhají. Ale pokud máte vážný zájem, je možné zajistit přednostní výrobu jednoho páru, stačí napsat Prabosu na FB a domluvit se na detailech.
Stále nevím, jestli si počkat na Freestyle, či si pořídit Vagabundy ve vysokém provedení. Freestyle jsou asi trochu odlehčené, jsou i další rozdíly mezi výše zmíněnými modely? Celkem by mě nějaké info pomohlo v rozhodování. Vím, že tak jako tak pořídím asi naprostý mazec, co se bot týče.
Díky za info
Dobrý den,
kde se nachází “tajná kapsa na uložení drobností?”
Jedná se o model PREPPER.
Díky za odpověď.
Dobrý den,
zpravidla se neúčastním komentářů, nicméně pozitivní informace zde asi do jisté míry přispěly k rozhodnutí koupit si Beast jak v nízké tak ve vysoké variantě.
Vystřízlivění přišlo poměrně brzo. Nízké jsem musel poslat na reklamaci druhý den, každá bota byla jinak ušitá (vysoká) – rozdíl cca 1 cm. U vysokých se mi začala rozlepovat podrážka po dvou týdnech.
Takže si představíte to rozhořčení – 6 tisíc za boty, které rozhodně neslouží jak by měly.
Zatím rozdýchávám skutečnost, že musím opět na poštu s balíkem a hlavně nemám opět v čem chodit :).
Nejraději bych si vzal peníze zpět (to nelze) a koupil si něco jiného.
Vlado co by jste navrhoval Vy?
První nedostatek (každá bota jiná), no dejme tomu.. Ale i druhý pár odděluje se ta spodní podrážka od té měkčí – zatím cca 2 cm, ale mám to lepit u nových bot, štve mě to.
Ostatní se jeví jako bezproblémové, ale výsledek je stejný jako před nákupem.
Tolik mé zkušenosti.
Děkuji
Dobrý den. Je to samozřejmě průser a ředitel Prabosu to bude řešit se společností Vibram, toto se prostě stávat nemá, proto bude prozkoumán celý výrobní proces a asi se mírně změní i technologie výroby. Napište prosím mail na vozarova.marcela@prabos.cz, boty u Vás vyzvedne PPLko a buďto rovnou vymění za nové, nebo vrátí peníze, záleží na Vašem rozhodnutí.
Dobrý den.
Ta teoretická změna výroby by mohla nastat kdy? Zrovna jsem chtěl nízké Beasty objednat, ale když vidím takovou informaci, logicky si říkám, že radši počkám.
Dobrý den.
Změna již proběhla, Prabos vracel Vibramu kolem 3 tisíc podešví a nyní doskladňují nové z výroby. A týkalo se to pouze středních a vysokých, nízké jsou v pořádku, takže nemějte obavy. Ale nízké Beasty bych na zimu nebral, umrznete, to už spíše nízké Vagabundy. 🙂
Já i v zimě obvykle nosím nějaké letní trekové hadráky, takže myslím, že tohle bude solidní upgrade :))
jak jsou boty siroke, tak nejak bezne jak je u prabosu zvykem nebo sirsi?
Dobrý den,
tak jsem včera zakoupil boty Beast Low a když jsem je posléze doma znovu zkoušel, zjistil jsem, že mě levá bota mírně tlačí do achilovky oproti pravé noze, po bližším prohlédnutí bot, jsem zjistil, že levá je nejméně o 1 centimetr v oblasti paty vyšší než pravá. Rozdíl je patrný na první pohled, jako by zadní partie boty byly ze součástí boty o číslo/čísla větší. Ze zajímavosti jsem se díval na jiné typy bot, které mám doma a samozřejmě žádné nejsou velikostně identické, nicméně tak markatní rozdíl jsem nenašel. Na základě toho jsem našel příspěvek výše rovněž pojednávající o rozdílné výšce. Nevím no, hned ze startu jsem získal rozporuplné pocity z udávané kvality. Výstupní kontrola by asi měla mít nějaký přibližný kalibr, kterým by boty prostrčila ke zjištění “podobnosti”. Boty tedy hned ze “startu”jejich kariéry pošlu na výměnu, tzn. další finanční náklady a ještě jsem v nich neušel ani 100m. Jinak pro info, boty jsou vyrobeny zřejmě 02/2018.
Dobrý den. Napište prosím mail na vozarova.marcela@prabos.cz, pošlete fotky, popis problému a adresu + kontaktní údaje. Objednají Vám svoz PPLkem, ať si nemusíte dělat starosti, boty zkontrolují a zajistí Vám výměnu.
Děkuji za rychlou reakci. Sice jsem ve zmiňovaných Beast Low ještě nechodil, ale mimo tento nedostatek, který zřejmě není až tak ojedinělý působí boty velmi kvalitně, z dobrých materiálů a jsou opravdu pohodlné. S produkcí Prabosu jsem jinak spokojen, poněvadž používám jejich produkty pro ozbrojené složky a jsem rád, že mohu používat výrobky tradičního tuzemského výrobce. (Tento komentář není třeba uveřejňovat/zviditelňovat, abych to tady nespamoval, šlo spíše o poděkování za vaši rychlou reakci.)
Komentáře se zveřejňují automaticky, schvalujeme pouze úplně první od každé osoby (dle ip, jména a mailu). A jinak vypadá to, že tento nedostatek opravdu ojedinělý bude, proto také Vás lidé z Prabosu prosí o fotky, aby to mohli začít kontrolovat už dnes, ještě než boty fyzicky dorazí na sklad.
Tak boty vyměněny, vše v režii Prabosu. Musím říci, že jsem se bez přehánění setkal s velkou vstřícností a ochotou se strany pracovníků Prabosu, zejména paní Vozárové, řešit můj problém. Dostal jsem tedy nový pár a nyní již bez problému. Po zatím krátkém dvoudenním nošení spokojenost s pohodlností bot a kvalitou provedení. V budoucnu zřejmě pořídím ještě kotníkovou verzi Beastů.
Není to tak dlouho, co jsem komentoval nákup Beast, jedna reklamace vyřešena výměnou, u druhých podrazí nově obě boty. Tedy výrobce se k tomu postavil čelem a poměrně rychle.
Přesto mi nízké boty nesedly a pokud by jste někdo měl zájem tak je nechám za polovinu. Nošeny pouze jeden den v čistém prostředí, vel 45, hnědá kamufláž. Samozřejmě dám i lístek o koupy, kvůli případné reklamaci. Vysoké si nechám do lesa. ondrej.srekzavinachotmail.cz
Nadšený jsem běžel boty vyzkoušet do kamenného obchodu, kde měli kompletní sortiment a odcházel jsem rychle a zklamaný. Pro mne naprosto nepadnoucí kopyta (identifikoval jsem v zásadě dva typy: kachna a hroch). Buď měly extrémně vysoký nárt, nebo byly placaté a o velký kus širší, než by měly být. Takže zůstávám u zahraničních výrobců, kteří mi bohužel vyhovují lépe a obávám se i umí lépe, ač jsem chtěl podpořit Prabos. A až se mi rozpadnou aktuální Lowa Zephyr, koupím si prostě další.
prosim, je mozne porovnat sirku novych modelu v oblasti prstu treba s modelem condoriri? celkem bych asi neco vyzkousela, bohuzel prabos vetsinu modelu doted vyrabel na uzsi nohy, nez ta moje… Diky moc
Zdravím,
nadšeně jsem si tedy také chtěl pořídit české boty od Prabosu, vyzkoušel na prodejně Vagabundy(vysoké), které jsem nakonec i vzal. Přesto, že jsem si je řádně vyzkoušel, utáhl, prošel po obchodě….prostě dobrý, ale následující den, tedy hned po jednom dni nošení mám totálně odřené paty.Připadají mi jako by pata neseděla přesně ve tvaru bot, (jsou mělké)? Nebo si to nějak sedne? Nikdy jsem takový problém neměl…Velikost mám 44, ale ta je ok,chodidlo 285 mm.Stélky tam jsou jedny, jakési anatomické, silnější.
Díky za reakci
Dobrý den. Možná pro Vás ta stélka bude moc vysoká, zkuste nějaké nižší z jiných bot, co nosíte, možná to vše vyřeší. A pokud budou tlačit dál, dejte vědět lidem z Prabosu, oni ty paty mohou zkusit rozklepat, aby seděly lépe.
Zdravím Honzo.
Jsem na tom úplně stejně jako vy, ale s vysokým modelem PREPPER. Boty zakoupeny před 2 týdny, nošeno cca 5x, vždy namazáno, ale kvůli levé botě pro mne nenositelné – sedření pat u nových bot vždy řeším obvazem přes patu a více ponožkami, nicméně zde mne při chůzi seká do paty ostrá “hrana”. Vyndání/výměna stélek nepomohla.
Taky jsem na to nepřišel na prodejně, ale až po 1.dnu nošení… Pravá bota přitom bez problému sedla ihned, velikostně taky OK. Pročetl jsem diskuzi a různých velikostí jsem si nevšimnul při porovnání obou bot. Budu kontaktovat Prabos, jak doporučil Vlad.
Dobrý den, mám úplně stejný problém. Zkusím ty vložky a uvidí se.
Zkuste a kdyby nepomohlo, neváhejte se ozvat Prabosu, pokud je nějaký problém, určitě ho vyřeší.
zatím se mi ozvala paní z prabosu, a pošle jiné stélky, tak uvidím…
Dobrý den,
posílal jsem nakonec boty na reklamaci s tím, že se mi odlepila podrážka. Tu mi vyměnili a paty rozklepali (Podle všeho nemám nohu pode ISO norem 🙂 ) . No a s nízkými vložkami je to o něco lepší. Takže budu doufat že to nějak rozšlápnu. K ideálu to má ale ještě docela daleko.
Rád by som sa vyjadril k Prepper vyskoké. Mal som 3x Salomon Mid GTX a odierali mi patu tak 2 mesiace, kým som ich rozchodil. Po kúpe Prepper už nikdy viac Salomon. Pocitovo mi odierali patu tak 2 týždne, ale teraz po pol roku si Prepper high nemôžem vynachváliť. Musia byť ale poriadne dotiahnuté a zošnurované. Dávam im zabrať v teréne a nohu perfektne držia. Topánky nosím denne, iné nemám. Cca 8 km denne.
Tak, nové stélky, co poslali z Prabosu, jsou už OK. Noha(pata) a chúze je tedy v pohodě.
Děkuji. Honza S
Zdravím všechny, pouze pro informaci. Boty se vrátily z opravy firmou Prabosu (dle doprovodného dopisu úprava rozklepání pat, žádná výrobní chyba paty nenalezena). Bohužel problém zůstává, levá bota se mi zařezává do paty, po 1 kilometru už nikdy více. Na servis firmy nemůžu říct špatného slova, vše vyřízeno rychle a ochotně, pouze použité kopyto není pro mé nohy. Pokud má někdo zájem, prodám za polovinu nákupky – Použito celkem 6x (=5*2 + 1km = 11km). Ideálně Brno osobně nebo pošta (+poštovné).
Zapomenuta velikost 42. Krabice a paragon samozřejmostí.
Josef: myslim ze to rezani musi clovek vydrzet, me rezala do paty take bota a proste jsem dupal jeste vic a bolesti 🙁 Pote to preslo.
Ahoj, včera jsem zkoušel Vagabundy i Beasty ve střední velikosti. Beasty jsem si nakonec odnesl ačkoli jsem spíše doufal v kožené Vagabundy. Ta pata ve vagabundech je opravdu divná jako by byla prohnuta/vyboulena nějak dovnitř a tlačila na mou patu navic se celá část okolo achilovky rozšiřuje a vytváří kolem nohy uplnej komín a nejde to stáhnout. Dost mozna je to problem jen stredniho modelu. Pro porovnani jsem dal na nohu i ty nízký černý vagabundy a dost pochybuju ze je to stejny kopyto/konstrukce ta bota sedela uplne jinak – lépe. Beasty sedej fajn, jsou to takové papuče v podstatě jsem v nich z prodejny odešel rovnou do zasněžených ulic prahy a uvidím jak budou držet dám jim asi trochu zabrat a ozvu se 🙂
Ahoj. Rozhoduji se mezi botami Vagabund High a Prepper High. U Vagabund High se mi zamlouvá střih z méně kusů kůže. Bohužel boty nejsou odolné proti chladu (hydrofobní nobuk 2-2,2mm). Prepper High jsou odolné proti chladu (hydrofobní hovězinová useň 1,8-2 mm), nicméně jsou šité z více kusů kůže. Tímto jsem se dostal k meritu mého dotazu. Jaký je rozdíl v zimním nošení bot Vagabund High a Prepper High? Lze Boty Vagabund High nosit i v zimě? Nebo při zimním nošení volit raději pouze boty Prepper High? Ještě jsem uvažoval o botách vojenská kanada Field, které jsou také odolné proti chladu (hydrofobní hovězinová useň 2,5-2,7 mm. Podšívku mají všechny tři typy bot stejnou – PES+PA. Máte někdo odzkoušeno? Děkuji všem za vaše postřehy, rady a doporučení.
Já hnědé Vagabundy nosím už druhou zimu a naprosto bez problémů. Prepper se přece jen díky kovové výztuži na denní nošení moc nehodí. Byť znám lidi, kterým to nevadí a kteří jsou spokojení. 🙂 Takže já osobně bych volil buďto Vagabund nebo starší model Predátor, který je ale s membránou. Nevím, zda to pro Vás je benefit či překážka.
Díky za odpověď, určitě se rozhoduji mezi botami bez membrány. A jak by jste hodnotil kanady Field?
U nich se mi líbí větší tloušťka kůže. Mám v plánu osobně si boty vyzkoušet a porovnat.
Dobrý den,
z jakého důvodu nebyl můj komentář schválen a uveřejněn?
Děkuji Vám za odpověď.
S pozdravem.
Zdravím Vás. Zafungoval moc přísný spam hlídač, automaticky dlouhý komentář přesunul tam. Už je venku a odpovím Vám přímo pod ním.
prosím tie VAGABUND HIGH koľko merajú na výšku?
Dobrý den,
pořád se nemůžu rozhodnout mezi vysokým Vagabundem a kanadami Field.
Jaké jsou mezi nimi rozdíl?
Pro běžné nošení, les, zahrada a občas na motorce do města na nákupy.
Žiju na vesnici.
Předem děkuji za Vaše rady.
Vagabundy (z boku) mají cca 23,5 cm výšku. Jazyk je trošku výš.
Dobrý den,
něco pro motorkáře se nechystá? (s vyztuženým kotníkem a zesílenou částí pro řadící páku).
Vyloženě jen a pouze pro motorkáře asi ne, ale motorkáři běžně používají právě Prepper a Vagabund. A jinak Prabos má dokonce speciální záložku s obuví vhodnou na motorku – https://eshop.prabos.cz/cs/32-motorky-a-ctyrkolky
Švagrovi som doporučil Prepper, kúpil si verziu low, lebo je často na kolenách so zbraňou. Robí proti pirátsku ochranku na lodi.Teraz sa vrátil z misie a vyjadril sa, že nič lepšie na nohách nemal. A to za tie roky v US NAVY a neskôr ochrana osôb má s čím porovnávať.
Mám dost špatnou, opakovanou zkušenost s hydrolýzou u Prabos Baracuda(již podruhé během 3 let a to mi to záručně opravil přímo Prabos) a prabos kanada celokožená(1 x v záruce). Čili se mi to stalo už 3x! Lowa ranger I. generace jsou dost těžký(dohromady 2kg), ale užíval jsem je asi 10 let bez problémů, než jsem si řek, že jako tramp musím mít přece kanady.
Už jsem nějak unavenej z toho řešit furt reklamace. A v obchodě, kde jsem ty botky kupoval mne, nemaj rádi. Že prej jsem jedinej kdo s tim z jejich zákazníků měl problém.;-O Naštěstí jsem zjistil, že nejsem jedinej(vizte odkazy.).
Čili Vagabound kotník mne dost láká, potřeboval bych vzdušnou, trvanlivou, neklouzavou obuv do lesa na léto. Ale asi bych měl jít do šité podrážky. Pochybuju že Vibram tu směs dostatečně poladil… dřiv byl Vibram něco, co mělo zvuk a co znamenalo, že tu podrážku jentak neprošlapete. Dneska se ten nápis dává ne kdejaký kecky s měkounkou podrážkou a jen tenkou tvrdší vrstvičkou.
Vibram se směsí nemá nic společného, ta patří Prabosu, Vibram je jen výrobce podešví z ní. A pokud někdy narazíte na lehkou, vzdušnou, trvanlivou a neklouzavou obuv s prošívanou podešví, dejte vědět, také si pořídím… 🙂 I když možná něco takového dovedou kluci z Vasky.cz, kteří vyrábí ručně šitou obuv a mají nově i nějaké outdoorové modely. Zkuste je kontaktovat.
Haló, prosím o zveřejnění mého příspěvku, možná byl zas moc dlouhý a je ve spamu…
Vaše příspěvky padají do spamu kvůli hromadě externích odkazů, které do nich umisťujete, ne kvůli délce samotného příspěvku. Odkazy jsem odstranil a příspěvky schválil ručně.
Ty Vagabundy kotník vypadají fakt fajn. Ale po opakovaně špatných zkušenostech s hydrolýzou (rozlepená podrážka vždy ještě v záruce) bych stál o to, aby byla podrážka šitá a ne lepená PU. Laciné boty které to mají jsou třeba Garmish Marrone – La Reginetta celokožená (2000Kč). Osobně jsem je ale na nohou neměl. Vzdušnost nebude tak dobrá jako u Vagabunda, je to celokožená bota z 2mm hladké usně.
U lepených je zde vždy riziko, že mi nečekaně upadnou podrážky… a můžeme si koupit s tímhle vědomím obuv na přežití nebo i na delší trampování/treky?
Vasky je dobrý tip, díky. Jejich botky se mi dle fotek líběj. Já ale bohužel potřebuji certifikovanou botu, kvůli zaměstnavateli.
Ředitel Prabosu Vám vzkazuje, že když už máte takovou obavu o kvalitu Vagabunda, osobně prodlouží záruční dobu na odlepení podešve o rok navíc. A pokud se něco stane, opraví se to zdarma během několika dnů. Máte-li zájem, pošlete mi objednávku na vlad@prabos.cz, dořeším to s obchodním oddělením a poprosím o nastavení poznámky k objednávce v systému.
Objevil jsem tento server, se zájmem četl 🙂 a skončilo to tím, že jsem si před dvěma týdny zajel do Slavičína a koupil nízké Beasty v hnědé barvě na každodenní chození z práce i do práce, ale i na výlety. Moje typická velikost je 45, i když mi to v této velikosti přišlo dost velké (noha měla vůli zepředu dozadu asi 1 až 1,5 cm). Nicméně bylo to ráno po minimální zátěži na chodidlo, nepočítáme-li šlapání na pedály v autě. 🙂 Zkusil jsem i velikost 44, předozadní vůle jen půl cm, ale tam jsem už cítil lehký tlak shora v přední části. Což by být nemělo, že jo. Jak by ten tlak vzrostl odpoledne a po námaze (a s tlustší ponožkou). Navíc vzhledem k tomu, že člověk má kupovat botu o číslo větší, tak by mi i přišlo divné, kdyby to byla 44. Takže jsem se vrátil k velikosti 45 a rovnou v ní odešel na výlety po keších v okolí Slavičína.
Ten den ta turistika v novým botách byla náročnější – určitě oproti prošlapaným Salomonům XA Pro jsem cítil únavu chodidla. Navíc zvláštní věc, takový tlak nebo spíš plošné pálení či jak to říct, když jsem stál na místě. Myslím jako zespodu na chodidlo. Dal jsem si do boty tu druhou měkčí stélku, ale i tam jsem to cítil.
No soudím, že každá bota se musí prošlápnout a tady v Zelené zóně s kevlarem nad podrážkou to bude trošku déle trvat (asi, nebo ne?). Ale pokud je bota odolnější a má něco vydržet, tak podle mého bude náročnější i začátek. Nicméně to zvláštní pálení už ustoupilo, aspoň poslední týden při čekání na vlak si to už neuvědomuju. Navíc to mohlo být nějaké specifikum mých nohou. 🙂 V botkách se kráčí dobře, tak uvidíme nadále. Předpokládám, že se ještě rozchodí. Dostávat budou záhul, skoro každý den do práce 10 km + výlety o víkendech.
Systém rychlozavazování je tady robustnější než mají mé bývalé Salomony, tam ten jejich quick-lace díky prachovým částicím fungoval jako řezné vlákno a svršek v přední části boty posléze dobře rozřezal. Tady to snad nehrozí. Jen aby vydržela textilní poutka. Jinak mi to vyhovuje, jen stáhnu a jdu. V nouzi by tam šly použít i normální tkaničky, i to je fajn.
Dobrý den, na podzim jsem si pořídil Preppery a nyní mam poněkud rozporuplné pocity, Podrážka určitě bezva, vršek boty také v pořádku celý nárt až nahoru hezky pěkně pevně sedí , netlačí neškrábe. Materiál zatím také dobrý. 4ekal jsem o trochu větší odolnost proti vodě al budiž. Horší je to už ale uvnitř boty. Prsty jsou pěkně volné – v pořádku, pak ale noha ne úplně pevně sedí. a nejhorší co je tak je pata která není usazená pevně. Takže po denním pochodu se mi udělají puchýře na vnejší staně paty zhruba ve výšce začínající achylovky. Myslel jsem že přes zimu se bota usadí a bude to OK ale ne problém trvá dál. Zjoušel jsem si vzít i silnější ponožky ale pata stále pevně nesedí. Mrzí mě to protože boty byly drahé a poměrně dlouho jsem je vybíral. Potřebuji aby pevně pecně seděli i při aktovnějším pohybu. Teď co s tím? Díky předem za radu.
Alan Charvat: to mas od kdy? Rok 2018 podzim? Pokud ano, tak dle prispevku v roce Kveten -2019 by to fakt delat nemelo. Kazdy mame jinou nohu pravda, ale priznam se, zkousel jsem tyto nizke Prepper a co se mi tam nezda, je prave ta volnost 🙁 Jak je to s tou vodou? Jaka je teda odolnost proti te vode? Kdes je zkousel? Mas low model a nebo ty vysoke? Bojim se jich ze to nema prave GTX 🙁
Jediny zkusit napsat do Prabosu a poresit to, pripadne stelky menit.
Proti tomu mam leta boty Nanga GTX S10423 nizka verze to je, dalo to vse. Ani to GTX mi nevadi, nekdy se navopak hodi uz proto ze nekde v letim do vody a je to.
Sice se tu pise jak botu lze vysusit, ja ale tomu neverim ze zamokrim boty v 5h rano a v 8h rano jsou suche. Mel jsem drive treba boty Nike bez gtx (coz je smesne) a pri promoceni mi fakt bota neuschla. To uschne pokud je ideal slunicko, cas to susit na slunci (to slunce ale na potvoru neni).
Pevne noha me poradne sedi v Nangach, tyto vsechny boty ala Zelena Zona mi prijde ze je noha dost volne. Treba ty Vagabund co jsem zkousel. Pokud ta noha se tam pohybuje, nadela to puchejre a moc v tom pozdeji neujdes.
Bolest na patach je normalni pri zacatku, ja treba ty boty rozchazel tak tyden.
Dobrý den Všem, tak ani po létě, kdy jsem si myslel že si botka sedne se tak nestalo. I hned po cca třech kilometrech rozedřená pata, takže pár dni voraz a znovu zkouška – bohužel to nefungovalo. Naopak se mi na patě udělal pěkný mozol , který mě pak tlačil v ostatních vyhovujících botách. A tak jsem si řekl a DOST nebudu nosit boty které mi ničí patu. Poslal jsem tedy reklamaci do Prabosu. Tam mi velmi slušně sdělili že tato bota Prabos Prepper je určena pro širší nohu a že mám v podstatě smůlu. Takže bot které jsou poměrně drahé, nemohu vzít ani na zahradu. No možná na chvilku. Pěkně mě o štve a je mi to líto, ty botky v předu – paráda. Nárt po celé délce prsty – příjemné chození, jen ta pata která se v botě hýbe.Tak tedy píši sem pořádné varování OPRAVDU POZOR PREPPER je určen pro širší nohu a výrobce PRABOS to jaksi nikde neuvádí a hlavně případné reklamace bere jako bezpředmětné. Mějte se
Ještě jednou dobrý den, pane Charváte.
Pokud to tedy shrnu.
1. Před rokem jste si koupil boty u jednoho z dealerů Prabosu. Nevrátil jste je během 14 dnů daných zákonem na vyzkoušení a bezpečné vracení. Boty jste rok nosil. Následně učinil rozhodnutí je vrátit. Žádná reklamace z důvody výskytu vady, ale vrácení, protože se Vám zdají široké. Dealer to zcela dle očekávání odmítl, protože je to stejné, jako kdybyste po roce používání vracel bundu a žádal zpět své peníze, protože je Vám široká v zádech.
2. Kontaktoval jste tedy přímo Prabos. A opět chtěl jen a pouze vrácení peněz, ačkoli k obchodu s Prabosem ve Vašem případě vůbec nedošlo. Nakonec byla alespoň dohodnuta kontrola obuvi přímo ve výrobě.
3. Obuv posoudili technologové a jejich názor dle charakteristických stop opotřebení je, že boty se v podstatě neutahují po celé délce šněrování kolem kotníku a výš. Což se může dít ze dvou důvodů. Buďto máte úzkou nohu, nebo nosíte ty boty navolno, nedostatečně utažené. Následně, i přesto, že byly v naprostém pořádku, Vám je zdarma přepracovali tak, aby Vám sedly lépe. A 10 minut po tom, co jsem tuto zprávu předal Vám, jste šel sem a napsal, že “Prabos bere reklamace jako bezpředmětné a že máte smůlu”. Aniž byste ty boty viděl… Teprve dnes se posílají zpět a teprve zítra Vám je budou doručovat.
Chápu, že nemusíte být spokojený, ostatně přesně z tohoto důvodu se dává zákonná 14 denní lhůta na vyzkoušení a případné vrácení. Ale používat boty rok a následně se za každou cenu dožadovat vrácení peněz i přesto, že na výrobku není jediná vada a byl Vám dokonce na míru upraven… A tvrdit přitom, že se neuznávají reklamace, ačkoli jste žádnou reklamaci nikdy oficiálně nepodal… Není to tak trochu zavádějící?
Dobry den,
obracim se s dotazem na nekoho se zkusenostmi s nosenim bot Prabos Prepper Low, o jejichz nakupu uvazuji.
Jde o odolne boty?
A co dalsi jejich vlastnosti?
Predem Vam velmi dekuji!
Dobrý den Vlade, reklamoval jsem především to že informaci že bota je určena pro širší nohu jsem obdržel až minulý měsíc. Koženou botu nemohu reklamovat po 14 dnech, předpokládám že budete souhlasit,když udenapíšu že taková bota potřebuje prostě rozšlápnout, usadit se. Dal jsem jim šanci – říkal jsme si konečně české boty které budou dobré – nosil jsme je v zimě pak i v létě, utahoval, povoloval, měnil vložky, dvoje ponožky, dokonce i dvoje vložky, ptal jsem i zde na rady – tuším někdy v květnu. A ano samozřejmě oněch 14 zakonných dní – předpokládál jsme že Prabos moji reklamaci vezme profesionálně. Kdyby na svých stránkách jasně uvedli že kopito boty je pro širší nohu, vůbec bych si je nepořídil. Zde vidím zase já zavádějící chybějící informace. Slova že mam prostě smůlu protože mam užší nohu mi přijdou neadvekátní k ceně boty. Kdyby stáli 200,- CZK bude mi to jedno ale za 3500 mne více méně udivuje. Přečtete-li si moje hodnocení boty ještě jednou, zjistíte že jsem je v podstatě chválil až na jeden a to pro mne podstaný detail že mi už po 3 kilometerch rozedítrají patu. Dle vás je bota v pořádku dle mě nikoliv. Ted mam ted boty které si mou vzít maximálně tak na zahradu a to ještě jen na chvíli. Budiž to pro mě poučení (Prabosu se příště vyhnu) a mohu-li Vás požádat poprosit pokud můžete uveďte u Prreprů že jsou pro širší nohu. Děkuju
Dobrý den, také připojím svojí zkušenost s botami Prabos.
V průběhu zhruba tří let jsem potřeboval dokoupit několik druhů bot a rozhodl jsem se, že vyzkouším značku Prabos.
Značku, na kterou bylo velmi málo referencí a navíc ještě rozporuplných.
První přišly na řadu MERANO GTX.
Pohodlné polobotky používám na běžné chození a lehčí výlety do přírody od podzimu 2016.
Možná kvůli GTX se v nich potí noha trochu více, než bych čekal. Ale nic dramatického.
Hned na prodejně jsem koupil jiné tkaničky, protože původní už od pohledu za moc nestály.
Boty byly shodou okolností zrovna zlevněné, takže OK.
Jediné, co mě trochu vadí, je drobně se odlepující guma na špičce obou bot a odlepující se guma na vnější straně levé boty v oblasti paty v délce cca 30 mm a hloubce cca 2 mm. Vzhledem k intenzitě používání, by se toto stávat podle mého názoru nemělo.
Členitý povrch boty je také horší na údržbu (krémování), ale opět nic dramatického.
Nedávno si je koupil táta, tak jsem zvědav na jeho zkušenosti.
Druhé byly pohory Tundra GTX
Pěkné pohory mají nachozeno zatím jen několik desítek km, takže nejsou ještě úplně rozchozené. Zpočátku na několika místech trochu tlačily, ale už se to výrazně zlepšilo. Mám je hlavně na zimní sezónu.
Zatím jsem přišel pouze na drobné rozlepené (nedolepené) místečko v oblasti špičky, kde se stýká kůže, gumová obsázka a podrážka. Pokud se nebude dále rozšiřovat, nepovažuji to za zásadní problém, nicméně druhá bota je bez tohoto nedostatku.
Protože jsem potřeboval i boty pracovní, pořídil jsem na zimu TOBIAS S3 WINTER a na zbytek roku JULIAN S1.
U zimních bot mě příjemně překvapilo, že se v nich minimálně potí noha. U levných bot, které jsme fasovali, se noha potila výrazně i v zimě. Chodit v nich v teplotách kolem bodu mrazu nebylo tedy nic příjemného. To u TOBIASU nehrozí.
Jediná vada za cca 3 měsíce používání je tradičně odlepující se gumová podrážka u jedné boty v délce cca 40mm a hloubce cca 2mm.
Letní boty také fungují bez problémů cca 3 měsíce, kupodivu se nikde zatím nic neodlepuje, ale soudruzi ve Slavičíně udělali chybu při stříhání materiálu a tak se na obou botách (u jedné na vnitřní, u druhé na vnější straně) odchlipuje kůže v délce cca 20mm. Nebyla dostatečně dlouhá, aby mohla být prošita s dalším dílem. Trochu blbě se to vysvětluje 🙂
Závady u obou pracovních bot nemají na funkci vliv a tak je vzhledem k proplacení firmou nebudu řešit. U soukromých by to na reklamaci již bylo.
Ještě jsem potřeboval lehčí pohory na jaro, léto, podzim a na kolo.
Zvolil jsem VAGABUND ANKLE.
Zatím mají za sebou jen pár desítek km v méně náročném terénu a naposledy i cca 20 km v náročném vysokohorském terénu. Zde se projevil tlak na patu levé nohy, o kterém se zmiňují i někteří zdejší diskutéři. Puchýř z toho naštěstí nebyl. Druhý den při podobně náročném výšlapu se tento problém již neobjevil. Asi si bota nějak sedla. Uvidím časem.
Jinak závady zatím žádné.
Všechny celokožené boty z výše uvedených ošetřuji krémem od Prabosu (černá dóza)
Vyjma Merana oceňuji dobré tkaničky, které se nerozvazují. U Merana s rozvazováním ale problém také nemám.
Pokud pohory od Prabosu srovnám s botami La Spotiva Lagorai GTX, tak italské botky seděly hned napoprvé a nebylo třeba je rozšlapávat. Byly pohodlné a dodnes je “dodělávám” na zahradě apod. Nevýhodou byla rychle se odlepující gumová obsázka špičky a postupně rozpadlé švy na jazyku, časem u jedněch (měl jsem dvoje) i na bocích bot. Dále vadily rozvazující se tkaničky a jazyk utíkající pořád ke straně. Druhé jsem koupil za poloviční cenu, takže se celkem vyplatily, jinak stály více než Tundry od Prabosu.
Na závěr musím ocenit příjemnou a ochotnou obsluhu v prodejně ve Vlašimi i ochotnou pracovnici e-shopu.
Dobrý den,
vysoké boty Prabos Prepper jsem si nejdříve koupil kvůli certifikátu S3, který je vyžadován v chemičkách. S výběrem správné velikosti mi pomohla paní Vozárová. Zpočátku jsem zápasil s tvrdou patou a prostorem v kovové špičce, rozpaky byly znásobeny tím, že jsem tyto boty dle potřeby střídal s botami Lowa, které byly od počátku pohodlné, ale v mokru velmi kloužou. Jejich podrážka na nekvalitních cestách brzy vzala za své a nyní již dva měsíce prakticky neustále nosím Preppery. Zpočátku jsem v nich měl přidanou vložku aby byly těsnější na noze a nedřely mi paty. Není to vina bot, prostě na to trpím i v plátěnkách. Ukázalo se však, že jde jen o utažení tkaniček. Nyní mám boty čistě v původním stavu. Mám nachozeno mnoho kilometrů v těžko schůdném terénu, jako jsou železniční svršky, trnité plazivé porosty, blátivým terénem…
Boty mě vždy podržely, kovová tužinka mi již několikrát ochránila prsty při zakopnutí v místech se špatnou viditelností. Přilnavost podrážky zde vyzdvihoval kdekdo, mohu jen potvrdit. I přes kevlarovou výztuž a silnou podrážku lze dobře řídit osobní vozy i slušně běhat. Lowy patrně na jaře nahradím modelem Freestyle nebo Vagabund, nemohu se rozhodnout…
Sice je to trochu mimo toto vlákno, ale nemohu nikde najít recenzi nebo zkušenosti s botami Prabos Pular. Máte někdo nějaké? Tvrdost, odolnost, pohodlí, dají se použít při stoupání do prudkého kopce? Pro mě důležité – př. Ještěd pod lany – Děkuji za odpověď
Dobry den,
mam Preppery cca 15 mesiacov nosene bez akychkolvek problemov, ale kozenna cast vystelky okolo paty a achilovky je uplne roztrhana, resp. vystelka sa zacina rozpadat. Je toto dovod na reklamaciu?
Dakujem
Tomas: nemas problem ze se ti noha v tom volneji pohybuje? Drzi ti noha pevne uvnitr i pata? Me to zajma, protoze pokud se noha pohybuje muze to pusobit problem napr rozedirany paty at uz casem i v bote poskozeni a nebo na noze. Jsem zvyklej mit nohu pevne v bote ale v obchode mi prislo ze je v bote az moc mista.
a jeste vec, neni problem s vlhkosti u bot s kevlarem?
Nevýhody: Kevlar je nevhodný pro vlhké prostředí a ke stlačování. Je citlivý na UV záření, velmi tuhý
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kevlar
MiraH,
topanky nosim vzdy pevne zosnurovane, okrem prvych dvoch tyzdnov nosenia som nemal nikdy problem s odretou patou, alebo achilovkou, pata drzi perfektne, lepsie boty som nikdy nemal, chodene v narocnom terene bez problemov. Boty nosim kazdy den, mozno to je problem, nemam cas ich poriadne vysusit a material degraduje, kazdopadne by som tam pouzil pevnejsi material. Okrem tohoto problemu boty drzia perfektne, v porovnani 3x Salomon, ktore sa mi po roku rozpadali.
TOMAS: dekuji za odpoved 🙂 Jeste to zvazim, jen mi vadi ze nemaji GoreTex, jelikoz to proste nestihnu na jistych vyletech vysusit. Jako na potvoru promoknou boty, rano se bude spechat v 7h a slunce nebude zadna. Dal co mi vadi u zelene zony, je jeste ze bude mit kovove soucasti, tudiz treba pri cestach letadlem budou boty pipat pres bezpecnostni ramy a bude je tak nutne vzdy sundavat 🙁 Nevim zda Vagabund je nema, ale co vim dela jen tu jednu Policejni verzi s gtx. Nejvice se mi tak zatim osvedcil model Nanga GTX (nizka bota ale v horach ok), ale zas me laka Prepper proto, ze ma mit modernejsi podesev, ktera udajne mene klouze na sutrech 🙂 Coz byse mi hodilo nekde i v horach 🙂 Kevlar teda nevim, realne to podle me tolik clovek neuzije a jako jeho nevyhodu spatruji tvrdsi doslap na pevnem terenu.
MiraH,
este par postrehov, goretex som pri botach definitivne zavrhol, mal som 3x goretex Salomony a stacilo. Pri prvych mi natiekla voda uz po 4 mesiacoch ked som isiel cez bazinu v dobrej viere, ze mam membranu. V osetrenych preperoch som prebrodil potok, bez problemu, iked dlhsie to nemam odskusane. Kovova spica je super, uz mi par krat zachranila prsty, iked som si musel na nu zvykat a po 10 km pochode mi zacina trocha vadit. Co sa tyka letiska, ano vyzuvam sa pravidelne, raz som sa v Dansku zabudol vyzut a zvonil som. Len ma oskenovali a pustili dalej. Kevlarova vlozky nie je absolutne nijak citit. Boty pouzivam aj ako pracovne, kedze splnaju bezpecnostnu ISO normu. S malou dusou som doporucil nizke prepery aj svagrovi, ktory robi protipiratsku ochranu na lodiach a nevie si ich vynachvalit a to je byvaly clen US NAVY A cosi uz mal obute. Amo, ako sa niektori stazuju, bota je siroka, ale ked je dobre zosnurovana, tak sedi, iked uplna papuca ako Salomon to nebude, ale ako som spominal tie sa rozpadali po par mesiacoch.
TOMAS: dekuji velice za informace 🙂 Salomon se neda s tim srovnat, to jsou hrozne boty. Ja to srovnavam s Nanga od Prabosu, kde mam zazite provedeni, proto se tak ptam. Gore-tex me teda nezklamal a vzdy splnil teda to co cekam.
Duvod proc mam zajem o Prepper, je udajne jeste lepsi podrazka, ktera lepe drzi na sutrech, nesmeka se. Coz i Nanga s puvodni podesvi, me prijemne prekvapili ale to se zmenilo a nyni nevim jak je na tom novejsi vylepseni.
Zatim mam uvahu a to budouci reseni… znovu koupe 1x Nanga vyssi Api verze pro turistiku do hor a lesy a Prepper pro vse dalsi a mimo letiste 🙂
Pokud mas pripadne problemy, opravdu se obrat primo na Prabos, jsou celkem ochotny a radi poradi pokud je problem.
Dobrý den,
měl bych dotaz na porovnání bot prepper a vagabund bez GTX. Existuje zkušenost např. ve vlhkém sněhu? Vagabund je silnější nubuk, zatímco prepper o vlas slabší useň s více švy. Voděodolnost? Proříznutí? Také by mě zajímala tvrdost podrážek v porovnání s kevlarovou stélkou – ovlivní to nějak razantně tvrdost boty? Používám kvůli pohodlí silnější kožené ortopedické vložky, je v botě dost prostoru pro vysoký nárt? Bohužel jsem notorický destruktor a dražší modely jsem už téměř odsoudil, ovšem tyhle mě zaujaly a rád bych jim dal šanci. Boty prostě používám a často je tahám celoročně náročným terénem. Velmi se mi stává, že reklamace není uznána, protože buď “bota nevypadá na svůj věk” a nebo jsem prostě “překročil limity výrobku” a přitom neznám v okolí nikoho, kdo by se právě o boty staral tolik jako já. Děkuji za reakci, případně přesměrování. Rozhoduji se pouze mezi vysokým vagabundem a prepprem.
Vážení přátelé,
před nedávnem jsem poslal do Prabosu své Prepper High s prošoupanou podrážkou. Včera mi boty přišly zpět s nádhernou novou podešví. Je to jak sen, dobře rozchozené boty s originální novou podešví! Nejdříve jsem si koupil nové Vagabundy, abych měl v čem chodit a to je rovněž vynikající bota. Zachození proběhlo v pohodě bez bebíček. Vyzkoušel jsem i ponožky AIR-TEC a rovněž mohu jen doporučit. Těším se na jaro, kdy si koupím něco z nové řady. Momentálně mi oko padlo na kotníkové Nomady…
Dobrý den, jsem před nákupem bot, které bych chtěl příští rok (pokud to situace ve světě dovolí) na pouť do Santiaga. Měl jsem v plánu koupit boty Vagabund, ale dočetl jsem se zde že model beast má uvnitř paty látku která zabraňuje prodření. Což mě nadchlo. Většina mích bot totiž skončí v koši né pro to že už jsou prošlapaný nebo odlepená podrážka, ale proto že mám prodřenou patu uvnitř. Nechodím v tenkých levných ponožkách, používám prabos air-tec. A velikost bot mám podle mě akorád, všechny mé pravé boty jsou totiž úplně v pořádku uvnitř, k prodření dochází jen na levé botě. Jak by jste mi tedy poradili. Beast nebo Vagabund.
Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat na boty Beats LOW, jakou měli při testování podrážku? Byla z jednoho kusu celá černá?
Mám model z 2019 a ten má na chodidle a patě jakýsi světlý díl který se po cca třech týdnech nošení v nenáročném terénu uvolnil.
Zdravím všechny, asi před třemi lety jsem si koupil Vagabung High, field. Používám je tak nárazově. Někdy na tůry, někdy i na běh, když vím že to bude lesem a bahnem. Jsou příjemně bačkorovité. Jedna věc mě na nich překvapila, jsou extrémně klouzavé na sněhu. Je to fakt hodně. No a ted mě překvapila druhá věc. Včera se mě odtrhlo kus podrážky. takový lom u paty. Od Prabosu mám dvoje trekový boty, který dostaly na kamenech v horách mnohem větší záhul a podrážky se nikdy takto neodlomily. Tak nevím. Chci si je vzít na pochod čs parašutistů, tak uvidíme, pro jistotu budu mít holt v batohu ještě jedny boty.
Konečně boty snů. Prabos jsem objevil náhodou v recenzi na vagabundy, koupil jsem si ty nižší a jsem opravdu nadšený. Kupoval jsem si opakovaně Lowa Renegade s membránou, ale byl nespokojen – v létě zapařené nohy, v mokru a v zimě protékaly po první sezóně. Teď, při pravidelné údržbě usně, noha v suchu a nezapařená. Oceňuju bytelnost při nízké váze, pevnou špičku, geniálně neklouzavou podrážku. A za cenu daleko nižší než ty Lowy. Musím firmě Prabos vyseknout hlubokou poklonu!
Dobrý den
Chtěl bych se zeptat na rozdíly mezi ,,obuvi PREPPER HIGH,, a ,,obuvi PREPPER HIGH GTX,,
hlavně mi zajímá rozdíl mezi podšívkami ,,PES+PA vysoce oděruodolná a paropropustná,, a ,, membrána GORE-TEX Duracom MS Sportive,, rád bych nějaké vysoké boty na podzim a zimu, které z nich by byly vhodnější?
Předem díky za odpověď.