V kauze bot Prabos (více ZDE) chybělo vyjádření jedné ze zúčastněných stran – Armády ČR. Zde přinášíme jejich oficiální odpovědi na naše dotazy. Myslím, že tímto už tuto věc můžeme uzavřít.

 

 

Dobrý den pane Vejskale,

K Vaši otázkám zasílám následující…

 

1) Analyzuje armáda, jak dlouho před rozpadnutím byly boty skladovány? Tzn. voják v roce 2015 fasuje boty vyrobené 2006, skladované 9let a po prvním výšlapu se mu rozpadnou.

Armáda ČR má nastaven systém vydávání materiálu tak, že se zásadně vždy vydává nejstarší ročník daného materiálu v tomto případě polní obuvi vz. 2000. Je to proto, aby se eliminovaly takové případy.

Požadavky na skladování (stálá teplota a vlhkost) je splněna dle technické specifikace materiálu osobního použití – polní obuv vz. 2000 a technických podmínek výrobce.

 

2) Kolik případů rozpadlých polních bot vz. 2000 ročně evidujete?

3) Kolik případů rozpadlých polních bot vz. 2000 řešíte jako reklamaci s výrobcem a kolik jich je regulérně uznáno?

Statistika reklamací polní obuvi vz. 2000 nebyla vedena od roku 2000 z důvodu nepřekročení počtu reklamovaného zboží nad rámec rozsahu reklamací u obdobných výrobků v civilní distribuční síti. Od roku 2009 do roku 2015 bylo oficiálně podáno 54 reklamací.

 

4) Polní boty vz. 2000 jsou navrženy jako bojové, tedy do všech akcí a pro všechny úkoly? Nebo jsou navrženy spíše jako “pořadové” boty pro pohyb po kasárna a dalších lehčích terénech?

Veškerá polní obuv, kterou Armáda ČR objednává pro své vojáky je určena do bojové činnosti (tedy tak, aby obstála v extrémních podmínkách).

 

S pozdravem

pplk. Magdalena Dvořáková

oddělení komunikace s veřejností

Generální štáb AČR