Zkušené borce asi nemá smysl poučovat o tom, co Fallkniven vlastně je, ale pokud s bushcraftem a zálesáctvím začínáte, mohlo by se vám rozšíření obzorů o tuto značku hodit. Fallkniven je rodinná firma ze Švédska, jejíž zakladatelé desítky let údajně rybařili a lovili. Od roku 1984 vyrábí nože, které vyplvývají z jejich zkušeností z terénu, a jsou tak v mnoha ohledech vskutku nepřekonatelné.
Některé modely Fallkniven nožů se prosadily v armádě – například F1 je používaný jako nůž u pilotů, jiné jsou jasnou volbou pro bushcraft a najdete zde i čistě kuchyňské nože. Jelikož začínáme testovat jedny z nejpopulárnějších modelů, podíváme se spíše na konstrukční prvky, kterými ty švédské nože ohromí.
Konvexní výbrus na ostří je prvním z nich. Většina nožů na trhu má tzv.”factory edge”, tedy plochý výbrus s krátkou fazetou na konci. Tento běžný typ ostří je snadné vyrobit strojově a většina uživatelů ho umí “nějak” udržovat. Konvexní výbrus nemá rovné plochy, ale jde do ostří po vypouklé křivce.
Díky tomuto tvaru je ostří silnější, ale zachovává si značnou jedovatost – hodí se tedy jak pro vyřezávání chlupatých dřívek, pastí, tak pro sekání či štípání. Toto ostří je doporučováno pro outdoor nože, je těžší ho strojově brousit a spousta lidí neví, jak se o takové ostří starat. Poslední bod je ale spíše pověrou, ono broušení konvexního ostří je ve své podstatě jen otázkou cviku.
Laminátová ocel VG10 je materiálem běžně používaným na nožích. Ve zkratce jde o kombinaci dvou druhů ocelí, kdy boky jsou vyrobeny z nerezových plátů, které jsou měkké a dodávají noži na odolnosti, kdežto střed je z tvrdé vanadio-molybdenové oceli, které ve finále tvoří trvanlivé ostří a celý nůž zpevňuje. Na lámacích testech došli ve Fallkinivenu ke zjištění, že malý nůž F1 udrží při páčení více než 100kg v tahu, větší modely i přes 200kg.
Konstrukce nože asi designově příliš nenadchne, ale svou jednoduchostí neposkytuje prostor žádným zbytečným přešlapům. Čepel je odolná a velmi pevná, takže zvládne i extrémní zacházení (batoning, páčení). Střenky z gumového Kratonu jsou velmi odolné a spolu se zdrsněním poskytují jistý úchop. Mnoha uživatelům se zdá rukojeť spíše pro menší ruku, a ačkoliv jsem s tímto názorem zpočátku souhlasil, musím říct, že jsem si již zvykl a Fallkniveny se mi drží pohodlně.
Na noži není příliš velká záštita, ani jiné prvky zlepšující manipulaci s nožem, takže se příliš nehodí například pro boj či silné bodání. Větší modely se budou hůře ovládat při detailních činnostech. Pokud se na práci soustředíte, není s úchopem problém, ale i tak se doporučuje používat jistící šňůrka kolem zápěstí. Výhodou je ostrá hranka na hřbetu čepele, která hází krásné jiskry z firesteelu.
Pouzdra jsou k nožům na výběr dvě. Jedno kožené, které je větší, nůž zakrývá celý a dá se nosit různě. To druhé je nové zytelové pouzdro, které je menší, má dvě pojistky, ale je navrženo pouze pro vertiální nošení na opasku. Je potom tedy na zvážení, zda neinvestovat do kydexového pouzdra od jiného výrobce.
Padělky, kopie, repliky
Majitelé firmy se nám svěřili s tím, že mají momentálně velký problém s paděláním jejich nožů na světových trzích. Ve chvíli, kdy se někdo přiživuje na slávě značky, která si svůj úspěch těžce vydřela, se umím do toho rozhořčení celkem snadno vcítit. Pokud to jou čínské kopie za 200,-Kč, kde lze rozeznat nižší kvalitu zpracování, není situace tak vážná. I nezkušený uživatel zvládne zhodnotit zda:
- je cena úměrná tomu, co kupujete!
- je na krabičce vyražen holografický znak s textem “Original”
- je krabička zevnitř hnědá, nikoliv bílá
- použitá ocel nese známky laminátování (přechod mezi vrstvami ocelí je viditelný, ať už na ostří, či na hrbětu)
- výbrus na noži je konvexní (nikoliv plochý)
Problém nastává, pokud design Fallknivenu obšlehne tradiční výrobce nožů z evropského trhu (bez konvexního výbrusu, ale za stejnou cenu kolem 3 800,-Kč):
Pro jistotu dodáváme, že výrobcem je značka “Kizlyar”, která nemá nic společného s “Kizlyar Supreme”, se kterou spolupracujeme – vedení KS sdílí náš názor na kopírování designu nožů.
Zavěrem
Co k tomu dodat? Snad jen to, že podle asijské mentality jde vlastně o prokazování úcty původnímu “vynálezci”. Každá kopie, která vznike, je důkazem, že nože Fallkniven jsou ve svém oboru opravdovými legendami a myslím, že o tom se brzy přesvědčíte i v našich recenzích 🙂 Sledujte nás, budeme je průběžně zveřejňovat.
Snad se autor neurazi pokud jako byvaly vyleceny Fallkoholik lehce doplnim. Firma Fallkniven puvodne pouze noze distribuovala. Po te co jim firma Busse Combat odmitla spolupraci na prodeji rady Busse Basic Line se majitel Fallknivenu rozhodl zacit vyrábět konkurencni produkt. První model F1 mel byt vyraben v nemeckem Solingenu z oceli ATS34 (snad i 440C) ale vysledna cena ho cinila neprodejnym a vse se presunulo do Japonska. 100% seriove produkce je z japonského Seki (zaviraky dela aktualne napr. Moki), ve Svedsku se noze snad jen bali. Noze mají konvexni pouze vybrus, samotne ostri tvori klasicka V faseta. Majitel tedy muze nuz brousit uplne klasicky jako každý jiny a udržovat tovarni vybrus a nebo napr. pomoci molitanove podlozky a brusného papiru nuz prebrousit na plny konvex – smysl to ma ovšem pouze esteticky a nikoliv prakticky jak jsem si sam overil. Aktualne doporucuji mit se při nakupu noze Fallkniven velice napozoru! Před cca 5ti lety prevzal vedeni firmy syn původního majitele. Cerstvy vitr, fura novinek ale bohužel také narust poctu kusu s kvalitativními problémy. Reklamacni politika firmy je otresna. Napr. pred cca dvěma mesici zverejnil na firemnim foru Fallkniven zakaznik nového noze z PRO rady problém s ostrim které bylo z vyroby poskozene. S ohledem na cenu nuz vratil prodejci který ho poslal do Fallkniven. Reklamace zamitnuta, nuz je naprosto v poradku, majitel si ho ma prebrousit a pokud chce dokonalost at si koupi custom. Vse na foru smazano, stejne tak jako cokoliv co noze nevychvaluje. Sam mam naprosto stejnou zkušenost s drahym HK9 – ostri se po prvním styku s rybi kosti vystipalo (tak stava se i u jinych) ale bohužel se problém opakoval i po 3. prebrouseni (cili evidentne podelany HT). Reklamace zamitnuta coz bych snad pochopil u F1 ale ne u premiove 3G oceli. Velice doporucuji zajemci o Fallkniven si peclive vybrat dobrého distributora bez ohledu na cenu. Ten v CR to bohužel není… PS Aktualni cenovou politiku Fallkniven komentovat nebudu, at si každý koupi co chce ale pred nakupem Fallknivenu bych napr. mrknul na nozire Dohnala a jeho Elmaxovou radu…
Pravda,Fal.isiel do kytek…Z nivej prifmdukcie v obchode neodporucam…
Barney: díky za tohle shrnutí, osobně jsem majitel PHKčka, kde je 3G ocel a za sebe musím říct, že jsem naprosto spokojenej 🙂 (tak jestli ta kudla není starší než těch cca 5 let :-D)
Noze u kterych cena naprosto neodpovida tomu co clovek nedostane do ruky,navic je to cele umocnene novou radou pro…to je normalne smesne tahani penez z hloupych lidi…
Dobrý den, tato značka už není, co bývala.Navíc při dnešní konkurenci a jejích cenách nákup nedoporučuju.
Jestli narazíte na starý kus z plné VG 10 ( žádná laminace ), tak s koupí neváhejte.
Pokud nemáte zkušenost, tak si kupte čínskou kopii třeba F1.Uvidíte, jak vám to sedí v ruce.
A na kopie pozor.Jedna čarodějnice v jednom bazaru v Ostravě mi skálopevně tvrdila, že ve vitríně má originál F1 za 3000 Kč .)))
Najviac ma rozsekalo stanovisko k.s.ku kopitovaniu dizajnov.Podobnost ich rukovati s extrema ratio asi len cisto nahodna 😀