Když recenze nože postupně přechází v kritiku společnosti, tak je něco špatně. Rozhodl jsem se proto oddělit tyto dvě části od sebe a každou zveřejnit samostatně. Je mi jasné, že pokud přicházím s kritikou jediné tuzemské nožířské firmy, která stále ještě nějakým zázrakem přežívá a vyrábí tradiční nože doma v ČR, plivu proti větru a budu pravděpodobně uživateli těchto nožů ukřižován. Uvědomuji si také, že přes 10 tisíc fanoušků na mých stránkách je značné číslo, tudíž pravděpodobně si tento článek dříve nebo později přečtou i zástupci firmy. Ale budiž, je to můj názor a zkusím ho podat co nejobjektivněji, s maximálním využitím podkladů přímo z oficiálního webu společnosti a webů jejích konkurentů.
Rovnou na úvod musím říct, že nože Mikov znám již delší dobu velmi dobře a asi budu jeden z mála lidí, co si někdy hráli s celou sérii Utonů najednou. Ano, včetně 0001. 🙂
Dodnes vždy v bazarech ochotně kupují staré verze loveckých nožů Mikov. Pokud máte štěstí, tak za 20-50Kč můžete sehnat starý nůž s výbornou čepelí, zakalenou dle technologie Martfrost. Pokud někdo neví, co to vlastně je, stručně vysvětlím. Jedná se o český (československý) patent kalení čepelí do kapalného dusíku, který z podřadné nerezovky dokázal vymáčknout maximum. Bohužel od začátku devadesátých je tento způsob kalení kvůli své škodlivosti zakázaný.
Měl jsem také několik vystřelováků, včetně damasteelových, a jsou to vynikající nože, které mohu jen doporučit. Jeden takový mám v plánu si pořídit v příštím roce znova. Úžasná hračka! Ale…
Vždy je tu nějaké ALE.
Mikovacké ALE je skutečnost, že vývoj firmy ustrnul v osmdesátých letech. Vezmu-li v potaz, že v tak konkurenčně nadupaném prostředí je jakékoli zastavení během zpět, je to docela smutné. Jediný konkurenceschopný výrobek Mikovu je jeho vystřelovák. Vše ostatní jsou buďto vzpomínky na zlaté doby ČSR, nebo nepovedené či předražené kopie jiných nožů.
Abych nemluvil naprázdno, chvilku jsem strávil hledáním a vybral pár typických příkladů.
To, že vícenástrojové zavírací nože Mikov poněkud připomínají výrobky švýcarské firmy Victorinox, ponechám bez komentáře. Pojďme porovnat ceny.
Mikov, model 100-NH-4D, cena 284,-Kč.
Victorinox Recruit, cena 14.75USD, což dělá 287,5Kč (zde a dále jsou použity převody z xe.com).
Mikov, model 100-NH-A6, cena 367,-Kč.
Victorinox Spartan, cena 19,49USD = 379,85,-Kč.
Jako poslední zavírák vezmu nejnadupanější v současnosti model zavíracího nože Mikov, model 100-NH-9A-KP s cenou 1006,-Kč.
a porovnám ho třeba s o něco vybavenějším modelem Victorinox Ranger, s cenou 49,99USD = 974,-Kč.
Asi bych bral toho Rangera. Co vy?
OK, jdeme dál. To, že F-S dýka patří mezi nejznámější nože na světě, jsem již zmiňoval ZDE. Víte, jak vlastně ten nůž vypadal? Takto:
Jeho konstruktéři, pánové Fairbairn a Sykes, jsou legendy boje nožem, kteří trénovali takové speciální jednotky jako jsou SOE, Commandos, U.S Rangers a OSS.
To, že vzhledově trochu podobný nůž Mikov pojmenoval Commandos, můžeme považovat za poklonu této dvojici.
Mimochodem, Commandos od Mikovu stojí 3354,-Kč
Čím je vlastně lepší, než kopie F-S dýky z údajně britského Sheffieldu za 64.60USD = 1259,-Kč?
Nebo jasné Číny za 32.50USD = 632,-Kč?
Všimněte si, že v podstatě jedinou zásadní změnou je pouzdro. Místo původního, velmi dobře promyšleného a vypiplaného (úzkého, zabírajícího co nejmenší prostor), které dokázali okopírovat i Číňané, se stala kožená placka s přišitou na ní druhou vrstvou. Komentovat to raději opět nebudu.
Dále bych se přesunul do kategorie Sportovních nožů. Nevím, co přesně tato kategorie znamená, neboť jediný sport s účastí nože je jeho sportovní vrhání. Pominu-li boj boj nožem, samozřejmě.
V této kategorii najdeme další nůž, který dnes dělá kde-kdo, tradiční nepálské Khukuri. Nebo také zjednodušeně Kukri.
Mikov svoji verzi pojmenoval GURU. Nesnažím se to zbytečně dramatizovat, Caps Lockem to píšou výrobci. Mikovácké GURU je z ocele 420 (nožířská spodina), stojí 3388,-Kč a za ty peníze dostanete přesně toto:
Pro představu, toto Kukri od Coldsteelu je dělané z uhlíkové ocele a stojí 29.99USD = 584,-Kč.
Na závěr už jen uvedu několik dalších sportovních a také několik dražších loveckých nožů Mikov a nějaké cenově podobné konkurenční produkty.
Všimněte si také mnou červeně označených chyb v konstrukci pouzdra. To, že kouká část čepele, umělecký záměr rozhodně nebude.
Model 394-XG-14M, cena 1024,-Kč.
Model 394-XG-14, cena 1012,-Kč.
Model 366-XG-14, cena 1015,-Kč.
Model 364-XG-14, cena 3001,-Kč.
Model 390-NP-1, cena 2200,-Kč.
Model 398-NP-13/B, cena 2956,-Kč. I na takto špatné fotce jsou patrné chyby a stopy po brusce ve výbrusu.
Model 398-NR-13/B, cena 2956,-Kč. Ano, toto je prosím oficiální prezentace nože na oficiálním webu firmy.
A teď několik konkurentů. Od levnějších ke dražším. Zcela záměrně vynechám Mory, Hultaforsy a další dnes tolik rozšířené outdoorové nože pod tisícovku, ty všichni znáte a vlastníte. Ukážu méně obvyklé výrobky.
Ontario SP Plus Air Force, cena 43.42USD = 846Kč.
Buck Omni Hunter, cena 29.37USD = 572,6,-Kč.
Buck Ergo Hunter CS Select, cena 47,50USD = 926,-Kč.
Buck Vanguard-R, cena 59.87USD = 1167,-Kč.
SOG Seal Pup Elite Black, cena 84.23USD = 1642,-Kč.
SOG NW Ranger 2.0 TiNi PE, cena 71.25USD = 1389,-Kč.
Fallkniven F1, cena 119.68USD = 2333,3,-Kč.
BlackJack Classic 125 Leather , cena 143.75USD = 2803,-Kč.
O rádoby loveckých zavíracích nožích typu Mikov Hunter raději nebudu mluvit vůbec, nebylo by to spisovné. Jednoduchý zavírák s takovým vzhledem, 440A na čepeli a cenou 3565,-Kč? Dnes? V jednadvacátém století? No jasně, zabalte mi rovnou tři. Podívejte se ale, co se píše na webu: “Vzhledem k obrovskému zájmu, který přesahuje naše výrobní kapacity, je však nutno počítat s možnou delší dodací lhůtou – několik dní až týdnů.”
Pardon, ale tomu se prostě nedá věřit. Spíše to znamená “Samozřejmě nás ani nenapadne tyto nože vyrábět ve velkém, kdo by si je dnes koupil, že. Ale pokud by se přece jen nějaký odvážlivec našel, za pár dnů až týdnů vám ho hold poskládáme dohromady, no.”
Další věc.
Když se podíváte pozorně, tak uvidíte, že na všech modelech sportovních nožů Mikov se střídají dva-tři vzory rukojetí. Dělá se to pro pohodlí výrobce, nemusí vymýšlet nové tvary a objednávat formy. Šup sérii čepelí do již existujících, zalít pryskyřicí, vyndat, šoupnout jinou sérii. Cena výroby nože při takové politice se pohybuje někde kolem 150-160Kč. Se vším všudy, včetně opotřebení strojů. Pouzdro vyjde dejme tomu také na 100-150Kč. Odkud se berou takové prodejní ceny?
A když už jsme u cen. Nevěřím tomu, že výroba armádního (látkové vpravo) pouzdra vzor 95 je o 677,-Kč dražší, než výroba základního koženého. V případě toho BP-K (s kapsou, vlevo) rozdíl dělá dokonce 1340,-Kč. Co přesně tam dělá takovou částku, když luxusní kožené/kydexové/látkové pouzdro od profi nožíře/sedláře vyrobené v jednom kuse přímo pro vás stojí kolem 600,-Kč, maximálně 1000,-? Opakuji, částka 1340,-Kč je cenový rozdíl oproti Utonu s koženým pouzdrem, které také stojí nějakou tu korunu. Opět si všimněte, že nože jsou buďto povytaženy z pouzdra, nebo tam prostě a jednoduše nepasují. Samozřejmě oba případy jsou známkou nízké kvality výrobku.
Není moji snahou pošpinit nebo jakkoli zesměšnit výrobky Mikov, či firmu samotnou. Ba naopak. V nožích se vyznám relativně dobře a je mi smutno, když vidím celý ten nevyužitý potenciál firmy s celosvětovým jménem. Uton už má každý sběratel, který po něm kdy toužil, armáda má velkou zásobu a další nože si už nepořídí, rybičky, byť třeba zlato/damasteelové, asi také moc nevydělávají a u vystřelováků se jen mění materiály. A vůbec, pokud ze sortimentu několika desítek modelů svět zná pouze tři nože, tak asi někdo dělá něco špatně.
Udělal jsem průzkum a zeptal se fanoušků ve svých skupinách, co si o firmě Mikov a jejích nožích myslí. Většina nezareagovala vůbec, několik z nich však ano a tady jsou jejich odpovědi.
Nemáte pocit, že se nože Mikov dnes používají spíše jen z nostalgie?
Jaké je řešení?
Jednoduché.
Je potřeba navrhnout novou modelovou řadu, kompletní restart. A vytvořit 5-8 nejlépe na sobě nezávislých modelů. Aby fakt, že se šetří, kde se dá, nebyl poznat hned na první pohled. Ale musí to být na 100% funkční modely. Pracovní, bojové, lovecké nože s ověřeným designem. Nepřekážející při práci, ale pomáhající. S lepší ocelí na čepelích, než průměrně (pardon, ale Paul Bos je jen jeden a pro Mikov nepracuje) kalená 420. S rozumným, kvalitním a spolehlivým pouzdrem. Za rozumnou částku, nepřesahující 2000,-Kč. Pokud se takový zázrak podaří, fanouškovská základna a sběratele po celém světě nasypou tolik objednávek, že Mikov nebude stíhat takové nože vyrábět.
Jednoduchý příklad za všechny prachy – Buck Vantage s ocelí S30V na čepeli. Když firma Buck naprosto nečekaně přišla na trh s levným a praktickým zavírákem, který měl čepel z práškové ocele, první série byla vyprodána okamžitě a na další nože stála půlroční fronta. Vím to moc dobře, také jsem tu frontu vystál.
Nevěřím, že to nejde. Když já, naprostá nula bez vybavení, strojů a zajetých dodavatelů materiálů, dokážu vytvořit takovou modelovou řadu a s cenou pod dva tisíce budu stále v malém plusu (alespoň na papíře, dělám to pro vlastní pobavení), Mikov by to zvládl levou zadní. Propagace a distribuce by pak v době internetu a sociálních sítí byla spíše formalitou. Uvidíme, zda se toho někdy dočkáme. Vy se však rozhodně brzy dočkáte několika recenzí výrobků Mikov. Těšte se 🙂
P.S. Je to kuriózní, ale mám pocit, že pravě v tuto chvíli Mikov po 4 letech nasadil novou verzi webu. 😀 A dokonce už jsou údajně i na Facebooku, jak troubí do světa tento obrázek. Bohužel tím asi končí veškerá integrace se sociální sítí, žádný odkaz na FB stránku tam totiž není. 🙂
Zdroje fotek a cen: Mikov.cz, ColdSteel.com, Newgraham.com, Ebay.com, Mujnuz.cz, Penelope.cz
P.P.S. Dole v komentářích byl zveřejněn odkaz na oficiální FB stránku Mikova. Mno, je vidět, že obchodní oddělení firmy se snaží o komplexnost a zachování “corporate identity” na všech informačních kanálech. I na FB se mu totiž daří zachovat tolik blízký Mikovu styl prezentace. Mám sto chutí použit ohrané reklamní klišé – “Místo tisíce slov…”
FB skupina Mikov:
Pro představu, FB skupina Gerber:
Podívejte se na fotky z FB zdi firmy Gerber:
A teď na outdoorovou prezentaci Mikovu:
Na prezentaci stánku Gerber na ShotShow 2013.
A na stánek Mikov na NATURA VIVA.
Malý stoleček Gerber.
Malý stoleček Mikov.
Tam, kde Gerber s plným nasazením podporuje uživatele, aby pořizovali fotky jejích nožů, sdíleli, tvořili společně s firmou, Mikov na každou svoji fotku špatné kvality nacpe obrovský vodoznak. Asi aby ty fotky nedej bože někdo neukradl.
Nekorektní porovnání? Proč? Cenově jsou některé Mikovácké nože dokonce dražší, než běžné modely Gerber, které jsou mimochodem také občas pěkné šunty, co se tyče ergonomie. Výkyvy v kvalitě jsou také běžné. V čem je rozdíl? V přístupu. Ve způsobu myšlení. V uvědomění si doby. Ve schopnosti pružně reagovat a naplno využívat moderní technologie a netradiční způsoby propagace.
Fotky v post-post-scriptu jsou z fb stránek Gerber a Mikov.
Ja mám od Mikovu len jeden “švajčiarsky” armádny nôž od starého otca a čo im musím uznať, je to asi jediný normálne použiteľný otvarák na konzervy na vreckovom noži, ktorý som kedy použil. Inak si myslím, že veľmi dobre povedané.
Normálně použitelný? Mně teda ze všeho nejvíce vyhovuje asi jedině Victorinoxácký, s tím mikováckým nejde nic rozpižlat, to nemá pořádnou hranu ani čepelku na proříznutí plechu, jen parodii na ni!
Od Mikovu som mal vela kúskov, vrátane prvých Utonov 0001, veľmi pôsobivý dizajn noža, trénoval som s nim veľmi rád. Potom som mal predátora, vyhovovala mi jeho robustná konštrukcia, kvalita čepele už tak veľmi nie, avsak na ulicu ako záložak dobrý. Do konca som s predátorom aktívne hádzal na terč či len tak do stromu v lese až pokiaľ sa nerozbil. Zniesol toho ozaj veľa a iný nôž podobnej konštrukcie by take drsné zaobchádzanie tak dlho nevydržal. Tak som si kúpil další Predator a tento som si po predchádzajúcom pretestovaní jak sa povie šanoval. Čo sa týka kvality čepele predátora nic moc, tak namastiť maslom chleba ha ha, ale ak potrebujete nôž na rýchlu akciu na to postačuje. Dnes už používam karambit a to z jednoduchého dôvodu jeho praktickej pouzitelnosti v boji, mimochodom Mikov karambit nemá, čo je škoda a ak ho bude niekedy vyrábať nech robí oko poriadne velké.
Do stromu se neháže..
Jednu dobu jsem je prodával. Být za polovinu ceny, je to fajn, ale takhle jsou předražené. Ty zavazáky a lovecké nože jsou jen kus plechu. Naproti tomu záchranářské nože považuju za povedené.
Odkaz nefunguje, ale stránka na FB ano https://www.facebook.com/pages/Mikov/333255834778?fref=ts
Smutné ale bohužiaľ pravdivé. Mikov pre mňa znamená v rámci nostalgie veľa. Niekoľko kúskov od Mikovu so mnou prežilo detstvo. Ale dnes by som od nich už nič nevzal a to z jednoduchého dôvodu – Mikov zaspal dobu čo sa týka výrobnej kvality no rozodne ju nezaspal v rámci cenovej politiky.
Je to smutné. Ale plně s tím souhlasím. Tedy přesněji to souhlasí s tím, co jsem o mikováckých nožích slyšel a četl. Staré zavíráky a Utony jsou určitě dobrá volba, ale současná produkce za nic nestojí. Firma je zaslepena svou vlastní historií, zvukem značky Mikov a také faktem, že mají zajímavé kontrakty s AČR. Od toho se odvíjí také ceny.
Když to srovnám například s firmou Prabos, která vyrábí obuv pro bezpečnostní, záchranné a armádní složky, tak ti se snaží o inovace a na nic si nehrají. Jejich boty odpovídají cenou kvalitě a snaží se o pokrok, i když jsou samozřejmě pozadu oproti zahraničním společnostem, které investují hromadu peněz do vývoje a výzkumu.
…v Mikove by Ťa mal majiteľ pozvať na obed a dohodnúť podmienky vzájomnej spolupráce pri návrhu zmien fungovania podniku. Alebo len tak zo slušnosti poďakovať za záujem a vysvetliť ich pohľad, možno majú svoje dôvody, ktoré sú ostatným skryté. V každom prípade v dnešnom silnom konkurenčnom prostredí sa všetci vo svojich biznisoch musíme denne potýkať so zmenami a konkurenciou. V Mikove evidentne zaspali dobu a zrejme najlepšie vedia, ako to nejde. Zmeny všetkých posúvajú vpred, stagnácia sa v dnešnej dobe častokrát nerovná tradícia, ale skôr pomalé umieranie. A to je pre firmu Mikov veľká škoda.
To by bylo možné snad v jiné dimenzi, aby mě majitel pozval na oběd a dohodl podmínky spolupráce… 🙂 Zvlášť po tak kritickém článku.
Steak s mandlovou příchutí si náhodou umím představit docela dobře 😉
Pravda až na jednu věc . 420 nožířská spodina ? jak od koho . Třeba Právě zmiňovaný BUck má 420 zmáknutou perfketně -pár loveckých BUcků mám a je to skvělá ocel , když se umí . Naopak některá rádoby prémiová ocel od některých výrobců může pěkně zklamat. JInak s článkem souhlasím
Pravě proto v textu zmiňuji Paula Bose, nejslavnějšího odborníka na kalení čepelí, který do nedávna dělal pravě pro BUCK. Nikdo jiný to nedokázal lépe, než on. Viz také můj další článek o Bucku 110: https://vybaven.cz/noze-a-naradi/buck-110-folding-hunter-seznameni-s-legendou/
Jak už jsem psal jinde, za socialismu jsem bral zavíráky MIKOV jako náhradu VICTORINOXU pro ČSSR. Vlastnil jsem tehdy Mikov i “originál”, ale měl jsem asi zkreslený pohled kluka, kterému je cokoli kapitalistického vzácné. Srovnávat ceny by asi nemělo smysl, ale už tenkrát mi připadalo, že MIkov má horší dílenské zpracování, materiál střenek a přesnost jejich spasování s kovovým středem.
U nožů F-S by bylo asi nutné porovnat materiály a tepelné zpracování, mám v náplni práce i prodej nožů z Číny a nedá se nikdy říci, jestli Číňan vyrobí solidní kousky, nebo totální šrot. Viděl jsem zcela neuvěřitelné věci, třeba dýku, která měla spojenou čepel s kovovou válcovou střenkou pouze jedním maličkým samořezným šroubečkem, naopak, jinou čínskou dýku používám už deset let na venkovní aktivity a jsem spokojený.
Dnes více jak kdy jindy je klíčový webový marketing a komunikace se zákazníky přes sociální sítě. I když to nesouvisí s kvalitou výrobků, webové stránky vypadají jak 10 let staré a fotky na FB jsou většinou dost hrozné.
Srovnávat stánky na Mikovu na Natura Viva a Gerberu na Shot show je nemožné, ty výstavy jsou také nesrovnatelné. Nicméně se zabývám pracovně i přípravou stánků naší firmy na profesních veletrzích v zahraničí, někde velkých, jinde menších. Pokud bych ale předložil majitelům na schválení design stánku á la Mikov, tak s ním vyletím, protože je to ta zcela nejhorší varianta – bez nápadů a barev, jednoduše postavitelné police z typizovaných segmentů. Nicméně chápu, že pro Lysou nad Labem to asi stačí.
F-S nůž v dnešní době nikdy nebude použit. Kupuje se jakožto legenda, na polici. Proto tam opravdu na materiálech moc nezáleží.
Jinak, co se tyče stánků, srovnávat to lze a mělo by se to dělat. Nic nebrání Mikovu se zúčastnit Shot Show, nic nebrání na obyčejné NATURA VIVA postavit ohromující svojí kvalitou stánek. Koneckonců nesrovnávám místo, srovnávám přístup k věci. Nic Mikovu nebrání zveřejnit fotky z IWA, kde jeho vystřelováky měly obrovský, neuvěřitelný úspěch, když vyšel jeden z dílů Bondovky a jeden ze záporáků používal pravě jeden z nich. Mikov se tehdy dohodl na spolupráci a udělal z toho perfektní reklamní kampaň o které se mluvilo po celém světě. Sám jsem na to hrdě poukazoval na zahraničních fórech. Jenže o tom není na FB ani zmínka. Jak je možné, že o takových věcech správce FB ani netuší?
Pokud je F-S braný jako dekorace, těžko pak řešit ceny.
Správce FB toho asi netuší víc, třeba jak napsat článek nebo upravit fotky. Škoda.
Mikovu nic nebrání vyrazit na Shot show, asi se jim nechce investovat, ale bohužel dneska jsou zákazníci hrozně líní. Sami jsme se divili nárůstu zájmu (a zakázek) zákazníků ze země, kde jsme vystavovali na veletrhu a nebylo to až tak nákladné. Dá se využít podpory exportních projektů českých firem, je s tím sice papírování, ale vyplatí se to.
Obrovský dík autorovi článku, přesně tohle bylo potřeba, možná je tohle poslední naděje, aby se v Mikovu zamysleli a začali vyrábět (pár příkladů ze sta) Predatory v taktičtějším a rozebíratelném provedení, skutečně řezající Briganty atd. atd. atd. Nemusim být ani marketingový mág ani expert přes strojnictví a nože, ale stačí mě párkrát projet fórum, abych věděl, co uživatelé chtějí (sekáč z uhlíkovky, kratší “bushcraft” nůž z uhlíkovky c pouzdrem co nese další serepetičky jako křesadlo a brousek atd.). Nápadů a inspirací by každý průměrný uživatel nožů našel mraky.
http://www.mikov.cz/cz/produkty/mikov-lovecke-noze-klasicke-s-pevnou-cepeli/381-NH-1:A/mikov-turisticky-nuz-pouzdro-polyamid.html Tak na tenhle kosuek bych fakt rad videl recenzi 🙂 myslim ze by to mohlo byt zajimave porovnani s cinanem a nakou morou 🙂
Jo bohužel to co bylo dobré je rozkradené, pardon zprivatizované, to co zůstalo tak stagnuje, nebo pomalu upadá. Je to škoda Mikov je česká klasika a autor článku by měl jít jako meneger podniku Mikov a současný menegment Mikovu bez nároku na odstupné na pracák. Ale to se nikdy nestane, protože tady máme pokřivenou demokracii……
Ono kdyz rozeberete uplne novy Mikov Predator a najdete tohle, je neco spatne…
Nezbývá než souhlasit s obsahem článku. Samozřejmě mám pár kousků od firmy Mikov – dva Utony 007 a 005, z nichž 007 používám naprosto běžně a jsem spokojen. Horší je to s loveckým zavíracím nožem s pojistkou (nevím přesně co je to za typ, podobný jako dnešní Fixir, 5 želízek). Tyto mám dva, u obou během ne moc dlouhého a náročného používání došlo k obroušení (ohlazení) hrany pojistky, takže tato je nefunkční a nůž lze zavřít bez použití pojistky, pouze tlakem na čepel. Po druhém zavření nože do prstů při vyvrhování jsem nevydržel a pořídil si lovecký zavírák Victorinox. V práci mám rescue kudlu od téže firmy a žádná negativa k těmto nožům nemohu napsat. Nožů z Mikovu jsem se ale nezbavil, možná že je to ona zmiňovaná nostalgie a na výstavě v Lysé oslovil zástupce firmy s tím, zda by nebylo možno jim nůž zaslat a nechat vyměnit pojistku čepele. Bylo mi odpovězeno, že to zamozřejmě nejde, protože můj zmiňovaný nůž není již ve výrobním programu a náhradní díly z Fixiru mají jiné rozměry. Ovšem k tomu jsem dostal nabídku, které jsem velmi těžko odolával a to, že když jim přinesu svůj poškozený nůž, dostanu slevu na jakýkoliv nůž z jejich sortimentu ve výši 10%. No neberte to. Jen pro zajímavost – můj táta má lovecký zavírací nůž Mikov, ještě ten typ, co měl vytahováky na brokové patrony. Čepel je již vybroušená jak u dranžíráku, ale funguje, jak před 30 lety…
No já mám tohle http://www.worksafety.cz/252-singing-rock-singing-rock-nuz-dante/ a plná spokojenost (nejen moje) prý je lepší než petzlovská spatha.Jen by mě zajímalo kde se k tomu noži dostal název singing rock.Když jsem ho kupoval v obyčejným nožířství tak to byl jen mikov.
Teda když jsem ho kupoval tak rozhodně nestál přes 4 kila.Nějak matně si vybavuji něco málo přes 3. 🙁
Já mám lovecký nůž od Mikovu (zavazák+pilka) už cca 30 let a jsem s ním spokojený. Jednou mi kolega při zárazu srny zlomil pojistku, takže jsem si jí nechal vyměnit u nožíře v sousední vesnici, který mi ho při té příležitosti vybrousil. Od té doby řeže ještě líp.
Poměrně zajímavý článek, který jsem přelouskal jako jeden z mála celý až do konce. Autorovi za něj díky.
Asi si už autor nevzpomíná, kde našel tu čínskou kopii britské F-S dýky, že? Neumím ji nikde najít..
No jasně, že si vpozmíná! 🙂 Stačí zadat na ebay “british commando knife”. Zrovna teď tam jednu repliku draží za lidových 123.91 CZK 🙂
Mikov forever
Já si zrovna dneska koupil takový klasický zavírák Mikov se střenkou z pravého parohu za 1900,- Kč. Asi je to dost, ale líbí se mi, že je to pravý paroh a ne nějaký plastový xindl..a navíc z nostalgie je tohle nůž, který mi připomíná časy, kdy jsem byl kluk..to by mi asi jiný nenahradil…ale s článkem souhlasím.
Som fanaticky hobby mäsiar, a mám peknú zbierku mäsiarskych nožov DICK, SWIBO, Tridentum, KDS, MIKOV….
Neexistuje nič lepšie na zabíjačku, ako mäsiarske MIKOV PROFI LUX so zdrevenou rúčkou. Extra pohodlná rúčka, super odolná čepel a je to 100% ručná práca.
Mám profi taliansku CGT brúsku na nože, sám brúsim svoje nože, a jednoznačne vidím a cítim pri brúsení kvalitu nožov. DICK je jednoznačne hračka vedľa MIKOV LUX PROFI.
Som rád, že eśte existujú také super firmy ako Mikov, kde za peniaze dostanem hodnotu.
Autor článku sa môže hambiť za to, že tu porovnáva hrušku s jablkou. Ako môže niekto porovnať maličkú manufaktúru so silnou zahranićnou firmou? V Mikove kľudne môžeš objednať nože na zákazku, a urobia ti to. Skús objednať zákazkové nože u amerických, nemeckých alebo u švajčiarských výrobcoch. Masovú výrobu s rućnou prácou normálny človek neporovnáva.
Děkuji za reakci. Kdybych porovnával “ruční práci” Mikovu s ruční prací českých nožířů, tak ten pohled bude daleko smutnější.
ano…
Jak jste spokojeni s ostrim nozu Mikov. Mam half serrated Krokodyl a rezat muzu jen v uhlu asi 45°. Narezat feather stick je dost problem. Serrated cast je pouzitelna, jen kdyz nuz uchopim v leve ruce.
Naproti tomu mam jeste Brigand New a uplna spokojenost.
Smutne, ale bohuzel pravdive. Nerikam ze Mikov nenabizi nekolik nozu, ktere maji celkem zajimavou konstrukci. Ale ani materialy, ani cena neodpovidaji dnesni realite… pouzdra jsou casto otresna… a kdyz uz to z nejakeho duvodu prekousnete, zpravidla narazite na par nesvaru toho ci onoho noze – “detaily” ktere se pri tom inovativnim “vyvoji” jiste daly vychytat.
Dva priklady za vse: kdo nekdy chvilku pouzival “svycarak” z Mikovu a od Victorinoxu, musel by byt padly na hlavu, aby chvalil Mikov – material ktery pouzivaji na cepele je proste nesrovnatelny. Nejpodradnejsi nerezova ocel 420 opravdu byla hitem 80-tych let, dnes uz neobstoji – proste proc kupovat neco horsiho, kdyz uz mam na vyber a rozdil v cene bud neni, nebo neni vyrazny?? (a nebo jde dokonce proti kvalite)
Dalsi docela pekny nuz od Mikovu je podle meho nazoru Mikov Brigand… jednoducha, pekna mala finka… tedy byla kdysi, pred lety, kdyz cenove vychazela oproti konkurenci jinak. To se ji dalo i tech par ostrych hran na rukojeti a nevzhledne pouzdro odpustit… a ta ocel… no, nebyla by to katastrofa pro velmi levny nuz. Ale pri te cene za kterou se dnes prodava je to vysmech.
Mam samozrejme zkusenosti i s jinymi nozi Mikov, ale tam mi to vychazi jeste hure. Pokud je to snad nase nejlepsi nozirska firma, pak clovek aby se za ni stydel. A to nerikam proto, ze bych preferoval zahranicni vyroby z principu – prave na opak 🙁
Ahoj, poutavý a bohužel pravdivý článek – díky za něj. Mikov jsem také používal, ale přešel jsem na Victorinox a je to (bohužel) úplně o něčem jiném. Není to tak dávno, kdy jsem se o Mikovu bavil s nožířem, a ten mi potvrdil, že bohužel tak kvalita je opravdu o ničem (a dodal: “Co můžete chtít, když tu firmu koupilo 5 pražských taxikářů…”) – berte tu informaci jako klep, ale znáte to “na každém šprochu…”
Článek moc pěknej a bohužel i pravdivej. I já jsem fanoušek Mikovu a nožů Mikov mám hodně a snažím se domácí podporovat. Ovšem co mě v poslední době dost odrazuje jsou jejich nesmyslně vysoké ceny. Například loni jsem uvažoval o loveckém noži Mikov 398-NP-13 A. Za cca 1500 verzus cenově stejný, ovšem podstatně kvalitnější Muelo Bison 9A. Dal bych přednost domácímu noži, ovšem pak najednou koukám Mikov zvedl cenu na skoro 3000 a materiál zůstal stejný. Copak to? Asi je ted jasný kterej si koupím. …
Ahoj, moc pěkný článek. První nůž od Mikovu mám od svých 12 let(35let) zavírák jsem dostal ve dvaceti (27 let)oba mám dodnes i když používám jen zavírák, jeho otvírák na konzervy je lepší než má Victorinox. Victorinox používám na každodenní nošení (model pro Bundeswehr), protože je lehčí. Nedávno jsem se rozhodl, že staré lovecké zavíráky budu sbírat a už jich pár mám i když seny se pohybují okolo 300-500,-. Je to cca rok co jsem si chtěl koupit novou dýku, ale po shlédnutí cen na stránkách Mikovu jsem se zhozil a koupil klasiku Ka-bar (us marines) s hladkou čepelí. Škoda, že firma s takovým potenciálem jde sama proti sobě.
Na you tube je jedno video o historii mikovu ,kde riaditel hovori ze vyrabaju noze podla poziadaviek ludi .Ked sa pozriete na fora ,kde ludia ziadaju rozoberatelne predatory [tych par skrutiek predsa nezvysi naklady viac ako o 10 korun ],su nespokojny s patronom ,puzdrami,novymi zatvarakmi pocket,cenami atd atd a nic s tym nespravia tak ten film vyznie jak uplny blabol!Na kazdy jeden kladny komentar sa najde 10 zapornych .Na stranke FB to admin vysvetluje tak ,ze nemozu vyhoviet kazdemu ,rozumej radsej vyhovia jednemu z desiatich ako deviatim z desiatich? Takymto pristupom sa pochovaju sami
Zdravím
Musím potvrdit že nože MIKOV již nejsou co bývaly, koupil jsem si vystřelovací nůž za 8000 kč – bohužel po půl roce již pružina nijak nepruží a s reklamací u prodejce sem neuspěl a teď se budu obracet na výrobce jak zareaguje. Jedno vím ale jistě že MIKOV si už nikdy nekoupím
Ještě dodám k MIKOVU – cenu neřeším a za kvalitu si rád připlatím ale bohužel u mikovu se to říci nedá spíše naopak 🙁
Pěkný a výstižný článek,sam jsem si před pár dní pořídil nový multifunkční nožík od mikovu (chtěl sem českou výrobu) a musím říct že nic moc. Cena stejná jako viktorinox a pritom nůž sem musel celek přebrousit a upravit hranu u otviraku přitom spravování děs. Takže asi tak bohužel.
Nože Mikov jsem měl rád jako kluk. Ten se záštitou a koncovkou z odlitku hliníku a střenkami z napodobeninou parohu jsem měl s sebou i na vojně. Pak jsem dostal Uton. ˇčepel u střenky podbrušená, heft se kroutil a jeho ergonomie je otřesná. Proporce toho nože jsou na úrovni amatéra. Letos jsem byl na výstavě v Lysé. stavil jsem se u stánku Mikov. Bavil jsem se s jistým zástupcem firmy. Ptal jsem se na možnost koupě samotných čepelí Utonu z uhlíovky. Dle jeho slov to není problém a obdržel jsem vizitku s tlf. na který mám zavolat. Bylo to číslo na nějakýho náměstka. Zavolal jsem a odvoával jsem se na náš. rozhovor. Ten člověk mi sdělil, že tam vůbec nebyl a že samotné čepele neprodávají. Dále to nemá cenu komentovat
Mikov… Jmeno ktere ma zvuk. Bohuzel uz jen ten zvuk. Udelali nam z oblibeneho nastroje ktery mel teto republice v kapse snad kazdy kluk od 6ti do 100 let, luxus ktery ale bohuzel cene neodpovida. Jsem docela statej chlap ale pamatuji si velmi dobre na RYBICKU, muj prvni nozik. Rybicka stala 4,- Kc a ja na ni byl nalezite hrdy, byl to nozik ktery me naucil byt chlap, protoze kazdy chlap ma mit svuj nuz. Druhy Mikovacky nuz ktery jsem mel byl nozik s obrazkem kovboje, pak nozik s kotvou, pozor to uz byla liga, mel velkou cepel, otvirak a pojistku 🙂 . Potom jsem dostal od dedy uplne novy celonerezovy nuz Mikov a jeho stary nuz s perletovou strenkou, samozrejme Mikov. Oba stale mam, 40 let a jsou porad funkcni! Pak následovalo mnoho nozu Mikov, dyky, zaviraky, kuchynaky… Prisla revoluce a upadek firmy Mikov, kazdy chtel neco ze sveta a ceske znacky upadaly. Nesmyslne, hloupe, lec opravdu to tak bylo. Po nejake dobe se nam vratilo narodni povedomi, hrdost a zacali jsme se vracet k ceskym korenum a ceskym vyrobkum. Tak, a tady se dostavame k jadru veci. Opet jsme zacali kupovat nas oblibeny MIKOV a jak se nam firma odmenila? Vyvoj zamrzl, napady veskere zadne, kvalita nejde s dobou, neni spatna ale taky neoslni. Co ale oslni, doslova oslepi protoze pres slzy nevidime, jsou ceny! Ty rozplacou!!! Vedeni firmy by se melo probrat, vytahnout hlavy z analnich otvoru a zacit je pouzivat… ty hlavy. Jak muzou ted uz prumerne vyrobky nabizet za ceny stejne, nebo i vyssi, jako treba Victorinox?? Kde se v nich bete ta drzost. Firma Mikov by klidne mohla byt na urovni Victorinoxu, dokonce by si Victorinoxy mohla namazat na chleba protoze cesi maji minimalne stejne dobry hlavy, a zlaty rucicky, jako Svycari a do noty hraje i tradice. Jenze to by muselo byt vedeni firmy Mikov slozeno z fandu, lidi kteri si vazi tradic a ne jen penez. Zkratka se smutkem musim rict, ze ac jsem vlastenec nejsem hlupak a pokud mi Victorinox nabidne lepsi kvalitu za stejnou, nebo nizsi, cenu budu, a delam to, kupovat jejich vyrobky. Skripu zuby, stve me to ale dokud Mikov povedou bezmozci a paka kteri si mysli, ze jsme oslici a stado blbu, budu to tak delat dal. Budu to radit vsem okolo a kritizovat kde se da. Lidi uvazujte. Porovnejte kvalitu materialu, nabidku a vybavenost, prestiz kterou ma Victorinox a prestiz kterou soucasni majitele a vedeni Mikovu naprosto zkazili, zaruky, naprosto nelogicky dostupnost… na kazdem rohu koupim svycarsky armadni nuz nas Mikov, nase cesky stribro, neni videt, neni o nem slyset…, v neposledni rade jak z nas delaji blbce, Victorinox sem musi dovezt, to stoji penize, clo, sklady,… to vse stoji penize. Mikov by mohl distribuovat primo, tyto naklady nema a jen se nas snazi oloupat!!! Mikovaci proberte se!!!
Tady je rozhovor se současným designérem Mikovu:
https://video.aktualne.cz/dvtv/predelavat-rybicku-nema-smysl-nuz-by-tim-jenom-ztratil-fungu/r~6544580c334f11e6abfa0025900fea04/
Vyrostl jsem na Mikovech, jako malý kluk v 80. létech, takže nostalgie opravdu veliká. To je bohužel vše, co zbylo. V dnešní době, jako lovec sáhnu rozhodně po něčem kvalitnějším. Již delší dobu pozoruji českou firmu pumaknives.cz , která má zřejmě zastoupení PUMA Solingen pro ČR. Mám už od PUMA Solingen nůž s pevnou čepelí i zavírák a rozhodně ještě nějaký přibude. Za ceny podobné Mikovu o 1000% lepší kvalita!!!
Jinak super článek, lze jen souhlasit.
Dnes mi přišel druhý nůž od Mikovu Predator N690 a musím říct, že jsem byl znovu zklamaný. Pojistka při zavírání nože se nevrací, plastová střenka je u nýtů přetavená- má nálitek, střenka má u hran otřepy, jediné co se mi líbí je čepel. Poprvé jsem byl zklamaný u Predátora zklamaný z dřevě né střenky, která přišla prasklá, po výměně a nakonec jsem si připlatil za bůvolí roh přišel nůž se střenkou, která nebyla dobroušená a pojistka nebyla v rovině jak má být- už jsem nůž nevracel a střenku si upravil. Musím říct, že jsem opravdu hodně zklamaný. Děda tento nůž měl a používal ho hodně a bylo na něm vidět, že je mnohem kvalitnější než dnes. Bohužel na to ve firmě Mikov kašlou- tomu i dost odpovídá kvalita oficiálního videa z kontroly nožů- nepořádek na stole, rozpité kafe, popelník s vajgly atd. Moc mě to mrzí, že to takto je u značky, která má tradici.
Dobrý den, mám od Mikova civilní verzi Utonu, a jako tábornický nůž funguje bez problémů, dá se s ním sekat i tvrdé dřevo a ani se neztupí. Nevím, kde berete všechny ty řeči. Taky zavírcí Fixir funguje skvěle. Podle mě, jak jsem četl vaše články vám jde spíše o to, věci které “zkoušíte”, pokud se to tak dá nazvat spíše hledáte chyby za každou cenu. Bohužel se najde vždycky dost takových, které baví vézt se na takové vlně.
Jsem patriot,vúl,škodná nebo jak to myslí v Mikovu ?
Zdravím. Přečetl jsem náhodou právě dnes … A musím říci, že ani dnes firma Mikov nezabrala …
Nože sbírám od cca 8 let. Z té doby mám dodnes několik modelů socialistické výroby, ale za ty nové bych neměnil !!!
Krásný, výstižný, tvrdě realistický pohled na Mikov. Snad ještě zaberou … Strašně bych si to přál …
Dobrý den,
V podstatě souhlasím s většinou toho co je v článku napsáno. Mikov zaspal dobu a i když to teď chvíli vypadalo,
že se snaží, mám pocit, jako by je to zas přešlo.
Jen pár postřehů k noži commandos, z produkce Mikovu.
Paradoxně, to byl jeden z jejich nejlepších výrobků, který jsem kdysi také vlastnil. Sice nebyl zrovna levný, ani praktický, ale cena odpovídala dobrému zpracovaní výrobku. Nůž byl leštěný, namodřený a tuším z uhlíkové oceli. Dobře vyvážený a ostrý jako jehla. Střenka byla “frézovaná” z masivní oceli, ne odltek z hliniku, jako u dnešního Sheffieldu.
Ostatně i původní dýky “FS”, byly vyráběny v různých variacích tvaru čepele a střenky z různých materiálů (Mosaz, hliník, zinek, ocel, dřevo a jiné). Pouzdro u dýky z Mikovu, i když neobvyklé, je velice podobné originálnímu pouzdru na australských “FS” dýkách. Takže celkově povedený výrobek, vyčnívající mezi jejich běžnou šedí.
Nyní, zdá se vyřazen z výroby. Tedy co dodat. Raději nabízejí paskvily typu “Venado” a jiné blbosti. (Pardon!)
PS: Marketing dělá Mikovu opravdu problém. Jejich web, stejný jako před deseti lety mluví za vše, stejně jako jejich většinová produkce.
V roku 2016 som si kúpil Mikov Predator 241-NH-2/KP a musím povedať, že aspoň na obal mohol výrobca uviesť, že nôž je nevhodný na krájanie. Že jeho čepeľ je vyrobená z ocele kat. 420. Po každom použití je nutné ostriť. Dosť drahý výrobok na natieranie chleba. Aj to vyhotovenie v dnešnej dobe CNC je katastrofa. To ručné dobrusovanie a dolešťovanie je strašné. Vsádzajú na tradíciu, ale klamú tých čo si to kúpia. Od Mikova je to môj posledný nôž. Kúpil som si Ganzo z Číny za 18€ a ten drží. Presné opracovanie CNC, všetky diely a skrutky – nerez, rukoväť G10 a to hlavné – čepeľ z 440C!
Týmto pozdravujem managérov z Mikova, ktorým som písal aj priamo a dostal som len nejakú blbú odvádzajúcu odpoveď. Hlavné je, že si za pomerne vysokú cenu kúpi “x” zákazníkov nôž nevhodný na rezanie.
Produkci této firmy se nezdráhám nazvat zoufalostí. zahradnické nože jsou nenabrousitelné a mají slabou pružinu, takže při roubování se zavírají , totéž platí i řade stovka. Koupil jsem si v Hornbachu jeden nerezový zavírák, kt měl rovněž velmi slabou pružinu když to porovnám z victorinoxem. Mikov nebrat.
No já sbírám kapesní multifunkční zavírací nože (švýcaráky). Dlouho jsem se zdráhal koupit si něco od Mikovu právě kvůli té nekvalitě. Nakonec jsme kvůli doplnění sbírky vyměkl a koupil si Mikov piknik 101-NH-6P. Něco takového jsem snad ještě v ruce nedržel. To si může Mikov podat ruku se španělským Aitorem. Šmejd toho nejtěžšího kalibru. Hlavní čepel Mikovu je broušená asi nějakou flexou – je na ní normálně otřep na jedné straně po celé délce čepele. Tím fakt nic neuřežete. Hrot čepele nože je v zavřeném stavu na úrovni hrany střenky. Patrně se již z výroby počítá s tím, že po několika nabroušeních (díky nevyhnutelnému úbytku materiálu bude hrot nad úrovní střenky) to bude sloužit jako “automatický” párák na vnitřní stranu kapsy. To asi jako, aby Vás náhodou nenapadlo tu čepel chtít brousit. Otvírák na konzervy ten byl broušený asi taky flexou, ovšem se zrnitostí tak max. 80. Soudím podle šíře rýh na ostří a doslova brutálního otřepu na pravé straně ostří otvíráku. Jako bonus na otvíráku není výbrus ostří po obou jeho stranách stejně dlouhý. Vlevo je o cca 2 až 3 mm kratší, což při délce ostří toho otvíráku na konzervy je docela pěkný kousek. Mimochodem, jako “bonus” jsem si chtěl koupit rybičku za 89,- Kč (stesk po dětství). Měl jsem jich v ruce 5. Všechny ! udělané tak blbě, že ostří nože při zavření naráželo na kov – tudíž se logicky při každém zavření ostří tupilo. Tak na to jsem fakt už neměl nervy a na nákup rybičky jsem se víte co. Mimochodem před pár lety jsem psal Mikovu s posteskem na tragickou kvalitu jejich výrobků a totálně přestřelené ceny s tím, že kdyby ty kapesní multifunkční nože dělali alespoň z oceli 440A nebo lépe 440C, tak by to při odpovídajícím zpracování mohly být celkem dobré nože. Jako odpověď jsem obdržel nic neříkající pindy s tím, že záměna materiálů je technologicky neskutečně složitý proces, který si vyžaduje spoustu času a testování, a že ta 420HC, co používaní, je vlastně parádní ocel a že většina zákazníků je s tím materiálem velmi spokojena. Hmmm, tak to jo. Nejsem vystudovaný metalurg, ale také ne úplný debil. Při počtu otevření a zavření nože díky rozdílné tvrdosti materiálů, nemůže dojít k žádnému znatelnému opotřebovávání některých dílů, který by dopředu vyžadoval nějakou dlouhou dobu testování (vážený Mikove, ten váš švýcarák není motor F1, jehož kovové části při záměně materiálů určitě to dlouhodobé a intenzivní testování potřebují). A mimochodem Mikove, kombinace čepele 440C a těch vodících dílů ze 420 funguje světe div se na švýcarských nožích Swiza, tak by určitě fungovala i na Vašich nožích. Tedy za předpokladu, že tady v Čechách nefungují fyzikální zákony jinak než ve Švýcarsku. No – ikdyž ve Švýcarsku je ta továrna na nože položena o pár metrů nad mořem výše oproti té vaší. Tak kdo ví, jestli v tom není ten zakopaný pes, že ano ?
Koupil jsem jeden nůž Mikov RUBY, a po prohlédnutí objednával dál. Mám nyní asi pátý nůž včetně ocílky a vím že si koupím celou serii. Je to ČESKÝ kvalitní výrobek a budu podporovat českou firmu. I kdyby stála za hov..
My jsme byli v Mikulášovicích v infocentru, jehož 2 patra (tj. Cca 4 místnosti) slouží jako muzeum firmy Mikov. Prezentace složená z 1/3 z nálezů z půdy, z 1/3 z darů a z 1/3 z části archivu společnosti. V přízemí je i prodejna s částí sortimentu, takže jsem si ten loupací nůž za 82 korun přece jen koupil :). Po přebroušení (testují na oholení chlupů na ruce) dokonce řeze! Firmu údajně koupilo v devadesátých letech 7 pražských taxikářů, takže předpokládám, že cenová politika vychází z těchto představ…