Před několika měsíci jsme psali o kauze kolem kopírovaní firmou Maxpedition designu nožů Mad Dog (ZDE). Samozřejmě jsme ty novinky museli otestovat. Požádali jsme proto našeho dlouhodobého partnera, firmu HQH System o pomoc. Ochotně nám jeden nůž poskytli na testy.

Prošlo mi rukama velké množství nožů, ale jen málokdy jsem z testovaného kousku měl natolik rozpačitý pocit.‭ ‬Je to jako Jekyll a Hyde (nebo Harvey Dent – dosaďte dle svého věku, vzdělání a nálady). ‬Posuďte sami.

 

Nůž se dodává v papírové krabici se sebevědomým sloganem:

PROVEN,‭ ‬TRUSTED,‭ ‬PREFERRED WORLDWIDE.

Founded of excelence and inovation.

To rozhodně…

Maxpedition Fishbelly medium je pevný nůž o celkové délce 26cm, délka čepele je 14cm. Tady ho máme.

 

Kromě nože výrobce dodává také běžný spam o svém design teamu‭ (‬Hahaha‭) ‬a nějaké ty základní informace i oceli D2‭ ‬a o tom,‭ ‬co vše s nožem dělat nesmíte.

 

Nůž už na první pohled působí jako testovací výlisek.‭ ‬Neohrabané kydexové pouzdro,‭ ‬ve kterém nůž‭ ‬řehtá jako rumba koule na brazilském karnevalu.‭

 

A úchyt pouzdra mě donutil nechápavě kroutit hlavou.‭ 17mm šířky. K čemu? ‬Pardon,‭ ‬ale rozhodně to není otvor na opasek.‭ ‬Na vestu si ten nůž asi také nedáte…

 

Stejně tak jsem moc nepochopil ani velikost otvoru na případný odtok vody.‭ ‬Nemá to pouzdro sloužit i jako nástavec na vysavač‭?

 

Samotný nůž vypadá…‭ ‬laicky.‭ ‬Když někdo poprvé v‭ ‬životě dělá rukojeť,‭ ‬hrozně touží po tom,‭ ‬aby mu seděla do ruky.‭ ‬Vezme kus modelíny,‭ ‬zmáčkne ho v dlani a má přesný profil své ruky.‭ ‬Jenže když změní chvat,‭ ‬zjistí,‭ ‬že mu veškeré ty hrbolky a vyboulení najednou překáží.‭ ‬Pochopitelně.

 

Když k tomu přičtete snahu co nejvíce stlačit náklady,‭ ‬dostanete přesně toto.

 

Plochý plastový výlisek se spoustou ostrých hran.

 

A solidní mezerou mezi plastem a‭ ‬čepelí jakožto skvělou schránkou pro nečistoty, zbytky jídla, bakterie apod… Mimochodem, D2 není nerezovka, tudíž svůj vliv na dlouhodobé používání takového nože může mít i vlhkost.

 

Ano, i přes vybrání na rukojeti se dá najít poloha,‭ ‬kde ten nůž sedí dobře a nepřekáží.

 

Jenže ve všech ostatních případech to bude velmi nepříjemné. A to nemluvím o tom, že každý máme jinak velké ruce.

 

Nůž je z výroby nabroušen‭ ‬řekněme průměrně.‭ ‬Papír‭ ‬řeže,‭ ‬ale občas zadrhává.‭

 

Po obtažení na kůži se zelenou pastou začne bez problémů holit.‭ ‬A tady nastává ten zvrat.

Nakolik má Maxpedition Fishbelly mizernou rukojeť a pouzdro,‭ ‬natolik skvělou má‭ ‬čepel.

Bez jakýchkoli starostí si poradí jak se zmrzlým masem,‭ ‬tak i se zeleninou,‭ ‬kterou ani skoro neláme.

Slušně si vede i povrchová úprava (která je jedinou záchranou výše popsané situace s dírou v rukojeti).‭ ‬Se‭ ‬škodolibým úsměvem jsem tímto nožem pravidelně krájel cibuli,‭ ‬která na uhlíkových nožích obvykle zanechává pěkné‭ ‬„mapy‭”‬ a nešetří ani D2.‭ ‬Tady se první‭ ‬špatně viditelné stopy objevily až cca po měsíci.

 

‭Testování venku spíše připomínalo Crash Test.‭

A nejen proto,‭ ‬že si kolega všiml praskliny v kydexovém pouzdře.‭ ‬Po dvou měsících občasného používání v kuchyni,‭ ‬podotýkám…

 

Už před‭ ‬10‭ ‬lety mě Viktor Cais‭ (‬tehdy dodavatel Kizlyaru do Evropy‭) ‬upozorňoval na‭ ‬čínskou D2.‭ ‬Že je prý skoro‭ ‬2,5krát levnější,‭ ‬než ta,‭ ‬co se prodává v‭ ‬ČR,‭ ‬ale‭ ‬že‭ ‬čínský výrobce absolutně nezvládá výrobní postupy,‭ ‬a proto kvalita kolísá někde mezi‭ ‬špičkovým materiálem a nekalitelným odpadem.‭ ‬Myslel jsem si,‭ ‬že to tak bude i v případě Maxpedition Fishbelly.‭ ‬Ocel D2‭ ‬je dosti náročný materiál na správné zpracování a zakalení,‭ ‬a celkový dojem z nože jsem v tu chvíli měl velmi negativní.‭ ‬Buďto máme ten lepší kousek,‭ ‬nebo se za ty‭ ‬roky odladily výrobní postupy,‭ ‬ale veškeré‭ ‬„prasení‭”‬ ten nůž ustál bez ztráty kytičky.

Nožem jsme sekali.

 

Zabodávali jsme ho do klády a páčili.

 

Došlo i na vrhání.‭ ‬Neměli jsme připravené dřevo na terče a házet‭ ‬do‭ ‬živých stromků nás pochopitelně ani nenapadlo,‭ ‬proto jsme ten nůž silným hodem zabodávali do menší klády.‭ ‬Schválně napříč vlákny.‭ ‬Ustál nejen to.‭

 

Přežil absolutně všechny naše pokusy o takové to‭ ‬„běžné prasení‭”‬.‭ ‬Dokonce i tehdy,‭ ‬když jsme ho házeli tak,‭ ‬aby dopadal naplocho.

Já přímo vidím,‭ ‬jak ten nůž vznikal.‭

„Hele,‭ ‬rodinný přítel dlouhá léta dělá nechutně drahé nože a lidé to‭ ‬žerou.‭ ‬Vezmeme ty modely,‭ ‬pošleme do továrny v rodné‭ ‬Číně a necháme si tam vyrobit kopie.‭ ‬Z nějakých dobrých materiálů typu D2‭ ‬a Kydex,‭ ‬ale tak,‭ ‬ať to stojí co nejméně a výroba je co nejjednodušší.‭ ‬Hlavně to moc nehroťme,‭ ‬jen v tom rychle otočíme prachy,‭ ‬přemýšlet budeme potom.‭ ‬Jsme velká firma,‭ ‬zná nás každý,‭ ‬stádo to s nadšením sežere.‭”‬ Success story.‭ ‬The End.

Výsledkem je tedy podivný hybrid.‭ ‬Perfektní‭ ‬čepel oblečená do hrozivé rukojeti a dodávaná v nepoužitelném pouzdře.‭ ‬Můj názor je,‭ ‬že v tuto chvíli nože od Maxpedition lze kupovat pouze z druhé ruky a‭ ‬čistě kvůli‭ ‬čepeli.‭ ‬Koupit,‭ ‬seříznout rukojeť a udělat si svůj skvělý nůž.‭ Protože když si uvědomím, kolik modelů vycházejících z této jedné vadné formy rukojeti Maxpedition chrlí na trh, je mi jasné, že jakýchkoli změn se jen tak nedočkáme.

 
Nůž se prodává ZDE za 2750,-Kč.
 

P.S. Jak je naším zvykem, kontaktovali jsme firmu Mapedition a požádali o odpovědi na několik otázek:

– Rukojeť nože je velmi jednoduchá a nepohodlná. Kdo a jak dlouho vyvíjel ten nůž, resp. tu rukojeť?

– Jsou v plánu nějaké změny designu?

– Proč byly zvoleny takové materiály? Proč kydex a plast? Proč ne mikarta a Cordura například?

– Zjistili jsme, že po dvou měsících občasného používání kydexové pouzdro naprasklo, navíc nůž v něm připomíná rumba koule. Jsme jediní, komu se to stalo? Dá se to řešit formou reklamace?

– Proč byl zvolen tak velký úchyt pouzdra? Proč nešlo udělat menší díru?

– Jak se vyřešil spor s Mad Dogem, o kterém jsme psali?

Ale i přes to, že lidé z Maxpedition s námi ještě nedávno velmi čile komunikovali, odpovědi na tyto otázky nemáme dodnes.