Dnes se podíváme na multitool Wingman, jednoho z cenově dostupnějších multifunkčních nástrojů od známého výrobce Leatherman.

 

 

Na první pohled je vidět, že u Wingmana se Leatherman snažil vytvořit designově zajímavý kousek, ne jenom stroze funkční nástroj. Zaoblené křivky přímo vybízejí, abyste multitool vystavovali na odiv. Nedostanete k němu žádné pouzdro, ale pomocí masivního klipu si ho můžete připevnit na opasek.


 

I když je nástroj relativně malý (9,7×6,6 cm, 198g), skrývá v sobě poměrně dost funkcí. Těmi jsou:

  • kleště
  • nůž s kombinovaným ostřím z oceli 420HC
  • nůžky
  • pilník
  • pravítko
  • otvírák na plechovky a konzervy
  • odizolovací břit na kabely
  • otvírák balíků
  • plochý a křížový šroubovák

 

Nůž a nůžky

Pokud je Wingman zavřený, dostanete se ke dvěma nástrojům, noži a nůžkám.

Nůž je malé kombinované ostří s pojistkou liner lock. Nůž je od výrobce slušně naostřený, jde otevřít jednou rukou, nemá žádnou vůli a pojistka krásně drží. Považuji ho ale spíš za nouzovku, protože čepel je opravdu malá (6,6 cm) a téměř půlku zabírají zuby, které jen velmi zřídka využiju, a jen komplikují broušení nože.


 

U nože funguje pojistka perfektně, u nůžek už to tak slavné není. Ty už se nedají otevřít jednou rukou a zatímco u nože pojistka na pozici zapadne sama, u nůžek zůstane někde na půl cesty.

 

Nůžky tedy musíte silou zatlačit do krajní pozice, aby se pojistka zacvakla a nůžky fungovaly tak, jak mají. Pokud pojistku nezacvaknete, nezapadne na svoje místo ani kovová tyčinka, která nůžky rozevírá a není tak možné nůžky pořádně používat, protože byste potřebovali obě ruce na jejich otevírání a neměli čím držet stříhaný předmět.

 

Když jsou ale nůžky pořádně zajištěné, tak to jsou jedny z nejlepších nůžek, jaké jsem kdy na multifunkčním nástroji viděla. Jsou dobře nabroušené, poměrně velké, působí bytelně a ostří na sebe krásně doléhají, nemají mezi sebou žádnou mezeru. Na místě, kde při stříhání opíráte palec, je přidaná ploška, takže nebudete mít po chvilce stříhání do palce vytlačenou hranu nůžek.

 

Kleště

Kleště mají pružinový mechanismus, takže se samy rozevírají, aby se s nimi lépe pracovalo jednou rukou. Konstrukčně jsou stejné jako drtivá většina kleští na multifunkčních nástrojích – mají tenkou špičku, pak rozšíření na utahování šroubů a část na štípání měkkých kabelů.

 

Člověk by řekl, že na kleštích není co zkazit, ale v tomto případě Leatherman příliš nezabodoval. Nevím, jestli je to úmysl nebo chyba testovaného kusu, ale štípací část je tupá a navíc k sobě kleště nedoléhají.


 

Pokud se tedy snažíte přeštípnout drát, uděláte v něm vroubek, ale kvůli mezeře nemůžete drát doštípnout.

A pokud se pustíte do pleteného kabelu, tak kleště projdou izolací, naruší pár vláken a opět nejsou schopné práci dokončit. Musíte tedy drát buď ukroutit nebo přepižlat.

 

Kleště lze tedy označit spíš za „nažvýkávačky“ než za štípačky.

Ostatní nástroje

Zbylé nástroje jsou tradičně schované v rukojetích kleští. Můžete je bez problému vytáhnout nehtem za výstupek na každém nástroji.

 

Při plném otevření se nástroj zajistí a odjistíte ho vytažením dalšího nástroje. Na levé straně jsou dva nástroje, a to plochý a křížový šroubovák. Nad nimi se nachází otvor na karabinu nebo paracord. Musíte počítat s tím, že pokud budete mít otvorem něco provlečené, tak budete mít problém šroubováky vysunout.

 

Na druhé straně se nacházejí otvíráky na lahve, konzervy a balíky a pilník.

 

Postřehy k jednotlivým nástrojům:

  • Otvírák na lahve a konzervy má na sobě zároveň břit na odizolování kabelů.
  • Otvírák na balíky je podlouhlý nástroj s malinkou čepelkou na konci. Čepelka je hodně ostrá, takže si poradí nejen s izolepou na balících, ale i s tvrdým plastovým obalem. Díky sklonu čepelky se nemusíte bát, že proniknete příliš hluboko dovnitř a poškodíte obsah balíku či obalu.
  • Pilník je další z problematických nástrojů na Wingmanovi. Má drážky jen v jednom směru a jsou poměrně velké. Takže se často stává, že materiál, který chcete obrousit, se zasekne v drážkách a pilník se pak pohybuje ve směru drážek nahoru a dolů, aniž by ubíral nějaký materiál. V kombinaci s tím jak je pilník malý je poměrně složité najít polohu, ve které by se s ním dalo pohodlně pracovat. Na druhou stranu když se vám taková pozice podaří najít, tak pilník odebírá poměrně dost materiálu, takže máte práci rychle hotovou.
  • Špička pilníku se dá použít jako malý plochý šroubovák.
  • Na druhé straně pilníku je 3 cm dlouhé pravítko. Je vidět, že nástroj byl vyrobený hlavně pro trh v USA, protože na vrchní části, podél které se měří lépe, jsou uvedené palce. Centimetry jsou na spodní části, která je zešikmená, takže pokud chcete něco změřit na milimetry, tak je to složitější, než kdybyste měřili v palcích.

 

Když to tedy shrneme, Wingman je dělaný jako parťák do města. Tomu napovídá jeho elegantní zjev a nástroje jako otvírák balíků, anebo naopak absence pilky a lepšího nože. Tuto funkci by plnil skvěle, kdyby nebyly problémy se štípačkami, nůžkami a pilníkem. Chápu, že Leatherman někde musel ušetřit, když srazil cenu Wingmana až na 1290,-Kč, ale úspory by neměly jít na úkor funkčnosti nástrojů. Tím nechci říct, že by byl Wingman zcela nepoužitelný, ale pokud musíte neustále docvakávat pojistku u nůžek, nebo hledat správný úhel, ve kterém by pilník opravdu piloval, tak vás to po čase přestane bavit a půjdete si sehnat plnohodnotný nástroj. Pokud tedy hledáte levný multifunkční nástroj od renomované značky, Leatherman Wingman tyto parametry splňuje, ale musíte počítat s tím, že s nízkou cenou přicházejí kompromisy.