V následujících pár větách bych vám chtěl představit nůž Mora Frost od firmy K.J. Eriksson Sweden. Jedná se o švédský pevný nůž s rukojetí ze dřeva v červené barvě a čepelí z uhlíkové oceli.
Celý nůž měří asi 21,5cm a k němu přiložené pouzdro necelých 23cm.
Samotná rukojeť má cca. 10cm a je vyrobena z pevného dřeva (nejspíše buk nebo bříza). Má červenou barvu, což považuji za mínus, ale to si každý posoudí sám. Každopádně vrstva barvy není moc silná, tak že se dá relativně snadno obrousit a napustit lněným olejem. Celkové opracování není špatné, ale ani nejlepší. Čepel z uhlíkové ocele je pevně zajištěna v rukojeti a po dobu testu také tam zůstala. Což u nožů za pár stovek zdaleka není samozřejmostí . Výbrus je vyroben přesně a ostří je velmi dobře nabroušené.
Celkově řezné vlastnosti odpovídají ceně, a stejně jako celkové zpracování se dají zařadit do šedého průměru.
Ocel, jako každá uhlíkovka, se drží poměrně slušně, ale jako každá uhlíkovka také velmi slušně rezaví. Člověka, který je zvyklý po práci otřít nůž o kalhoty a řádně ho umýt až doma, to může nepříjemně zaskočit. Mora Frost totiž při takovém zacházení nechytá patinu, jako dražší nože, ona se rovnou pokrývá rezavými fleky.
K noži jsem dostal ještě plastové pouzdro, které považuji za velké mínus. Nějakou dobu by mohlo vydržet, ale moc bych na něj nespoléhal. Rozhodně si nedokážu představit, že bych nůž v takovém pouzdře nosil pravidelně.
Mora již díky své délce (jak celkové, tak čepele) není nůž určený na těžké práce jako sekání, štípání atd. V těchto činnostech je neohrabaný a např. přesekat suchý klacek byl trochu problém, ale dá se to. Tento nůž spíše vynikne při trhání starého hadru, stáhnutí kůže z ulovené zvěře, přípravě dříví na podpal a podobně.
Pokud potřebujete nakrájet zeleninu do polévky, tak vám Mora Frost také poslouží skvěle. Tím samozřejmě nechci považovat Moru za nůž do kuchyně, spíše bych ho viděl jako takového případného pomocníka u ohně.
Svoji cenou a zpracováním se Mora Frost řádí mezi nože „do batohu na horší časy“. Pokud však k noži koupíte nové pouzdro a obrousíte rukojeť, tak máte dobrého pomocníka na občasné použití, např. při vaření večeře u ohně.
Pro Bushcraft.cz Pavel L. alias Pawelos.
Mám už nějaký čas tuhle moru a rozhodně bych ji nezařadil mezi šedý průměr – ovšem je ji potřeba taky zařadit do té správné kategorie nožů. Já osobně ji používám na práci se dřevem – ale ne na sekání,ale spíš vyřezávání/krájení – nůž totiž není na hřbetu nijak extra silný. Že má tendenci reznout jak sviňa rozhodně není plus, ale na druhou stranu to také vypovídá o tom jak se o svoje vybavení staráme. A pro mne uhlíkovka za 300,- je s přihlédnutím cena/výkon už poměrně slušná věc a taky dobrá volba pro lidi co nechtějí utratit za výbavu tisíce
absolutní souhlas. Moru mám jako primárku (jako sekundárku na expedicích), protože mne už ty předražené ultracool nože přestaly bavit. Plastové pouzdro naprosto suprová věc do vlhkého podnebí……ale pokud to někomu kazí image, může si nechat udělat kožený, či kydexový futrál. Na ryby perfektní.
Moru jsem poprvé viděl na kurzu přežití vedeném borcem, který má výcvik u speciálů v několika zemích světa (Švédsko, Indonesie, Thajsko). Časem mi samotnému trvalo, než jsem se odprostil od těch dogmat o ceně správného nože a dnes nedám na Moru dopustit. Možná není tak cool na pohled, ale x generací už tyto nože bez problémů používá denodenně.
Musím jen souhlasit s kolegou Liborem. Doporučil bych projít aktuální katalog, protože to co vidím na obrázku mi přijde jako MoraKnives Classic No.2 nikoliv Frost (ty tuším dělají na krájení zmražených ryb a nemají klasickou červenou rukojeť).
Pokud má někdo potřebu nožem štípat pařezy a ještě k tomu neumí zacházet s uhlíkovkou, doporučuji MoraKnives Army Companion MG Stainless – nerez, širší čepel, lépe sedne do ruky, ideální na hroubou práci, kvalitnější pouzdro a stojí jen cca o 50-100Kč víc.
Mory mám celkem čtyři a s poměrem cena/výkon myslím patří mezi to nejlepší co se dá vůbec koupit.
Jen pro zajímavos MoraKnives Classic No.1 používá Cody Lundin ze seriálu Dvojí přežití (nosí ho zavěšený na krku – váha pouhých 100g) a jelikož není obchodním zástupcem vlastní značky s lacinými čínskými špejdy jako Bear Grylls, předpokládám, že jej nemá jen tak pro nic za nic.