Crash testy jsou naší obvyklou disciplínou, ve které se snažíme v plném rozsahu předvést vlastnosti testovaného produktu. Crash test Patronu nebyl původně v plánu, chtěli jsme zůstat pouze u RECENZE, avšak po shlédnutí videa od Krakena, kdy došlo k ulomení špičky po opakovaném zabodnutí do pařezu, nám bylo jasné, že to udělat musíme. Přece jen nůž koncipovaný jako odolný zálesák musí vydržet daleko víc.
Tady je to zmiňované video, pokud jste to zmeškali.
Tento článek se skládá ze dvou částí – z textové/foto části a z video sestřihu. Pokud nechcete číst a koukat na fotky, skrolujte dolů a pusťte si video, o nic nepřijdete.
Během crash testu jsme postupovali obvyklým způsobem, od jednoduchých věcí až k extrémům. Nejdříve klasický batoning. Postupným uzobáváním/ odběrem dřeva jsme přesekli menší stromek. Suchý, pochopitelně. Nůž obstál bez poškození, ztupení bylo v podstatě neznatelné.
Batoning je skvělý tím, že moc nezatěžuje ostří, zkusili jsme proto i sekání. Nejdříve to byl dřevěný trámek.
Pak hovězí kost. Přeseknutí jednoho kousku…
A opakované sekání do druhého.
Čepel, i přes několik nechtěných seknutí do cihly, zůstává bez poškození. Nůž se celkem otupil, řez začíná být nepohodlný. V tuto chvíli by bylo potřeba obtažení na keramice.
Další naše obvyklá aktivita, čepel na čepel. Mimochodem, ten malý čínský kuchyňák za poslední rok poškodil 5 nožů v celkové hodnotě přes 30 tisíc. A stále žije! 🙂
Při rozpojování nožů zaznělo prasknutí a z Patronu se vyštípl kousek ostří.
Dále přišlo na řadu zabodnutí a páčení ve dřevě. Proč až teď? Opět díky krakenovo videu. Měl jsem obavu, že ulomíme špičku během prvních několika bodů a bude po legraci. Naštěstí to Patron přežil bez ztráty kytičky. Ani to na něm nebylo poznat.
Následovalo sekání hřebíků na cihle. Opět v podstatě bez poškození. Lehké stopy na ostří byste našli, ale jednalo se o ani ne třetinu milimetru.
Stejně dopadlo i opakované sekání do železného šroubu.
Po kterém už začal masakr. Vrhání do cihlové zdi.
Jak uvidíte na videu, téměř po každém hodu jsem se zastavoval a kontroloval následky. Avšak až na pár škrábanců na čepeli a několik stop po omítce na ručce noži nebylo vůbec nic. A to jsem ke konci schválně házel tak, aby nůž dopadal na zeď rukojetí či bokem.
No a konečně disciplína, kterou Patron nepřežil. Zatloukl jsem ho do zdi a stoupl si na něj.
Zaznělo suché křupnutí a z nože se stal řezák na sádrokarton.
Osobně musím uznat, že odolnost mikovácké N690 mě velmi příjemně překvapila. Tvrdost odhaduji na cca 58-59HRC, což je pro tak malý nožík rozhodně dostačující. Ke zničení nože došlo vlastně až na základě působení obrovského tlaku, neboť Patron je díky choilu velmi (příliš) dlouhý. Otázkou zůstává, proč praskl ten krakenův, když můj přežil čtvrthodinové vrhání do cihlové zdi? Nespálili náhodou v Mikovu špičku při broušení? Nebo že by špatné kalení? Každopádně se ale těším na nějaký větší nůž podobného rázu. Ten by jistě přežil i to zatloukání do zdi.
A tady je naše video, kde veškeré popisované činnosti můžete vidět v detailu.
Už jsem to napsal i do Knife. Nechápu proč nůž který je primárně určený k řezání do měkkých materiálů házíte například proti zdi, nebo ho do ní zatloukáte.
Přijde mi to jako naprosto debilní ničení věci, to již s testováním nemá nic společného.
Pro úplnost – nejsem příznivcem ani zastáncem Mikovu
Už jsem to psal nahoře v textu. Nechápu, proč nejde pochopit, že nůž, který se zničí zabodnutím do špalku, není úplně běžný, proto jsem se rozhodl ukázat jeho výdrž v plném rozsahu. Navíc je to velká legrace a nevidím jediný důvod, proč bych to nemohl udělat.
Přijde mi to jako naprosto debilní nepochopení psaného textu, to s diskuzí nemá nic společného.
Pro úplnost – nejsem příznivcem ani zastáncem Mikovu.
Navíc Patrona samotný Mikov koncipuje jako odolný nůž, který má přežit velmi hrubé zacházení. Viz konverzace u nich na FB zdi.
A mimochodem, nemohl byste mi prosím vysvětlit, proč se dělají crash testy mobilů, aut apod?
Crashtesty mobilů a aut se ale dělají z toho důvodu že s autem můžete nabourat a telefon vám může spadnout na zem – to všechno při běžném používání.
Nedovedu si ovšem představit situaci kdy při běžném používání budu mlátit do nože cihlou nebo ho zabodnu do zdi a budu si na něj stoupat.
Ach jo, milý Retarde, chyběl jste nám tady. Nebo loni to byl jiný Retard? Ale to je jedno.
Pokusím se oprostit od Vašeho nicku a zeptám se – dovedete si představit, že Vám nůž spadne při používání na zem? A z větší výšky, než ze stolu? A batoning se smí provádět jen klackem, nebo se dá použit i kámen? Díky našemu testu, milý Retarde, nyní máte jistotu, že to Patron vydrží se ctí a nebudete tak mít obavy ho použit jinak, než na krájení teplých a měkkých potravin.
Retard je jenom jeden, opravdový od Matela.
Představit si to dovedu ale popravdě nikdy se mi to nestalo.
Tak do nože si můžete mlátit čím chcete ale informační hodnota je dosti pochybná.
Co se Patrona od Mikovu týče připadá mi hnusnej a retadrovaně (ha ha) navženej.
Popravdě jediný patron kterého bych si byl ochotný koupi je od Jeremyho Robertsona což se mi asi vzhledem k úžasné dostupnosti nepodaří ale to je jedno.
Ale asi vás to bavilo a to je hlavní :).
Tak a teď jdu retardovat jinam.
Tak zase za rok.
Ano, máte naprostou pravdu. Je to sice trochu retardované (haha), ale opravdu nás to bavilo. Někdy to také zkuste, pak Vám nebude vadit ani absence informační hodnoty. 🙂
Díky za test. Taky mi to nepřijde tak retardované, neb díky tomuto a dalším podobným testům jsem si dovolil být trochu hrubější na svůj uhlíkový Hultafors GK za 230 Kč, což mi usnadnilo a zrychlilo práci při rekonstrukci domu. A projevilo se to i v lese, kde tento přístup opět rozšiřuje mé možnosti. A ten nůž se zatím drží. Odboural jsem své předsudky na téma, co se s nožem nikdy nesmí dělat, přestal jsem nože uctívat a sbírat, místo toho jsem je začal používat jako nástroj. Když se ztupí, tak ho nabrousím. Když se zlomí tak ho vyměnim (pokud jsem na víc dní v lese, mám náhradní). Nechci nůž (ani cokoli jiného) zničit zbytečně, ale nechci se nechat svazovat cenou jakéhokoli vybavení ani svým přehaným vztahem k němu. Nůž je jen nůž. Často se hodí se … třeba na zeď.