Pro profesionální lékaře v terénu je masivní vnější krvácení pacienta noční můrou, protože způsobuje 35% smrtí před hospitalizací a 40% do 24 hodin po hospitalizaci. Jak ho zastavit, jaké jsou nové a jaké jsou tradiční metody, se dočtete níže. Ať už vojenské lékaře na bitevním poli nebo záchranáře na sídlišti dělí jakkoliv velká profesní propast, oba v situaci, kdy jim pacient silně krvácí před očima, musí bleskově reagovat, aby zabránili téměř okamžité smrti. Lékař musí vhodně zvolit metodu zastavení krvácení. Pokud zvolí dobře, instantně zareaguje a ránu zajistí, je možné pacienta dopravit do nemocnice (ať už do polní, nebo do civilní) a pacient má šanci přežít.

 


Na místě je upozornit máslíčka, že v článku se objevují videa a fotografie zobrazující krev a krvavé rány.


 


Mudr. Ondřej Franěk

Pan doktor se zabývá problematikou záchranných služeb již od roku 1992. V současnosti je šéflékařem operačního střediska pražské záchranné služby. Je původním povoláním anesteziolog a erudici v tomto oboru si nadále udržuje v krátkém pracovním úvazku na ARO v nemocnici Kladno. Je soudním znalcem v oboru medicíny a provozuje web zachrannasluzba.cz.

Na článku s námi úzce spolupracoval tak, aby uvedené informace odpovídaly pravdě. Sám ovšem doporučuje běžnému občanovi spoléhat se hlavně na tlakový obvaz, který při správném použití pomůže ve většině situacích. Ostatní metody spíše nedoporučuje. Spoléhejte se hlavně na techniky, které znáte a umíte použít – na zbytečné experimenty není pod stresem místo ani čas.

Dále pan doktor Franěk upozorňuje, že se s životu nebezpečným krvácením v běžném životě setkáte podstatně častěji v podobě “vnitřního krvácení”. Jak ho poznat a jak tyto případy řešit, se dočtete v článku na bushcraft.cz.


 

Tlakové body

Tyto body slouží k zastavení tepenného krvácení. Jsou to místa, kde je možné nahmatat tepnu a přitlačit ji ke kosti. Při správném stlačení dojde k okamžité zástavě krvácení.

Na hlavě jsou tlakové body hned dva. Při krvácení z hlavy (1) se stlačuje spánková tepna asi prst před ušním boltcem. Při krvácení z úst a tváře (2) mačkáme před okrajem žvýkacího svalu v místě, kde tepna přechází přes dolní okraj dolní čelisti.

Co se týče krku potažmo krkavice (3), je pouze jedno místo, které se dá použít a to navíc jen na jedné straně krku – stlačení obou tepen by zamezilo přívodu krve do mozku. Tepna se stlačuje hned vedle ohryzku. Používá se při krvácení z jazyka, nebo z krční tepny.

Na ruce zase můžeme nalézt dva tlakové body. Jeden je na podklíčkové tepně nad klíční kostí ve vnitřní třetině (4) a používá se při krvácení z ramene, nebo při amputaci končetiny. Druhý je na pažní tepně v mezisvalové rýze (5) na horní polovině končetiny a zabraňuje krvácení z předloktí a ruky.

Břišní tlakový bod (6) se stlačuje krouživým pohybem, přičemž pacient leží na zádech na pevné podložce. Používá se při vysoké amputaci nohy, nebo při gynekologickém krvácení.

Stehenní tepna (7) se stlačuje pod středem tříselního vazu dvěma palci při amputaci dolní končetiny, nebo při stehenním krvácení. Podkolenní tepna (8) se stlačuje v podkolenní jamce, když je koleno maximálně ohnuté. Používá se při krvácení z bérce.

V civilním ošetření stačí tlakový bod držet do příjezdu sanitky, ve městech bývá dojezd do 10 minut.

 

Tlakový obvaz

Tradičním, rychlým a často používaným způsobem zastavení snadno přístupného krvácení je tlakový obvaz. Ten se přikládá přímo na ránu a utahuje se tak, aby neškrtil ani nepůsobil bolest. Pokud by skrz něj prosakovala krev je možno přidat až dvě další vrstvy. V jednotkách AČR je každý jeden voják vybaven sadou IFAK (Individual first aid kit), která mimo tlakový obvaz obsahuje například gázu, kterou je nutno použít při střelném zranění před použitím tlakového obvazu. Gáza je savý obvaz, který se vkládá přímo do rány, přes něj se pak dává tlakový obvaz.

 

– Izraelský obvaz

Tak se přezdívá speciálnímu elastickému obvazu, který vynalezl bývalý vojenský medik. Obvaz obsahuje vestavěnou součást, která vyvíjí tlak na ránu a ucpává ji. Oproti obyčejnému tlakovému obvazu se Izraelský obvaz aplikuje rychleji a šance na záchranu života je tak o něco vyšší.

 

Škrtidlo (zaškrcovadlo, turniket)

Je krajní řešení krvácení končetin, amputace a jiného drastického zranění ruky, nebo nohy. Nese s sebou mnoho rizik a nevýhod, jako je téměř úplné zamezení přívodu krve a kyslíku nebo hromadění toxinů v místě zaškrcení. Standardně se používá gumové škrtidlo o šířce minimálně 5 centimetrů, užší by mohlo způsobit druhotné poranění. Ve vybavení AČR (IFAK) je také škrtidlo Turniket CAT, které je navržené tak, aby ho mohl snadno použít i sám zraněný voják – jeho součástí je vratidlo, kterou se dá škrtidlo rychle utáhnout.

Při zaškrcování by končetina měla být ve zvýšené poloze, škrtidlo se přikládá nad ránu směrem blíž k srdci (ne přes, nebo poblíž kloubů, kvůli druhotným poraněním nervové soustavy). Je nutné ho umístit co nejblíže k tělu. Mýtus, který tvrdí, že škrtidlo má být umístěno 10 cm nad ranou, tedy můžete zapomenout. Dojde-li  totiž ke zranění, které přeruší tepnu, smrští se a mohlo by dojít ke krvácení do svalu nad škrtidlem. Škrtidlo se přikládá přes oblečení, nebo nějaké vypodložení z látky.

Zaškrcení je obvykle prezentováno jako poslední zoufalá možnost, jak zraněného zachránit. Prostě lepší alespoň nějaká akce, než nic. Také je důležité zaškrcovat pořádně, neutažené zaškrcovadlo může způsobit více škody, než užitku. Nicméně i tady existuje trend používat škrtidlo jako vůbec první způsob ošetření tepenného krvácení, jak na našem FB popisuje Michal Novotný z CZECH ASSOCIATION of COMBAT MEDICS.

Během vojenské akce Irácká svoboda bylo provedeno zkoumání o účinnosti využití turniketů v boji. Pacientů zahrnutých do pozorování bylo 3444, z toho pouze 165 vyhovovalo kritériím výzkumu. Výsledky mimo jiné ukázaly, že po použití turniketu (někdy i vícero) bylo nutné amputovat ošetřenou končetinu ve 41,8% případů. Ačkoli se toto číslo zdá děsivě velké, nebyly amputace způsobené použitím turniketu a výsledná úmrtnost byla pouhých 4,4%.

 

IFAK

 

iTClamp

Zabředneme do exotických vod lékařské vědy a představíme si moderní zařízení iTClamp. Tato věc připomínající klips je určena k zástavě krvácení na končetinách, v podpaží, tříslech, temeni nebo krku. Zařízení se „připne“ přímo na ránu a stáhne jí, tak se zabrání dalšímu krvácení. Po třiceti minutách se zastavená krev v ráně srazí a klips je možno odstranit. Na ukázkovém videu níže, je vidět, jak sraženou krev z rány doktor vyjímá.

Na dalším videu je prezentována simulace celé aplikace na lidské dolní končetině.

XStat

John Steinbaugh je americký vojenský medik, který si prošel válkami v Iráku a v Afgánistánu, má za sebou mnoho úspěšných ošetření střelných zranění. Bohužel také neúspěšné, protože, jak sám tvrdí, jsou současné metody (gáza a tlakový obvaz) nedostačující. Krvácení je také nejčastější příčinou úmrtí na bojišti.

John Steinbaugh odešel v roce 2012 do penze kvůli zranění hlavy a přidal se k projektu RevMedx, což je malá skupina veteránů, vědců a inženýrů, kteří si dali za úkol vynalézt nový způsob zastavení krvácení.

 

XStat je kapsle plná malých kulatých tamponků, které se z ní vsypou přímo do rány. Rychle se nasáknou krví a zranění tlakem ucpou. Tampony jsou vyrobené z buničiny potažené chitosanem (antibakteriální látka obsažená v krunýřích korýšovců).

 

Tampony v ráně nabudou na objemu a vlastním tlakem ránu ucpou – uvádí se během 15-30s. John Steinbaugh dokonce tvrdí: „Když se chystáte přiložit na ránu obvaz, přestala už dávno krvácet.“

Momentálně se tento prostředek v akci nevyužívá, ale pokud bude schválen, nahradí neforemnou gázu, která v lékařském vybavení zabírá zbytečně moc místa.

Použití hemostatik, jakým je i XStat, bývá spojováno se vznikem silných popálenin, v důsledku chemické reakce v ráně, proto se podobné metody využívají pouze v krajní situaci.

Seal V

Je kapsle s gelovou hmotou, která se používá k dodatečnému utěsnění velkých krvácivých ran. Toto „lepidlo“ už bylo představeno na Evropském trhu i na tom izraelském.

 

Krvácení – největší nepřítel vojáka

Krvácivá zranění dominují ve většině statistik, které US Army vydala, jako nejčastější důvod úmrtí vojáka. V civilním životě jsou také velký problém, proto vývoj v této oblasti je velmi důležitý a naštěstí dobře dotovaný. Tendence vyvíjet stále lepší, účinnější a rychlejší řešení jsou tak stále živé. V budoucnosti se můžeme dočkat dalších zajímavých a užitečných zařízení, jako jsou iTClamp nebo XStat.

 

Na závěr si pojďme ukázat, jak rychle vlastně tepenné krvácení může ukončit lidský život:

Nebo zde, kde iránský policista v civilu zastaví zloděje střelou do nohy. Nechtěl ho sice hned zabít, ale pomoc s opaskem přichází už trochu pozdě:

Použité zdroje:
israel21c.org
popsci.com
innovativetraumacare.com
armadninoviny.cz
ppp.zshk.cz
Statistika z operace Irácká svoboda
Úmrtnost krvácením