Po letošním ročníku IWA Outdoor Classics mi jedna věc nedávala spát. Měl jsem možnost si osahat nový model termokamery Flir Scout TK, který mě naprosto nadchnul. Kromě stopování zvěře a sledování úniků tepla jde totiž využít jako druh nočního vidění. TKčko se navíc jako první outdoorová termokamera pro civilní použití dá koupit pod padesát tisíc a to výrazně (cca 17k vč DPH).

0001-flir-scout-tk

 

Když se nám tedy nabídla firma Workswell a Centrum termografie, že nám ho zapůjčí na testy, byl jsem plný radosti. Když nám pak na test půjčili nejdříve Scout II 640 (cca 100 000CZK) a mobilní Flir One 2 pro Android (bratru za osmičku), připadal jsem si jak tlusté dítě v cukrárně.

flir-family

 

Musím říct, že první zkušenost s testováním pro mě byla plná překvapení. Vyvrátil jsem si pro sebe nějaké scestné teze a dozvěděl se pár novinek ze světa fyziky a technologií.

Předem varuji, že skutečně jde o první, dosti subjektivní dojmy. Tato recenze je veskrze laická a zaměřená na využití termokamery jako přístroje pro noční vidění a bezpečnostní aplikace.

Oproti konvenčním noktovizorům má termokamera hned několik výhod. Mezi ty hlavní patří to, že vidí na spoustu míst, kam NV prostě nedohlédne. Klasická situace – vracíte se domů, vaše čtvrť je vylidněná jak první den po Velkém Průseru, a vám se ježí chlupy v zátylku jak o život. Nikde nikdo, NV přístroj nic neukazuje. Sáhnete pro termokameře a ejhle – špinavec v křoví čeká, až odemknete, vypnete alarm a on vám rozbije o hlavu sádrového trpaslíka, kterého drží v ruce.

1111

 

No dobře, paranoidní příklad, uznávám… Ale hodí se mi do textu pro znázornění odlišností! 😀

Máte-li chvilku, pusťte si pro lepší pochopení toto video:

 

TK prostě čte tepelné rozdíly a rozdíly odrazivosti, a ty je hodně těžké zamaskovat. Neschováte se v mlze, dýmovnice nepomůže, křoví ani vysoká tráva, záclony a dokonce ani isotermická fólie vás neschovají.

smoke-vs-tk

flir-tk-scout-termo-folie

flir-tk-scout-termo-folie2

 

Další výrazná výhoda je ta, že oproti NV jde použít i ve dne. Díky tomu, že sleduje rozdíly tepla a rozsah citlivosti se za jemného klapnutí kalibruje cca každých 10 vteřin, je možné ho použít za jakýchkoliv podmínek.

flir-tk-scout-ve-dne

flir-tk-scout-ve-dne2

 

Stále máte přehled o situaci okolo vás, termokamera funguje na blízko a v závislosti na ceně a kvalitě i na dálku. Není potřeba ostřit. Knížku si tím nepřečtete, ale při pohybu si nerozbijete hubu o pařez jako s mým NV značky Yukon Spartan 3×24, který ostří nejblíže na 4m. U pokročilejších modelů termokamer, a zde mluvíme o 50k+, je pak možné 2, 3 až hodně násobné zvětšení (sazené patřičným počtem nul v cenovce).

Poslední výhodou je pak to, že dokáže svým způsobem vidět do minulosti. Tepelné stopy se v závislosti na prostředí drží určitou dobu a vy tak například víte, že vám manželka kecá, že byla celý den doma, když motor jejího auta ukazuje, že se vrátila maximálně před hodinou z výletu… 😐

flir-auto

 

Jestli mají termokamery nějakou obecnou a výraznou nevýhodu, tak je to fakt, že nevidí skrz sklo. To má odrazivost takovou, že když se pokusíte kouknout skrz okno, uvidíte jen to, co se v něm odráží (nejčastěji sami sebe nebo velký kulový).

Teď se blíže koukneme na to, co jsme měli k dispozici my.

 

FLIR ONE 2 – Kutil Tim

Rovnou říkám, že tato blbůstka za sedmičku předčila moje očekávání.

flir-one-2

 

Na velkém telefonu (Samsung J5) na Androidu funguje fakt docela obstojně. Nelze ji samozřejmě použít jako klasické NV, to si řekněme rovnou.

Tato hračička je zčásti závislá na své optické kameře a displeji mobilu a výsledkem tak je klasický potato cam + termální obrázek. Kdybyste FLIR ONE 2 použili v noci, pravděpodobně váš mobilem ozářený obličej někdo trefí cihlou dříve, než vy zjistíte, na co se vlastně koukáte.

flir-one-mobil-1

flir-one-2-mobil

 

Dosah není nijak slavný a tak je tato kamera opravdu spíše pro domácí aplikace. Tam ale vidím velké plus, protože se mi například podařilo zjistit, která zásuvka ve staré kůlně je pod proudem, kam jsem si sakra zahrabal mobil (byl pod štosem papírů, ale zářil na sto honů) a kam nám to zdrhl nás rodinný mazel (do křoví, číhal tam).

pic_0113

 

Mimochodem jsem zjistil, která kolegyně je opravdu ráda, že mě vidí, tedy pokud neměla nějaký ošklivý zápal… no nic.

pic_0060

 

Baterie moc nevydrží, takže bez powerbanky nevyrážejte. Výhodou je, že aplikace ukládá foto jak termální, tak klasické. Takže při otevření v appce můžete přetažením zjistit, co jste to vlastně scanovali v reálu. Pro domácí využití typu netěsnící sádroše, elektrikařina a tak, je ideální. Nic neváží, má transportní pouzdro a jediné, z čeho bych měl výhledově obavu, je vyglondaný či vylomený konektor – připojuje se do nabíjecího.

Zajímavý je i nově nabízený hybrid této termokamery a telefonu Catterpillar (CAT S60) cca za 15k. Já však radši zůstanu u iPhone a pořídím si jinou hračku. A sice:

 

FLIR SCOUT TK – malý, ale šikovný

Tak tenhle kousek prostě do mojí sbírky půjde!

flir-scout-tk-official

 

Funkčně se jedná o téměř dospělou termokameru. Nemá sice zoom, zato má slušný dosah (za mě je cca na 30 – 40 metrů stále dost efektivní). Jako bonus má pak milion barevných režimů, stejně jako Flir ONE 2, ale hlavně! ukládá fotky a videa na integrovanou kartu, odkud je pak lehce stáhnete přes USB kabel do počítače. Takže soused, co vám pod rouškou noci češe jabloň, nemá šanci!

Co mě trochu namíchlo je, že oproti SCOUT II 640 chybí stativový závit, není tudíž možnost ho kvůli kulatému tvaru někam pohodlně nastavit na stojan.

Pokud ho koupíte, budete taky potřebovat zubní nit, protože jinak se vám bezpečnostní poutko od šňůrky na krk nepodaří protáhnout až zbytečně malým otvorem na TKčku.

Shrnuto stručně: lehký, skladný, odolný a výdrž má také slušnou. Během týdenního testování byl v provozu průměrně 30 minut denně a ani jednou jsem nemusel nabíjet. Scanování temných uliček, kontrola noční zahrady, domácí použití či orientace ve tmě za cenu pod dvacet tisíc, no nekup to! Já to koupím. Ale až po Vánocích, protože mizí z pultu jako divý a letos už prý v ČR bude jen pár kusů.

 

FLIR SCOUT II 640 – Poslední Scout

Dospělé TK se specifikací „hunting“ je pro mě záhadná věc. Umí v podstatě skoro totéž jako TK. Má navíc obrovskou výhodu v trojnásobném zoomu, takže s ním vidíte opravdu daleko.

flir-scout-ii-640

 

Kdo někdy viděl video operátorů bojových helikoptér a letadel, jistě si vzpomene na černobílý obraz, tvrdé překlikávání vzdálenosti, pak ohnivá koule a zase odkliknutí vzdálenosti tak, abychom viděli, jak kousky těl talibánců letí do stran. Jo, takhle nějak to fakt vypadá. Je jasné, že takový výkon něco stojí. 

JENŽE!

Tahle věc za 100 tisíc korun nemá nahrávání ani možnost fotek! Jediný způsob je připojit Scouta k počítači a ten použít jako nahrávač. A zde se trochu drbu na hlavě. Za ty peníze by to přeci neměl být takový problém. Další záhadou je pak pro mě absence barevných režimů s různými úrovněmi zvýraznění – je zde akorát BW, WB a tři stupně IR, toť vše. Lava, Rain a další režimy zcela chybějí…

Skladnost je podobná, jako u TK a baterii jsem ani za dva týdny testovacího provozu (čti tupého hraní) nevybil. Oproti levnějšímu Scoutu TK, SCOUT II 640 má navíc stativový závit, což se hodí, chcete-li nějaký cíl či oblast sledovat delší dobu. Nicméně zůstává mi mnoho otázek, proč bych měl za Scout II 640 dát 100 000,- korun kromě vyšší kvality senzoru a možnosti přiblížení. Střílet v noci se přes něj dle mého laického názoru nedá, nenahrává, nefotí a nevidí tak na blízko jako TK, tudíž i využití jako osobní noční vidění odpadá. 

Na všechny tyto otázky bychom měli najít odpověď v příštích několika měsících. Po rychlém, uživatelském testu nám Workswell nabídl i možnost vyzkoušet si takové lahůdky jako ultra drahé profi termovize, používané na Letišti – poplatek za užití jména VH neuhrazen – a mnohem profesionálnější test za účasti odborníka na termografii, Jana Sovy. Během toho ověříme některé mýty a fakta o termokamerách a přineseme vám nejlepší tipy a triky na využití termokamer v praxi. A samozřejmě také rozsáhlou foto a video galerii z polního testu všech zmiňovaných modelů. Těšte se!

 

Pro Vybaven.cz píše a fotí Jaroslav Böhm.